اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی 12 تا سونسگمنت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی 12 تا سونسگمنت

من می خوام ساعت و تاریخ و دما رو با یک اتمگا 16 روی سونسگمنت نمایش بدم برای این کار 12 تا سونسگمنت لازمه اما پورت کم می یارم باید چی کار کنم

پاسخ : راه اندازی 12 تا سونسگمنت

خیلی کارا میتونی بکنی. مثلا از آیسی های درایور سون سگمت استفاده کنی مثل 7447 . از لچ استفاده کنی مثل 74573 . از شیفت رجیستر استفاده کنید و ....

دیدگاه

من از DS1307 استفاده می کنم به نظرم از شیفت ریجیستر بهتر باشه اما نمیدونم اطلاعات رو چه طور بفرستم

دیدگاه

برو به ECA WIKI چندتا مقاله در مورد شیفت رجیستر ها هست. بخونشون.
        البته با یه 74154 + یه چندتا لچ هم میتونی کارت رو انجام بدی . مشکلی نیست.

دیدگاه

می شه یک برنامه ساده مثلا یه عدد چهار رقمی رو روی چهار تا سگمنت و یه عدد مثلا دو رقمی رو رو دو تا سگمنت دیگه با یه پورت نشون بدی منظورم اینه که در عین حال که داریم ساعت رو نشون می دم بتونم تاریخ رو هم نشون بدم

دیدگاه

حالا حتما لازمه که 12 تا 7 سگمنت باشه!!! شما میتونی همین کارو با 6 تا هم انجام بدی!!! (به صورت چشمک زن یک در میان)

دیدگاه

با سلام به دوستان
              یه آی سی به شماره MAX7221 هست که میشه با اون 8 عدد 7 سگمنت رو باهاش درایو کرد ولی نمیدونم تو بازار ایران پیدا میشه با نه

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javad_zavr
                می شه یک برنامه ساده مثلا یه عدد چهار رقمی رو روی چهار تا سگمنت و یه عدد مثلا دو رقمی رو رو دو تا سگمنت دیگه با یه پورت نشون بدی منظورم اینه که در عین حال که داریم ساعت رو نشون می دم بتونم تاریخ رو هم نشون بدم
                من این کارو کردم اگه خواستی بگو تا با توضیحات کامل برات بذارم حال کنی همچین که خودت از فردا شروع کنی ساعت بدی توبازار :mrgreen: خلاصه اگه امری بود من در خدمتم
                { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

یه روشی هست که میشه با 8 تا پایه میکرو n تا 7سگمنت راه انداخت !
                  7 تا برای سگمنتها و یک پایه برای ایجاد پالس ساعت .
                  این پایه پالس میره به یه آی سی شمارنده ده دهی مثل 4017 که با هر بار دادن پالس یکی از 10 پایه اون روشن میشه .
                  حالا کافیه که تمامی سگمنتها رو موازی بکنی و فقط پایه های مشترک هر کدوم رو به یه پایه 4017 بدی و برنامه رو جوری تنظیم کنی که تو فلان پالس فلان سگمنت رو نشون بده .
                  با سری کردن آی سی هایی مثل 4017 می تونی تا n تا پایه رو ساپورت بکنی !
                  من نمونه معمولی اون رو ساختم ولی 4017 تا الان سری نکردم .

دیدگاه

خیلی ساده باید سگمنتهارو با هم مالتیپلکس کنی
                    اگه سگمنتها آند مشترکن، کاتدهاشون رو به هم وصل کن و بوسیله uln2803 بده به یه پورت میکرو
                    آندهاشون رو هم با 12 تا پایه میکرو کنترل کن
                    اگرم کاتد مشترک بودن برعکس.
                    {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanoware
                      خیلی ساده باید سگمنتهارو با هم مالتیپلکس کنی
                      اگه سگمنتها آند مشترکن، کاتدهاشون رو به هم وصل کن و بوسیله uln2803 بده به یه پورت میکرو
                      آندهاشون رو هم با 12 تا پایه میکرو کنترل کن
                      اگرم کاتد مشترک بودن برعکس.
                      با سلام
                      شما در طرف کاتد (پایه های دیتا) از 2803 برای تامین جریان استفاده کردی اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که در طرف آند مشترک هم باید جریان تقویت بشه در غیر اینصورت 3سگمنت ها به هیچ وجه روشن نمیشن یا خیلی کم نور میشن
                      به نظر من میشه از دو تا 74245 در هر دو طرف استفاده کرد

دیدگاه

بنام خدا
                        با سلام
                        من می خوام ساعت و تاریخ و دما رو با یک اتمگا 16 روی سونسگمنت نمایش بدم برای این کار 12 تا سونسگمنت لازمه اما پورت کم می یارم باید چی کار کنم
                        یک راه حرفه ای ، استفاده از چیپ 8279 keyboard / display driver اینتل میباشد .

با هر نوع میکرو و با استفاده از این چیپ ، میتوانید 16 عدد 7 سگمنت و همینطور یک کیبورد 64 تایی را درایو نمایید .

دیتاشیت 8279 :
                        http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/66109/INTEL/8279.html

با احترام
                        89/3/1

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان که نظر دادن . اگه بخوام از روش مالتی پلکس استفاده کنم مشکلی در برنامه نوسی نیست فقط در مورد جریان دهی کافی به نظر می رسه مشکل وجود داشته باشه در این مورد استفاده از uln پیشنهاد شد خودم هم نظرم روی همین ایسیه . از این ایسی در دیتا استفاده کنم یا کنترل سگمنت ها .

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان که نظر دادن . اگه بخوام از روش مالتی پلکس استفاده کنم مشکلی در برنامه نوسی نیست فقط در مورد جریان دهی کافی به نظر می رسه مشکل وجود داشته باشه در این مورد استفاده از uln پیشنهاد شد خودم هم نظرم روی همین ایسیه . از این ایسی در دیتا استفاده کنم یا کنترل سگمنت ها .
                            بستگی داره سون سگمنتها آند مشترک باشه یا کاتد مشترک
                            به نظر من بهتره از دو آی سی بافر مثل 74245 در هر دو طرف اسفاده کنی
                            اما اگه بخوای از یک عدد uln استفاده کنی بهتره از سون سگمنت کاتد مشترک و در طرف کاتد مشترک استفاده کنی
                            موفق باشی

دیدگاه

اگه از این ایسی استفاده کنم می تونه سونسگمنت بزرگ رو که با led درست شده درایو کنه .ثانیا چطور از این ایسی استفاده کنم میشه توضیح بدی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X