اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

میزان جریان دهی UDN2981 برای تابلوی روان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میزان جریان دهی UDN2981 برای تابلوی روان

سلام دوستان
    من میخوام یه تابلو روان 16در128 درست کنم برای همین میخوام بدونم برای درایور سطرها ای سی UDN2981 می تونه جریان لازم رو برای هر سطر (که 128 تا led داره) رو تامین کنه؟
    اگه نمیتونه میتونیم دوتا از اونارو با هم موازی کنیم که جریان بیشتر بده؟
    اصلا هر led دقیقا چه جریانی نیاز داره؟
    اگر نظر بهتری برای درایور سطرها دارید هم استقبال می کنم؟
    توی دیتا شیتش نوشته که تا 500ma جریان میده
    ممنون میشم جواب بدید :nerd:

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

پاسخ : میزان جریان دهی UDN2981 برای تابلوی روان

سلام دوست عزیز
    جریان هر LED بستگی به نوعش داره ولی بطور کلی برای تابلو روان چیزی بین 3 تا 10 میلی آمپره (تک رنگ)
    فکر نکنم با این تعداد این آی سی جواب بده
    از IRF9540 استفاده کن جواب میده
    موفق باشی
    زندگي را تو بساز ،
    نه بدان ساز که سازند و پذيري بي حرف ،
    زندگي يعني جنگ ، تو بجنگ ،
    زندگي يعني عشق ، تو بدان عشق بورز.

دیدگاه

ممنون
      عجب چیز خفنیه توی دیتاشیتش نوشته تا 23A جریان میده و تا 130W مصرف برقش می رسه :eek:
      فکر نمیکنی زیادی قوی باشه؟تابلورو می ترکونه :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasmh
        ممنون
        عجب چیز خفنیه توی دیتاشیتش نوشته تا 23A جریان میده و تا 130W مصرف برقش می رسه :eek:
        فکر نمیکنی زیادی قوی باشه؟تابلورو می ترکونه :mrgreen:
        آقا اگه دیتاشیت جدیدی ازش داری بزار ما هم فیض ببریم oo:
        والا توی دیتاشیتی که من ازش دارم جریان دهی هر خروجیشو ماکزیمم 500ma میده
        احتمالا سرم کلاه گذاشتن
        زندگي را تو بساز ،

دیدگاه

خدمت شما
          http://www.google.com/search?q=IRF9540&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-USfficial&client=firefox-a
          اولین pdf که میاد رو دانلود کن

دیدگاه

سلام دوست عزیز فرمایش شما کاملا درسته من عذرخواهی میکنم :cry2:
            فکر کردم UND2981 رو میفرمایید
            یه مزیت دیگه ای که این ترانزیستور داره اینه که از نوع فت هستش و جریان خیلی ناچیزی (در حد صفر ) از ورودی میکشه
            در واقع برای کار با میکرو خیلی مناسبه
            زندگي را تو بساز ،

دیدگاه

سلام
              بعد یه مدت جستجو به یه چیز عجیب برخوردم (آخه من رشتم برق نیستم)
              تصمیم گرفتم به جای UDN2981 از ULN2803 استفاده کنم آخه قیمت اولی 1400 و دومی 400 تومنه :mrgreen:
              ولی چیز عجیب اینکه ای سی ULN2803 دارای 8 ورودی و 8خروجیه و فقط یه پایه زمین (منفی)!!!!!
              یعنی چی؟یعنی اینکه فقط ای سی میتونه جریان بکشه یعنی نمیتونه جریان بده؟مثلا ما ورودی های ای سی رو دادیم به میکرو و خروجی هاشم دادیم به پایه های ال ای دی پس با یک شدن ورودی uln خروجی چه جوری میشه ؟با صفر شدن ورودی چه طور؟
              ایا در مورد UDN2981 هم همینطوره یا فرق می کنه؟(اخه اون حداقل هم ورودی هم خروجی و هم مثبت و هم زمین داره)
              یه سوال دیگه
              اگه ما led رو با 5 ولت تغزییه کردیم چه مقاومتی سر راش بزاریم که نه نور کم بشه نه عمر led?
              شرمنده سوالام زیاد شد :nerd:
              ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasmh
                ولی چیز عجیب اینکه ای سی ULN2803 دارای 8 ورودی و 8خروجیه و فقط یه پایه زمین (منفی)!!!!!
                یعنی چی؟یعنی اینکه فقط ای سی میتونه جریان بکشه یعنی نمیتونه جریان بده؟مثلا ما ورودی های ای سی رو دادیم به میکرو و خروجی هاشم دادیم به پایه های ال ای دی پس با یک شدن ورودی uln خروجی چه جوری میشه ؟با صفر شدن ورودی چه طور؟
                ایا در مورد UDN2981 هم همینطوره یا فرق می کنه؟(اخه اون حداقل هم ورودی هم خروجی و هم مثبت و هم زمین داره)
                UDN2981 سورس میآ‌کند ولی ULN2803 سینک. یعنی دقیقا برعکس همدیگرند.
                با یک شدن ورودی در ULN2803 خروجی منفی می شود و میآ‌تواند جریان را بداخل خود هدایت کند.
                برای کنترل بار توسط ULN2803 ، یکسر بار به ولتاژ مثبت و سر دیگر آن به خروجی ULN2803 متصل میآ‌شود. با یک شدن ورودی بافر ، خروجی آن صفر میآ‌شود و جریان در بار جاری خواهد شد.
                برای بارهای سلفی هم دیود محافظ درون چیپ در نظر گرفته شده است.

UDN2981 برعکس است. یعنی یک سر بار به زمین و یک سر به خروجی بافر متصل میآ‌شود.
                با یک شدن ورودی بافر ، جریان از خروجی بافر به سمت زمین جاری خواهد شد.
                مانند شکل زیر :

نوشته اصلی توسط abbasmh
                اگه ما led رو با 5 ولت تغزییه کردیم چه مقاومتی سر راش بزاریم که نه نور کم بشه نه عمر led?
                یک کیلواهم بنظر مناسب است.
                چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

ممنون
                  توضیحتون کامل و عالی بود
                  اما در مورد مقاومت 1k فکر می کنم دارید اشتباه میکنید :mrgreen:
                  اخه من توی خیلی از مدارها مقاومتهای 470 و 220 اهم رو دیدم و به نظرم منطقی هست ولی یه جای دیگه مقاومت 25 اهم دیدم که برام یکم عجیب بود (توی یه تابلوی روان)
                  نظر شما چیه؟ :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasmh
                    ممنون
                    توضیحتون کامل و عالی بود
                    اما در مورد مقاومت 1k فکر می کنم دارید اشتباه میکنید :mrgreen:
                    اخه من توی خیلی از مدارها مقاومتهای 470 و 220 اهم رو دیدم و به نظرم منطقی هست ولی یه جای دیگه مقاومت 25 اهم دیدم که برام یکم عجیب بود (توی یه تابلوی روان)
                    نظر شما چیه؟ :question:
                    مقاومت بستگی به ولتاژ تغذیه و ولتاژ LED داره. اگه بخای LED تو بهترین شرایط کار کنه باید ولتاژ . جریان اون رو مناسب انتخاب کنی که برای LED های مختلف فرق داره. برای فهمیدن این ولتاژ و جریان میتونی از فروشنده سوال کنی که معمولا درست جواب میدن. یا اینکه دیتاشیتش رو بخونی.
                    ولتاژ تغذیه منهای ولتاژ نامی LED تقسیم بر جریان نامی LED میشه مقدار مقاومت سری با اون. برای LEDهای سری ولتاژ نامی رو در تعداد اونها ضرب کن و برای LEDهای موازی جریان نامی رو در تعداد اونها ضرب کن. تو این حالت مراقب باش اگه مسیرهای موازی زیاد باشه و بخای برای همه یه مقاومت بزاری ممکنه مقاومت نتونه توان عبوری رو تحمل کنه بنابراین باید این توان رو هم درنظر بگیری. بطور کلی همونطور که گفتی برای تغذیه 5ولت رنج مقاومت بین 180 تا 560 اهم درمیآد.

دیدگاه

دوست عزیز برای تابلو روان سعی کنید حتما از مالتیپلکسر و شیفت رجیستر استفاده کنید.
                      الان در جدید ترین تابلو های روان، روند روشن شدن یک تابلو (بعنوان مثال ماژول P10) که شامل 512 LED می باشد. هر 128 LED سر های Anode مشترکی دارند و به یک ماسفت قدرت متصل هستند. کاتد های هر کدام از 128 LED، هر کدام جدا جدا به 16 شیفت رجیستر (به عنوان مثال 74HC595 زیرا قابلیت این را دارند که به صورت cascade بهم متصل شوند) متصل هستند. سپس شمامیتوانید هر کدام از ماسفت ها را فعال کرده (برای سر مثبت LED ها)و برای سر منفی LED ها، کافیست شیفت رجیستر ها را با ارسال بیت های صفر مورد نیاز و اعمال کلاک فعال کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X