اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت خروجی میکرو برای اتصال به بلندگوی قوی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت خروجی میکرو برای اتصال به بلندگوی قوی

من با دستور Sound یه آژیر ساختم که میخوام اونو تقویت کنم برای این گار تغذیه اصلی مدار که 24 ولت هست رو به 5 ولت برای میکرو تبدیل کردم و خروجی رو با یک مقاومت دادم به ترانزیستور و یک بلندگوی 8 اهم که به 24 ولت وصل شده اما خوب کار نمیکنه
    یا مقاومت داغ میشه
    اگر پتانسیومتر بزارم پتانسیومتر داغ میشه
    یا ترانزیستور داغ میکنه
    یا مدار اصلا اتصال کوتاه میشه
    اما اگر به جای بلندگوی 8 اهم یه پیزو بزارم خوب کار میکنه منظورم اینه که اتصالات درسته
    باید چکار کنم؟
    آیا باید از ترانزیستور MOSFET استفاده کنم اگر اینطوره نقشه مدار چطوری میشه؟ شماره یه ترانزیستور موسفت چنده؟
    در ضمن میخوام شدت صوت را با یک پتانسیومتر کم و زیاد کنم
    لطفا راهنمایی کنید...

پاسخ : تقویت خروجی میکرو برای اتصال به بلندگوی قوی

مقاومت دو سر بلندگوی شما خیلی کمه و باعث جریان کشی شدید میشه. بایستی از یک چوک کاهنده به عنوان واسطه استفاده کنید.
    ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
    Ctrl+C , Ctrl+V
    .................................................. ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کوتلاس
      مقاومت دو سر بلندگوی شما خیلی کمه و باعث جریان کشی شدید میشه. بایستی از یک چوک کاهنده به عنوان واسطه استفاده کنید.
      پس این آژیر هایی که مستقیم و بدون چک کار میکنن چطوری کار میکنن؟
      مگه نمیشه با کنترل جریان بیس ترانزیستور جریان عبوری از بلندگو را کنترل کنیم؟
      من که با حرف شما اصلا موافق نیستم. :nice:

دیدگاه

شما می دونید تطبیق امپدانس یعنی چی ؟ اگه می دونید، بدون چوک مدارش رو طراحی کنید. فقط کمی سخت میشه. من هم بلد نیستم.
        ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
        Ctrl+C , Ctrl+V
        .................................................. ....

دیدگاه

سلام. من یه جواب کلی بهت میدم اگه یه خورده بری تحقیق کنی متوجه میشی که الکترونیک چه دنیاییه!!!
          شما برو تحلیل مدار داخلی پ امپ رو بخون و بعد با این کاری که کردی(یه ترانزیستور و یه مقاومت برای تقویت) مقایسه کن. اصلا اگه اصول طراخی تقویت کننده به این صورتی باشه که شما میگی که دیگه هیچکی مشکل نداره. یه تقویت کننده خوب باید امپدانس ورودی بالا (برای اینکه از شبکه قبل جریان زیادی نکشه) داشته باشه. و همچنین باید امپدانس خروجی پایین (برای اینکه تمام ولتاژ خروجی رو به بار بده) داشته باشه. من فکر میکنم که شما به بیس ترانزیستور دادی و از کلکتور اون گرفتی. با این فرض شما اگر هم از لحاظ دی سی بایاسش کرده باشی فقط یه تقویت کننده امیتر مشترک درست کردی که امپدانس ورودی و خروجیش متوسطه. اینجا نمیشه کامل تشریح کرد اما به نظر من برو تحلیل dc و ac پ امپ رو بخون خیلی کمکت میکنه. اگر هم در جایی از تحلیل کمک خواستی بگو. در خدمتم.
          چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی بهادر
            من فکر میکنم که شما به بیس ترانزیستور دادی و از کلکتور اون گرفتی. با این فرض شما اگر هم از لحاظ دی سی بایاسش کرده باشی فقط یه تقویت کننده کلکتور مشترک درست کردی که امپدانس ورودیش بسیار ناچیز و امپدانس خروجیش بسیار بالا هست (دقیقا بر عکس مطلب).
            درسته همین کار رو کردم با یه BD135 اما جریان بیس را اندازه گرفتم حدود 2 میلی آمپر هست و جریان کلکتور 200میلی آمپر و آژیر هم صداش خوبه، اما ترانزیستور BD135 که گذاشتم خیلی خیلی داغ میکنه جریان کلکتور این ترانزیستور هم 1.5 آمپر تو دیتاشیتش گفته میده. ولتاژ هم 24 ولته که بازم در حد مجازه.
            پس چرا داغ میکنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده

درسته همین کار رو کردم با یه BD135 اما جریان بیس را اندازه گرفتم حدود 2 میلی آمپر هست و جریان کلکتور 200میلی آمپر و آژیر هم صداش خوبه، اما ترانزیستور BD135 که گذاشتم خیلی خیلی داغ میکنه جریان کلکتور این ترانزیستور هم 1.5 آمپر تو دیتاشیتش گفته میده. ولتاژ هم 24 ولته که بازم در حد مجازه.
              پس چرا داغ میکنه؟
              اینطور که معلومه شما اصلا بایاس dc انجام ندادی. و از کلکتورم مستقیما به بلند گو دادی. با این فرضیات میدونی که جریان شما متغییره؟ یعنی متناسب با جریانی که از بیس کشیده میشه، شما از منبع جریان میکشی. حال واسه من سئوال پیش اومد که:
              1- شما چطور جریان متغییر رو اندازه گرفتی؟ (آمپر مترو رو ac گذاشتی؟)
              2- جریان dc رو اندازه گرفتی؟
              3- شما در این حالت ترانزیستور رو بردی به ناحیه اشباع، بنابراین Vce=0.2 ولته. در نتیجه تقریبا همه ی ولتاژ تغذیه میفته روی بلندگو. حالا چطور یه مقاومت 8 اهمی که دو سرش تقریبا 24 ولته، فقط 200 میلی آمپر جریان میکشه؟
              4- سئوالات من با فرض بایاس نکردن از لحاظ dc بود.
              از مدارت یه نقشه بذار ببینم چطور وصل کردی.

دیدگاه

این عکس این قسمت از مدار

ببخشید من جریان رو در حالت DC اندازه گرفته بودم اما منبع تغذیه من بیشتر از 500میلی آمپر جریان نمیده.
                و یه نکته دیگه هم فکر میکنم باشه این وسط که شما یادتوون رفته، اینکه اگر اسیلاتور مثلا با فرکانس 1کیلوهرتز نوسان کنه مقاومت بلندگو دیگه 8اهم نیست و با توجه به خاصیت سلفی بلندگو در جریان متناوب امپدانس اون زیاد میشه :angry: درست نوشتم؟ :eek:

دیدگاه

بله. حق با شماس. من از خاصیت سلفی فراموش کرده بودم. اما بحث من در مورد dcآ‌ موجود در مداره. سلف از لحاظ dc یه سیمه. بنابراین انگار که شما مثبت منبع رو به کلکتور و منفی شو به امیتر دادی. خوب تمام جریان dc ازش میگذره. اما چطوره منبع شما بیشتر از 500 میلی نمیده و از طرفی جریان تحملی ترانزیستور شما 1.5 آمپره .داغ میکنه؟ اینا همه تناقضه!؟ اگه واقعا ترانزیستور شما 1.5 آمپر تحمل کنه با فرض اینکه 500 میلی ازش رد بشه که نباید داغ کنه. البته اینایی که گفتم به تقویت کننده ربط نداره. شما دنبال مدار تقویت کننده باش. همونطور که حدس زده بودم شما در ناحیه ی اشباع داری ازش کار میکشی. اون بلندگو برای اینکه ازش صدای بلندی بیاد بیرون باید جریانش تامین باشه. شما روی این مدار وقت نذار که به هیچ نتیجه ای نمیرسی. شما باید درس الکترونیک رو یه مروری بکنی(جهت راهنمایی گفتم ناراحت نشی از من؟) خیلی بهت کمک میکنه. حتی اگه همون طور که گفتم پ امپ رو بخونی خیلی بهتره. در حال حاضر نمیتونم به صورت عملی تست کنم اگرنه یه مدار واست طراحی میکردم که یه ذره تقویت کنه. ان شاء الله بعد از امتحانات ترم

دیدگاه

سلام دوستان عزیز
                    میخوام هدفون رو به خروجی میکرو وصل کنم از چه مداری استفاده کنم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X