اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور BD135 چند آمپر میتونه تحمل کنه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور BD135 چند آمپر میتونه تحمل کنه؟

من مدار زیر را بستم و ورودی را دادم به یه اسیلاتور که فرکانس حدود 1کیلو هرتز تولید میکنه.

بلند گو با صدای قابل قبول آژیر میکشه.
    در این مدار پتانسیومتر را طوری تنظیم کردم که جریان بیس ترانزیستور حدود 2میلی آمپر و جریان کلکتور ترانزیستور حدود 200 میلی آمپر باشه اما ترانزیستور با هیتسینک به شدت داغ میکنه.
    مگه جریان ماکزیمم ترانزیستور 1.5 آمپر نیست؟
    پس چرا داغ میشه؟
    اگر طبیعیه از چه ترانزیستور یا ترانزیستور موسفتی جاش استفاده کنم؟

پاسخ : ترانزیستور BD135 چند آمپر میتونه تحمل کنه؟

BD131
    با 3 آمپر :wow:
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

فکر میکنم اگه ولتاژ رو به 12 کاهش بدید و در بیس ترانزیستور هم از یک خازن استفاده کنید وضعیت بهتر میشه.
      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
        BD131
        با 3 آمپر :wow:
        من که فکر نمیکنم نیاز به ترانزیستور 3 آمپر :eek:باشه در حالی که تنها 200میلی آمپر جریان از مدار کشیده میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
          من مدار زیر را بستم و ورودی را دادم به یه اسیلاتور که فرکانس حدود 1کیلو هرتز تولید میکنه.

بلند گو با صدای قابل قبول آژیر میکشه.
          در این مدار پتانسیومتر را طوری تنظیم کردم که جریان بیس ترانزیستور حدود 2میلی آمپر و جریان کلکتور ترانزیستور حدود 200 میلی آمپر باشه اما ترانزیستور با هیتسینک به شدت داغ میکنه.
          مگه جریان ماکزیمم ترانزیستور 1.5 آمپر نیست؟
          پس چرا داغ میشه؟
          اگر طبیعیه از چه ترانزیستور یا ترانزیستور موسفتی جاش استفاده کنم؟
          شاید بخاطر این باشه که ترنزیستور تو ناحیه فعال کار مینکه پس به عبارتی 24 ضرب در 200 میلی آمپر تقسیم بر دو یعنی حداقل 2.4 وات تو ترنزیستور شما تلف میشه بنابر توصیه جناب ashk ولتاژ رو پایین بیارین مدار هم که ظاهرا باید یه مدار آزیر باشه یا مقومت بیس رو کم کنین یا ترانزیستور رو دارلیگنتن کنین که تو ناحیه قطع و اشباع کار کنه

دیدگاه

ممنون اما ممکنه یک نفر یه نقشه بهم بده؟
            میشه این مدار رو با ترانزیستور MOSFET ساخت؟ تلفات اون فکر کنم خیلی کمتر باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen++
              شاید بخاطر این باشه که ترنزیستور تو ناحیه فعال کار مینکه پس به عبارتی 24 ضرب در 200 میلی آمپر
              تقسیم بر دو یعنی حداقل 2.4 وات تو ترنزیستور شما تلف میشه بنابر توصیه جناب ashk ولتاژ رو پایین
              بیارین مدار هم که ظاهرا باید یه مدار آزیر باشه یا مقومت بیس رو کم کنین یا ترانزیستور رو دارلیگنتن
              کنین که تو ناحیه قطع و اشباع کار کنه.
              نمیدونم چرا این پاسخ رو نقل قول کردم شاید چون درست نبوده :biggrin:

شما یه بلندگویی که امپدانس کمی داره حدود 4 یا 8 اهم رو مستقیما دادید به کلکتور .
              این امپدانس کمیه و جریانات لحظه ایه بالایی از ترانزیستور عبور میکنه . چون جریانت کمتر از
              200 میلی آمپره بهتره یک مقاومت با بلندگو سری کنید تا جریان روی کلکتور کاهش پیدا کنه .

خواهید دید که گرمای ترانزیستور کمتر میشه ولی تاثیر چندانی روی صدا نداره . مقدارش تجربیه .
              مثلا از 10 اهم به بالا رو تست کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X