اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نکات مهم در pcb کردن ، برای ایمنی از اثر نویز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نکات مهم در pcb کردن ، برای ایمنی از اثر نویز

سلام... من قصد دارم مدار میکروم را pcb کنم و مسئله نویز برای من خیلی مهم است . شنیدم که pcb کردن خوب میتواند مدار را در برابر نویز پذیری ایمن کند . ولی هیچ جا به طور مدون نخوندم که چه نکاتی دقیقا باید رعایت بشه . فقط همین را شنیدم که بهتر است گراند مدار را در تمام برد پخش کنیم . دوستان منبعی سراغ دارند که در آن نکات لازم در pcb کردن ذکر کرده باشه ؟ همچنین قصد دارم از قفس فارادی استفاده کنم . علاوه بر خوب pcb کردن ، و دکوپله کردن vcc چه کار دیگه ای برای از بین بردن نویز میشه انجام داد ؟
    :nerd:
    دلا خوبـــان دل خونيــــن پســـندند
    دلا خون شو که خوبان اين پسندند
    متاع کفر و دين بيآ‌مشتري نيست
    گروهــــي آن گروهي اين پســـندند

پاسخ : نکات مهم در pcb کردن ، برای ایمنی از اثر نویز

سلام

منظور از پخش گراند در تمام مدار اینه که 1)زمین قطعات دیجیتال و آنالوگ از هم جدا باشه و مستقل از هم با گراند اصلی وصل بشن. 2) یک کار بهتر هم اینه که هر زمینی به صورت مستقل به زمین اصلی وصل بشه

یه نکته دیگه اینکه اگر از ای سی هایی که پایه آنها سوئیچینگ هست استفاده می کنی حتی المقدور از ای سی های دیگه فاصلشون بده

اگر می تونی سر ورودی هر ای سی یه خازن 0.1 میکرو فارادی پیش بینی کن و سر منبع هم قبل و بعدش خازن بزار اگه از رگولاتور هم استفاده می کنی که چه بهتر

راستی کیج فارادی بیشتر مربوط به مدارات ابزار دقیق هست یا تجهیزات پزشکی شاید نیاز نباشه چون اگه خودت درست میکنی یه سوراخ کوچیک همه چیز رو خراب میکنه و اگه هم استفاده کردی یادت نره زمین مدارت رو بهش وصل کنی

در پناه دادار پایدار

دیدگاه

سلام
      سینا جان من با اینکه PCB زیاد زدم چیزی نمیدونم متاسفانه تا راهنماییت کنم :angry:
      میشه در مورد این قفس فارادی و دکوپله کردن vcc یه توضیحی بدی ما هم بدونیم

من فقط تنها چیزی که میدونم اینه که زاویه ی ترک ها در هنگام تغییر مسیر نباید 90 درجه باشه(البته Protel خودش رعایت میکنه و Defult اون رو 45 درجه اس) و اینکه زیر میکروت زمین رو حتما پخش کن و سعی کن ترک دیگه ای از زیر میکرو رد نشه(مخصوصا تو مدارات مخابراتی)
      زمان تنها واحد حقیقی اندازه گیریه
      زمان وجود ماده رو اثبات میکنه
      بدون زمان هیچکدوم ما وجود نخواهیم داشت
      زمان یکتاست

دیدگاه

ی نکته مهم برا نویزه اینه که ترکا به اندازه کافی قطور باشن و ای دی سی ها کمترین فاصله را از میکرو داشته باشن
        "مسلانم قبله ام یک گل سرخ..."

If you felt sad, just think your future when you are saying"good old days!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Robo-amir
          سلام
          سینا جان من با اینکه PCB زیاد زدم چیزی نمیدونم متاسفانه تا راهنماییت کنم :angry:
          میشه در مورد این قفس فارادی و دکوپله کردن vcc یه توضیحی بدی ما هم بدونیم

من فقط تنها چیزی که میدونم اینه که زاویه ی ترک ها در هنگام تغییر مسیر نباید 90 درجه باشه(البته Protel خودش رعایت میکنه و Defult اون رو 45 درجه اس) و اینکه زیر میکروت زمین رو حتما پخش کن و سعی کن ترک دیگه ای از زیر میکرو رد نشه(مخصوصا تو مدارات مخابراتی)
          ببینید ... منظور از قفس فارادی این است که مدار را داخل یک جعبه فلزی قرار دهیم تا امواج الکترومغناطیسی محیط که میتونند روی مدار ما نویز ایجاد کنند ، به وسیله این قفس فلزی که به قفس فارادی مشهور است خورده بشوند .
          دکوپله کردن وی سی سی هم همون وصل کردن vcc مدارمون با یک خازن به زمین است. بهتر است برای این منظور از خازن تانتال استفاده کنید چون این خازن ها در داخلشون سلف پارازیتی ندارند و فرکانس های بالا رو بخوبی بای پس میکنند . فقط موظب باشید که پلاریته خازن تانتال را بخوبی رعایت کنید وگرنه ممکنه بترکند :surprised:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
            به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.pgtco.org/forum/showthread.php?tid=8&pid=8#pid8
            سلام برادر ....میشه اون لینک رو مستقیم توی همین فروم قرار بدی تا ما با سرعت کند اینترنتمون مجبور نشیم برای دیدن لینک مربوط به اون فایل کناب که در مورد نویز هست و شما در آن فروم قرار دادید (!) به عضویت آن فروم در بیایم ؟؟
            خودم نفهمیدم چی گفتم ... شما فهمیدید؟

دیدگاه

به روی چشم آقا سینا :icon_razz:
              اینم از لینک کتابها:

Printed Circuits Handbook, 6th Edition (McGraw Hill Handbooks)
              http://ifile.it/5vlj0mk/0071467343.zip

Complete PCB Design Using OrCad Capture and Layout
              http://ifile.it/owqlru1/0750682140__gigle.ws.rar
              password: gigle.ws

موفق باشید

دیدگاه

سلام دوست گرامی
                تا اونجایی که من میدونم تاثیر نویز رو مدارات دیجیتال کمتره و بیشتر رو مدارات آنالوگ تاثیر میذاره.
                چه مداری داری طراحی میکنی ومیخوای کجا نصبش کنی که اینقدر برات مهمه و در کنار چه دستگاهیه که مولده نویزه و روش تاثیر میذاره.
                کاملتر بگو چون من همین مشکل رو داشتم و به لطف دوستان و یه مقذار تلاش مشکلم حل شد.
                موفق باشی :bye

دیدگاه

ارسال شده توسط: saeiddiod
                  « : جولای 11, 2010, 0558 am » قرار دادن نقل قول

سلام دوست گرامی
                  تا اونجایی که من میدونم تاثیر نویز رو مدارات دیجیتال کمتره و بیشتر رو مدارات آنالوگ تاثیر میذاره.
                  نه الزاما اینطور نیست مثلا سیگنال های دیجیتال رو وقتی وارد سیستم می شود به مانند سیگنا آنالوگ باید اکولایز و ترو تمیز بشند البته تاثیر نویز و تر و تمیز کردن اونها بسیار ساده تر از سیگنال آنالوگه

دیگه اینکه نکاتی رو در مورد کاهش نویز در جای دیگه قرار داده ام که اونجا می تونید دنبال کنید! اینم لینکش
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41440.msg205089#msg205089
                  اینجا نگاه ها سختگیرانه است !!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X