اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست معرفی نوع مناسب ارتباط در فاصله 30 متری بین میکرو و سنسور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست معرفی نوع مناسب ارتباط در فاصله 30 متری بین میکرو و سنسور

با سلام
    من میخوام یه سنسور دما مثل lm35 رو در فاصله 30 متری میکرو avr با سیم به هم وصل کنم
    با توجه به اینکه تغییر دما روی ولتاژ این سنسور تاثیر میذاره, بنابراین افت ولتاژ روی 30 متر سیم
    خیلی زیاد میشه ودما اصلا دقیق نشون داده نمیشه
    باید از چه پروتکل ارتباطی در این شرایط استفاده کنم؟

پاسخ : درخواست معرفی نوع مناسب ارتباط در فاصله 30 متری بین میکرو و سنسور

با سلام
    دو راه پیشنهادی برای فاصله 30 متری بین محل سنجش دما با LM35 و محل مونیتورینگ و پردازش:

1- از مبدل ولتاژ به جریان در محل سنجش دما استفاده کنید و جریان را در محل پردازش با استفاده از مقاومت 1% به ولتاژ تبدیل کرده و A/D و...( روش رایج صنعتی )
    2- ولتاژ خروجی دماسنج را را در محل دماسنج اندازه گیری نموده و با RS485 به صورت داده های سریال به محل پردازش انتقال داده و استفاده کنید( دو مجموعه میکرو نیاز دارد.)

با سپاس
    گشتی در لاله زار
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

خیلی ممنون
      میشه در مورد روش اول بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

شما می توانی در همان اول کار از ای سی های با خروجی دیجیتالی مثل LM75 و یا از خروجی عرض پالسی استفاده کنی .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
          شما می توانی در همان اول کار از ای سی های با خروجی دیجیتالی مثل LM75 و یا از خروجی عرض پالسی استفاده کنی .
          یعنی اگه از smt160 استفاده کنم نیاز به چیز دیگه ای ندارم و 30 متر سیم خطا به وجود نمیاره ؟

دیدگاه

SMT160 خروجی با تغییر عرض پالس می ده و من از ان با دقت 0.1 درجه هم استفاده کردم . از طرفی هم تا انجا که می دانم نویز عموما روی دامنه است نه روی عرض بک پالس و مثل مدولاسیون TDM می مونه البته برای اینکه تغییرات لبه پالس رو که در اثر افزایش طول کابل ارتباطی بیشتر می گردد را کمتر کنی می توانی در برنامه خودت یک فیلتر پایین گذر درست کنی . و یا اصلا یک فیلتر سخت افزاری بزاری .
            در کل من فکر می کنم با این قطعه در این فاصله مشکل نداشته باشی ولی حتما از کابل شیلد و خازن 100nf , و همچنین در طرف میکرو از یک گیت یا بافر استفاده کن .
            موفق باشی .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
              SMT160 خروجی با تغییر عرض پالس می ده و من از ان با دقت 0.1 درجه هم استفاده کردم . از طرفی هم تا انجا که می دانم نویز عموما روی دامنه است نه روی عرض بک پالس و مثل مدولاسیون TDM می مونه البته برای اینکه تغییرات لبه پالس رو که در اثر افزایش طول کابل ارتباطی بیشتر می گردد را کمتر کنی می توانی در برنامه خودت یک فیلتر پایین گذر درست کنی . و یا اصلا یک فیلتر سخت افزاری بزاری .
              در کل من فکر می کنم با این قطعه در این فاصله مشکل نداشته باشی ولی حتما از کابل شیلد و خازن 100nf , و همچنین در طرف میکرو از یک گیت یا بافر استفاده کن .
              موفق باشی .
              میشه یه شکل از توضیحاتی که گفتید بذارید

دیدگاه

با سلام
                ضمن تشکر از دوستان گرامی برای مطرح نمودن روشهای مختلف،
                لطفا به فاصله 30 متر توجه کافی مبذول فرمایید، چون برای انتقال داده پالسی معمولی یا ولتاژ آنالوگ ، در این فاصله ، باید الزامات فنی رعایت شود.
                لذا با هر روشی برای اندازه گیری ، مرحله انتقال به فاصله های بیش از 15 متر باید از روش لوپ 4 تا 20 میلی آمپر برای سیگنال آنالوگ و نیز یک پروتکل فیزیکی مثل 485 برای داده دیجیتال استفاده شود.
                با سپاس
                گشتی در لاله زار

دیدگاه

میشه یه شکل از توضیحاتی که گفتید بذارید
                  [/quote]
                  مثلا چه جور شکلی منظورتان فیلتر است .
                  نوشته اصلی توسط Solsal
                  با سلام
                  لطفا به فاصله 30 متر توجه کافی مبذول فرمایید، چون برای انتقال داده پالسی معمولی یا ولتاژ آنالوگ ، در این فاصله ، باید الزامات فنی رعایت شود.
                  لذا با هر روشی برای اندازه گیری ، مرحله انتقال به فاصله های بیش از 15 متر باید از روش لوپ 4 تا 20 میلی آمپر برای سیگنال آنالوگ و نیز یک پروتکل فیزیکی مثل 485 برای داده دیجیتال استفاده شود.
                  با سپاس
                  اول اینکه منظور شما از رعایت الزامات فنی چه الزاماتی است :redface:
                  دوم .ببخشید منظور شما از پروتکل فیزیکی چیست و مگه بقیه پروتکل ها مجازی است . :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                    با سلام
                    با سپاس
                    ممنون میشم اگه یه روش مناسب برای فاصله 30 متر رو تشریح کنید

دیدگاه

با سلام

منظور از الزامات فنی برای فواصل طولانی در زمینه انتقال سیگنال از طریق سیم:
                      - جلوگیری از تداخل نویز در مسیر انتقال به محتوی سیگنال ( برق شهری 50 هرتز و امواج RF و .....)
                      - برآورده کردن شرایط ولتاژ و جریان و نوع بار سلفی و خازنی برای ورودی و خروجی مدارات مجتمع دو طرف خط انتقال سیگنال
                      - برآورده نمودن شرایط تطبیق امپدانس خط انتقال با مدار

منظور من از پروتکل فیزیکی ، فقط بخش مداری و سخت افزاری است و جزییاتی مانند استارت بیت و استاپ بیت و دیتا بیتز و پریتی بیت و باود ریت در ارتباط سریال را شامل نمی شود.

دو روشی که در پست : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=39734.msg195034#msg195034

اشاره شد ، برای انتقال سیگنال آنالوگ یا پالسی در فواصل مورد نظر جوابگو هستند.

لطفا در google مطالب ذیل را جستجو کنید تا مدارات نمونه را بیابید:
                      4-20ma current loop
                      max485 , adm485

با سپاس

گشتی در لاله زار

دیدگاه

دو روشی که در پست : http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=39734.msg195034#msg195034

اینکه همین پست خودمونه :redface:
                        اگه ممکنه در مورد روش اول بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پراو

اینکه همین پست خودمونه :redface:
                          اگه ممکنه در مورد روش اول بیشتر توضیح بدید
                          با سلام

مبدل ولتاژ به جریان برای حلقه بسته جریان :
                          برای انتقال سیگنال آنالوگ در محیط صنعتی ، چون اکثر خروجی سنسورها از نوع ولتاژ است و انتقال یک دامنه ولتاژ به فاصله نسبتا زیاد با سیم ( خط انتقال ) موجب اثر پذیری زیاد از نویز های محیطی و احیانا افت ولتاژ در مسیر سیم ( اگر در محل مقصد ، بار از سیم انتقال کشیده شود ) می گردد،
                          لذا اندازه گیری ولتاژ منتقل شده ، در محل مقصد محتوی مقداری خطا خواهد بود.

اگر در محل مبدا بتوانیم دامنه ولتاژ را به صورت خطی به جریان تبدیل کنیم ( حتما یک مسیر عبور جریان نیاز داریم ) و این جریان را به مقصد انتقال داده و در محل مقصد جریان را اندازه گیری کنیم در آنصورت ، به دلیل نویز پذیری کمتر و بی اثر بودن افت ولتاژ ، اندازه گیری دقیقتری خواهیم داشت.

در این روش عملا خروجی مدار مبدل ولتاژ به جریان، به خط انتقال وصل شده و در محل مقصد به یک بار وصل می شود.
                          برای اندازه گیری ، این بار یک مقاومت دقیق می باشد که موجب ایجاد یک ولتاژ خطی متناسب با سیگنال سنسور در مبدا می باشد.

به این ترتیب حلقه بسته برای عبور جریان با یک زوج سیم فراهم می شود.

در این روش از چهاررشته سیم برای ارتباط بین مبدا و مقصد استفاده می کنیم [I , AGND ) , GND , +Vdd ) ] : ( می تواند سه رشته باشد و GND , AGND یکی شود )
                          در محل سنسور از آی سی مانند AD693 , AD694 در کنار سنسور دما استفاده می شود.
                          تغذیه در محل مقصد ایجاد شده و از طریق دو رشته GND , +Vdd به مقصد می رسد ومدار سنسور و مبدل ولتاژ به جریان را تامین می کند.
                          حلقه جریان در مسیر I , AGND خواهد بود وبه مقصد وارد می شود.
                          در این مسیر با بار مقامتی 1% یا 0.1% ایجاد ولتاژ کرده و آنرا اندازه گیری می کنیم.( با AVR )
                          با مقداری محاسبات می توانیم کالیبراسیون برای صفر و Span انجام دهیم.

با سپاس.

از دیتا شیت شرکت آنالوگ دیوایس استفاده کنید تا اطلاعات دقیقتر دریافت کنید.

http://www.analog.com/en/amplifiers-...s/product.html

http://www.analog.com/en/amplifiers-...s/product.html

گشتی در لاله زار

دیدگاه

ممنون
                            استفاده از این روش برای من مناسبه ؟ با توجه به اینکه هر 1 میلی ولت افت ولتاژ , باعث کاهش 1 درجه دما میشه

دیدگاه

به به مثل اینکه بحث داغ شد . :applause: :wow:

منظور من از پروتکل فیزیکی ، فقط بخش مداری و سخت افزاری است و جزییاتی مانند استارت بیت و استاپ بیت و دیتا بیتز و پریتی بیت و باود ریت در ارتباط سریال را شامل نمی شود
                              فکر می کنم به جای لغت پروتکل فیزیکی استفاده از ( سخت افزار پروتکل ) هم فنی تر و هم قابل فهم تر باشه . :agree:

منظور از الزامات فنی برای فواصل طولانی در زمینه انتقال سیگنال از طریق سیم:
                              - جلوگیری از تداخل نویز در مسیر انتقال به محتوی سیگنال ( برق شهری 50 هرتز و امواج RF و .....)
                              - برآورده کردن شرایط ولتاژ و جریان و نوع بار سلفی و خازنی برای ورودی و خروجی مدارات مجتمع دو طرف خط انتقال سیگنال
                              - برآورده نمودن شرایط تطبیق امپدانس خط انتقال با مدار
                              اینها موضوعی است که هر طراحی باید به انها توجه کند اما چیز شاخی هم نیست . من عرض کرده بودم که همراه قطعه smt160 یک عدد خازن نصب کنید ( جهت کمتر شدن نویز حاصل از فرکانس کاری خود قطعه و تغذیه وصل شده روی قطعه ) . و مسیر انتقال را با کابل شیلد درست کنید جهت حذف نویز های فرکانس های بالا روی سیگنال . از همه اینها که بگزریم با قرار دادن یک فیلتر کوچک می توان در گیرنده خیلی از نویز ها را که عموما در این قطعه روی لبه پالس برای ما مهم است از بین برد .

نکته به تغییرات لبه پالس ها jiter می گویند .

در ضمن این نوع عملکرد و نحوه اتصال این سنسور سالها است که در فرستنده های am ماژولار که تا توان 1MW در کشور ساخته می شه داره مثل مرد کار می کنه و تا به مشکلی نبوده .

در ضمن از توضیح شما در مورد انتقال یا استفاده از تغییر ماهیت سیگنال از ولتاژ به جریان بسیار تشکر می کنم ولی به نظر من با تبدیل خروجی سنسور های انالوگ به دیجیتال هم انتقال امن تر است و هم می توان با تبدیل به باس کردن از حجم سیم کمتری استفاده کرد و عموما همه ترجیح می دهند که از این حالت استفاده کنند . مگر در شرایط خاص.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X