ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2008/11/14
    16
    0

درد و دلهاي يک پژوهشگر و سؤالات بي جواب

سلام به همه دوستان و اساتيد محترم
    آدمي که شديدا کنجکاوه و عاشق آموختنه و در الکترونيک ميخواد تسلط پيدا کنه و از اين رهگذر اين عطش رو فرو بنشونه و هر روز به بهانه اي اينچنين از خواب بيدار بشه ولي الان سردر گمه چه چاره کنه؟؟؟؟؟؟
    آيا براي شما هم پيش اومده که احساس بيهودگي کنيد؟ وقتي اينجوري شده چيکار کردين؟ دوباره شروع کردين؟
    رشته عوض کردين؟

مطمئنا اين سوال خيلي از دوستان هم درد منه.در اين راه ماديات مهم نيست چون به نظر من چنين آدمي به دنبال حقيقته و اين بهترين معنويت و قشنگترين عبادته.
    جاي همچين تاپيکي در همه انجمنها خاليه.
    سرتون رو درد نيارم-من شديدا نياز به راهنمايي شما دارم-لطفا کمکم کنيد.
    يه دارنده مدرک کارداني الکترونيک براي تبديل شدن به يک طراح مدارات آنالوگ (گيرنده و فرستنده و ...)-مدارات ديجيتال (پياده سازي پروتکلهاي مختلف مخابراتي و شبکه هاي کامپيوتري و ...) بطور عمومي بايستي از کجا شروع کنه-چه کتابهايي رو به شکل سلسله مراتبي بايد تهيه و مطالعه کنه.

در ضمن اگه از دوستان کسي درد ودل هايي اينچنين داشت در اين تاپيک بياره تا از راه حل ها و تجارب ديگران استفاده کنه. با تشکر
    2009/10/27
    تهران
    3,302
    773

پاسخ : درد و دلهاي يک پژوهشگر و سؤالات بي جواب

راه کارهای زیر می تواند برای شما تا حدی مفید باشد:

1- لوازم اولیه یک آزمایشگاه کوچک و کم هزینه را تهیه کنید. این لوازم شامل منبع تغذیه، Function generator، مولتی متر، اسیلوسکوپ، کامپیوتر، برد بورد و قطعات لازم برای انجام آزمایش های مورد نظر است. در مرحله بعد شما با استفاده از این ابزارها می توانید ساعت ها و روزها آزمایش کنید و به مرور تجربه هایی را کسب کنید که تنها با عامل زمان و پشتکار شما قابل دستیابی هستند و به هیچ طریق دیگر به غیر از وقت گذاشتن به دست نمی آیند. در هر موضوعی که مد نظر شما باشد با وقت گذاشتن و پشتکار می توانید نقاط تاریک و مجهول آن را روشن کنید و به مرور از مرحله ندانستن و نا گاهی به مرزهای دانستن و روشنایی ، حرکت کنید. برای موفقیت و تبدیل شدن به یک طراح و متخصص، به انگیزه و تلاش بی نهایتی احتیاج دارید و اینگونه فرض کنید که تا آخرین لحظه عمر خود(که امیدوارم طولانی و پرثمر باشد)، باید مشغول مطالعه و کوشش و تحقیق باشید.

2- زبان انگلیسی خود را در حدی که بتوانید متون تخصصی الکترونیک را بخوانید، تقویت کنید. کسانی که دائما به دنبال منابع فارسی برای یادگیری هستند، در اکثر موارد جزو بهترین ها نیستند و راه استفاده از اکثر منابع علمی موجود بر آنها بسته است.

3- از وارد شدن در جوزدگی های موجود در رشته الکترونیک بپرهیزید و مراقب باشید که دهها عنوان مطلبی که بر سر زبان های دانشجویان و دیگران است، باعث گیج شدن و سردرگمی شما نشود. آیا راجع به AVR یا PIC یا ARM یا XMEGA یا FPGA یا PLC یا PROTEL یا PROTEUS یا PSPICE یا LABVIEW یا شبکه یا MATLAB یا دهها مورد دیگری که به عنوان یک صورت مسئله در سرراه شما قرار می گیرند، شنیده اید؟ کدامیک از این عناوین و موضوعات برای شما مفید است و کدامیک نیست؟ آیا احساس سردرگمی در مواجهه با عناوین متعدد برای شما به وجود نمی آید؟ چاره این سوال برای شما مراجعه به افراد متخصص و صاحب تجربه و کسانی است که به اصطلاح عامیانه در کار استخوان خرد کرده اند. بدون مشورت با این افراد و تنها به صرف یک جو و هیجان دانشجویی، وقت خود را برای مطالعه و یاد گرفتن سطحی هر مطلبی مصرف نکنید. پس اگر تنها یک سرفصل را درست یاد بگیرید و تنها در یک نرم افزار حرفه ای باشید، بسیار بهتر و مفیدتر از چندین موضوع است که به صورت سطحی و گذرا روی آن وقت گذاشته باشید.

4- به این نکته توجه کنید که گذشت زمان و افزایش سن به مرور انگیزه را تغییر می دهد و موجب کاهش شدید توان و پشتکار افراد می گردد. پس اگر بتوانید در مدت طولانی به تلاش خود ادامه دهید و دچار افت انگیزه نشوید، به مرور قوی تر و توانمند تر می شوید و با حفظ روحیه خود در طولانی مدت شاید بتوانید به بهترین های زمان خود در رشته مورد نظر تبدیل شوید. اینکه امروز شما چقدر انگیزه دارید، چندان مهم نیست. مهم تر از آن این است که آیا 5 سال یا 10 سال دیگر هم به همین میزان دارای انگیزه و به تبع آن پشتکار هستید؟ اگر اینگونه باشد تصورمی کنم باید بسیار بیشتر به موفقیت خود امیدوار باشید تا شرایطی که مبتلا به شور و هیجانات لحظه ای باشید که بعد از چند سال فروکش می کند. برای اینکه خود را بیازمایید به این موضوع فکر کنید که اگر 100 میلیون تومان به شما بدهند، آیا حاضرید رشته الکترونیک را کنار بگذارید؟ پاسخ در برابر 1 میلیارد تومان یا بیشتر چطور خواهد بود؟ خلاصه اینکه اگر واقعا این رشته را دوست داشته باشید و زمان کافی را هم برای آن زمان بگذارید، قطعا می توانید به یک فرد حرفه ای و توانمند تبدیل شوید و اهداف خود را در این راه، محقق کنید.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2008/11/14
    16
    0

سلام جناب طراح
    از توجه شما بسيار بسيار ممنون
    من با avr - z80 - pic - 8051 - fpga -cpld -pld آشنا هستم و سي سالمه - مي دونم که اگه بخوام ميتونم با avr خيلي کارا بکنم اما دليلي نميبينم يعني مداري که من ميخوام و باهاش عشق ميکنم اينا نيستن - مثلا ميخوام : بتونم يه گيرنده AM با همه طبقاتش رو با علم و تسلط و بدون کپي کاري کاملا طراحي کنم و بفهمم
    يا يه پروتکل تستر بسازم - يا يه سوييچ تلفن کوچيک با همه امکانات و لينک E1 با سيگنالينگ CAS-3Bit يا SS7 .اينا نياز به پايه داره - نياز به مطالعه داره - مثلا تسلط به معادلات ديفرانسيل - براي طراحي گيرنده بايد يه کتاب مدارات مخابراتي رو غورت بدم
    من عاشق اينم که اينجوري بشم - ولي نميدونم از کجا شروع کنم - چه کتابايي - به چه ترتيبي - برم انقلاب بگم چه کتابي رو ميخوام - از اينترنت بخاطر گستردگي و القاي حس ناآرومي و تشويش زياد خوشم نمياد. عاشق يه جاي دنج و آروم براي مطالعه ام . از کلاس اول راهنمايي يه ميزکار داشتم - الانم تو يه شرکت مخابراتي توليد کننده سوييچ مشغولم- لطفا بيشتر راهنماييم کنيد- ممنون از لطفتون. :rolleyes:
    2007/05/27
    تهران
    137
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط jerjis1912

من عاشق اينم که اينجوري بشم - ولي نميدونم از کجا شروع کنم - چه کتابايي - به چه ترتيبي - برم انقلاب بگم چه کتابي رو ميخوام - از اينترنت بخاطر گستردگي و القاي حس ناآرومي و تشويش زياد خوشم نمياد. عاشق يه جاي دنج و آروم براي مطالعه ام . از کلاس اول راهنمايي يه ميزکار داشتم - الانم تو يه شرکت مخابراتي توليد کننده سوييچ مشغولم- لطفا بيشتر راهنماييم کنيد- ممنون از لطفتون. :rolleyes:
    سلام دوست عزیز
    من آدم خیلی مذهبی نیستم اما یه حدیثی دیدم که بد نیست شما هم بخونید
    "کار کمی که بر آن مداومت ورزی بسیار امیدوار کننده تر از کار بزرگی است که از آن خسته شوی"
    به نظر من مداومت کردن بر روی کار های کوچک که در راستای اهداف بزرگ هستند بسیار مسمر ثمر است.
    سر در گمی شما نداشتن هدفی است که تلاش هایتان را روی آن متمرکز کند ، داشتن هدف مثل ذره بین به پرتو های ذهن شما جهت وتمرکز می بخشد.
    در مورد مثال هایی که خودتان گفتید خدا وکیلی برای این آرزوها که گفتید چقدر تلاش کرده اید. و البته این را به یاد داشته باشید یکی از عوامل پویایی روانی انسان تلاش برای رسیدن به آرزوهایش است.
    مساله دیگر ما زود دلسرد شدن و از این شاخه به شاخه دیگر پریدن است که به خود من هم ضرر های زیادی زده است.
    حرف آخر من این است که یکی از علاقه مندی های خود را انتخاب کن و بعد عاشقانه برای رسیدن به آن تلاش کن. برای خودت اهداف بلند مدت و کوتاه مدت تعریف کن (در این میان برای رسیدن به هر هدف زمانی معیین را تعریف کن). و همیشه یادت باشد که سنگ بزرگ نشانه نزدن است
    موید باشید :nice:
    [size=14pt]توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)[/size]
    2005/10/15
    tabriz
    255
    0

سلام دوست عزیز هدفت رو مشخص کن
    شروع کن فقط
    مثلا یه پروژه بگیر کار کن
    [size=14pt]خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ*نکرده چیز خوبی است[/size]
    چرچیل

[size=14pt]تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.[/size]
    ژان پل سارتر
    [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ*کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ*ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ*لاین
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5