اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع برای FPGA از کجا؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شروع برای FPGA از کجا؟؟؟

سلام

یه چند وقتیه میخوام یه کارایی با FPGA بکنم...

چند تا سوال دارم!

1- متداول ترین آی سی FPGA چی هست و مال چه شرکتیه ...
    2- با چه زبانهایی میشه نوشت؟ و چه کامپایلر هایی داره؟
    3-پروگرامرش چیه؟قیمتش چنده؟
    4- قیمتش آی سی چقدره؟

فعلا همین سوالات رو دارم :redface:

ممنون از جوابتون :nerd:

پاسخ : شروع برای FPGA از کجا؟؟؟

سلام اقا مهدی
    منم تازه شروع کردم و سعی می کنم تا انجا که می توانم به سوالهای شما جواب بدم .

1 : در مورد سوال اول می شه گفت که توی ایران بیشتر از XILINX استفاده می شود و بعد از ان هم ALTERA ولی به نظر من XILINX از لحاظ پشتیبانی مطالب بسیار بهتر است .
    در مورد اینکه از چه خانواده ای استفاده کنی . من با تحقیقی که کردم دیدم که برای اینکه هم جواب بیشتر کارها را بدهد و هم دوباره کاری نکنیم از خانواده SPARTAN و مخصوصا SPARTAN3 استفاده بکنیم . که من هم XC3S400 خریدم که حدود 35000 تومان است .

2 : غالبا برای FPGA از زبان VHDL استفاده می شود اما می توان با VERLOG هم نوشت و فرق زیادی با هم ندارند .
    کامپایلرها هم از XILINX من ISE را می شناسم که برای خودش غولیه و حدود 7GB فضا لازم داره . و از ALTERA هم QUARTUS . البته تا انجا که می دانم می توان در هر دو به صورت شماتیک هم برنامه ساخت اما حرفه ای نیست .

3 : پروگرامرهای پارالل رو به راحتی میتوانی خودت بسازی و با کمی گشت تو نت می تونی جمش کنی .اما در مواقعی که کار گسترده می کنی و نیاز به اشکال یابی داری کمکت نمی کنه . اما اگه که می خواهی USB باشی در مورد XILINX رو میدونم که می تونی از KF6000 استفاده کنی که در موردش در اینجا صحبت کردم . http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37412.0

4 : قیمت ای سی که خریدم رو بالا دادم .البته برای قیمت از http://javanelec.com/ هم می توانی استفاده کنی .

موفق باشید . :smile:

دیدگاه

که من هم XC3S400 خریدم که حدود 35000 تومان است .
      :eek: :-O @-)

35 هزار تومن؟ ازرون ترش نیست؟ والا ما دانشجوئیم :cry2:

دیدگاه

سلام
        من یک سری cpld دستم رسیده از سری های xc مثله xc9536 و xc9572 اینا قیمتاش حدودا 2 3 تومن بیشتر نبود
        آیا اینایی که من گرفتم با اون fpga که شما به 35 تومن گرفتین خیلی تفاوت میکنن؟
        حالا من برای شروع نیازه به یک پروگرمر دارم نقشه ای عملی سراغ دارین؟
        فرق اساسی بین fpga و cpld چیه؟
        این fpga یا cpld ها امکانات سخت افزاری مثله usart spi i2c و یا usb هم دارن؟ adc و dac هم دارن؟
        این cpld ها کلاکشون از کجا تامین میشه؟ pll هم دارن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مهری
          که من هم XC3S400 خریدم که حدود 35000 تومان است .
          :eek: :-O @-)

35 هزار تومن؟ ازرون ترش نیست؟ والا ما دانشجوئیم :cry2:
          اقا ما هم دانشجوییم . گفتم که برای اینکه دوباره کاری نشه اینو خریدم . وگرنه فکر کنم 15000 تومن هم FPGA داریم .

نوشته اصلی توسط محمدرضا حسینا
          سلام
          من یک سری cpld دستم رسیده از سری های xc مثله xc9536 و xc9572 اینا قیمتاش حدودا 2 3 تومن بیشتر نبود
          آیا اینایی که من گرفتم با اون fpga که شما به 35 تومن گرفتین خیلی تفاوت میکنن؟
          حالا من برای شروع نیازه به یک پروگرمر دارم نقشه ای عملی سراغ دارین؟
          فرق اساسی بین fpga و cpld چیه؟
          این fpga یا cpld ها امکانات سخت افزاری مثله usart spi i2c و یا usb هم دارن؟ adc و dac هم دارن؟
          این cpld ها کلاکشون از کجا تامین میشه؟ pll هم دارن؟
          شما خودت می گی که CPLD گرفتی با این قیمت حال انکه با چیزی که من گفتم زمین تا اسمان فرق داره .
          اگه نقشه ای پیدا کردم برات می گذارم ولی اگه بگردی پیدا می شه .

CPLD به دلیل میزان گیت های کم فقط برای کارهای کوچک کافی است . اما FPGA دارای گیت های بسیار بالا تری است و چندین برابر ان و البته به خاطر همین فضای زیاد دارای یک سری امکانات جهت کارهای پردازشی . در ضمن فرق دیگه FPGA و CPLD در این است که FPGA نیاز به یک FLASH خارجی دارد تا از روی ان برنامه روی خود بریزد در صورتی که CPLD روی خود و در همان زمان پروگرم کردن برنامه را در سلول ها جاسازی می کند .

CPLD و FPGA هر دو جهت پیاده سازی طرح های منطقی که ما طراحی می کنیم مورد استفاده است در CPLD خیلی کار شاخی نمی شه کرد ولی توی FPGA به خاطر وجود حجم گیت بالا می شه کارهای زیادی کرد . مثل قرار دادن ماژول USB,CAN,SPI,SERIAL ,LAN و حتی طراحی یک روتر ویا طاحی یک CPU . ان چیزی که من خریدم 208 پایه دارد . من اونو کنار یه DSP قرار دادم و دارم روی جفتشون کار می کنم .

در مورد فرکانس هم این مدل که گرفتم تا 180MHZ کار می کنی و دارای PLL نیز است .

راستی چند سال پیش یکی رو دیدم که سه تا CPU رو داخل یک FPGA که از نوع VIRTEX بود با کلی امکانات قرار داده بود .

دیدگاه

آقا مطمئن هستید که XC3S400 داخلش PLL سخت افزاری داره!؟

دیدگاه

با تشکر از دوست خوبم اقای MM-T به خاطر ریز بینی در مورد داشتن یا نداشتن PLL من دو تا دیتا رو نگاه کردم که در داخل انها Frequency synthesis
              به عنوان یکی از کار هایی که جزو امکانات است اورده یعنی می توان به صورت سخت افزاری با این قضیه فرکانس را تا 300 خورده ای بالا برد . البته من هنوز خودم دو به شکم و بیشتر روش کار می کنم . ولی حتما در حالت نرم افزاری این قابلیت را می توان داشت .

اینم لینکش http://www.4shared.com/document/KydF0n4y/Spartan3.html

دیدگاه

سلام
                یه نکته ای هم من بگم
                مدل های virtex حرفه ای ترین fpga هاست و حتی می تونین در برخی مدل هاش سیستم عامل لینوکس را بالا بیارید.ولی این طور که من شنیدم این مدل که توانایی این کار رو داره توی ایران خیلی به سختی گیر میاد و دوم اینکه قیمتی حدود 900 هزارتومان داره.
                مولای من
                نخواهمت که بگریی ولی به گریه دعا کن که وقت رفتن ایام انتظار بیاید

یا رب الحسین بحق الحسین اشف صدر الحسین بظهورالحجه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X