اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید PWM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید PWM

با سلام
    دوستان من یک موج pwm با فرکانس 100 هرتز میخوام که البته برای تولیدش باید با یک تریگر همزمان بشه.
    یعنی وقتی تریگر آمد pwm شروع به تولید میشود.

با تشکر

پاسخ : تولید PWM

نوشته اصلی توسط masoodhashemy
    دوستان من یک موج pwm با فرکانس 100 هرتز میخوام که البته برای تولیدش
    باید با یک تریگر همزمان بشه.یعنی وقتی تریگر آمد pwm شروع به تولید میشود.
    توسط شمانیک زیر شما میتونید مقدار فرکانس ثابتی به آی سی بدهید . برای فرکانس
    100 هرتز باید مقادیر CT - RT رو حتما بوسیله فرمول داخل دیتا شیت بدست بیاورید .
    (فرکانس با VR2 تنظیم دقیق میشود)
    دیوتی سایکل مدار بین 0 تا 45 درصد برای هر نیم سیکل تغییر میکنه یعنی کلا 90 درصد .
    (دیوتی سایکل توسط VR1 - VR3 تغییر میکند)
    -
    برای تریگ هم میتونید پین شات دان آی سی که شماره 10 هست رو از گراند جدا کنید
    و با دادن یک مدار خاموش میشه و با دادن صفر مدار تریگ میشه .

لینک زیر:
    پسوورد مدار برای شما PM میشود .

http://aks98.com/images/hr069cdokyy86lexhj5.rar

دیدگاه

پایه 3 که پایه sync هست ربطی به ماجرا نداره؟
      ببین من موج شهر رو یکسو کردم که تمام موج شده و با یک مقایسه کننده عبور از 0 رو تشخیص دادم
      پس در هر سیکل 2 تا نقطه عبور از 0 داریم حالا من چی کار کنم؟با این تریگر پالس بسازم بدم به پایه 10 ؟
      یا اینکه فقط وقتی دستگاهم روشن میشه در یک لحظه عبور از 0 مشخص بشه و یک پالس همواره 1 تولید
      بشه و بدم به پایه 10 ؟ همزمانی این pwm با عبور از 0 خیلی مهمه.

ضمنا من خود pwm رو نیاز دارم و نیازی به ماسفت در خروجی نیست به نظرت مدار قسمت sstart رو حذف
      کنم یا نیازه؟ چون مقاومتهای 5w و ... داره که اصلا جریانی که من میکشم در حد میلی آمپر هست.
      چرا از پایه 3 هم میتونی برای همزمانی دو تا پالس استفاده کنی . میتونی مدار عبور از صف رو به این
      پین هم وصل کنی .

شما یاید مدار عبور از صفرت رو از یک مدار مشتق گیر عبور بدی . این مدار شامل یک خازن و مقاومته
      و پالسهای سوزنی ایجاد شده رو به پایه 3 متصل کنی . *یعنی اینکه هرگاه از صفر عبور کردی یک پالس
      مثبت به پین 3 اعمال بشه* در اینحالت مدار هم تولید پالسش رو از همون موقع شروع میکنه و فازها
      با هم برابر میشن .

وقتی 50 هرتز رو یکسو کنی 100 هرتز میشه یعنی دوبار عبور از صفر . پس باید فرکانس آی سی pwm
      رو هم 100 هرتز انتخاب کنی تا همفاز باشند .
      اگر دوتا خروجی های آی سی به هم وصل باشند(شبیه شکل) فرکانس اسیلاتور با خروجی برابره
      یعنی 100 هرتزه ولی اگه فقط از یک خروجی آی سی استفاده کنی فرکانس شما 50 هرتز میشه .

قسمتهای ماسفت و شنت جریان و مدار دتکتور شنت رو میتونی حذف کنی . فقط باید برای پین
      سافت استارت (sstart) یک خازن تا 10 میکروفاراد قرار دهی .

دیدگاه

سلام
        شرمنده :sad:
        من اومدم یکسو سازی رو کنار گذاشتم:
        1- عبور از 0 موج ac رو با مقایسه کننده پیدا کردم خوب به ازای هر موج سینوسی کامل یک zero cross دارم.
        2- همین رو به پایه 3 آیسی میدم.(و آیسی رو برای pwm با فرکانس 100 هرتز تنظیم کردم)
        حالا هر وقت یک zero cross پیش اومد یک موج pwm با فرکانس 100 دارم؟ آره؟
        یعنی شکل زیر محقق میشه؟
        http://www.4shared.com/photo/eYfGspAW/Untitled.html
        اگر آره همین الان باید قطعات رو از تهران سفارش بدم و شروع به طراحی pcb کنم که تا 5 شنبه بسازم.
        ولی امید وارم توی واقعیت هم کار کنه :cry2: :cry2: :cry2: جای هیچ اشتباهی ندارم چون وقتی ندارم.
        من در نهایت از موج pwm تولید شده مشتق میگیرم!(امیدوارم همه چیز درست باشه :cry2

دیدگاه

انقدر عجله داری که نوشته های منو اصلا نمیخونی . جواب همه سئوالات شما رو دادم ساخت
          این مدار که کاری نداره . چرا از PWM میخواهی مشتق بگیری ؟من گفتم از لحظه عبور از صفر
          باید اینکار رو بکنی . چون یک پالس سوزنی هم برای تحریک پین 3 کافیه .

بازم میگم شما باید ابتدا برق شهر رو یکسو کنی(بدون خازن) بعد فرکانس 100 هرتز رو از
          مدار مشتق گیر عبور بدی . وقتی پالس سوزنی ایجاد شد توسط اون یک ترانزیستور رو
          خاموش و روشن کن . ترانزیستور رو هم به پین 3 آی سی متصل کن .

فرکانس آی سی رو هم روی 100 هرتز انتخاب کن . بعد از یکی از خروجیها میتونی 50 هرتز
          رو بست بیاری . اگه دوتا خروجی رو (شبیه شکل) به هم وصل کنی یک PWM 100 هرتزی
          خواهید داشت . همش همینه . خیلی سادس . اگه نمیتونی انجام بدی بده بیرون برات انجام بدن .

دیدگاه

حیف که این آیسی داخل proteus یا ewb نیست وگرنه میفهمیدم دقیقا مدار چی کار میکنه.
            با orcad هم دهنم سرویسه.
            مشتقی که گفتم هدف کار من هست. یعنی از pwm باید مشتق بگیرم که اگر بتونم با مدار شما pwm بسازم بعد راحت مشتقش میگیرم .

و منظور شما رو هم فهمیدم و اینکه موج یکسو شده نقطه عبور از 0 نداره :angry: چون ولتاژ خروجی یکم از 0 بالاتره.
            (فهمیدم چه جوری میشه ) بعدا عکسش رو میزارم.

سوال: وقتی پایه 3 برای یک لحظه فعال میشه خروجی تا چقدر فعال هست؟ فقط به اندازه یک پالس pwm؟

دیدگاه

سوال: وقتی پایه 3 برای یک لحظه فعال میشه خروجی تا چقدر فعال هست؟ فقط به اندازه یک پالس pwm؟
              آی سی همیشه فعاله فقط زمانی که پین 3 فعال میشه پالسهای ایجاد شده از همون نقطه
              دوباره شروع میشن و با مدار برق شهر شما در یک زمان شروع به ایجاد پالس میکنند .

از این قابلیت در UPS ها استفاده میکنند تا در نقطه صفر مدار اینوتر عمل کنه و رله جرقه نزنه .

دیدگاه

استاد بزارید بیام پیش شما شاگردی :cry2: :job: :job: :job:
                واقعا ممنونم
                مدار رو که ساختم یک نمونش هم اینجا میزارم.
                حالا با با پتانسومترهای مدار ور برم ببینم چی میشه.

دیدگاه

ببخشید duty cycle موج pwm با چی تنظیم کنم؟

دیدگاه

ببخشید duty cycle موج pwm با چی تنظیم کنم؟
                    چون مدار فیدبک خودکار برای تنظیم دیوتی سایکل نداره این عمل بوسیله پتانسیومترهای
                    VR1 - VR3 انجام میشه . با تغییر ولتاژ مثبت پین 2 از Error Amplifier میتونید نسبت
                    HIGH بودن پالس خروجی رو به LOW بودن اون تغییر بدید .
                    نسبت زمان روشن بودن به خاموش بودن مدار سرعت موتور رو کنترل میکنه (در مدار اصلی)
                    ولی در کاربرد شما که نمیدونم چیه :-?? ممکنه معنی دیگه ای پیدا کنه .

دیدگاه

من قبلا با pwm کار کردم و مفهومش و این چیزی که شما گفتید میدونم اما حالا برای تغییر duty cycle باید از 2 تا پتانسیومتر استفاده کنم :surprised: من از کجا بدونم کدومش رو تغییر بدم :angry: کاربرد من یک جوری هست که باید بتونم duty cucle رو تغییر بدم یعنی الان مثلا میخوام dt=20% باشه و بعدا dt=80% میکنم مثلا فرض کن همین pwm رو میخایم به موتور بدهیم و سرعتش با تغییر dt کم یا زیاد کنیم.

دیدگاه

اما حالا برای تغییر duty cycle باید از 2 تا پتانسیومتر استفاده کنم .من از کجا بدونم کدومش رو تغییر بدم .
                        پتانسیومتر VR3 بین صفر تا 5 ولت تغییر میکنه پس نقش مهم تری داره و مطمئنا درصد
                        بالاتری از تغییرات رو کنترل میکنه .
                        ولی VR1 رو نمیدونم برای چه کاری با VR3 موازی کردن . شاید برای fine یا تنظیم دقیق
                        بکار بره . چون محدوده عملش خیلی محدوده . با اینحال بنظرم هر دوتاش رو استفاده کن .

دیدگاه

سلام
                          خوبی :mrgreen:
                          دو سوال:
                          این عبور از صفری که ساختم خوبه؟
                          عکس:
                          http://www.4shared.com/photo/xUPnP-XL/zerocross-end.html
                          برای فرکانس 100 هرتز مقدار خازن رو تغییر ندم و فقط مقدار پتانسیومتر رو تغییر بدم؟(فرمولی یا جدولی ... نیست که دقیق بخوام بدونم؟)

دیدگاه

این عبور از صفری که ساختم خوبه؟
                            این که فقط یه عکسه . آیا مداری که این کار رو بکنه رو هم ساختی؟

ابرای فرکانس 100 هرتز مقدار خازن رو تغییر ندم و فقط مقدار پتانسیومتر رو تغییر بدم؟
                            (فرمولی یا جدولی ... نیست که دقیق بخوام بدونم؟)
                            پست شماره 2 رو مجددا بخونید .

دیدگاه

با orcad 16.3 تحلیل کردم.
                              هر چه توی دیتاشیت گشتم فرمولی ندیدم فقط یک جایی گفته: :read: :read: :read:
                              Minimum Frequency (RT = 150 k, CT = 0.2 u)
                              و فکر کنم چون حداقل فرکانس تولیدی 100 هرتز هست پس همینه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X