شايد عبارت HD به گوشتان خورده باشد. يا در تبليغ هاي تلويزيوني نام تلويزيون HD يا HD DVD را شنيده باشيد. High Definition يا HD به سيستم ويدئويي گفته ميشود که وضوح تصوير بالاتري نسبت به سيستم هاي استاندارد ويدئويي که Standard Definition ناميده ميشوند دارند. سيستم هاي ويديويي استاندارد که PAL - NTSC - SECAM نام دارند و حتما نام آنها را روي تلويزيون خود ديده ايد داراي وضوح تصوير 486 خط هستند. در حالي که ويدئو هاي HD داراي 720 يا 1080 خط ميباشند و اين به معناي کيفيت بالاتر تصاوير است.

HD در اوايل دهه 80 ميلادي توسط ژاپني ها ارئه شد. هنگامي که آنها تلويزيوني ساخته بودند که قادر بود 1125 خط را با سرعت استاندارد 30 فريم در ثانيه نشان بدهد. با توسعه سريع اين سيستم در آمريکا و اروپا ويدئوي HD به سرعت در حال جايگزيني با سيستم هاي قديمي است. مراکز پخش تلويزيوني به سرعت در حال جايگزيني سيستم هاي پخش از SD به HD هستند. براي پخش ويديوي HD نياز به سيستم تلويزيون يا مانيتوري داريد که بتواند اين سيستم را نمايش دهد. در حال حاضر از دوربين هاي فيلمبرداري HD نيز استفاده وسيعي ميشوند و کارگردان هاي زيادي تمايل به ساخت فيلم با اين سيستم جديد دارند. به دليل وضوح بيشتر تصاوير امکان نشان دادن جزئيات بيشتر در فيلم ها وجود دارد و تصاوير زنده تر به نظر ميرسند. به دليل کيفيت بيشتر حجم ويدئو هاي اين قالب بيشتر از ويدئو هاي معمولي است. بنابراين DVD هاي جديدي براي ذخيره اين ويديو ها ارائه شده اند. اين DVD ها که هم براي ضبط ويديو و هم نگهداري ديگر اطلاعات قابل استفاده هستند داراي حجم 15 گيگا بايت روي هر لايه هستند که در مقايسه با DVD هاي معمول 4.7 گيگا بايتي 3 برابر اطلاعات بيشتري را ذخيره ميکنند. دو نوع مشهور اين DVD ها HD DVD و Blue Ray هستند. براي پخش هر يک از اين DVD ها نياز به DVD-ROM مخصوص اين کار است. شرکت هاي سازنده کامپيوتر و لپ تاپ در حال جايگزيني درايو هاي DVD معمولي فعلي با درايو هاي جديد هستند و اکثر محصولات جديد را با اين درايو ها عرضه ميکنند. بنابراين هنگام خريد کامپيوتر جديد به اين نکته هم توجه کنيد که آيا اين سيستم جديد قادر به پخش DVD هاي HD يا Blue Ray هست ؟


در عکس بالا مقايسه وضوح تصوير HD را با قالب هاي استاندارد فعلي ميبينيد

رقابت HD DVD و Blu-Ray : HD DVD توسط شرکت توشيبا ارائه شده و Blue Ray توسط شرکت سوني. تکنولوژي Blue Ray يا ليزر آبي داراي حجم ذخيره سازي بيشتري است و قادر است 25 گيگا بايت روي هر لايه ذخيره کند و ديسک هاي دو لايه آن 50 گيگا بايت ظرفيت دارند. از نظر پشتيباني از قالب هاي تصويري هر دو تکنولوژي تقريبا مشابه هم هستند. اما در قالب هاي صوتي تفاوت هايي وجود دارد. HD DVD از تکنولوژي Dolby Digital Plus با سرعت 3 مگابيت بر ثانيه پشتيباني ميکند در حالي که Blu-Ray اين تکنولوژي را به صورت انتخابي و با حداکثر سرعت 1.7 مگابيت در ثانيه پشتيباني ميکند.
کمي بيشتر راجع به درايو هاي پخش کننده HD : سيستم هاي پخش کننده HD-DVD قادر به پخش CD و DVD هاي معمول هستند. اما از Blu-Ray پشتيباني نميکنند. به دليل رقابت ميان اين دو تکنولوژي پخش کننده هاي اين نوع DVD ها از سيستم رقيب پشتيباني نميکنند. اما به تازگي درايو هاي توسط شرکت هايي مانند LG به بازار عرضه شده که هر دو نوع ديسک را اجرا ميکند. اين درايو که که معمولا کومبو يا هيبريد ناميده ميشوند هنوز داراي قيمت هاي بسيار بالايي هستند براي مثال پخش کننده LG به قيمت 1199 دلار ارائه شد. دقت کنيد که لغت کومبو را با کومبويي که براي پخش کننده هاي CD و DVD استفاده ميشود اشتباه نگيريد.