اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل کمبود جریان برای رله 5 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل کمبود جریان برای رله 5 ولت

سلام
    یه مدار دارم که توی اون از 7 رله 5 ولت اسفاده کردم خروجی میکرو رو به uln 2003 وصل کردم و به رله ها دادم برای تغذیه هم ترانس+یکسوساز با ماکزیمم ولتاژ 15 و جریان 850ma را به 7805 دادم که ماکزیمم جریان خروجی اون رو اندازه گرفتم حدود 450ma است .حالا هر رله هم 50ma میکشه و حالتی که هر هفت رله هم فعال بشه اتفاق میوفته
    یعنی جریان 350ma . البته میکرو و ایسی های دیگه هم جریان میکشه (لطفا نگید از رله استفاده نکن)

-
    1- حالا با مشکل کمبود جریان رگولاتور چکار کنم؟
    2- کریستال خارجی برای میکرو نگزاشتم(از فرکانس داخلی اسفاده میکنم)ایا این رله ها باعث هنگ کردن میکرو نمیشه؟
    دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

پاسخ : مشکل با جریان خروجی رله 5 ولت

سلام
    کی گفته از رله استفاده نکن هر جور حال که حال می کنی
    خوب سوالتو کامل نگفتی ولی فکر کنم هم می خای نویز روی میکروت نیفته هم مشکلت از بابت رگولاتور راحت بشه :
    1- فرمانی که به uln2003 می دی رو اپتوکوپلر ایزوله کن یعنی بین uln2003 و میکروت اپتوکوپلر بزار مثلا 4n26
    2- کریستال خارجی نزاشتی اشکالی نداره و لی اگه هم که گذاشتی چه بهتر
    4- از فرکانس پایین استفاده کن اگه لازم نداری مثلا 1 مگاهرتز
    5- اون 15 ولتی که داری مستقیم میدی سر ورودی 7805 یک مقدار زیاده اول با یک 7812 یا یک 7809 ولتاژ رو کم کن بعد بده سر رگولاتور 7805
    برای هرکدوم هم یک هیت سینک بزار تا گرما رو دفع کنه وگرنه رگولاتورت عمرش کم میشه .
    این کارارو انجام بده انشالله مشکلت حل میشه
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      من پیشنهاد میکنم بجای این کارائی که دوستمون گفت بری اول رله هاتو 12 ولتی بگیری و تغذیه اونارو مستقیم از بعد از پل یکسوسازت بگیری و دوم هم اگه مشکلی نداری ترانس تغذیه رو 12 ولتی 1 آمپری انتخاب کنی .
      درنهایت اگه نتونستی اینکارا رو انجام بدی که بهتره انجام بدی، از رگولاتور 7805 سری CV استفاده کن که بیشترین جریان و داره.
      وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
      نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

سلام . حق با jimbo54 هستش . البته راه کاری که من گفتم فقط برای استفاده از رله 5 ولتی هستش ولی راه حل شما گزینه بهتری هستش .
        راستی گفتی رگولاتور های سری cv . این رگولاتور ها تا چند امپر جریان میدن
        انجمن LABVIEW

دیدگاه

پاسخ : مشکل کمبود جریان برای رله 5 ولت

رله ها رو خریدم 5 ولت هستش و ترانس هم چند ولتاژی هست یعنی ولتاژ پایین تر هم داره ولی خوب به خاطر حداکثر جریان اون رو توی این رنج قرار دادم . من فقط جریان حدود 410ma میخوام ولی همون طور که گفتم امپر متر مستقیم زدم به رگولاتور (البته خود رگولاتور حفاظت شده است و برای مدت کوتاه این کار رو کردم) حدود 500ma میداد ولی این یعنی ماکزیمم جریان در حالت اتصال کوتاه . اگر اون جریانی که گفتم رو از رگولاتور بگیرم مشکل پیش نمیاد؟ (البته با وصل هیدسینگ)

راستی نگاه کردم دیدم رگولاتور من هم cv هست.(چقدر جریان نامی داره؟)
          توی دیتا شیت این ایسی ها هم نوشته تا 35 ولت میشه به ورودیش داد.
          دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

ببین دوست من شما اگه بخوای از امکانات موجودت استفاده کنی به مشکل برمیخوری ،مگه اینکه بیائی و یه رگولاتور 7805 دیگه و ترجیحا CV تومدارت بزاری و برق رله هاتو از اون بگیری .
            فقط یادت باشه که باید منفی اونو با منفی مدارت یکی کنی. ضمنا همیشه این و باید یادمون باشه که هرچی ولتاژ کار رله پائین بیاد جریان مصرفی بیشتری نسبت به همون رله با مشخصات کانتکتی مشابه و ولتاژ کار بالا تر داره. oo:
            وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
            نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

همیشه این و باید یادمون باشه که هرچی ولتاژ کار رله پائین بیاد جریان مصرفی بیشتری نسبت به همون رله با مشخصات کانتکتی مشابه و ولتاژ کار بالا تر داره.
              میشه بفرمائید رو چه حسابی این حرفو میزنید oo:
              تا اونجایی که من میدونم هرچه رله ولتازش بیاد پایین مثلا 5 ولت مقاومت سمپیچاش هم کم میشه در واقع تعداد دور بوبین رله کمتر میشه حتی شما میتونی یه رله 12 ولتی رو به یه رله 5 ولتی تبدیل کنی فقط کافیه سیم پیچهای بوبین رله رو کمش کنی
              تو بیشتر رله ها اگه دقت کنید جریان مصرفیشون 40 تا 50 میلی بیشتر نیست حالا چه 5 ولت باشه چه 12 چه 24 ...
              ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

مجید آقا همینه که خودت میگی (هرچه رله ولتازش بیاد پایین مثلا 5 ولت مقاومت سمپیچاش هم کم میشه ) و هرچه مقاومت بیاد پائین جریان میره بالاتر :wow:
                یادت که نرفته جریان و مقاومت رابطه معکوس دارند oo:
                نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

حق با jimbo54 هستش من دوتا رله دارم یکی 12 ولت ساخت شرکت omron و یکی دیگه 24 ولت ساخت شرکت hif
                  12 ولتیه 44 میلی امپر میکشه
                  24 ولتیه 32 میلی امپر
                  انجمن LABVIEW

دیدگاه

مجید آقا همینه که خودت میگی (هرچه رله ولتازش بیاد پایین مثلا 5 ولت مقاومت سمپیچاش هم کم میشه ) و هرچه مقاومت بیاد پائین جریان میره بالاتر :wow:
                    یادت که نرفته جریان و مقاومت رابطه معکوس دارند :
                    این ولتاز و مقاومتشونو که تقیر میکنه درسته جریان و مقاومت رابطه عکس دارن در اصل ما مقاومت کویل رله رو کم میکنیم تا مقاومت * جریان (که تقریبا ثابته)=ولتاز

درضمن این حرفی که شما میزنی که هرچه مقاومت بیاد پائین جریان میره بالاتر به شرطی درسته که اون طرف تساوی یعنی ولتاز رله همیشه ثابت باشه اینطور نیست یعنی رله 5 ولت و یا رله 12 ولت...

حق با jimbo54 هستش من دوتا رله دارم یکی 12 ولت ساخت شرکت omron و یکی دیگه 24 ولت ساخت شرکت hif
                    12 ولتیه 44 میلی امپر میکشه
                    24 ولتیه 32 میلی امپر
                    اتفاقا من همین رله ای که فرمودین omron 12 ولتی رو و 5 ولتی رو امتحان کردم جفتشون تقریبا 40 میلی میکشن

ولی اصل این حرف رو که هرچی ولتاز رله بیاد پایین جریان بیشتری میکشه رو قبول ندارم :redface:

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jimbo54
                      سلام دوست عزیز
                      من پیشنهاد میکنم بجای این کارائی که دوستمون گفت بری اول رله هاتو 12 ولتی بگیری و تغذیه اونارو مستقیم از بعد از پل یکسوسازت بگیری و دوم هم اگه مشکلی نداری ترانس تغذیه رو 12 ولتی 1 آمپری انتخاب کنی .
                      درنهایت اگه نتونستی اینکارا رو انجام بدی که بهتره انجام بدی، از رگولاتور 7805 سری CV استفاده کن که بیشترین جریان و داره.
                      کاملا تایید میشه رله های 12 ولتی هم جریان کمتری میکشن هم بعلت وجود رگولاتور بین تغذیه رله و تغذیه میکرو نویز کمتر به تغذیه میکرو وارد میشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jimbo54
                        ببین دوست من شما اگه بخوای از امکانات موجودت استفاده کنی به مشکل برمیخوری ،مگه اینکه بیائی و یه رگولاتور 7805 دیگه و ترجیحا CV تومدارت بزاری و برق رله هاتو از اون بگیری .
                        فقط یادت باشه که باید منفی اونو با منفی مدارت یکی کنی. ضمنا همیشه این و باید یادمون باشه که هرچی ولتاژ کار رله پائین بیاد جریان مصرفی بیشتری نسبت به همون رله با مشخصات کانتکتی مشابه و ولتاژ کار بالا تر داره. oo:
                        دوست عزیز میشه راجب این رگولاتور بیشتر توضیح بدی فرقش با 7805 معمولی در چیه؟
                        نخستین گام در شناخت، این است که بدانیم نادانیم

دیدگاه

7805CV: اینم مثل بقیه است منتها جریان دهی اون تا 1 آمپر میرسه.(البته اگه چینی ها بزارن ) اگه اصلیش گیرتون بیاد که فکر کنم ساخت مالزیه.
                          مجید آقا دقت نکردی چی گفتم .ببین هرچی شما جریان بیشتری بخوای از کانتکتهای رله عبور بدی باید اونا باقدرت بیشتری بهم بچسبند و هرچی ما قدرت بیشتری نیاز داشته باشیم، پس جریان بیشتری لازمه.
                          خوب تااینجارو اگه قبول داشته باشی در یک شرایط مساوی 2 تارله که خروجی کانتکتهای اونا باهم مساویه (مثلا 10آمپر) ویکی 5 ولته و اون یکی 12 ولت میشه بگی اگه هر دو بخوان قدرت مساوی برای جذب کانتکتها رو تولید کنن ، کدوم یکی نیاز به جریان بیشتر داره ؟ 5 ولتیه یا 12 ولتیه؟ :applause:
                          درسته جریان عبوری سیم پیچ رله 5 ولت باید بیشتر باشه تابتونه با ولتاژ کمتر قدرت مورد نیاز برای جذب آرمیچر رله رو داشته باشه. :bye
                          نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

اقا یکی بگه این دو سه نفر کدومشون راست میگند چون بحث برا من هم جالب شد (هر چند که سوال اول چیزه دیگری بود) فقط علمی جواب بدید و همینطوری ساده و زیر دیپلم.

:nice: :nerd:
                            دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

alizard جان.. منم قبول دارم که رله 12 ولتی جریان کمتری نسبت به 5 ولتی مصرف میکنه ولی دلیلی که jimbo54 آورده یعنی (هرچه رله ولتاژش بیاد پایین مثلا 5 ولت مقاومت سمپیچاش هم کم میشه و هرچه مقاومت بیاد پائین جریان میره بالاتر چون جریان و مقاومت رابطه معکوس دارند) اینو قبول ندارم
                              چون همینطور که مجید آقا گفت ، هرچه مقاومت بیاد پائین جریان میره بالاتر به شرطی درسته که اون طرف تساوی یعنی ولتاز رله همیشه ثابت باشه.
                              درسته که مقاومت رله 5 ولتی کمتر از 12 ولتیه ، ولی اینم در نظر بگیر که اون ولتاژش 5 ولته و اون یکی 12 ولت.
                              اما دلیل دومی که jimbo54 آورده یعنی قدرت مساوی برای جذب کانتکتها، اینو قبول دارم و به نظر من درسته. :applause:
                              behi

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X