اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در انتخاب زبان برنامه نویسی

Collapse
این موضوع بسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در انتخاب زبان برنامه نویسی

سلام
    من تا حالا با بسکام کار میکردم حالا میخوام یک زبان برنانه نویسی دیگی رو یاد بگیرم که
    بتونم با بیشتر میکرو کنترولرها کار کنم،از لحاظ سرعت اجرا برنامه و امکانات از بسکام بیشتر باشه
    با تشکر

پاسخ : کمک در انتخاب زبان برنامه نویسی

بهترین توصیه اسمبلی است با کلاک 16 مگ هر دستور محاسباتی 62.5 نانو ثانیه طول میکشه و هر وقفه یا تابع 250 نانو ثانیه حال با جمع این زمان ها ببین چی می تونی بسازی یا نسازی

اولا بیسک و سی اگر شی گرا نباشه پس فرقش با اسمبلی در چیه
    فقط حلقه for و if و while و ... کمی راحت تره پس مثلا در arm9 که تحت ویندوز موبایل است و می شود شی گرا نوشت یک اجبار است که از c++ استفاده کنی بنابر این در avr بسکام و سی و .. زبانهای خوبی هستند ولی فقط به درد کار های خیلی ساده می خورند چشمک زن و ... حتی به درد ارسال اطلاعات به lcd 16*2 هم نمی خوره اگر در هر ثانیه 5 بار اطلاعات به ال سی دی بفرستی ال سی دی چشمک میزنه
    علاوه بر سرعت کم فرض کن اصلا سرعت بالا نمی خوای با زبان های سطح بالا از امکانات میکرو نمی تونی درست استفاده کنی اگر وقفه تایمر و adc باهم تریگر بشن وقفه درست کار نمی کنه تایمر سرریز میشه و adc نوی تولید میکنه ... درد همه اینها فقط در اینه که برنامه رو با اسمبلی بنویسی و از امکانات میکرو درست استفاده کنی

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
      در avr بسکام و سی و .. زبانهای خوبی هستند ولی فقط به درد کار های خیلی ساده می خورند چشمک زن و ...حتی به درد ارسال اطلاعات به lcd 16*2 هم نمی خوره اگر در هر ثانیه 5 بار اطلاعات به ال سی دی بفرستی ال سی دی چشمک میزنه
      روی lcd 2*16 متن نشون میدن نه فیلم.اگه قرار باشه 5 بار در ثانیه متن عوض شه که دیگه نمی تونی بخونی.در ثانی شما اگه برنامه رو درست بنویسی که چشمک نمی زنه!!! اگه یه دوری تو اینترنت بزنی و چند تا برنامه ی خوب دانلود کنی می بینی پروژه های خیلی خیلی سنگینتر از چشمک زن یا lcd 2*16 رو با سی نوشتند و خیلی هم خوب کار میکنه.
      به نظر من بهترین کار برای شما اینه که بیای سراغ سی.سرعتش هم از بیسیک بهتره(چون بیسیک سطح بالاست اما سی سطح میانیه).اگر از یه کامپایلر خوب استفاده سرعت خیلی خوبی رو بهت میده.البته این سرعت از اسمبلی کمتره ولی نه اونقدری که فقط بتونی باهاش پروژه های ساده راه بندازی. :agree: در مورد بقیه ی چیز ها هم نگران نباش .اگه برنامه نویسی خوبی داشته باشی هیچ مشکلی برات به وجود نمی یاد.
      زبون اصلی سخت افزار اسمبلیه .اما به دلیل خشک بودن محیط و طولانی بودن برنامه نمی شه ازش تو توی پروژه های بزرگ استفاده کرد.البته نه که نشه ولی واقعا کار سخت و عذاب دهنده ایه. واسه همین بهترین گزینه c هست.
      [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

اقا به نظر من هم برو سراغ c البته اگه اسمبلی هم یاد بگیری در درک بهتر خیلی کمک میکنه ولی اگه نخواستی هم یاد نگیر.در مورد سطح زبان ها هم تا اونجا که من میدونم زبان ماشین ml پایین ترین سطح رو داره بعد یه زبان بالاتر میشه اسمبلی و بیسیک و سی هر دو جزء زبان های سطح بالا هستند. حالا اگه گیر بدی و بخوای بدونی بین دوتای اخری کدوم سطح بالاتری داره (نظر شخصی تا اونجا که میدونم) میگم c
        این c مقداری از بیسیک سخت تره ولی واقا توی پروژه های سنگین کاربرد داره و از خیلی لحاظ نسبت به بیسیک ارجهیت داره(البته بعضی مواقع هم برعکس)

تازه اگه دیتا شیت میکرو ها رو نگاه کنی برای مثال زدن از اسمبلی و سی استفاده کرده.
        دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

avr بسکام و سی و .. زبانهای خوبی هستند ولی فقط به درد کار های خیلی ساده می خورند چشمک زن و ... حتی به درد ارسال اطلاعات به lcd 16*2 هم نمی خوره اگر در هر ثانیه 5 بار اطلاعات به ال سی دی بفرستی ال سی دی چشمک میزنه
          دوست عزیز فکر کنم شما تا حالا برنامه بزرگتر از چشمک زن ندیدی که این حرفو میزنی مطمئنن خیلی اطلاعاتت پایینه که ایجوری جوونه مردمو گم راه میکنی.
          اما شما آقای afsharan من خودم با بیسیک برنامه هارو مینویسم اما به نظر شخص خودم زبان سی از سطح بالاتری برخوردار ولی در کل هیچ فرقی نمیکنه باز هم نظر شخصی من میگه برنامه نویسی با بسکام قابل درکتر و ساده تر و پر کارآمدتر از سی هستش
          به امید دیدار
          نخستین گام در شناخت، این است که بدانیم نادانیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MORTEZA90
            اما شما آقای afsharan من خودم با بیسیک برنامه هارو مینویسم اما به نظر شخص خودم زبان سی از سطح بالاتری برخوردار ولی در کل هیچ فرقی نمیکنه باز هم نظر شخصی من میگه برنامه نویسی با [glow=red,2,300]بسکام قابل درکتر و ساده تر [/glow]و پر کارآمدتر از سی هستش
            به امید دیدار
            هرچی یه زبون به زبان انسان ها نزدیک تر باشه و ساده تر باشه سطح اون بالاتره.شما داری میگی بیسیک راحتتره پس مسلما سطحش بالاتره.اسمبلی سخته و زیاد به زبون ما شبیه نیست پس سطح پایینه.
            بیسیک یه زبان ابتدایی برای شروع برنامه نویسیه([glow=red,2,300]B[/glow]eginner's [glow=red,2,300]A[/glow]ll-purpose [glow=red,2,300]S[/glow]ymbolic [glow=red,2,300]I[/glow]nstruction [glow=red,2,300]C[/glow]ode).
            واسه همین خیلی از درگیری ها با سخت افزار رو کامپایلر انجام میده.
            ولی به هر حال این که کدوم رو ترجیح میدید یه نظر شخصی و نباید زیاد در موردش بحث کرد.
            نظر من اینه که بهتره با سی کار کرد واگر لازم شد و بلد بودی جاهای حساس برنامه رو با اسمبلی بنویسی تا زمان بندیه دقیق تری داشته باشی.اگر هم ننوشتی خیالی نیست.کامپایلر تا جایی که بتونه کد رو بهینه می کنه.

دیدگاه

زبان سی در دسته بندی زبانهای ساختارگرا قرار می گیره در صورتی که این در مورد بیسیک صدق نمی کنه.

سی زبان قدرتمندیه و به نوعی اعجاز داره. یعنی صراحت.

فرض کن شما می خوای یه فلشر ساده بسازی

for(i=0x80;i>0;i/=2);
              PORTA=i;

for(i=0x80;i>0;i/=2);
              PORTA=i-1;

دو خط آخر به تنهایی یه بار گراف هفت پله ای می سازن.

دیدگاه

با تشکر از دوستان
                من خیلی اصرار ندارم دوستان اسمبلی یاد بگیرند ولی انصاقا چندتا مدار (بغیر از تابلو روان و رقص نور و قفل دیجیتالی و اهم متر و دما سنج و .. که مساله سرعت پردازش ندارند ) که ساختین و با سی یا بیسک کامپایل کردی معرفی کنید تا بحث کنیم
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

میکرو به این عظمت رو برای همین چهارتا پروژه که نساختند.
                  همین الان دو تا سایتی که کنار همین تب بازه رو بهت میدم .یه نگاه بهشون بنداز.
                  اولیش واسه بیسیکه ودومی هم با سی
                  http://electrorc.blogfa.com/
                  http://www.myplace.nu/mp3/
                  این دوتا دم دست بودن وگرنه خیلی کارهای ترکیبیه دیگه هم میشه انجام داد.
                  این یکی لینکو یادم رفت بدم:
                  http://elecom.agape.ir/1389/03/43/co...-1/#comment-10
                  انصافا کارش باحاله.
                  فکر میکنم کافی باشه.اگه نیست بگو تا برنامه هایی که خودمون نوشتیم رو هم بیاریم تا راحتتر قضاوت کنیم :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                    با تشکر از دوستان
                    من خیلی اصرار ندارم دوستان اسمبلی یاد بگیرند ولی انصاقا چندتا مدار (بغیر از تابلو روان و رقص نور و قفل دیجیتالی و اهم متر و دما سنج و .. که مساله سرعت پردازش ندارند ) که ساختین و با سی یا بیسک کامپایل کردی معرفی کنید تا بحث کنیم
                    دوست عزیز شمابه برنامه نویسی به اسمبلی ادامه بده خیلی عالیه :mrgreen:اگه این زبئن تو همه جا کاربرد داشت زبونای دیگه به بازار نمیومد مطمئنا فابلیتهای سی و بیسیک بیشتر از اسمبلی هست :nice:
                    دوستان گل من ی سوال داشتم و اون اینه که کسی میدونه میشه با بسکام برای xmega برنامه نوشت یا نه؟
                    لطفا جواب بدید و از لینک دادن خود داری کنید مرسی

دیدگاه

سلام
                      آقا تو avr زبان های بی**** و سی جفتشون خوب هستند و میشه کلی پروژه سنگین باهاشون بست من خودم پروژه هایی بستم که خیلی خفن تر (10000 پله )از چشمک زن بوده اگر شما بتوانید با تمرین زیاد زبان را خوب یاد بگیرید می توانید به راحتی پروژه های سنگینی انجام دهید.
                      فقط و فقط به خودتون بستگی داره
                      تمرین تمرین تمرین
                      همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MORTEZA90
                        دوستان گل من ی سوال داشتم و اون اینه که کسی میدونه میشه با بسکام برای xmega برنامه نوشت یا نه؟
                        لطفا جواب بدید و از لینک دادن خود داری کنید مرسی
                        من خودم که با سی کار می کنم اما شنیدم که نسخه های جدید بسکام xmega رو هم ساپورت میکنه.
                        مهم تر از کامپایلر پروگرمره!!!!اگه این کامپایلر جواب نداد میری یکی دیگه رو دانلود می کنی
                        من شنیدم پرو گرمرهاش حداقل 150تومنه! اگه درست باشه که اصلا نمی ارزه. شما خریدید؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
                          من خودم که با سی کار می کنم اما شنیدم که نسخه های جدید بسکام xmega رو هم ساپورت میکنه.
                          مهم تر از کامپایلر پروگرمره!!!!اگه این کامپایلر جواب نداد میری یکی دیگه رو دانلود می کنی
                          من شنیدم پرو گرمرهاش حداقل 150تومنه! اگه درست باشه که اصلا نمی ارزه. شما خریدید؟؟
                          نه اینجوریم که میگی نیست فکر کنم قیمتش 60 تومن باشه من تو تاپیکها خوندم البته اینم بگم که اولشه ی ماه دیگه به 10 تومن میرسه غصه نخور،دوستان کسی این ورژن بسکامو نداره بزاره واسه دانلود ورژنی که xmega رو ساپورت کنه؟ :nice:

دیدگاه

ورژن1.11.9.8 از میکزو های XMEGA رو ساپورت میکنه از سایت ایران میکرو هم میتونی دانلود کنی
                            من خیلی جاها بحث کردم ولی دیگه قصد بحث ندارم
                            فقط این رو میگم و تمام
                            من با بسکام کار میکنم و قبول دارم که زبان C خیلی قویه و اسمبلی قویتره ولی من بسکام رو ول نمیکنم حتی اگه شرکت MCS ELEC هم بیاد بگه نرم افزارش مضخرفه!
                            چون قدرت بسکام رو کمتر از این دو نمیونم (البته شاید میزان کدهای تولید شده اش بیشتر از C باشه )
                            من یه نمونه مثال میزنم و دوستان رو به قدرت نمایی میتلبم!
                            درحال اتمام کردن تابلو روانی هستم که خصوصیات زیر رو داره
                            دو تابلو روان کاملا جدا گانه به ابعاد 24*88 و 12*40 بعلاوه ساعت و تاریخ با سون سگمنت(ال ای دی ولی به شکل سون سگمنت ) و تاریخ شمسی تابلو ها هم چند افکت مختلف دارن
                            نکته جالبش اینه که کلا از 10 پایه میکرو برای هر دو تابلو و ساعت و تاریخ و ارتباط با حافظه ها و DS1307 و تنظیمات ساعت استفاده کردم!
                            و نکته جالبتر که کلا به خاطر این موضوع رو مطرح کردم تمام این امکانات رو با یک مگا 8 و بسکام انجام دادم
                            الان برنامه نویسیش تموم شده و در حال پیاده سازی PCB هستم به محض اینکه تموم شد (سه چهار روز دیگه )عکس و فیلمش رو اگه خواستین میذارم تا ببینید بسکام چیکار میکنه از دوستان اسمبلی نویس هم میخوام این طرح رو نه به صورت عملی بلکه توی پروتئوس درست کنن تا قدرت اسمبلی رو بهم نشون بدن!
                            یه نکته دیگه کلا من 2 روز برای برنامه نویسیش وقت گذاشتم!
                            شاید بعضی ها باور نکنن (مخصوصا قسمت مگا 8 ) ولی وقتی عکسش رو گذاشتم خواهید دید
                            پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

نه جناب کاخکی تا شما برنامه و شماتیک و پی سی بی و عکس و فیلم و جنس ال ای دی و قاب دور و شناسنامه و کارت ملی رو نزاری من یکی که باورم نمیشه!
                              راست میگی بزار D:
                              {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X