اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مهاجرت از AVR به PIC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مهاجرت از AVR به PIC

سلام
    از اساتید pic چند سوال داشتم
    1- یه معرفی از pic که چه جور میکرویی هست
    2- مزایا و معایب pic نسبت به avr
    3- یکم توضیح در مورد زبان های برنامه نویسی این میکرو و کاپایلرهاش
    4- مشکلات موجود برای استفاده از این میکروها
    5- بدون هیچ تعصب و جبهه گیری ، پیشنهاد می کنید که از avr دل بکنیم و بیایم pic یا نه ؟

پیشاپیش ممنون و متشکر از توضیحاتتون >-

پاسخ : مهاجرت از AVR به PIC

با سلام خدمت دوست عزیز

در پاسخ به سوال اولتون باید بگم که این سری از میکروها در سال 1989 توسط شرکت Microchip ساخته شد و به دنیا عرضه شده، این محصول مانند میکروهای AVR از امکانات متنوعی برخورداره و از ویژگیهای این میکروها میشه به معماری داخلی اونها اشاره کرد که از معماری معروف Harvard پشتیبانی میکنه

در پاسخ به سوال دومتون باید بگم که :
    1. تنوع در نوع و سریهای مخصوص این میکروکنترلرها مثل PIC16 , PIC18, PIC24, PIC32, dsPIC33, dsPIC30 و ... مثلا سریهای PIC16 و PIC18 همگی 8بیتی هستند یا سریهای PIC24, dsPIC33, dsPIC30 همگی 16 بیتی هستند و تنها سری PIC32MX هست که 32 بیتی هست و دارای پردازنده MIPS32 M4K هست که از هر لحاظ از پردازنده های ARM7 با هسته CORTEX-M3 یه سرو گردن بالاتره!!
    2. بعضی از میکروکنترلرهای PIC برای موارد خاصی طراحی شده اند مثلاسریهای dsPIC دارای یک موتور پردازش سیگنال (DSP) هست یا بعضی از سریها مخصوص تولید پالس PWM است و بعضی در مدارات SMPS بکار میرود و ...
    3. از مهمترین ویژگیهای دیگه ای که میشه واسه این میکرو گفت پشتیبانی از تکنولوژی EMC است که این مورد مربوط میشه به نویز و عوامل ناخواسته ای که بر روی میکروها تاثیر داره
    4. شاید این مزیت نباشه ولی به نظر من میشه به عنوان یه حسن بهش نگاه کرد، این سری از میکروکنترلرها دارای منابع زیادی هست البته به زبان انگیلیسی و در اکثر فرومهای خارجی میشه واسه این میکرو کنترلرها پروژه های خوبی پیدا کرد.
    5. ...

معایب :
    به نظر من این میکروها هیچ عیبی نسبت به AVR ندارن و شایدم از اونا بهتر باشن ولی همیشه بعضی از دوستان دست رو سرعت این میکروها میزارن و میگن سرعت این میکروها به 4 تقسیم میشه!!! ولی نمیدونند که این میکروها دارای PLL هستن و از معماری Harvard بهره میبرن و سرعتشون هم واسه هر کاری خوبه!

در مورد کامپایلرهای PIC باید بگم که این میکروها تا دلتون بخواد کلی کامپایلر داره که یکیش از یکیش بهتره! زبانهای اسمبلی ، بیسیک، پاسکال و سی رو پشتیبانی میکنه

من خودم همیشه واسه کار با این میکروها دو تا مشکل داشتم
    1. کامپایلر خوب( چون انتخاب یه کامپایلر خوب بین این همه کامپایلر یه خورده سخته)
    2. پروگرمر
    مشکل اولی که تقریبا در حال حل شدنه! چون با دوستان PICکار تصمیم گرفتیم که بعده تمام شدن امتحانات یه کتاب الکترونیکی خوب در مورد میکروهای PIC و کامپایلر CCS بنویسیم تا کسانی که مثل شما میخوان از AVR به PIC مهاجرت کنند مشکل نداشته باشن.
    مشکل دوم رو که به کمک خدا حل کردیم و یه پروگرمر خوب و کامل به همراه برنامه مناسب در اختیار دوستان قرار دادیم که میتونید از این انجمن دانلود کنید واگه مشکلی پیدا کردیم من در خدمتم.

واسه هرکسی دل کندن از چیزی که بهش دلبسته خیلی سخته! اگه شما واقعا میخوانین یه کاری بکنید که با AVR نمیشه کرد بهتره که به ما ملحق بشین ولی اگه نه فقط در مورد PIC چندتا مزیت شنیدید باید بگم که همون AVR بهتره چون کار با PIC کلی دردسر داره!

خلاصه امیدوارم که این مطالب به دردتون خورده باشه بازم اگه جای مبهمی بود حتما مطرح کنید
    موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SA3ID
      با سلام خدمت دوست عزیز

در پاسخ به سوال اولتون باید بگم که این سری از میکروها در سال 1989 توسط شرکت Microchip ساخته شد و به دنیا عرضه شده، این محصول مانند میکروهای AVR از امکانات متنوعی برخورداره و از ویژگیهای این میکروها میشه به معماری داخلی اونها اشاره کرد که از معماری معروف Harvard پشتیبانی میکنه

در پاسخ به سوال دومتون باید بگم که :
      1. تنوع در نوع و سریهای مخصوص این میکروکنترلرها مثل PIC16 , PIC18, PIC24, PIC32, dsPIC33, dsPIC30 و ... مثلا سریهای PIC16 و PIC18 همگی 8بیتی هستند یا سریهای PIC24, dsPIC33, dsPIC30 همگی 16 بیتی هستند و تنها سری PIC32MX هست که 32 بیتی هست و دارای پردازنده MIPS32 M4K هست که از هر لحاظ از پردازنده های ARM7 با هسته CORTEX-M3 یه سرو گردن بالاتره!!
      2. بعضی از میکروکنترلرهای PIC برای موارد خاصی طراحی شده اند مثلاسریهای dsPIC دارای یک موتور پردازش سیگنال (DSP) هست یا بعضی از سریها مخصوص تولید پالس PWM است و بعضی در مدارات SMPS بکار میرود و ...
      3. از مهمترین ویژگیهای دیگه ای که میشه واسه این میکرو گفت پشتیبانی از تکنولوژی EMC است که این مورد مربوط میشه به نویز و عوامل ناخواسته ای که بر روی میکروها تاثیر داره
      4. شاید این مزیت نباشه ولی به نظر من میشه به عنوان یه حسن بهش نگاه کرد، این سری از میکروکنترلرها دارای منابع زیادی هست البته به زبان انگیلیسی و در اکثر فرومهای خارجی میشه واسه این میکرو کنترلرها پروژه های خوبی پیدا کرد.
      5. ...

معایب :
      به نظر من این میکروها هیچ عیبی نسبت به AVR ندارن و شایدم از اونا بهتر باشن ولی همیشه بعضی از دوستان دست رو سرعت این میکروها میزارن و میگن سرعت این میکروها به 4 تقسیم میشه!!! ولی نمیدونند که این میکروها دارای PLL هستن و از معماری Harvard بهره میبرن و سرعتشون هم واسه هر کاری خوبه!

در مورد کامپایلرهای PIC باید بگم که این میکروها تا دلتون بخواد کلی کامپایلر داره که یکیش از یکیش بهتره! زبانهای اسمبلی ، بیسیک، پاسکال و سی رو پشتیبانی میکنه

من خودم همیشه واسه کار با این میکروها دو تا مشکل داشتم
      1. کامپایلر خوب( چون انتخاب یه کامپایلر خوب بین این همه کامپایلر یه خورده سخته)
      2. پروگرمر
      مشکل اولی که تقریبا در حال حل شدنه! چون با دوستان PICکار تصمیم گرفتیم که بعده تمام شدن امتحانات یه کتاب الکترونیکی خوب در مورد میکروهای PIC و کامپایلر CCS بنویسیم تا کسانی که مثل شما میخوان از AVR به PIC مهاجرت کنند مشکل نداشته باشن.
      مشکل دوم رو که به کمک خدا حل کردیم و یه پروگرمر خوب و کامل به همراه برنامه مناسب در اختیار دوستان قرار دادیم که میتونید از این انجمن دانلود کنید واگه مشکلی پیدا کردیم من در خدمتم.

واسه هرکسی دل کندن از چیزی که بهش دلبسته خیلی سخته! اگه شما واقعا میخوانین یه کاری بکنید که با AVR نمیشه کرد بهتره که به ما ملحق بشین ولی اگه نه فقط در مورد PIC چندتا مزیت شنیدید باید بگم که همون AVR بهتره چون کار با PIC کلی دردسر داره!

خلاصه امیدوارم که این مطالب به دردتون خورده باشه بازم اگه جای مبهمی بود حتما مطرح کنید
      موفق باشید
      جسارتاً EMC تکنولوژی نیست و یک ویژگی است به معنای "سازگای الکترومغناطیسی".
      There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

من با کدویژن کار می کنم و بصورت مبتدی و بیشتر تفریحی !
        یه چند مدتیه که می خوام بصورت حرفه ای کار بکنم ، ولی از خیلی وقت پیش به pic علاقه داشتم و بیشترشم برمیگرده به چند سال پیش .
        چون رشته خودمم برق صنعتیه و تو محیط های صنعتی خیلی نویز وجود داره همیشه می گفتند از pic استفاده بکنین ولی خودم چند تا پروژه صنعتی هم دیدم که با avr کار کردند و خوب هم جواب داده .
        یکی از دلایلم رو میشه این گفت و یکی هم علاقه خودم و بعدیش وجود منابع بیشتر برای pic هست .
        حالا یک سوال ، برای pic مثل کدویژن چیزی برای کدویزارد و اینجور چیزا هست یا کلی مکافات عمل داره ؟
        یک منبعی ، آموزشی ، چیزی برای یادگیری مقدماتی pic وجود داره ؟
        یک کامپایلر خوب برای pic به زبان c++ یا c میشه معرفی بکنید ؟
        تنوع میکرو هاش داخل بازار مثل avr هست یا خیلی کمه ؟
        مهمترین سوال ! دردسر چیاست ؟ از avr بیشتره که هر مدل ببندی یه جور جواب میده :-))

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
          من با کدویژن کار می کنم و بصورت مبتدی و بیشتر تفریحی !
          یه چند مدتیه که می خوام بصورت حرفه ای کار بکنم ، ولی از خیلی وقت پیش به pic علاقه داشتم و بیشترشم برمیگرده به چند سال پیش .
          چون رشته خودمم برق صنعتیه و تو محیط های صنعتی خیلی نویز وجود داره همیشه می گفتند از pic استفاده بکنین ولی خودم چند تا پروژه صنعتی هم دیدم که با avr کار کردند و خوب هم جواب داده .
          یکی از دلایلم رو میشه این گفت و یکی هم علاقه خودم و بعدیش وجود منابع بیشتر برای pic هست .
          حالا یک سوال ، برای pic مثل کدویژن چیزی برای کدویزارد و اینجور چیزا هست یا کلی مکافات عمل داره ؟
          یک منبعی ، آموزشی ، چیزی برای یادگیری مقدماتی pic وجود داره ؟
          یک کامپایلر خوب برای pic به زبان c++ یا c میشه معرفی بکنید ؟
          تنوع میکرو هاش داخل بازار مثل avr هست یا خیلی کمه ؟
          مهمترین سوال ! دردسر چیاست ؟ از avr بیشتره که هر مدل ببندی یه جور جواب میده :-))
          اگه سراغ کامپایلر به زبان C میگردید باید بگم که تو این بخش اکثر دوستان با کامپایلر CCS کار میکنند و همون طوری که گفتم بعده امتحانات سعی داریم نکته به نکته این کامپایلر به همراه پروژه های عملی با سری PIC16 و PIC18 رو جمع کنیم و در اختیارتون بزاریم. من خودم با کدویژن کار نکردم ولی یکی از دوستام که با avr کار میکرد میگفت CCS و کدویژن خیلی به هم شباهت دارن( البته من نمیگم دوستم میگه ها) واسه دانلود این کامپایلر میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37623.0

در مورد منبع واسه شروع یه PDF هست که دوستانمون تو سایت **** نوشتن که میتونید از لینک زیر دانلود کنید. تو این PDF در مورد کامپایلر CCS بحث شده و مثالهای است که میتونه واسه شروع خوب باشه:

http://www.****.ir/forum/showthread.php?t=1366

در مورد تنوع میکروکنترلرهای PIC هم باید بگم که این اگه ساکن تهران باشین مشکلی نداری اما اگه مثل من شهرستانی باشی باید به سایتها زیر مراجعه کنید:

http://www.iranpicmicro.com/
          http://www.roboeq.com/

تنها درد سر این میکروها میشه گفت منابع یادگیریش هست که همه به انگیلیسیه! البته تا اونجایی که در توان داریم من و دوستانمون تو این بخش مشکلاتتون رو برطرف میکنند ولی چون الان فصل امتحانات هستش کمتر به سایت سر میزنیم. دوست عزیر من یه تجربه ای که از این میکروها دارم اینه که درسته که یادگیریش یه خورده مشکله ولی هیچ وقت از اینکه این میکروها رو انتخاب کردم پشیمون نشدم چون هر جا که گیر کردم فقط یه سرچ کوچیک تو نت زدم کلی مطلب واسم اورده :icon_razz:
          اگه باز مشکلی پیش اومد در خدمتم

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
          جسارتاً EMC تکنولوژی نیست و یک ویژگی است به معنای "سازگای الکترومغناطیسی".
          آقا شرمنده!!!!! :redface:
          این مورد رو بزارین به حساب کم تجربگیم :mrgreen:
          بازم ممنون که یادآوری کردین

موفق باشید :bye

دیدگاه

بد نیست یه نگاهی به این صفحه بندازید :

http://www.edaboard.com/ftopic176415.html
            یا این :
            http://www.ladyada.net/library/picvsavr.html

مقایسه ای بین PIC و AVR انجام دادن که جالب هست.
            بگذارعشق خاصیت تو باشد نه رابطه خاص تو باکسی
            موفقيت پيش رفتن است نه به نقطه ي پايان رسيدن
            نلسون ماندلا

دیدگاه

با نرم افزار کمی کار کردم ، جالب بود ، فکر کنم بهتر از کدویژن بود !
              ولی آموزشی که معرفی کرده بودین میشه گ فت چیز به درد بخوری نداشت !
              کلی تنظیمات تو برنامه انجام میداد ، بعد می گفت کل کدهارو پاک کنین اینارو بنویسین ! در کل معلوم نبود چی به چیه !
              کتابی برای آموزشش سراغ دارین ؟
              فرشاد خان متاسفانه تا این لحظه هیچ منبع آموزشی خوب برای این کامپایلر وجود نداره به غیر از راهنمای این کامپایلر که فقط دستوراتش رو توضیح داده و هیچ مثالی رو هم نزده! امیدوارم تو این بخش اعضای پیک بتونند اولین قدمشون رو محکم بردارند تا راه رو واسه کار با این میکروها هموار کنند

نوشته اصلی توسط یاســــــــــین
              سلام
              خسته نباشید
              من هستم یک مسافر!!! :bye
              الحمدالله من چندتا avr دارم و هنوز به مشکل شما بر نخوردم تا مهاجرت کنم :mrgreen:
              یک سوال داشتم این که واقعا میشه با این میکرو ها کارهای صنعتی کرد
              یک استاد داشتیم می گفت این میکرو ها بچه بازی هست این ها برای کاردستی خوبه
              اگر واقعا" کار های صنعتی میشه باهاش راه انداخت چند تا کار خوب (توپ) صنعتی نام ببرید که با این میکرو pic بشه راه انداخت تا برای امثال بنده یک جذابیتی داشته باشه
              ممنون
              دوست عزیز امیدوارم که هیچ وقت به مشکل بر نخورید ولی اگه منظور استادتون مربوط به تمام میکروکنترلرها میشه(AVR,PIC,8051) باید بگم که درست گفته ولی اگه نه منظورش فقط پیک بود باید بگم که یه خورده کم لطفی کرده چون من خودم دو ماه تو محیط صنعتی کار کردم و اونجا یه دیمر 7کیلووات سه فاز دیدم که با میکروی PIC16F877A درست کرده بودن و از محصولات داخلی بود توش پر از ترانس و تریستور بود که جریانی حداقل 20 آمپر رو کم و زیاد میکرد اونم نه یه فاز هر سه فاز رو کنترل میکرد! اونجا دماسنج و ترموستاتهایی بودن که داخل یه تابلو برقی گذاشته بودن( یعنی تو دل نویز :eek که دما رو نشون میداد وقتی بازش کردم توش یه PIC16C738 بود حالا به نظر شما پیک صنعتی تر نیست!!!!

تا الانم برای من فرق آنچنانی نکرده که بخوام بی خیال avr بشم !
              همونطور که یاسین میگه ، یه چند تا علت یا برتری یا .... چیز دیگه ای که نشون میده این picها بهترند بگین .
              دوست عزیز همون اول مزایا و معایب میکروهای پیک رو گفتم شما میتونید به راحتی با AVR مقایسه کنید و ببینید که PIC نسبت به AVR چی کم داره! البته فکر نکنم چیزی نسبت به AVR کم داشته باشه!!!! ولی با این حال فقط و فقط میتونم بگم منتظر کتاب گروه پیک باشین :agree:

نوشته اصلی توسط محمد رضا حاج بابایی
              بد نیست یه نگاهی به این صفحه بندازید :

http://www.edaboard.com/ftopic176415.html
              یا این :
              http://www.ladyada.net/library/picvsavr.html

مقایسه ای بین PIC و AVR انجام دادن که جالب هست.
              دوست عزیز تو این دو تاسایتی که گذاشتین به نظر من هر چی که گفته شده از روی تعصب بوده مخصوصا سایت مربوط به EDABoard !!! ولی ما اینجا نمیگیم که کدوم یکی بهتره و کدوم یکی بدتر! ما اینجا فقط و فقط امکانات میکروهای پیک و کارهایی که باهش انجام دادن رو میگیم الان قضاوت با خودتونه!!!!

نوشته اصلی توسط r-el
              سلام منم مسافر بعدمی هستم و یادگیریشو دوست دارم خواهشا این امتحاناتتون تموم شد یه اموزش تپل بذارین حال کنیم من با بیسیک کار میکنم و هیچی ار pic نمیدونم راستس بهم تبریک نمیگین
              دوست عزیز خوش اومدید
              حتما به قولی که دادیم عمل میکنیم
              درضمن نگران هیچی نباش ما از همون پایه شروع میکنیم.

موفق باشید

دیدگاه

بی صبرانه منتظر شروع کار گروه pic هستیم >-
                بیشتر وب سایت ها چه از روی تعصب یا ... طرفدار avr بودند !
                جریان pic با avr درست مثل ویندوز و لینوکسه :-"
                همه می گن لینوکس خیلی بهتر از ویندوزه و همه جا وصف خیر امکانات و قدرت اونه ! ولی آمار سمی از کاربرا یه چیز دیگه میگه !
                نرم افزار css که برام خیلی خیلی جالب بود و اتفاقاً میکرو هاشم جالب بودند .
                تنها نکته ای که بیشتر از همه باعث میشه سراغ pic نرم ، کم بودن تعداد میکرو های اون تو بازار به نسبت avr هستش !

دیدگاه

سلام
                  ممنون که توضیح دادید جناب SA3ID
                  نه منظور استاد ما فکر کنم جمیع میکرو ها بود حالا دلیلش را نمی دانم شاید یک منطقی پشت سخنانش بود باشه :surprised: :surprised: :surprised:

دوست عزیز ببینید ما که تابستان می خواهیم وقت بذاریم و یک میکرو را شروع کنیم(البته اگر خدا بخواهد و ما همت کنیم :read: :read
                  سوال من این است که چه میکرو یا سیستمی بدرد صنعت می خوره که ما تابستان کلا بریم دنبالش یک چیزی یاد بگیریم پس فردا بدردمون بخورد
                  البته من تعریفی از صنعت ندارم و نمی دونم چه محدودیت های دارد لطف کنید در این مورد کمک کنید
                  ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NASA_DE
                    زیر چاپ هست یا در مرحله تالیف؟
                    دوست عزیز هنوز در هیچ مرحله ای نیست!!! تو بخش پیک هر کسی اطلاعات خاصی از این میکروها داره و پروژه های مختلفی با این میکروها انجام شده ما تصمیم گرفتیم که این اطلاعات و پروژه ها رو در یه فایل PDF جمع بندی کنیم و در اختیار دوستان و علاقه مندان قرار بدیم. البته این تصمیمی بود که یه ماه پیش گرفته شد و چون اکثر دوستان مشغول امتحانات هستند به خاطر همین این کار بعده اتمام امتحانات شروع خواهد شد.

تنها نکته ای که بیشتر از همه باعث میشه سراغ pic نرم ، کم بودن تعداد میکرو های اون تو بازار به نسبت avr هستش !
                    دوست عزیز به نظر من تنوع میکروهای پیک تو بازار (البته تهران) زیادم کم نیست، شاید این کم بودن بخاطر کم طرفدار بودن این میکروها باشه!

نوشته اصلی توسط یاســــــــــین
                    سلام
                    ممنون که توضیح دادید جناب SA3ID
                    نه منظور استاد ما فکر کنم جمیع میکرو ها بود حالا دلیلش را نمی دانم شاید یک منطقی پشت سخنانش بود باشه :surprised: :surprised: :surprised:

دوست عزیز ببینید ما که تابستان می خواهیم وقت بذاریم و یک میکرو را شروع کنیم(البته اگر خدا بخواهد و ما همت کنیم :read: :read
                    سوال من این است که چه میکرو یا سیستمی بدرد صنعت می خوره که ما تابستان کلا بریم دنبالش یک چیزی یاد بگیریم پس فردا بدردمون بخورد
                    البته من تعریفی از صنعت ندارم و نمی دونم چه محدودیت های دارد لطف کنید در این مورد کمک کنید
                    ممنون

دوست عزیز چون میکروکنترلرها هرچقدرم پرسرعت باشن باز نمیتونند به پای FPGA یا DSP یا ARM برسند! پس حرف استادتون درسته که میگه از این میکروها باید واسه کاردستی استفاده کرد! ولی هیچ وقت شما واسه کارهای معمولی از این پردازنده های گرون قیمت و پر سرعت استفاده نمیکنید، به خاطر همین شما میاد سراغ میکروکنترلرها.

در مورد تعریف صنعتی تر باید بگم که ما تو محیط های صنعتی نویز بیشتری داریم که این نویزها میتونه رو میکروکنترلر ما تاثیرات زیادی داشته باشه البته این نویز تنها تو محیط های صنعتی نیست میتونه تو هر محیطی باشه، میکروهای پیک یه ویژگی که داره اینه که در مقابل این عوامل ناخواسته ایمن هست که اصطلاحا به این ویژگی EMC یا همون سازگاری با امواج الکترمغناطیسی میگن. برای اینکه در این مورد اطلاعات زیادی کسب کنی من فایلهارو در این مورد جمع کردم که میتونید از لینک زیر دانلود کنید. تو این فایلها میتونید در مورد نویز و عوامل تولید آن و نیز راه های مقابله با این عامل ناخواسته و ویژگی EMC اطلاعاتی کسب کنید.

http://www.4shared.com/file/N4pK6iYk/PIC_Microcontrollers.html

موفق باشید

دیدگاه

سلام
                      فکر کنم یک نمونه از کار این ای سی را من پیدا کردم
                      دیروز یخچالمون خراب شده بود بعد من خواستم عیب یابی کنم :biggrin:خلاصه یخجال را که باز کردم
                      فکر می کنید چی دیدم یک ای سی توش پیدا کردم که روش نوشته بود pic16f873
                      حالا این همون میکروی هست که می خواهیم یاد بگیریم(اسمش که میخورهpic باشه)؟
                      یک سوال دیگه داشتم عمر مفید این ای سی ها چقدر است (اخه یخچال همیشه به برق هست)؟
                      و سوال اخر یخچال هم جز کارهای صنعتی است؟
                      ممنون

دیدگاه

با سلام
                        دوست عزیز درسته، میکروکنترلر PIC16F873-PIC16F873A هر دو از سری 16 میکروهای پیک هست که تو هر شهری به راحتی پیدا میشه. :smile:
                        در مورد عمر قطعات هم باید بگم که اینا بر میگرده به شرایطی که دستگاه ما تو این قرار میگیره! ممکن یکسال باشه یا ممکن 100! به نظر من نمیشه واسه یه قطع عمری رو تعریف کرد( البته از این جمله فقط یه نظر شخصیه) :rolleyes:
                        دوست عزیز اگه لینکی که بالا گذاشتم رو دانلود کرده باشید اونجا میبینید که نویز همه جا هست و هر دستگاه الکتریکی ممکن که باعث نویز بشه به خاطر همین یه طراح همیشه بدترین شرایط رو در نظر میگیره و از همون اول سعی میکنه که کوچکترین نویزم به سیستمش تاثیر نزاره. :mrgreen:

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علیرضا کیانی
                          سلام به همه دوستان
                          من هم با توجه به وضعیتی که واسه AVR پیش اومده و همچنین نیاز صنعتی یکی دیگر از مسافران هستم
                          با کد ویژن کاملا آشنا هستم و خیلی وقته با AVR کار میکنم وبی صبرانه منتظر شروع این بحث هستم
                          در ضمن از دوستان تقاضا دارم بحث های کهنه و بدون نتیجه را کنار بگذارند و بی تعصب کار را شروع کنند تا راهی که تاپیک پیش گرفته منحرف نشه
                          با تشکر از همه
                          دوست عزیز شما نگران هیچی نباشید! چون به گفته دوستان AVR کار کدویژن وCCS تقربا شبیه هم هستن.
                          درضمن ممنون بابت تذکرتون!

نوشته اصلی توسط مهدی مهری
                          سلام

منم هستم! فکر کنم اتوبوس دیگه جا نداره ، خودمم کنار شوفر میشینم :mrgreen:

خوب قدم اول! یه پروگرامر ساده ، البته USB باشه بهتر(برای من که فقط USB به کار میاد :redface

نظر دوستان؟
                          دوست من واسه فرهنگیا یه جای خوب رزرو کردیم!!!
                          مشکل پروگرمر حله فقط کافیه که به لینک زیر یه سری بزنید :icon_razz:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38944.0

نوشته اصلی توسط عادل جون
                          سلام

با اجازه بزرگترها L-) به نظرم بهترین کتاب واسه شروع پیک کتاب آقای مظاهری باشه
                          هر چند که با بیسیک توضیح داده ولی برای شروع کار عالیه
                          برای زبان سی هم کتاب زیر فکر کنم تازه اومده باشه ؛ ندیدمش
                          با تشکر از عادل جون :wow:
                          من خودم با کتاب آقای مظاهری شروع کردم و میتونم بگم که یکی از بهترین کتابها در مورد یاگیری میکروکنترلرهای پیک هست. چون مثل اینکه اقا مظاهری خودش با پیک کار کرده بخاطر همین تجربیاتش رو هم بهش اضافه کرد. ولی تنها ایراد این کتاب زبان برنامه نویسیش هست. کتاب دومی هم بد نیست ولی کلا ترجمه شده است! ولی تو همین کتاب یه بخشی هست که در مورد سیستم های بلادرنگ (RTOS) نوشته اونم با کامپایلر CCS که در نوع خودش جالبه :nice:

موفق باشید

دیدگاه

با سلام
                            من هم با 8051 کار کردم هم با avr اما هیچ کدوم به راحتی pic نبودن هم روون کار میکنه کمتر به مشکل میخوره برنامه نویسیس ساده تره البته من از کامپایلر mikro basic و mikro c استفاده میکنم که خیلی عالین البته با pic basic pro شروع کردم ولی خبر بد هم دارم میکرو های pic هم داره مثل avr گرون میشه اونم به خاطر تحریم آقایان چشم آبی حسود .........
                            ولی خیالی نیست
                            بگذریم
                            مثلا میکرو 16f877a که 2600 تومن بود شده یه شبه 3500
                            ولی در کل میکرو های خوبین برای سورس زبان mikro basic هم میتونید کتاباهای مهندس مهرداد کمالی رو بخرید که یکی از دوستان خوب خودمه (البته ما خودمون ایشون دوست خودمون میدونیم ایشونو نمیدونم)
                            سری dspic هم که آخره میکروهستش سرعت بالا و .......
                            ولی توصیه من اینه که همه میکرو ها رو بلد باشید رو یکیش تمرکز نکنید مثلا ممکنه یه جایی یه 89c52 جواب بده یه جایی dspic4013 بستگی به کار داره اگر شما همشون بلد باشید تو کارای تجاری و تیراژ به کمکتون میاد
                            خوب پر حرفی کردم ببخشید
                            به امید موفقیت. :nice:

دیدگاه

آقا سعید شرمنده میشه بگید این CSS رو چطور کرکش کنیم؟

فایل کرک 4 تا فایل میده ، من هر کدوم این فایل ها رو که میدم به CSS میگه فایل نصب شده ، بعد هر چی میخوام بازش کنم باز میگه نرم افزار ریجستر نشده!

ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X