اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبدل باک - بوست

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبدل باک - بوست

سلام می خواستم بدونم مبدل باک-بوست چطور کار می کنه و رابطه ولتاژ خروجیش رو هم می خواستم(اثباتش رو) رابطه خروجی مبدل باک و مبدل بوست رو هم می خواستم
    و اینکه آیا اگه جریان ناپیوسته باشه در مبدل بوست تاثیر داریه یا نه

پاسخ : مبدل باک - بوست

سلام
    این پاور پوینت را دانلود کنید تا جواب همه سوالهاتون را بگیرید.
    http://rapidshare.com/files/397181923/Choppers1.ppt.html

دیدگاه

عالی بود
      فقط الان سریع یه دور نگاهش کردم متوجه نشدم چرا ناپیوستگی جریان در مبدل بوست مهمه
      اما در کل ممنون خیلی به دردم می خوره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط malekmohammadrezaei
        سلام
        این پاور پوینت را دانلود کنید تا جواب همه سوالهاتون را بگیرید.
        http://rapidshare.com/files/397181923/Choppers1.ppt.html
        سلام.اگه امکان داره لینک دانلود رو دوباره بزارید.
        نمی تونم دانلود کنم

دیدگاه

با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز،من دارم روی یک مبدل باک بوست 20 وات کار می کنم.طبق طراحی هایی که کردم یک سلف 4.7 میلی هانری با جریان ماکزیمم 6 آمپر گذاشتم و یک خازن 120 میکرو فاراد 400 ولت گذاشتم.دیود هم از نوع 6A10 است.فرکانس کاری هم 20KHZ است.برای مقاومت بار هم یک لامپ هالوژنی 12 ولت 20 وات گذاشتم
          برای سویچ هم یک IGBT گذاشتم که با دو تا ترانزیستور BD139 درایوش کردم و ازلحاظ درایوی مشکلی نداره و کار میده.فقط نمیدونم چرا سلف و خازن شارژ نمی شه و تو خروجی اصلا ولتاژ نداریم.تازه وقتی لامپ که نقش بار رو داره برداشتم و مدار باز بود حتی با تغییر دیوتی سایکل پالس PWM ولتاژ خروجی روی 3 ولت ثابت شده بود و تغییر نمی کرد.واقعا هنگ کردم.خواهش می کنم اگه می تونید هر چی زودتر کمکم کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mamadiuze
            با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز،من دارم روی یک مبدل باک بوست 20 وات کار می کنم.طبق طراحی هایی که کردم یک سلف 4.7 میلی هانری با جریان ماکزیمم 6 آمپر گذاشتم و یک خازن 120 میکرو فاراد 400 ولت گذاشتم.دیود هم از نوع 6A10 است.فرکانس کاری هم 20KHZ است.برای مقاومت بار هم یک لامپ هالوژنی 12 ولت 20 وات گذاشتم
            برای سویچ هم یک IGBT گذاشتم که با دو تا ترانزیستور BD139 درایوش کردم و ازلحاظ درایوی مشکلی نداره و کار میده.فقط نمیدونم چرا سلف و خازن شارژ نمی شه و تو خروجی اصلا ولتاژ نداریم.تازه وقتی لامپ که نقش بار رو داره برداشتم و مدار باز بود حتی با تغییر دیوتی سایکل پالس PWM ولتاژ خروجی روی 3 ولت ثابت شده بود و تغییر نمی کرد.واقعا هنگ کردم.خواهش می کنم اگه می تونید هر چی زودتر کمکم کنید
            از دیود شاتکی استفاده کن اون دیود بدرد کار سویچ نمیخوره.

ولتاژ وروی و خروجی؟

دیدگاه

ولتاژ ورودی قراره از 5 تا 20 ولت تغییر کنه و ولتاژ خروجی رو 12 ولت ثابت بشه.وقتی ورودی 12 ولت بش دادم اصلا خروجی نداشتم.با تغییر پهنای پالس هم به نتیجه نرسیدم.خود دیود هم شکل موج رو رد می کنه.ولی سلف و خازن انگار عمل نمی کنه!

دیدگاه

باک بوست تا اونجایی که میدونم برای ساخت ولتاژ کمتر از ولتاژ ورودیه. مطمعنی خواستتو براورده میکنه؟

شماتیک مداری که بستی رو بزار ببینیم چی به چیه

دیدگاه

مبدل باک بوست هم می تونه ولتاژ ورودی رو زیاد کنه و هم میتونه ولتاژ ورودی رو کم کنه که بستگی به دیوتی سایکل داره.اگه کم تر از 50% باشه تو مد باک عمل می کنه.اگه بیش تر از 50% باشه تو مد بوست عمل می کنه
                  مدارشه تو PSIM شبیه سازی کردم و جواب هم داده ولی تو عمل به مشکل خوردم

دیدگاه

از بوست استفاده کنی فکر کنم بهتر باشه واست. هم کارایی بالاتری داره و هم ساده تر استو تازه چون سوئیچیت طرف زمین هست راحتر کار میکنه. و تلفات روش کمه. از باک بوست بیشتر برای مواردی که ورودی خیلی تغییر میکنه و ممکنه از خروجی هم بیشتر شه استفاده میکنن.
                    Weakness of attitude becomes weakness of character
                    Albert Einstein

دیدگاه

تا اونجایی که من میدونم ولتاژ رو معکوس میکنه یعنی کمتر از 0 میشه همیشه

دیدگاه

درسته ولتاژی که تو خروجی میده همیشه منفی هست.یعنی دو سر خازن ولتاژ منفی می افته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          تا اونجایی که من میدونم ولتاژ رو معکوس میکنه یعنی کمتر از 0 میشه همیشه
                          منظور من قدر مطلق ولتاژ بود. چون تو باک بوست خورجی همیشه منفی ورودی!
                          Weakness of attitude becomes weakness of character
                          Albert Einstein

دیدگاه

با عرض سلام و خسته نباشید
                            می خواستم بگم که دیود رو عوض کردم و شاتکی گذاشتم ولی متاسفانه بازم جواب نداد.دیود روشن و خاموش می شه ولی تو خروجی 3 ولت دارم
                            واقعا نمیدونم چکار کنم.نظر شما چیه دوستان؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mamadiuze
                              با عرض سلام و خسته نباشید
                              می خواستم بگم که دیود رو عوض کردم و شاتکی گذاشتم ولی متاسفانه بازم جواب نداد.دیود روشن و خاموش می شه ولی تو خروجی 3 ولت دارم
                              واقعا نمیدونم چکار کنم.نظر شما چیه دوستان؟
                              1. آی جی بی تی برای اینکار زیاد نیست؟
                              2. بارت 1.6 اهمه خیلی کم نیست؟ میخای یهکم بار سبک تر بزار ببین چیمیشه
                              3. عکس از مداری که بستی
                              4. شماتیک.

شاید با این اطلاعات بهتر بشه کمک کرد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X