اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

PowerMOSFET یا IGBT

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

PowerMOSFET یا IGBT

درود بر شما می خواستم بدونم مزیت های PowerMOSFET و IGBT و معایبشون نصبت به هم چیه و چرا نمی تونم در ولتاژ شکست بالای 1000ولت از ماسفت یا ترانزیستور قدرت استفاده کنم

پاسخ : PowerMOSFET یا IGBT

با سلام--بهتر است سوال را اینطور مطرح کنیم که کاربرد انها چگونه است؟در جواب باید گفت ماسفتها دارای زمان روشن و خاموش شدن در حدود 120 نانو ثانیه و ای جی بی تی ها در رنج چند صد نانو تا میکرو ثانیه هستند پس واضح است فرکانس سویچینگ ماسفتها بالاتر است مثلا از 30 کیلو تا 500 کیلو هرتزولی رنج فرکانسی IGBTها حول و حوش 40 کیلو و پایینتر--افت ولتاژ روی درین و سورس ماسفتها هنگامی که حد اکثر توان را از انها بگیریم از 3 ولت تا 10 ولت بسته به نوع ان متغییر است ولی افت ولتاژ روی کلکتور سورس IGBT ;کمتر از 2 ولت است هر چه ولتاژ شکست ماسفت افزایش یابد مقاومت درین سورس نیز افزایش میابد و افت ولتاژ درین سورس برای ولتاژهای شکست بالاتر از 500 ولت و جریانهای بالاتر از 10 امپر بسیار بیشتر از 10 ولت خواهد شد و توان تلفاتی ماسفت بسیار زیاد و عملا غیر کاربردی خواهد شد لذا برای توانهای حدود 2000 وات و پایینتر استفاده از ماسفت توصیه میشود و برای توانهای بالاتر از 2000 وات استفاده از IGBT توصیه میشود زیرا در توانهای بالای 2000 وات شما برای کاهش جریان در اولیه ودر نتیجه کاهش تلفات باید ولتاژ اولیه را بالاتر از 220 ولت یعنی 380 ولت انخاب نمایید بعبارتی از برق 3 فاز استفاده نمایید که ولتاژ دی سی شده ان حدود 550 ولت میشود و با در نظر گرفتن 20 درصد تغییرات ولتاژ لاین و 15 درصد اسپایک های ناشی از سوییچینگ در حدود 35 درصد نیز به ان اضافه شده و ولتاژ شکست سوییچها در هاف بریج یا فول بریج برابر 750 ولت میشودولی از انجا که ولتاژ شکست سوییچها 900 ولت و 1200 ولت میباشد و اکثر انها در این رنچ توانی 1200 ولتی میباشندو تلفات ماسفتها در این رنج ولتاژ خیلی زیاد است(بدلیل بالا بودن مقاومت درین سورس) لذا استفاده از IGBT به صرفه تر است.به عبارتی شما نمیتوانید ماسفتی در ولتاژ بالا و جریان بالا پیدا کنید که تلفات ان کمتر از IGBT باشد.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

power mosfet: فرکانس کاری بالا - جریان های متوسط - ولتاژ 600 ولت - قیمت در رنج مشابه IGBT گرونتر- حساسیت بالا و کلا نازک نارنجی تر از IGBT
      به طور طبیعی هم یه دیود آنتی پارلل دارند که بیشتر مصیبته چون معمولا در استفاده مبتدیانه این دیوده هست که زیر بارهای موتوری میسوزه و اتصال کوتاه میشه.

IGBT: فرکانس کاری پایین تر..حدود 10 کیلوهرتز - رنج جریانی بسیار زیاد- ولتاژ کاری تا چندین کیلو ولت - حساسیت خیلی خیلی شدیدی نسبت به درایو ،کلا گیتشون دارند -
      Gracias A La Vida
      [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
      http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
      زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

ممنون از پاسختون، من چندنفر رو می شناختم با اینا کار می کردند (برای 2 سال پیشه) خیلی مشکل داشتند می گفتند با یک اشتباه 12تا igbt میره رو هوا
        البته یکیشون برای ساختن یک اینورتر به این مشکل خورده بود، یکی دیگه هم برای کارش ماسفت استفاده می کرد یادمه 4 ماه طول کشید تا تونست از مدارش جواب بگیره
        کلا من اگه بخوام با این ها کار کنم می تونم روی نرم افزار های شبیه ساز حساب کنم؟

دیدگاه

با سلام--علت سوختن انها حساسیت زیاد قطعات نمیباشد بلکه اشتباه در طراحی است که باعث سوختن قطعات میشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arashonline
            ممنون از پاسختون، من چندنفر رو می شناختم با اینا کار می کردند (برای 2 سال پیشه) خیلی مشکل داشتند می گفتند با یک اشتباه 12تا igbt میره رو هوا
            البته یکیشون برای ساختن یک اینورتر به این مشکل خورده بود، یکی دیگه هم برای کارش ماسفت استفاده می کرد یادمه 4 ماه طول کشید تا تونست از مدارش جواب بگیره
            کلا من اگه بخوام با این ها کار کنم می تونم روی نرم افزار های شبیه ساز حساب کنم؟
            نرم افزار های شبیه ساز نمیتونند این جور خطا های طراحی رو نشون بدند .فقط برای محاسبات مدار اسنابر و دت-تایم (زمان مرده بین سویچینگ ها) ,نوشتن برنامه برای زمان بندی سویچینگ ها و بررسی هارمونی ها و THD و... خروجی مدار بدرد می خورند. اونم بهترینش همون کار با متلب یا پروتئوسه.
            IGBT ساختارش به شکلیه که مدل سادش مثل یه FET هست که جریان بایاس یه ترانزیستوره PNP رو تعمین میکنه. خلاصه شما فقط کافیه دو سر IGBT به یه ولتاژ 40-50 ولت وصل کنید (یه مقاومت هم باهاش سری کنید جوری که اگر سویچ کاملا بسته باشه به یک دهم جریان نامی هم نرسه )و گیتش رو رو هوا ول کنید و ببینید چه راحت میسوزه!(منظورم از حساسیت دقیقا همین مسائله)

معمولا این اشتباهاست که باعث میشه POWERMOSFET ها یا IGBT ها بسوزند:
            -مداره اسنابر رو زیاد جدی نمیگیرند .
            -دیود های آنتی پارالل رو FAST تر از دیود داخلی سویچ یا هماهنگ با زمان روشن -خاموش شدن سویچ ها نمیگیرند.
            -مدار فرمان هارو وقتی از درایو های غیر یکپارچه استفاده میکنند وابسه منفی نمی کنند .
            -از هر شاخه جدا گونه فیدبک جریان برای حفاظت نمیگیرند و کلا دستور تریپ رو هم جدی نمی گیرند.
            - ماسفت ها و igbt هارو هم برای افزایش جریان با هم موازی می کنند

واسه همین مسائله که میان یه igbt 500 آمپر رو واسه یه بار موتوری 100 آمپر 100 ولت می بندند و اونم میزنند میسوزونند(تو مابقات اتومبیل برقی زیاد پیش میاد).. در هر حال هم گرونند هم حساس واسه همین 100 تاشو میسوزونند یا می ترکونند تا شاید یه اینورتر بسازنند که کار کنه ولی سوزوندن یه تایریستور یا یه GTO خودش کلی تخصص می خواد
            Gracias A La Vida
            [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
            http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
            زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

یک مقاله بسیار مفید درباره نکات استفاده از Mosfet ها:

www.irf.com/technical-info/appnotes/an-936.pdf
              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

با سلام---من خودم برای شبیه سازی طراحی از ارکد16.2 استفاده میکنم و تمام شکل موجها با حالت واقعی هم خوانی دارد و ان مشکلی که عنوان کردید باز هم اشتباه در طراحی ویا استفاده از قطعه میباشد والا هر قطعهای حساسیتهای خاص خودش را دارد ولی اگر بدانیم چگونه با ان رفتار کنیم مشکلی پیش نخواهد امد در کل منظور من این است که بیایید اشکال را در قطعه نبینیم بلکه اشکال از کار ماست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X