اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل مسیر با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل مسیر با AVR

توی یه قسمت از مدارم به یه مشکل برخوردم که می خوام با یه میکروی AVR ولی فقط با استفاده از دو تا از پین هاش (آخه بقیه رو تقریبا استفاده کردم) و دو تا ترانزیستور و یک منبع و یه دستگاهی که وسیر جریانم توش مهمه ، هر وقت بخوام جریان رو از راست به چب و هر وقت خواستم از چب به راست ایجاد کنم.

می شه یه مدار به من پیشنهاد کنید.

خیلی فوریه
    تو می تونی پس بخواه.

پاسخ : کنترل مسیر با AVR

خودم با چهارتا ترانزیستر تونستم . ولی نمیخوام ترانزیستر هاش زیاد شن . حالا اگه با یکی دو تا دیو هم شد اشکالی نداره ، ولی لطفا سریعتر کمک کنید.
    تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

سلام
      ولی فکر کنم خودت تونستی با پل h چهار ترانزیستوری این کار را بکنی ولی به نظر من این کار بهترین روش باشه و اگر راه دیگری هم باشه هیچ وقت به خوبی این کاری که خودت کردی نمی شه و فقط هم به 2 پایه نیاز داره.
      اگر از نظر جا مشکل داری از آی سی l298 استفاده کن البته با قیمت 1800 تومان
      اگر از نظر مالی مشکل داری از ترانزیستور ارزان استفاده کن مثلا تا جریان 5 آمپر بهترین ترانزیستور که من به همه پیشنهاد می کنم tip122 هست با قیمت تک فروشی هر کدام 120 تومان
      ولی مطمئن باش روش خودت بهترین هست.
      همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

اتفاقا به پیشنهاد خودتون من همون tip122 رو خریدم . البته آره فکر کنم از نر جا هک به مشکل بر می خورم چون این ترانزیستر خیلی بزرگه.

حالا این آی سی که گفتید چیه و چی کار می کنه؟
        تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد حسن زاده
          سلام

اگر از نظر جا مشکل داری از آی سی l298 استفاده کن البته با قیمت 1800 تومان

سلام
          دوست عزیز l298 قیمتش 800 تومان است نه 1800 تومان!!!!!
          دوست عزیز برای چپ گرد وراست گرد یک موتور فرقی نمی کنه از l298 یا 4 تا ترانزیستور استفاده کنی.
          خوبی که l298 داره می تونید دو تا موتور را با l298 راه اندازی کنید و چپ گرد و راست گرد کنید.یعنی در عمل 8 تا ترازیستور قدرت در داخل این آی سی وجود دارد.
          موفق باشید

دیدگاه

خوب شما چندآمپر میخواین و چند ولت؟
            با همون پل H و دوتا سیم هم میشه راحت کنترل کرد مشکل شما دقیقا چیه؟

دیدگاه

سلام
              اگر اشتباه نکرده باشم من از جوان 1800 خریدم اگر جایی که شما از آن 800 تومان خریدید را بگید خیلی ممنون می شوم
              خوب اگر مشکل جا داری و جریان پایینری مد نظرت هست می تونی از ترانزیستور bd139 برای جریان تا 1 آمپر استفاده کنی که کوچکتر از tip122 هست.
              التماس دعا دارم
              همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

Vceo=16 , Vebo=4.5

فکر کنم این آی سی که می گید خیلی به دردم بخوره . چون هم مدار رو جم و جور و شیکتر میکنه هم خطا ها رو کمتر .

پس فقط یه سوالی این آی سی هم دیود هرزگرد داره؟؟؟
                تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

من دیتاشیتشو خوندم . فقط نفهمیدم پایه های sense ش برای چیه و باید به چی وصل کنم؟ چرا این پایه ها ولتاژ پایین می خواند؟ نمی دونم برق اصلی (Vceo) ش رو باید به کدوم یک از پایه های 1،8،15،5،11،4،9 باید وصل کنم؟ اصلا این پایه هایی که گفتم هر کدوم برای چیند؟
                  تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

عزیز شما بیا پایه های 1 و 8 و15 رو به زمین وصل کن و 9 رو به 5v و 4 رو به تغذیه موتور ها و 6 و 11 رو به 5v و پایه 5 و 10 رو مشترکا به یه پایه میکرو و پایه 7 و 12 رو مشترکا به یه پایه دیگه میکرو و و 2 و 13 رو مشترکا به یه سر موتور و 3 و 14 رو مشترکا به یه سر دیگه موتور وصل کن اینجوری شما از هر دوتا پل h درایور به صورت موازی استفاده میکنی و جریان بیشتری بهت میده
                    با تشکر

دیدگاه

خیلی ممنون

ولی احتمالا چون من به چند تا از اینا نیاز دارم موازیش نمس کنم.
                      تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X