اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

عکس برداری به کمک موس های نوری!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

عکس برداری به کمک موس های نوری!

احتمالا همه شما با طرز کار موس های نوری آشنا دارین؛اینکه یه دوربین کوچیک یه تصویر تهیه می کنه و اونو با تصویر قبلی مقایسه می کنه و نتهایتا جهت حرکت رو آشکار می کنه!ولی مطمئنا تا حالا به این فکر نیفتادین که با استفاده از همین موس یه چند عکس زیبا بگیرین!
    درون موس های نوری یه دوربین کوچک وجود داره که می تونه محدوده ای به وسعت 18*18 پیکسل رو پویش کنه .این تصویر به واحد image processing ارسال می شه و نهایتا از طریق باس i2c به خروجی هدایت می شه.
    در زیر تصویری رو که از عدد 4 گرفته شده رو مشاهده می کنید

پاسخ : عکس برداری به کمک موس های نوری!

میشه بگین این عکس رو چطور از i2c استخراج کردین؟
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

gurulib.com/_project/optical_mouse_hack_files/optical_mouse_hack.htm
      {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

مواد لازم برای انجام کار:
        موس نوری (ترجیحا خراب و بلااستفاده) یک عدد
        پورت پرینتر آزاد بر روی کامپیوتر یک عدد
        برنامه ویژوال بیسیک
        وانیل و بیکینگ پودر به میزان لازم :mrgreen:

اول باید مطمئن بشین که سنسور موس شما 8 پایه هستش.حالا اگه روی این موس A1610 یا A2610 نوشته شده باشه می تونین از کارکرد این روش اطمینان حاصل کنید.(موسی که من استفاده کردم فراسو مدل FOM-1200آ‌هستش)
        مرحله بعد اینه که پایه های 4 و 3 سنسور رو از برد جدا کنید و سپس پایه 3 سنسور را به پایه 12 پورت پرینتر و مجددا همین پایه را به آند دیود 1n4148 وصل کرده و کاتد را به پایه 5 پورت پرینتر وصل کنید.
        پایه 4 سنسور را هم به پایه 9 پورت پرینتر وصل می شود.در نهایت GNDآ‌موس را به پایه 25 پورت پرینتر وصل کنید.حالا موس رو به کامپیوتر وصل کنید تا تغذیه سنسور برقرار بشه ؛پورت پرینتر رو هم وصل کنید
        این کل کاریه که باید انجام بشه.
        هیچ میکروکنترلری هم تو مدار وجود نداره ؛فقط می مونه برنامه VB که باید اجرا بشه و نتیجه رو ببینید.

دنلود دیتاشیت سنسور
        http://www.datasheetarchive.com/pdf/Datasheet-035/DSA002649.pdf

دانلود برنامه VB:
        http://electroway.persiangig.com/mouse.zip
        بعد از Extract کردن فایل؛فایل DLL موجود در پوشه ِDLLآ‌را به مسیر windows>>system32 کپی کنید.

لینکی هم آقای nanoware قرار دادن برای سنسورهای 16 پایه هستش و بعید می دونم که موس های جدید چنین سنسوری داشته باشن اما به هرحال اگه کسی ازش جواب گرفته ؛لطف کنه تو این تاپیک مطرح کنه.

منتظر نظرات دوستان هستم
        موفق باشید

دیدگاه

خواستم یه نکته ای رو عرض کنم؛همونطور که در تصویری که گذاشتم ملاحظه می کنید تصویری که دریافت می شه تا حدودی دارای رنگ خاکستری زمینه هستش که برای رفع اون می تونید led قرمز موس رو با led سفید تعویض کنید.
          خودم این کارو کردم و نتیجه رضایت بخش بود البته استفاده از led سبز باعث تیره تر شدن تصویر می شه .از led آبی هم به دلیل اینکه ولتاژ راه اندازی بالایی می خواد ؛استفاده نکردم

کاربردهای این دوربین کوچک در کجاست؟
          کارهای مختلفی میشه باهاش انجام داد که بسته به ذوق و خلاقیت شخص داره که من اینجا چندتاشو اشاره می کنم:
          مهمترین و جالبترین کاربردش می تونه اسکنر اثر انگشت باشه که برای این منظور لازمه تا چندتا از این سنسورها در کنار هم قرار بگیرند.البته لنز مخصوص سنسور در این زمینه مشکل ساز میشه که مطمئنا به طریقی میشه برطرفش کرد.متاسفانه چون محفظه این سنسور از پلاستیک نرم ساخته شده که حتی به حرارت هویه هم حساسه ؛باز کردن محفظه و برداشتن اون کار سختیه!

کاربرد بعدی می تونه ساخت یه بارکد ریدر ساده باشه که اینم مشکل مورد بالا رو داره!

یه کاربرد بدون دردسرش هم می تونه تصویربرداری از ذرات میکروسکوپی باشه که فکر نمی کنم تو الکترونیک چندان کاربرد داشته باشه.

کاربرد فوق العاده ساده دیگر می تونه قرارگیری سنسور در کنار lcd گرافیکی و انتخاب آیتم های مورد نظر به کمک حرکت انگشت روی سنسور باشه(دقیقا عین موس رو کامپیوتر فقط با ظاهری بهتر و جالب تر برای پروژه های الکترونیکی)

کاربردهای دیگر رو شما بفرمائید!
          موفق و پیروز باشید

دیدگاه

فکر کنم بشه واسه رباتها هم ازش استفاده کرد
            It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
              مواد لازم برای انجام کار:
              ...
              وانیل و بیکینگ پودر به میزان لازم
              اون وقت کجای و در کدوم مرحله ازش استفاده کردی؟!!

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
              فکر کنم بشه واسه رباتها هم ازش استفاده کرد
              آره منم دقیقا توی همین فکر بودم . فکر کنم برای بعضی از رباتها مخصوصا مسیریابها چیز خوبی باشه .
              امروز زندگی را آغاز کن !
              امروز مخاطره کن !
              امروز کاری کن !
              نگذار که به آرامی بمیری !
              پابلو نرودا

دیدگاه

آفرین

خوشمان آمد

یه خورده بیشتر فکر کنیم کاربردهای دیگه ای هم میتونه داشته باشه
                خوشبخت ترین انسانها کسانی هستند که از شادی دیگران لذت ببرند.

دیدگاه

عجب موضوع باحالی هست! عجیبه ندیده بودمش!
                  کسی کاری باهاش کرد؟
                  راحت جواب میده؟
                  [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

لینکی هم آقای nanoware قرار دادن برای سنسورهای 16 پایه هستش و بعید می دونم که موس های جدید چنین سنسوری داشته باشن اما به هرحال اگه کسی ازش جواب گرفته ؛لطف کنه تو این تاپیک مطرح کنه.
                    موس من 20 تا پایه داره چرا پس؟! البته لیزری فراسو هستش.مدل FLM-3511
                    یه اپتیک دیگه هم داشتم که باز 16 پایه بود ولی نوشته روش با اینکه اینجا گفتید فرق داشت! تو اینترنتم چیزی نبود در مورد دیتا شیتش!
                    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

سلام
                      میگید با پردازشگر تصویر کار میکنه چجوری میشه.
                      اون نور قرمز برای چیه؟
                      میشه بحثو بیشتر باز کنید.
                      هنوزم یه عاشقی هست حرم شما نرفته - دیگه روش نمیشه جایی بگه کربلا نرفته

دیدگاه

چندتا سوا برام پیش اومد،یکی اینکه گفتید نوع سنسور باید 8 پایه باشه و سنسورهای جدید این قابلیتو ندارند،منظورتون اینه که موسهای جدید دوربین ندارند؟
                        دیگه اینکه چه سنسورهایی دارای دوربین هستند و از کجا میشه فهمید؟من یه سنسور 8 پایه دارم و روش دو سری عدد نوشته(08213 12085)
                        گفتید پایه 3 و 4 رو باید از برد جدا کنیم،اگه جدا نکنیم مشکل داره؟بقیه پایه ها چی؟میشه کلا سنسور رو جدا کرد یا باید بقیه پایه ها حتما توسط مدار خودش تغذیه بشن؟
                        آیا میشه با میکرو اطلاعاتش رو خوند،اگه میشه یه کوچولو راهنمایی کنید.
                        با تشکر فراواان

دیدگاه

سلام
                          متاسفانه این پروژه مربوط به سه سال پیشه و چیز زیادی ازش خاطرم نیست.
                          همه موس های نوری دوربین دارن منظور از اینکه گفتم باید 8 پایه باشه واسه اینه که با اون نرم افزاری که گذاشتم سازگار باشه.و گرنه همشون دوربین رو دارن
                          لطفا تاپیک رو با دقت بیشتری بخونید.اگه پایه ها رو جدا نکنید چطور می خواین تصویر خروجی رو ازش استخراج کنین؟
                          بله حتما میشه با میکرو اطلاعات رو خوند با پروتکل I2C

دیدگاه

سلام میشه چند نونه عکس که گرفته شده اینجا بذارید من هم ببینم
                            ممنونم از همه تون
                            من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

عکس ازش گذاشته بودم متاسفانه انگار پاک شده و نتونستم رو کامپیوترم پیداش کنم :cry:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X