اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومتهای تابع نور یا LDR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومتهای تابع نور یا LDR

LDRبه مقاومتهایی گفته میشود که در برابر شدت تابش نور حساس بوده و مقدار مقاومتشان تابع نور است به صورتی که با افزایش نور مقدار مقاومتشان کاهش یافته و با کاهش میزان نور تابشی مقدار مقاومتشان افزایش میابد.معمولا مقاومتهایی که در بازار موجود هستند در شدت نور عادی(محیط در روز)مقدار مقاومتشان در حدود 1 کیلو اهم و در تاریکی مطلق مقدار مقاومتشان بین یک تا دو مگا اهم است.

از جمله کاربردهای این مقاومت میتوان به تشخیص شب و روز جهت قطع و وصل کردن اتوماتیک لامپها،روش و خاموش کردن یک منبع تغذیه و هر جایی که مسئله حس کردن شدت نور در میان باشد اشاره کرد.
    به طور نمونه نمونه هایی از کاربرد این المان را در کنترل یک رله بر مبنای روشنایی یا تاریکی محیط مشاهده میکنید.
    در شکل اول با روشن شدن محیط رله وصل خواهد شد و در شکل دوم با خاموش شدن محیط رله تحریک خواهد شد.

[IMG][/img]

پاسخ : مقاومتهای تابع نور یا LDR

سلام
    تا اونجایی که من میدونم بهشون فتوسل هم گفته میشه
    کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Siavash01
      سلام
      تا اونجایی که من میدونم بهشون فتوسل هم گفته میشه
      بله درسته بیشتر با نام های:فتوسل-LDR-مقاومت نوری یا وابسته به نور -ودر آخر به آن رزیستور هم میگویند.
      ویکی از کاربرد های آن در همین چراغ های تیر برق میتوان اشاره کرد که تقریبا مانند نقشه آقای arsalan681 بسته میشود.
      هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

سلام
        آقا این ldr رو من میخوام به ADCمیکرو وصل کنم چیکا کنم؟؟؟
        مخصوصا تو پروتئوس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X