ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
 1. #1
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  کامپيوتر در هزارتوي تاريخ

  در اين تاپيک قصد دارم به معرفي تاريخچه و چگونگي ساخت کامپيوتر در گذشته تا کنون بپردازم اميدوارم مورد توجه قرار بگيره.
  منبع اين اطلاعات هم سايت خبري فارس هست
 2. #2
  2006/03/24
  ECA
  2,425
  244

  پاسخ : کامپيوتر در هزارتوي تاريخ

  از اول اول ؟
  اگر از اون لامپی ها شروع کنی فکر کنم یخلی جالب بشه .
  منتظریم >-

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 3. #3
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  "كامپيوتري " كه آدم بود

  "كامپيوتري " كه آدم بود
  ابداع و ساخت رايانه هاي مدرن به بعد از جنگ دوم جهاني بازمي گردد، اما سابقه تلاش براي ساخت ماشين هاي خودكاري كه فرايند انجام محاسبات پيچيده را تسهيل مي كردند بسيار طولاني است.

  مرور تاريخچه مدرن تلاش براي ساخت رايانه ها نشان مي دهد كه مخترعان خوش فكر به شدت در تلاش بوده اند تا سخت افزارهايي را ابداع كنند كه سريع تر، ارزان قيمتآ*تر و به روزتر بوده و بتوانند حجم بيشتري از اطلاعات را در خود ذخيره كرده و جاي دهند.
  پيش از ابداع و اختراع رايانه هاي همه منظوره اكثر محاسبات توسط انسان ها انجام مي شد. ابزاري كه در آن زمان براي كمك به تسريع محاسبات انسان ها مورد استفاده قرار مي گرفت ماشين هاي محاسب نام داشتند. البته اين ماشين ها امروزه در حد يك ماشين حساب محسوب مي شوند، چون از آنها تنها مي شد براي انجام چهار عمل اصلي استفاده كرد.
  بعد از گذشت اين دوره ابتدايي، زمان طراحي و ابداع رايانه هاي غول پيكري رسيد كه براي انجام اموري كه امروزه بي نهايت ساده و پيش پاافتاده محسوب مي شوند، چندين اتاق را اشغال مي كردند. بخش هاي مختلف اين كامپيوترها بر روي ميزهاي مختلفي قرار مي گرفت و اپراتورهاي متعددي بايد عملكرد بخش هاي مختلف اين رايانه ها را كنترل مي كردند.
  اين ماشين ها معمولاً به سادگي دچار مشكل مي شدند و هر بار رفع عيب آنها هم مدت ها به طول مي انجاميد.
  در همان ايام كه مصادف با آغاز دهه 40 ميلادي بود، تلاش فراواني در جريان بود كه هم سرعت پاسخگويي رايانه ها به دستورات صادر شده افزايش يابد و هم ميزان حافظه آنها بيشتر شود. تسهيل برقراري ارتباطات الكترونيك، كنترل ساده تجهيزات، افزودن امكاناتي براي سرگرمي و آموزش از جمله تلاش هاي مبدعان رايانه هاي اوليه بود كه به تدريج به نتيجه رسيد و در نهايت منجر به ابداع رايانه هاي موفق و پيشرفته امروزي شد.
  سرعت تحول فناوري هاي رايانه اي تا دهه 40 چندان زياد نبود. اما با آغاز دهه 40 ميلادي كه با شروع جنگ دوم جهاني همزمان شد قدرتهاي بزرگ تلاش هاي گسترده اي را براي طراحي رايانه هاي جديد و قدرتمند به منظور مقابله با دشمنان خود آغاز كردند و همين مساله زمينه ساز عرضه رايانه هاي امروزي شد.
  امروزه سخت افزارهاي رايانه اي به پلتفورمي براي استفاده ها و كاربردي هاي متنوع مبدل شده اند و از آنها ديگر براي انجام امور ساده و پيش پاافتاده اي مانند محاسبات عادي و روزمره استفاده نمي شود. در حالي كه نسل اوليه رايانه ها در عمل ماشين هاي مكانيكي بودند كه كه يك اپراتور هميشه بايد آنها را كنترل مي كرد، رايانه هاي امروزي به طور خودكار مي توانند پيچيده ترين الگوريتم ها را پياده سازي و عملياتي كنند و براي انجام امور پيچيده اي همچون پيش بيني وضعيت آب و هوا و محاسبات دشوار فيزيك كوانتوم مورد استفاده قرار بگيرند.
  در زمينه استفاده از لغت رايانه يا computer براي اولين بار گمانه زني هاي مختلفي صورت گرفته است. اما متداول ترين و پذيرفته شده ترين روايت در اين زمينه آن است كه اين لغت اولين بار در سال 1613 به كار برده شد.
  در آن زمان اين لغت براي اشاره به فرد يا شخصي به كار برده مي شد كه محاسبات مختلف را انجام مي داد. اين لغت به همين معني تا اواسط قرن 20 ميلادي مورد استفاده قرار مي گرفت. از اواخر قرن 19 ميلادي به بعد كم كم تحولاتي در معناي اين لغت صورت گرفت و از آن براي اشاره به ماشين ها و نه اشخاص استفاده شد.
  به بيان ديگر لغت كامپيوتر ماشين هايي را توصيف مي كرد كه قادر به انجام محاسبات مختلف بودند.
  در ادامه اين مطلب سخت افزارهاي مختلف محاسباتي را كه براي استفاده در رايانه ها ابداع شدند را از ابتداي تاريخ تا به امروز بررسي كرده و ويژگي هاي برخي از مهم ترين نمونه هاي آنها را تشريح خواهيم كرد.
 4. #4
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  دانشمندان مسلمان؛ نخستين طراحان رايانهآ*هاي آنالوگ

  دانشمندان مسلمان؛ نخستين طراحان رايانهآ*هاي آنالوگ
  پيش از اينكه رايانه ها با تعريف مدرن و امروزي از راه برسند، دستگاه هايي وجود داشتند كه محاسبات رياضي را براي بشر آسان تر مي كردند و البته قدمت آنها به هزاران سال قبل مي رسد.
  باين دستگاه ها اغلب به صورت تك نفره قابل استفاده بودند و با تماس مستقيم دست كار مي كردند. يكي از نمونه هاي باستاني اين نوع وسايل tally stick نام دارد كه در واقع لوح هايي سنگي براي ثبت و ضبط اعداد و اطلاعات به صورت چوب خط بودند و در طول زمان به تدريج تكامل يافتند.
  اما بدون شك شناخته شده ترين وسيله محاسباتي قديمي كه حتي امروز نيز مي توان نمونه هايي از آن را در برخي فروشگاه هاي قديمي يافت، چرتكه است. استفاده از چرتكه به 2400 سال قبل از ميلاد و زمان حكومت امپراطوري روم و قوم بابل بازمي گردد. از آن زمان تاكنون چرتكه بارها تغيير كرده ولي ساختار اصلي آن حفظ شده است.
  شايد جالب باشد كه بدانيد در دوران قرون وسطي رايانه هاي آنالوگ و مكانيكي اختراع شد كه براي انجام محاسبات رياضي و نجومي مورد استفاده قرار مي گرفتند. اين دستگاه ها از علومي همچون اسطرلاب و ديگر مكانيسم هاي ابداع شده در دوران شكوفايي يونان باستان بهره مي برند. اگر چه عمده اين رايانه هاي آنالوگ در قرون وسطي طراحي شده و به كار گرفته مي شدند، اما قدمت برخي از آنها به 100 تا 150 سال قبل از ميلاد مسيح مي رسد.
  در دنياي رايانه هاي قديمي و اوليه نام ايران و ابوريحان بيروني نيز مطرح مي شود. از جمله ابزار محاسباتي قديمي مي توان به جام جهان نما هم اشاره كرد كه از جمله ابداعات ابوريحان بيروني است. ابوريحان محمد بن احمد بيروني دانشمند بزرگ و رياضيآ*دان، ستارهآ*شناس و تاريخآ*نگار ايراني سده چهارم و پنجم هجري است و بعضي از پژوهندگان او را از بزرگآ*ترين فيلسوفان مشرقآ*زمين ميآ*دانند.
  در اين دوران كه دوره اوج شكوفايي تمدن اسلامي – ايراني محسوب مي شود دانشمندان مسلمان ديگري نيز در زمينه طراحي آنچه كه امروز به عنوان رايانه هاي آنالوگ مي شناسيم فعال بودند. اين دستگاه ها عمدتاً در حوزه علم نجوم و ستاره شناسي مورد استفاده بودند. يكي ديگر از اين دانشمندان ابواسحاق الزرقالي است.
  ساعت قلعه يا castle clock كه ساعتي براي انجام امور ستاره شناسي بود در سال 1206 ميلادي توسط يكي ديگر از دانشمندان مسلمان به نام الجزاري اختراع شد. اين ساعت يكي از اولين نمونه هاي رايانه هاي آنالوگ قابل برنامه ريزي دانسته شده است. اين وسيله قادر به نمايش مدارهاي مختلف شمسي و قمري بود و به دقت نحوه حركت سيارات و اقمار آنها را به تصوير مي كشيد و در زمان خود محصولي بي نظير بود.
  با استفاده از اين محصول به دست آوردن دقيق طول روز و شب ممكن بود و با برنامه ريزي هاي مختلف مي شد از اين وسيله براي محاسبات شرعي و ديني نيز استفاده كرد.
  با پايان قرون وسطي و آغاز عصر رنسانس در اروپا تكامل رايانه هاي آنالوگ از خاورميانه به اين قاره منتقل شد. جان نپير رياضي دان و فيزيكدان اسكاتلندي يكي از اولين افرادي بود كه جدول لگاريتمي را ابداع كرده وروش هاي جديدي را براي انجام خودكار ضرب، تقسيم، جمع و تفريق ابداع كرد.
  وي سرانجام يك چرتكه جديد اختراع كرد كه به Napier bones معروف شد. اين چرتكه بر خلاف چرتكه هاي قديمي به گونه اي طراحي شده بود كه مي شد با استفاده از آن به سرعت محاسبات مربوط به چهار عمل اصلي را انجام داد. طي سال هاي بعد چرتكه باز هم تكامل بيشتري يافت كه البته پرداختن به آن از حوصله و موضع اصلي اين بحث خارج است.
  اما تحول بعدي در دنياي رايانه هاي اوليه توسط ويلهم شيكارد رقم خورد. وي كه يك دانشمند آلماني بود، يك ماشين محاسب جديد را در سال 1623 ابداع كرد. متاسفانه وقوع آتش سوزي در ساختمان محل طراحي اين دستگاه باعث شد نمونه اوليه آن به طور جدي آسيب ببيند و شيكارد هم ترجيح داد از طراحي و تكميل اين دستگاه دست بكشد. اما بعدها باقيمانده اين دستگاه در سال 1957 كشف شد. البته در آن زمان رايانه هاي مدرن تري از راه رسيده بودند و كسي تمايلي به تكميل اختراع شيكارد نداشت.
  در سال 1642 پاسكال كه هنوز نوجوان بود و به شهرت عالمگير خود در دنياي رياضيات نرسيده بود طراحي يك ماشين محاسب اوليه را آغاز كرد و پس از سه سال كار و تلاش 50 نمونه از آن را عرضه كرد.
  وي مخترع ماشين حساب مكانيكي محسوب مي شود و طي ده سال 20 نمونه از اين دستگاه كه بعدها پاسكالين نام گرفت را توليد كرد.
 5. #5
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  ايدهآ*هاي ناموفق ولي راهگشا

  ايدهآ*هاي ناموفق ولي راهگشا
  تحول در ماشين هاي محاسب مكانيكي ادامه يافت تا در سال 1820، چارلز خاوير توماس اولين ماشين حساب مكانيكي موفق را به توليد انبوه رساند.
  اين ماشين حساب كه به Arithmometer معروف شد، قادر به انجام چهار عمل اصلي بود. جالب آنكه اصول طراحي مكانيكي اين ماشين حساب ها بعدها حتي در محصولاتي مانند رايانه غول پيكر انياك كه اولين رايانه مهم به سبك رايانه هاي امروزي محسوب مي شد نيز رعايت مي گرديد.
  اما طراحي ماشين هاي محاسب تنها محدود به اروپايي ها و آمريكايي ها نبود. در ژاپن، ريوچي يازو يك ماشين حساب مكانيكي به نام Yazu Arithmometer را در سال 1903 ابداع كرد. اين رايانه داراي يك سيلندر مجزا و 22 چرخ دنده بود. سرعت عمل اين ماشين حساب مكانيكي در نوع خود بي نظير و جالب بود. اين ماشين حساب با استقبال نسبتاً خوبي مواجه شد و بيش از 200 واحد از آن به فروش رفت. بخش عمده خريداران اين ماشين حساب ها نهادهاي دولتي مانند وزارت جنگ ژاپن و وزارت كشاورزي بودند.

  اما در كنار ماشين حساب هاي مكانيكي، فناوري كارت هاي پانچ شده يا سوراخ شده هم از قرن 19 ميلادي از راه رسيد. در سال 1801 ژوزف ماري جكوارد دستگاه بافندگي را ابداع كرد كه كنترل الگوهاي بافت آن با استفاده از كارت هاي پانچ شده صورت مي گرفت. اين كارت ها به طور مرتب و به راحتي قابل تغيير بود و در نتيجه برنامه ريزي دستگاه هم به راحتي متحول مي شد. اين يك دستاورد بزرگ در زمينه برنامه ريزي و برنامه نويسي يك دستگاه بود كه تا آن زمان سابقه نداشت.
  در سال 1833 چالز بابيج، يك موتور تحليلي همه كاره طراحي كرد كه مستقيماً بر مبناي سيستم كارت هاي پانچ شده جكوارد عمل مي كرد. در سال 1835 بابيج موتور تحليلي خود را در معرض ديد عموم گذاشت و آن را به طور مفصل تشريح كرد.

  اين دستگاه يك رايانه مكانيكي همه منظوره و قابل برنامه ريزي بود كه از كارت هاي پانچ شده براي ورود اطلاعات و انجام امور برنامه ريزي شده استفاده مي كرد. ايده اوليه وي استفاده از كارت هاي پانچ شده براي كنترل دستگاهي بود كه مي توانست محاسبات رياضي را انجام دهد و جداول لگاريتمي را با دقت كافي چاپ كند.
  ايده بابيج به سرعت توسعه و بهبود يافت و در نهايت يك رايانه قابل برنامه ريزي همه منظوره بر همين اساس شكل گرفت. اگر چه طراحي وي مناسب بود و برنامه ريزي هاي وي نيز احتمالاً درست بود، اما مشكلات متعددي بر سر راه اجراي عملي آن شكل گرفت. يكي از مشكلات اساسي اختلاف نظر با مكانيك اصلي طراح دستگاه بود.

  بابيج در زمينه طراحي اين دستگاه سختگيري ها و نظرات خاص خودش را داشت و كار كردن با او سخت بود. وي فردي بود كه از كار همه ايراد مي گرفت و در نتيجه با همه جر و بحث مي كرد. با توجه به اينكه همه اجزاي ماشين مورد نظر او بايد با دست ساخته مي شد، اين جر و بحث ها و اختلاف نظر بر پيشبرد امور تاثير منفي مي گذاشت. در نهايت اشتباهات و خطاهاي كوچكي در هر بخش در كنار هم جمع شد و منجر به اشتباهات بزرگ دستگاه بابيج و عدم كاركرد درست آن شد.

  در دستگاهي كه داراي هزاران قطعه بود و هر قطعه بايد به دقت به كار گرفته مي شد تا نتيجه درست حال شود، چنين اشتباهاتي قابل پذيرش نبود. در نتيجه دولت انگليس مجبور به دخالت شد و تامين بودجه لازم براي اجراي اين طرح را متوقف كرد.
  در سال 1991 بر پايه طرحآ*هاي اصلي بابيج يك دستگاه تفاضلي (Difference engine) ساخته شد كه به خوبي كار مي كرد. اين امر نشان داد كه دستگاه بابيج درصورتيآ* كه كامل ميآ*شد مي توانست به خوبي كار كند. وي همان سالها روي طرح ماشين پيچيده تري هم كار مي كرد كه نام ماشين تحليلي بر آن گذشته بود.

  شايد يكي از عواملي كه به بابيج اجازه نداد تا طرح ماشين تفاضلي خود را نهايي كند، كار همآ*زمان روي 2 طرح بسيار زمان گير بود اما بدون توجه به نتيجه كار، طرح و ايده ماشين تحليلي ، درهاي جديدي به روي چشم انداز آينده دنياي رايانه گشود. بابيج براي اين كه ابزار تحليلگرش بتواند چيزي فراتر از يك ماشين حساب مكانيكي باشد مجبور شد برخي ايده ها را وارد سيستم طراحي خود كند كه سالها بعد به عنوان سنگ بناي محاسبات رايانه هاي جديد تر به حساب آمدند.

  از جمله اين موارد مي توان به كارت هاي پانچ شده در اين دستگاه اشاره كرد . بابيج پيشنهاد كرده بود كه در اين ابزار از دو گونه كارت سوراخ دار يا پانچ شده استفاده شود. با كمك يك دسته از اين كارتها (كه به عنوان ورودي سيستم عمل مي كردند) اعدادي كه بايد محاسبات روي آن انجام مي گرفت به دستگاه داده مي شد و با كمك كارت هاي دوم نوع عملياتي كه بايد روي اعداد به انجام برسد مشخص مي شد. بدين ترتيب ماشين با گرفتن فرمان از اين ورودي هاي خاص و با كمك ابزارهايي مكانيكي به تحليل داده ها و اعلام نتيجه نهايي مي پرداخت.

  حتي امروز هم بسياري از محققان مطمئن نيستند كه با استفاده از فناوري رايج در زمان بابيج واقعا ساخت اين ابزار امكان پذير بوده است يا نه، اما مهم تر از ساخت اين ابزار توسط وي ايده آن بود . در نسل بعدي ماشين هاي محاسب ، كارتهاي پانچ شده بابيج به عنوان يكي از ورودي هاي اصلي شناخته مي شد و حتي تا همين اواخر و پيش از آن كه كاربرد كامپيوترهاي خانگي همه گير شود ، از اين ابزار به عنوان يك ورودي استاندارد استفاده مي شد.

  كار عظيم بابيج اگر چه هيچگاه در طول زندگي وي از حد طرح و ايده اوليه خارج نشد و او هم هيچگاه نتوانست نتيجه كار ماشين محاسبهآ*گر خود را ببيند، اما توانست امكان پذير بودن برخي گزينه هاي به نظر ناممكن را اثبات كند.
 6. #6
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  پاسخ : کامپيوتر در هزارتوي تاريخ

  بند ناف آيآ*بيآ*ام با جنگ جهاني بريده شد
  به دنبال شكست طرح بابيج براي ساخت يك ماشين محاسب قدرتمند و قابلآ*برنامه ريزي،آ* تلاش ها براي طراحي چنين دستگاه هايي ادامه يافت؛آ* گرچه بسياري از كساني كه در اين زمينه فعاليت مي كردند از اقدامات يكديگر مطلع نبودند.
  پرسي لاگيت يكي ديگر از اين افراد بود. وي حسابداري بود كه در شهر دوبلين پايتخت ايرلند فعاليت مي كرد و به طور مستقل يك رايانه مكانيكي قابل برنامه ريزي طراحي كرده بود. اين رايانه به طور موفقيت آميزي به كار گرفته شد و تا سال 1909 به خوبي كار مي كرد.
  در اواخر سال 1880ميلادي،آ*هرمن هلريث آمريكايي موفق به اختراع روشي براي ذخيره سازي اطلاعات شد تا اين اطلاعات توسط يك ماشين قابل خواندن باشد. وي در ادامه دستگاه توليدي خود را با سيستم كارت هاي پانچ شده سازگار كرد و آن را در سيستم راه آهن براي تنظيم مسير مسافران و تسهيل فرايند صدور بليط آنان به كار گرفت.

  او در همين راستا ماشين ديگري به نام tabulator يا جدول نويس ابداع كرد. مجموعه اختراعات وي موجب شكل گيري صنعت مدرن پردازش اطلاعات شد و نام او را در جهان بلند آوازه كرد.
  در دستگاه هاي ساخت وي از روش هاي جديدي براي انتقال اطلاعات و انجام محاسبات مختلف استفاده مي شد كه اين فرايند ها را سريع تر مي كرد.
  ماشين هاي اختراع شده توسط هلريث در جريان سرشماري سال 1890 امريكا مورد استفاده قرار گرفت و اين امر موجب صرفه جويي قابل ملاحظه در هزينه هاي اين كار و همچنين بالارفتن سرعت جمع آوري اطلاعات و نظام مند كردن آنها شد.

  وي در نهايت شركتي را به همين منظور تاسيس كرد كه بعدها IBM نام گرفت و شهرت جهاني به دست آورد. آي بي ام هم اكنون بعد از يك قرن فعاليت كماكان از شركت هاي بزرگ فناوري در امريكا و جهان محسوب مي شود.
  IBMآ* فناوري كارت هاي پانچ شده را بهبود بخشيد و آن را به يك ابزار قدرتمند براي پردازش اطلاعات تجاري و توليد تجهيزات مرتبط اداري و تجاري مبدل كرد. آي بي ام تا دهه 1950 كماكان از اين فناوري البته در اشكال پيشرفته تر استفاده مي كرد ، هر چند با قدرتمندتر شدن رايانه ها و بهبود كارآيي انها ديگر احتياجي به استفاده از كارت هاي پانچ شده نبود.

  استفاده از اين فناوري در طول جنگ جهاني دوم هم به طور گسترده ادامه داشت و از كارت هاي پانچ شده براي محاسبات مخفيانه جنگي و پردازش اطلاعات به طور گسترده استفاده مي شد. در سال 1943 و در بحبوحه جنگ جهاني دوم دولت آمريكا طرحي سري براي ساخت دستگاهي را آغاز كرد كه بتواند مكالمات رمزنگاريآ*شده آلمانيآ*ها را رمزبرداري كند.
  اين مسئوليت را شركت IBM و دانشگاه هاروارد به عهده گرفتند كه سرانجام به ساخت دستگاهي به نام ASCC در سال 1944 انجاميد.

  اين دستگاه پنج تني كه 15 متر درازا و 2,5 متر بلندي داشت، ميآ*توانست تا 72 عدد 24 رقمي را در خود نگاه دارد و با آنآ*ها كار كند. دستگاه با نوارهاي سوراخدار برنامه آ*ريزي ميآ*شد و همه بخشآ*هاي آن مكانيكي يا الكترومكانيكي بود.
  نكته جالب توجه در اين دوره همكاري شركت آمريكايي آي بي ام با آلمان نازي براي كسب منافع تجاري بود. پيروزي حزب ناسيونال سوسياليست نازي در انتخابات سال 1933 و به قدرت رسيدن آدلف هيتلر ، آغازي بود برهمكاري هاي مشترك آي بي ام با دولت آلمان نازي . به طوري كه كه رئيس وقت آي بي ام توماس جي واتسون درست در روزهاي نخست به قدرت رسيدن هيتلر قراردادهاي كاري گسترده اي را با دولت رايش منعقد ساخت، همكاري كه تا تا پايان دوران جنگ جهاني دوم همچنان ادامه داشت .
  اين قراردادهاي كاري به قدري براي آي بي ام پرسود و با اهميت بودند كه آلمان نازي را به بزرگترين خريدار محصولات آي بي ام در خارج از خاك ايالات متحده تبديل كرد.

  نام هرمان هولريث رئيس وقت آي بي ام كه خود يك دو رگه آمريكايي – آلماني بوده و از او به عنوان كليدي ترين رهبر آي بي ام ياد مي كنند با تمامي اتفاقات جنگ جهاني دوم عجين شده است . دوراني كه بي شك آلمان نازي و هم پيمانانش دولتآ*هاي ژاپن و ايتاليا بزرگترين دشمنان آمريكا به شمار مي آمدند، شركت آي بي ام براي كمك به حكومت رايش سوم در رسيدن به اهداف جنگ طلبانه اش از هيچ تلاشي دريغ نكرد.

  توماس واتسون دو بار در سالهاي 1933 و 1939 براي پيگيري روند توليد محصولات به شعبه آي بي ام در آلمان سفر كرده بود . ساختار پانچ كارتها در آن دوران توسط خود آي بي ام يا نماينده آن درخاك برلين به نحوي دستكاري شده بودند كه اطلاعات مورد نياز نازيها به خوبي استخراج مي شد . اين دستگاه ها در سال هاي جنگ دوم جهاني فرايند تشخيص هويت ، محروميت، ضبط اموال، تبعيد ، زنداني كردن و در نهايت قتل عام صدها هزار نفر را سرعت مي بخشيدند.

  طراحي و ساخت پانچ كارتها مدام تغيير مي كرد به طوريكه به عنوان نمونه ، يكي از انواع پانچ كارتهاي ساخته شده داراي قابليت طبقه بندي اطلاعات بر اساس مذهب ، مليت و زبان مادري افراد بود .
  استفاده از پانچ كارتها در حالي صورت مي گرفت كه بدون استفاده از اين تكنولوژي ، استخراج اطلاعات مورد نياز آلماني ها كه ظرف مدت 48 ساعت در اختيارشان قرار گرفت ، نزديك به 2 هفته به طول مي انجاميد.
 7. #7
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  آنالوگآ*ها در خدمت توپخانه براي پرتاب گلوله

  آنالوگآ*ها در خدمت توپخانه براي پرتاب گلوله
  بعد از سپري شدن دوران ماشينآ*هاي محاسب اوليه در اوايل قرن بيستم آرام آرام سروكله رايانه هاي آنالوگ پيشرفته هم پيدا شد.

  تا قبل از جنگ جهاني دوم ، رايانه هاي الكتريكي و مكانيكي آنالوگ به آغازگر عصر نوين استفاده از رايانه ها مبدل شدند. بسياري به اين نتيجه رسيده بودند كه اين رايانه ها سرمنشأ تحولات مهمي خواهند شد و رويدادهاي بعدي نشان داد كه اين طرز فكر صحيح بوده است.
  رايانه هاي آنالوگ در واقع از همان اصول ماشين محاسب هاي قديمي پيروي مي كردند و صرفاً تلاش شده بود تا مقياس و دامنه كار آنها گسترش داده شود. تعداد چرخ دنده ها، ولتاژ دستگاه و مدارهاي الكترونيكي به نحو گسترده اي توسعه داده شده بود تا اين دستگاه ها بتوانند محاسبات گسترده تري را در زمان كمتري انجام دهند.

  اين رايانه هاي آنالوگ بعدها براي انجام محاسبات مربوط به پرتاب گلولهآ*هاي توپخانه، محاسبه اينرسي، انرژي رزنانسي، محاسبه شتاب دستگاه هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گرفتند. براي طراحي اين رايانه ها از روي پديده هاي فيزيكي مدلسازي و تلاش مي شد نهايت دقت در اين زمينه اعمال شود.
  در اين رايانه هاي آنالوگ پيش بيني رفتار سيستم از قبل با استفاده از طراحي مدارهاي متناسب آنالوگ ممكن بود. يكي از نمونه هاي مشهور و شناخته شده رايانه هاي آنالوگ در آن زمان Mallock machine بود كه در سال 1941 ساخته شد. در همان زمان رايانه هاي آنالوگي هم براي مساحت سنجي ساخته شدند كه مورد توجه و استفاده نسبتاً خوبي قرار گرفتند.

  البته بايد توجه داشت كه رايانه هاي آنالوگ در قياس با رايانه هاي ديجيتالي پيشرفته امروزي چندان منعطف نبودند و براي انجام هر محاسبه جديد بايد از نو بر روي آنها برنامه ريزي به عمل مي آمد. اما در آن زمان رايانه هاي آنالوگ انقلابي در دنياي محاسبات محسوب مي شدند.
  همانطور كه اشاره شد به علت همزمان شدن طراحي و توسعه رايانه هاي آنالوگ با آغاز جنگ دوم جهاني، بسياري از آنها به گونه اي طراحي مي شدند كه بتوانند محاسبات مربوط به پرتاب گلوله را به خوبي انجام دهند.

  از جمله مهم ترين رايانه هاي آنالوگي كه به همين منظور ساخته شدند مي توان به Norden bombsight و چند سيستم ديگر كنترل آتش و شليك اشاره كرد. يكي از اين سيستم ها توسط آرتور پولن ساخته شد و براي هدايت توپخانه ناوهاي جنگي كاربرد داشت و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت.
  برخي از اين دستگاه ها هم تا چند دهه بعد از پايان جنگ دوم جهاني كماكان كارآيي خود را حفظ كردند. از جمله آنها مي توان به رايانه كنترل آتش Mark I اشاره كرد. اين رايانه آنالوگ توسط نيروي دريايي ارتش آمريكا در دهها ناوشكن و كشتي جنگي مورد استفاده قرار گرفت و يكي از عوامل مهم موفقيت ارتش آمريكا در نبردهاي دريايي در برابر رقبا بود.

  گفتني است كه Heathkit EC-1 و MONIAC از جمله ديگر رايانه هاي آنالوگي بودند كه در دهه هاي 30 و 40 ميلادي اختراع شدند و بر عكس ديگر نمونه هاي مشابه كاركرد جنگي و نظامي نداشتند و بر عكس براي طراحي الگوهاي اقتصادسنجي به كار گرفته مي شدند.
  هنر طراحي رايانه هاي آنلوگ با اختراع تحليلگرهاي تفاضلي به اوج موفقيت خود رسيد. اولين دستگاه از اين نوع در سال 1876 توسط جيمز تامسون اختراع شد و توسط افرادي به نام نيمن و وانوار بوش از اساتيد دانشگاه MIT به مرحله توليد رسيد. البته كار توليد نهايي اين دستگاه ها تا سال 1927 عقب افتاد. يكي از قدرتمندترين نمونه هاي اين دستگاه ها كه در دانشكده مهندسي الكترونيك دانشگاه پنسيلوانيا طراحي و ساخته شد، انياك نام داشت كه برخي شروع تاريخچه ساخت رايانه هاي مدرن را به اين دستگاه نسبت مي دهند.

  البته انياك را نمي توان در قالب رايانه هاي آنالوگ دسته بندي كرد. اين رايانه ها در واقع از برخي اصول رايانه هاي آنالوگ و دييجتال در آن واحد پيروي مي كردند و در واقع مي توان گفت كه انياك يك رايانه دورگه بود. زيرا اگر چه سيستم ها و امكانات آن از اصول طراحي انالوگ پيروي مي كردند، اما كنترل آن با استفاده از سيستم هاي الكترونيك ديجيتال صورت مي گرفت. اين وضعيت در دهه هاي 50 و 60 ميلادي هم ادامه پيدا كرد.

  در آن زمان هنوز دقت محاسباتي اين دستگاه ها محدود به يك رقم اعشار بود كه البته در مقايسه با رايانه هاي آنالوگ اوليه پيشرفت قابل توجهي به حساب مي امد.
  از سوي ديگر با پيشرفت علم الكترونيك در قرن بيست ميلادي، مشكلات عملياتي رايانه ها هم كمتر شد و مصرف برق آنها و ميزان نويز دستگاه ها هم كاهش چشمگيري پيدا كرد.

  در همين سال ها استفاده از مدارهاي مجتمع در رايانه ها هم شكل متكامل تر و پيشرفته تري به خود گرفت و رايانه هاي ديجيتال هم سريع تر و پيشرفته تر شده و حافظه آنها هم بزرگتر شد. به عنوان مثال حافظه RAM اين رايانه ها افزايش چشمگيري پيدا كرد. برنامه نويسي براي رايانه ها هم اندك اندك متداول شد و يك تخصص جديد در ارتباط با رايانه ها به وجود آمد.
 8. #8
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  رايانهآ*آ*هايي كه با جرثقيل جابجا ميآ*شدند

  رايانهآ*آ*هايي كه با جرثقيل جابجا ميآ*شدند
  اين كامپيوتر كه در ساختن آن علاوه بر اجزاء الكترومكانيكي از هجده هزار لامپ خلاء استفاده شده بود 30 تن وزن داشت و سطحي معادل 9015 متر مربع را اشغال مي كرد.
  آغاز جنگ دوم جهان بيش از هر پديده ديگر بر ابداع و توسعه رايانه هاي ديجيتال الكترونيك تاثير گذاشت. مهم ترين تفاوت در رايانه هاي ديجيتال آن بود كه در آنها مدارهاي الكترونيك جايگزين سيستم هاي مكانيكي شده بود.
  از سوي ديگر در اين رايانه ها محاسبات ديجيتال هم جايگزين محاسبات مكانيكي شده بود. از جمله مشهورترين رايانه هاي ديجيتال اوليه كه در دهه هاي 30 و 40 ميلادي از راه رسيدند مي توان به Z3، Atanasoff–Berry Computer، Colossus computersاشاره كرد. اما گل سرسبد اين نوع رايانه ها در آن زمان انياك بود كه تمام مدارهاي الكترونيك آن با دست طراحي شده بود و جزء اصلي تشكيل دهنده آن لامپ هاي بزرگ خلأ بود.

  براي ورود داده ها به انياك اغلب از كرات هاي پانچ شده استفاده مي شد و حافظه آن هم از نوع غير فرار يا non-volatile بود. اين بدان معنا بود كه انياك مي توانست اطلاعات را به خاطر بسپارد كه اين مساله در آن زمان يك موفقيت بسيار مهم محسوب مي شد.
  مدل اوليه انياك در سال 1944 در دانشگاه هاروارد و نوع كاملتر آن در سال 1946 در دانشگاه پنسيلوانيا به نام انياك (ENIAC) يا
  (Electronic Numerical Integrated And Calculator) براي حل مسايل مربوط به انفجارهاي نظامي و استفاده ارتش آمريكا توسط دكتر ماكلي(Dr.John W.Mauchly) و اكرت (J.Presper Eckert) ساخته و تكميل شد . در اين دستگاه 19000 لامپ خلأ مورد استفاده قرار گرفته بود و براي انرژي مصرفي لامپ ها و همچنين دستگاههاي تهويه و خنك كننده ماشين حدود 130 كيلو وات انرژي الكتريكي مصرف مي شد.
  ماشين داراي حجم زيادي بود و سطحي معادل 9015 متر مربع اشغال مي كرد، ولي سرعت زيادي داشت و 5000 جمع و 350 ضرب را در 1 ثانيه به انجام مي رسانيد.

  اين كامپيوتر كه در ساختن آن علاوه بر اجزاء الكترومكانيكي از هجده هزار لامپ خلاء استفاده شده بود در زمان خود پيچيده ترين دستگاه الكترونيكي جهان بود.كامپيوتر انياك 30 تن وزن داشت.از نظر تئوريك آلن تورينگ در توسعه رايانه ها نقش مهمي ايفا كرد. آلن ماتيسون تورينگ رياضي دان، منطق دان و رمز نگار انگليسي بود.
  تورينگ به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوين و علم رايانه شناخته شدهآ*است و مهمترين جايزه علمي كامپيوتر به افتخار وي جايزه تورينگ نام گرفته است. وي داراي نشان ويژه سلطنتي انگلستان و نيز عضو پيوسته كالج سلطنتي بود.

  تورينگ به كمك ماشين تورينگ فرمول مؤثري براي محاسبه الگوريتم تهيه كرد. وي همچنين با ابداع آزمايش تورينگ، سهم موثري در زمينه پيشرفت هوش مصنوعي ايفا كرد.
  وي در دهه 40 ميلادي درآزمايشگاه ملي فيزيك انگلستان مشغول به كار شد، و يكي از طرحآ*هاي اوليه براي ذخيره اطلاعات بر روي كامپيوتر را ارائه كرد، هرچند كه در عمل طرح او ساخته نشد. وي در 1948 به دانشگاه منچستر رفت تا روي منچستر مارك 1 كار كند، كه به عنوان اولين كامپيوتر حقيقي دنيا شناخته شد.

  در طول جنگ جهاني، تورينگ در بلچلي پارك (مركز كد شكني انگلستان) مشغول بود و براي مدتي مسئول بخشي از آن بود كه بخش مربوط به تحليل نوشتهآ*هاي رمزي نيروي دريايي آلمان دانسته مي شد. او چند روش براي شكستن رمزهاي آلمانآ*ها ابداع كرد.
  وي در سال 1950 هم در مقالهآ*اي معياري براي تعيين ميزان هوشمندي رايانه پيشنهادكرد كه پش از آن به آزمايش تورينگ معروف شد.

  در جولاي سال 1942تورينگ تكنيك جديدي را با نام تورينگگري يا تورينگگسموس براي شكستن كدهاي رمز لورنز كه در ماشين رمز جديد آلمانآ*ها موسوم به گهمشريبر(نويسندهٔ پنهان) به كار برده ميآ*شدابداع كرد.
  او همچنين گروه فيش(ماهي) را به تامي فلاورز رييس خود معرفي كرد، كه زير نظر ماكس نيومن به دنبال ساخت كامپيوتر كلوسوس، اولين كامپيوتر ديجبتال قابل برنامه ريزي جهان بود. قرار بود اين رايانه جايگزين ماشينآ*هاي ساده ترگذشته شود. سرعت عالي اين كامپيوتر اجازه ميآ*داد كه كدهايي كه روزانه تغيير ميآ*كردند را بررسي كند و آنها را هم بشكند.

  او از سال 1945 تا 1947 در آزمايشگاه ملي فيزيك كار ميآ*كرد ، و بر روي طراحي يك موتور محاسب خودكار كار ميآ*كرد . وي در 19 فوريه 1946 مقاله اي ارائه كرد كه اولين كامپيوتر قابل برنامه ريزي در انگلستان در آن معرفي شده بود . با وجود موفقيت وي در اين طرح ، در شروع پروژه تاخير بوجود آمد و او علاقهٔ خود را براي ادامهٔ كار از دست داد.

  تورينگ در اواخر سال 1947 به كمبريج بازگشت. در زماني كه او در كمبريج بود ، طرح سابقش در غياب او كامل شد و اولين برنامهٔ خود را در 10 مي 1950 اجرا كرد. در 1948او با دپارتمان رياضي و آزمايشگاه محاسبات دانشگاه منچستر همكاري كرد و نرمآ*افزار يكي از اولين كامپيوترهاي جهان منچستر مارك 1را طراحي كرد. بدون شك تورينگ به علت خلاقيت هاي خود در عرصه رايانه به عنوان يكي از پيشگامان اين عرصه شناخته خواهد شد.
 9. #9
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  نخستين رمزشكنآ*هاي ديجيتال از راه رسيدند

  نخستين رمزشكنآ*هاي ديجيتال از راه رسيدند
  در ميان رايانه هاي ديجيتال كه در دهه 30 ميلادي طراحي و ساخته شدند،آ* نام چند رايانه به طور ويژه قابل ذكر است.
  يكي از اين رايانه ها، رايانه آلماني زئوس است كه توسط فردي به نام كونراد زئوس ساخته شد.
  وي اين رايانه را به تنهايي و در انزواي شخصي خود توليد كرد و ساخت. ساخت اين رايانه از سال 1936 شروع شد. قابل برنامه ريزي بودن و امكان ذخيره سازي اطلاعات از جمله مزاياي مهم اين رايانه بود. اگر چه زئوس در اصل مكانيكي بود آ*اما طراحي و ساخت آن بر مبناي دستاوردهاي نوين ديجيتالي صورت گرفته بود
  .
  اين رايانه پس از تكميل در نهايت در سال 1938 عرضه شد. اما به علت بي دقتي در طراحي هرگز به طور كامل راه اندازي نشد و به عنوان يك محصول قابل اتكا مورد توجه قرار نگرفت. بعدها يك مدل جديد از رايانه زئوس به نام Z3آ* طراحي شد كه كار ساخت آن در سال 1941 به پايان رسيد.
  اين رايانه مبتني بر رله هاي تلفني بود و عملكرد آن رضايت بخش نبود. Z3 اولين رايانه ديجيتالي همه منظوره و كاركردي بود كه با برنامه نويسي كنترل مي شد. اين رايانه از جهات متعدد شبيه به رايانه هاي مدرن بود و بسياري از ويژگي هاي رايانه هاي مدرن در آن قابل مشاهده بود. به خصوص كه سيستم هاي باينري اوليه در آن كنار گذاشته شد و از روش هاي محاسباتي پيشرفته تري بهره گرفته شد.

  براي وارد كردن برنامه هاي مختلف به رايانه Z3آ* از فيلم هاي پانچ شده و سوراخ شده استفاده مي شد. اين رايانه هم به سبك رايانه هاي قديمي فضاي زيادي را اشغال مي كرد. كارشناسان معتقدند كه اولين زبان برنامه نويسي به نام Plankalkül در سال 1945 براي اين رايانه طراحي شده است.

  در سال 2000 و 5 سال پس از مرگ خالق اصلي رايانه زئوس چند دانشجوي آلماني تلاش كردند كه اين زبان برنامه نويسي را احيا كرده و عموم را با كاركرد آن آشنا كنند. به دنبال بمباران گسترده آلمان در جريان جنگ دوم جهاني توسط نيروهاي متفقين رايانه ساخت كونراد زئوس دچار آسيب هاي جدي شد و اين امر باعث آسيب هاي روحي و رواني جدي وي شد.

  شكست آلمان و روحيه انزوا طلب زئوس باعث شد تا رايانه ساخت وي به ميزان زيادي براي مهندسان آمريكايي و انگليسي كه در سال هاي بعد بر روي طراحي و ساخت رايانه كار مي كردند ناشناخته باقي بماند. البته بايد توجه داشت كه به علت فعاليت گسترده تجاري و اداري شركت آي بي ام در آلمان، حداقل مهندسان اين شركت از ماهيت فعاليت هاي زئوس و رايانه ساخت او مطلع بودند.

  Colossus نام رايانه ديگري بود كه در دهه 40 ميلادي ساخته شد. درايام جنگ دوم جهاني انگليسي ها در يك پارك علم و فناوري موسوم به Bletchley Park كه در 40 مايلي جنوب لندن قرار داشت، به موفقيت هايي در زمينه رمزگشايي از ارتباطات نظامي آلمان ها دست يافتند. دستگاه رمزگذاري اختصاصي آلمان ها كه انيگما نام داشت با كمك مجموعه اي از ماشين هاي الكترومكانيك كه bombe نام داشتند،آ* مورد حمله قرار گرفت.

  Bombe توسط آلن تورينگ و گوردون ولشمن طراحي شده بود. پيش از اين دستگاه يك دستگاه رمزشكن ديگر به نام بومبا توسط يك دانشمند لهستاني به نام ماريان رجوسكي در سال 1938 طراحي شده بود. طراحي bombe در سال 1941 به نتيجه نهايي رسيد. نبرد الكترونيك آلماني ها و انگليسي ها كماكان در طول جنگ دوم جهاني ادامه يافت و آلماني ها مجموعه تازه اي از سيستم هاي رمزگذاري ازنوع تله تايپ را ابداع كردند كه تفاوت زيادي با انيگما داشت.
  آنان اميدوار بودند كه با اتخاذ اين شيوه اطلاع از اطلاعات رمزگذاري شده آنها براي متفقين ممكن نباشد. اين بار انگليسيآ*ها يك دستگاه رايانه اي به نام Lorenz SZ 40/42 را ابداع كردند كه در سطوح بالاي ارتش براي شنود و رمزشكني از سيستم هاي آلماني مورد استفاده قرار مي گرفت.

  اين دستگاه به اختصار Tunny نام گرفت. اولين تلاش هاي موفقيت آميز براي نفوذ به سيستم هاي ساخت آلمان با استفاده از اين دستگاه در سال 1941 آغاز شد. پرفسور مكس نيومن و همكارانش كه از Tunny براي حملات الكترونيك به آلمان ها استفاده مي كردند، به شكل گيري مدل اوليه رايانه Colossus كمك شاياني نمودند.
  ساخت اولين مدل اين رايانه به نام The Mk I Colossus از مارس سال 1943 آغاز شد و سرانجام در دسامبر همان سال به پايان رسيد. تامي فلاورز و همكارانش سازندگان اصلي اين رايانه بودند. The Mk I Colossus پس از تكميل در ژانويه سال 1941 به Bletchley Park منتقل شد.
 10. #10
  2006/10/29
  M.I.S
  631
  2

  رايانهآ*اي 30 تني كه با 6 زن اداره ميآ*شد

  رايانهآ*اي 30 تني كه با 6 زن اداره ميآ*شد
  در سال 1937 كلود شانون يكي از دانشمندان امريكايي با پي بردن به يك رابطه جديد رياضي در مدارهاي الكترونيك تحولي مهم را در عرصه طراحي رايانه هاي ديجيتال رقم زد.

  وي در پايان نامه مقطع فوق ليسانس خود در دانشگاه MITآ* براي اولين بار در طول تاريخ نشان داد كه رله هاي الكترونيك و سوئيچ ها مي توانند تركيب بندي هاي منطقي خاصي را درك كنند. كشف وي در نهايت منجر به شكل گيري مدارهاي سوئيچينگ ديجيتالي شد كه تا آن زمان بي سابقه بود. مدارهاي ديجيتالي چيزي بود كه دنياي رايانه در انتظار اختراع آن بود.
  اولين مدار ديجيتالي به نام Model K در دسامبر سال 1937 در آزمايشگاه هاي بل با موفقيت طراحي و آزمايش شد.

  اين آزمايشگاه در اواخر سال 1938 مقالهآ*اي تحقيقاتي را در اين زمينه منتشر كرد و توضيح داد كه مدارهاي ديجيتالي چگونه محاسبات پيچيده رياضي را با استفاده از رايانه ها تسهيل كرده و بر سرعت اين كار مي افزايند.

  اين مدارها حتي ارسال فرامين محاسباتي را از راه دور و از طريق خطوط تلفن با استفاده از دستگاه تله تايپ ممكن مي كردند. اين براي اولين بار در جهان بود كه استفاده از يك رايانه و ارسال فرامين به آن از راه دور ممكن مي شد.
  در سال 1939،آ* جان وينسنت اتاناسوف و كليفورد بري از دانشگاه ايوا موفق به ابداع رايانه اي موسوم به Atanasoff–Berry Computer يا (ABC) شدند. اين رايانه اولين رايانه ديجيتالي و الكترونيك جهان بود. براي طراحي اين رايانه از بيش از 300 لامپ خلا استفاده شده بود.

  اگر چه اين رايانه قابل برنامه ريزي نبود، اما اولين رايانه اي بود كه در آن از لامپ هاي الكترونيك استفاده شده بود. جان مشلي كه بعدها رايانه انياك را ابداع كرد در ژوئن سال 1941 رايانه ABCآ* را آزمايش كرد. بدون شك اين رايانه بر ايده ها و افكار مشلي تاثير زيادي گذاشت.

  در سال 1939 طراحي رايانه ديگري به نام Mark I در آزمايشگاه انديكات شركت آي بي ام آغاز شد. اين رايانه، يك رايانه همه منظوره الكترومكانيكي بود كه با حمايت و سرمايه شركت آي بي ام طراحي شده بود و پرسنل اين شركت نيز در ساخت آن دست داشتند. البته هدايت و مديريت كلي پروژه در دست هوارد آيكن رياضي دان دانشگاه هاروارد بود.

  بدون شك ماشين تحليلي بابيج بر روي طراحي اين رايانه تاثير به سزايي گذاشته بود. اين رايانه مجهز به حافظه قابل توجه، سوييچ هاي متعدد و رله هاي الكترومغناطيسي بود. برنامه ريزي اين رايانه با استفاده از نوارهاي كاغذي سوراخ شده يا پانچ شده صورت مي گرفت و واحدهاي محاسباتي متعدد آن به طور موازي كار مي كردند تا سرعت اين كار افزايش يابد.

  نسخه هاي بعدي اين رايانه شامل سيستم هاي متعددي براي قرائت نوارهاي كاغذي بودند و خود دستگاه بر حسب ضرورت بين سيستم هاي مختلف قرائت جابجا مي شد. Mark I سرانجام به دانشگاه هاروارد منتقل شد و از مي سال 1944 مورد استفاده قرار گرفت.

  اما شايد مهم ترين رايانه اي كه در دهه 40 ميلادي طراحي شده باشد انياك باشد. انياك كه مخفف عبارت (Electronic Numerical Integrator and Computer) بود، اولين رايانه الكترونيك همه منظوره بود كه به همه اهداف طراحي خود دست يافت. اين رايانه از همه رايانه هاي مشابه ساخته شده سريع تر بود و برنامه ريزي آن براي انجام محاسبات دشوار و پيچيده رياضي به سادگي ممكن بود.

  به عنوان مثال سرعت محاسبات اين رايانه در مقايسه با محصولات مشابه هزار بار سريع تر بود.
  انياك همه چهار عمل اصلي را به سادگي انجام مي داد، اين در حالي بود كه به عنوان مثال Colossus قادر به جمع زدن نبود. انياك همچنين مجهز به ماژول هاي جداگانه براي تقسيم،آ* ضرب و به توان رساندن بود. ظرفيت حافظه پرسرعت انياك حدود 80 بايت بود كه البته در مقايسه با رايانه هاي امروزي بسيار محدود و حقيرانه است.

  انياك زيرنظر جان مشلي و پريسپر اكرت در دانشگاه پنسيلوانيا ساخته شد و طراحي و ساخت كامل آن از سال 1943 تا سال 1945 به طول انجاميد. انياك بسيار عظيم الجثه بود و 30 تن وزن داشت. در اين رايانه بيش از 18 هزار لامپ خلا به كار رفته بود. يكي از مشكلات مهمي كه در انياك حل شده بود يافتن راهي براي كاهش ميزان سوختن لامپ هاي خلا بود كه در رايانه هاي مشابه يك مشكل دائمي محسوب مي شد. انياك تا سال 1955 به طور مستمر مورد استفاده قرار داشت.
  طي سال هاي بعد انياك چند بار اصلاح و برنامه ريزي شد. پس از هر بار برنامه ريزي بايد تغييراتي در كابل ها و سوييچ هاي انياك به وجود مي آمد و برنامه نوشته شده بايد به صورت مكانيكي به دستگاه اضافه مي شد.

  بخش اعظم امور برنامه نويسي انياك توسط شش زن انجام مي شد. با اصلاح اساسي انياك از سال 1948 به بعد برنامه هاي ذخيره شده بدون دستكاري مكانيكي به انياك اضافه مي شد و نحوه عملكرد اين رايانه غول پيكر هر چه بيشتر نظام مند شد.
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21

موضوعات مشابه

 1. تعيير تاريخ سايت
  توسط reza13731 در انجمن گفتگو درباره ECA
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2013/02/19, 00:42
 2. تاريخ و ساعت در AVR
  توسط Nicolas1390 در انجمن میکروکنترلرهای AVR
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2012/10/18, 00:55
 3. شمسي شدن تاريخ سايت
  توسط Ahmadreza.Poursafar در انجمن گفتگو درباره ECA
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2012/08/03, 18:26
 4. نمايش تاريخ و ساعت بر روي td
  توسط MILISHIA در انجمن PLC
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2012/03/05, 08:23
 5. نحوه مانيتورينگ يک کامپيوتر توسط کامپيوتر ديگر(راهکاري ارائه بدين)
  توسط yas135 در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 2011/11/26, 14:30

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •