اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع برای یادگیری پردازش تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام دوستان.
    من تازه می خواهم در مورد پردازش تصویر برای ربات کار کنم. از کجا شروع کنم. چه چیزهایی لازم دارم.
    آیا با برنامه matlab می شود یک ربات با پردازش تصویر ساخت؟
    منتظر کمک دوستان هستم.
    :agree:

پاسخ : شروع برای یادگیری پردازش تصویر

با سلام

برای شروع کار اول کتاب پردازش تصویر گونزالس رو بخونید که تو سایت هست و به این لینک هم سری بزنید ...

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=8784.0

برای پردازش تصویر باید زبان برنامه نویسی پایه یعنی C رو خیلی خوب بلد باشید تا بتونید متلب رو خوب یاد بگیرید ...

موفق باشید ......
    [url=http://wiki.eca.ir/]http://www.ecapic.ir/image/ECA-091005091909.gif[/url

دیدگاه

سلام
      من تا حدودی گنزالس رو خوندم اما به نظرم فقط این کتابو خوندن خیلی خشکه و کاربردی نیست.من میخوام face recognition کار کنم حالا.اما نمیدمنم چطور باید ادامه بدم.در ضمن میخوام با fpga هم پیاده سازی کنم.اما خب توی اونم مبتدیم.لطفا راهنماییم کنید

دیدگاه

سلام .... :smile:

بجز کتاب گنزالس ؛ کتابی دیگه در زمینه پردازش تصویر که به صورت خوداموز باشه هست ؟؟ که البته به زبون شیرین انگلیسی نباشه !!! :mrgreen: :redface:

من هنوز این کتاب رو نگرفتم ... برای کسی که با متلب اشنایی داره اما از پردازش تصویر اطلاعی نداره :( به درد میخوره ؟؟؟
        مصادیق اظهار محبت به همسر
        بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
        ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
        اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feshwari
          سلام دوستان.
          من تازه می خواهم در مورد پردازش تصویر برای ربات کار کنم. از کجا شروع کنم. چه چیزهایی لازم دارم.
          آیا با برنامه matlab می شود یک ربات با پردازش تصویر ساخت؟
          منتظر کمک دوستان هستم.
          :agree:
          سلام،
          بهتره که اول فیلد مورد نظرتون رو انتخاب کنید و بعد به دنبال منبعی برای مطالعه بگردید، مثلا برای یک ربات چه پردازش تصویری مد نظرتونه؟ برای چه کاری؟ با چه محدودیتی و در چه چهارچوب و شرایطی؟
          مهم نیست که به چه زبانی برنامه مینویسید، مهم اینه که برای انجام کارتون زبان درست رو انتخاب کنید و نحوه استفاده از اون رو هم به خوبی بشناسید.

سلام
          من تا حدودی گنزالس رو خوندم اما به نظرم فقط این کتابو خوندن خیلی خشکه و کاربردی نیست.من میخوام face recognition کار کنم حالا.اما نمیدمنم چطور باید ادامه بدم.در ضمن میخوام با fpga هم پیاده سازی کنم.اما خب توی اونم مبتدیم.لطفا راهنماییم کنید
          سلام،
          برای تشخیص چهره بهتره از برنامه نویسی روی کامپیوتر شروع کنید، فقط به جواب رسیدن کافی نیست بلکه راه حله که مهمترین قسمت رو تشکیل میده و تاثیر خیلی زیادی توی پیاده سازی بعدی اون روی FPGA داره، ممکنه شما در کدنویسی روی یک کامپیوتر به راحتی و با استفاده از کتابخانه های آماده به جواب برسید ولی برای پیاده سازی اون روش بر روی یک FPGA به مشکل بر میخورید، بهتره روی کامپیوتر از زبانهای Universal مثل ANSI-C استفاده کنید و تا جایی که ممکنه همه قسمتها رو دستی پیاده سازی کنید تا در معادل سازی با کدهاتون برای FPGA کمتر به مشکل بخورید.
          برای استفاده از FPGA هم که باید خوب مسلط بشید و خوب بشناسیدش تا بتونید از بهترین راه به جواب درست برسید.

موفق باشید.
          اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

سلام ..... :smile:

داشتم دیگه ناامید میشدم !!! گفتم این جا مثل اینکه کسی سر نمیزنه !!! :cry2: من میخوام برای تشخیص پلاک خودرو از پردازش تصویر استفاده کنم ... البته کلی هم مطلب از داخل همین سایت و اینترنت گرفتم اما میخوام یه چیزی باشه که یه جورایی از مبتدی باشه ..... حالا این گنزالس خوبه ؟؟؟
            اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط _ مهدی _
              سلام ..... :smile:

داشتم دیگه ناامید میشدم !!! گفتم این جا مثل اینکه کسی سر نمیزنه !!! :cry2: من میخوام برای تشخیص پلاک خودرو از پردازش تصویر استفاده کنم ... البته کلی هم مطلب از داخل همین سایت و اینترنت گرفتم اما میخوام یه چیزی باشه که یه جورایی از مبتدی باشه ..... حالا این گنزالس خوبه ؟؟؟
              بله، کتاب خوبیه و برای شروع به کار هم خیلی مناسبه.

دیدگاه

اگه خیلی نمی خواید وارد جزییات بشید و میخواید عملی هم برید جلو کتاب گنزالس با متلب رو بگیرید.یه کتاب دیگه هم هست اسمش یادم اومد میگم.
                در کل اگه بدونید می خواید دنبال چی بگردید هیچ چیز مثل help و سایت خود متلب نمیشه!!!
                It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام .... :smile:

بله، کتاب خوبیه و برای شروع به کار هم خیلی مناسبه.
                  اقای ژپیتر نگفتید کتاب دیگه ای هم هست یا نه ؟؟؟ :smile:

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

اقای ژپیتر نگفتید کتاب دیگه ای هم هست یا نه ؟؟؟ :smile:
                    خودم همیشه کتابها رو به زبان انگلیسی خوندم و فکر نمیکنم همه شون رو ترجمه کرده باشن، از کتابهای فارسی که من دیدم برای شروع به کار، کتاب پردازش تصاویر رنگی خیلی کمکتون میکنه. :nerd:

http://aghazeh.com/graficke-computer/327--image-processing-farsi-book-pdf.html

دیدگاه

سلام ....

ببخشید من کتاب پردازش تصویر دیجیتال با زبان متلب مترجم جعفر نژاد قمی رو گرفتم اما ویراست دوم هست الان که رو جلدش نگاه کردم مثل اینکه یه ویراست سوم هم داره !!!!! :( خیلی با هم فرق داره ؟؟!!! :cry: یا فرق نداره ؟؟؟ اخه جلداشون که خیلی فرق داره !!!! :cry2:
                      اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط _ مهدی _
                        سلام ....

ببخشید من کتاب پردازش تصویر دیجیتال با زبان متلب مترجم جعفر نژاد قمی رو گرفتم اما ویراست دوم هست الان که رو جلدش نگاه کردم مثل اینکه یه ویراست سوم هم داره !!!!! :( خیلی با هم فرق داره ؟؟!!! :cry: یا فرق نداره ؟؟؟ اخه جلداشون که خیلی فرق داره !!!! :cry2:
                        سلام،
                        ویراستدار همیشه مطالب قبلی رو بازخونی میکنه و ویرایش میکنه، نباید تفاوت چشمگیری داشته باشه، مثلا یک فصل اضافه کرده باشن.
                        معمولا غلط املایی، باز نگری منابع و یا جدید کردن تصاویره که نسخه ویراست رو بالا میبره. :agree:

دیدگاه

سلام ... :smile:

من یه چند تا سوال دارم تو انجمن هم یه نگاهی همین جوری انداختم اما مثل اینکه همه استادن و بی سوادشون منم !!!!! :cry2: از این سوالات مبتدی ندیدم :cry:حالا ممنون میشم من هم راهنمایی کنید ... :agree:همین حالا هم از همه دوستانی که پاسخ میدن تشکر میکنم ... :wow:

فرض کنیم یه تصویر رو از دایرکتوری فعلی متلب میخونیم و بعد اون رو نمایش میدیم یعنی :
                          f1=imread('2gholoha.jpeg&#039
                          d1=imshow(f1)

d1=174.0090
                          1-وقتی یه تصویر رو میخونم و بعد نمایش میدیم مثل بالا . میخوام بدونم اون d1 که با یه عددی برابر میشه نماینگر چیه ؟یا این که این تصویر رو با imtool بخونیم هم با یه عددی برابر میشه . این اعداد چیه ؟؟

2-وقتی یه تصویر رو با دستور imread میخونیم بعد سایزش رو با دستور size میخونیم معمولا تصایر 3 بعدی هستن مثلا برا ی تصویر بالا این جوری میده
                          S1=size(f1)
                          200 200 3
                          یعنی در واقع 3 تا صفحه داریم که داخل هر کدام یه ماتریس 200 *200 هست اما چرا وقتی این تصویر رو با دستور imtool میخونیم و در قسمت pixcel info که مربوط به اطلاعات پیکسل هست به صورت دوبعدی هست ؟؟ مثلا وقتی موس رو یه جایی از تصوی میزایریم در pixcel info این جوری مینویسه :

الان مثلا این x و y مربوط به کدام بعد تصویر هست ؟اخه تصویری که سه بعدی بود!!!!ولی این دوبعد هست که !!!!

3-BitDepth چیه ؟؟!!
                          خود متلب تو help گفته که :

"یک عدد صحیح که نشان دهنده تعدادبیت درهرپیکسل"
                          منظورش اینه که هر پیکسل چند بیتی هست درسته ؟؟
                          من الان اطلاعات یه تصویر رو این جوری بهم داده :

با دستور whos اطلاعات همون تصویر رو این جوری داده

حالا وقتی که مینویسه کلاس unit8 هست یعنی پیکسل های اون از unit8 هست پس هر پکسلی 8 بیتی هست چرا با bitdepth فرق داره ؟؟؟!!!

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سه صفحه ای که شما میگید مربوط به رنگهای تشکیل دهنده عکس رنگی هستند که میشه R G B که سه رنگ اصلی ما هستند.
                            این اصل با مختصات مکانی پیکسل ها که با x ,y نشون داده میشه متفاوت هست.در واقع x,y مکان هر پیکسل و هر درایه از سه ماتریس RGB حاوی اطلاعات رنگ هر پیکسل هست.

تو تاپیک زیر هم یه کم توضیح دادم:
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=5026.30

bitdepth هم اگه درست یادم باشه نشون دهنده اینه که هر پیکسل اطلاعات رنگش با چند بیت نمایش داده میشه که برای uint8 در عکس رنگی 3 تا 8 بیت نیاز داریم!
                            It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام ...... :smile:

راستش من که مفهوم bitdepth رو نفهمیدم ..... :sad:

تصویر GRAY-SCALE : از یک ماتریس N*M تشکیل شده که رنگها در بازه سیاه و سفید هستند و مقادیر بین این دو تغییر میکنند. به زبان ساده تر تصویر همان تصویری که در تلوزیون های سیاه و سفید پخش میشد.( مقادیر درایه ها بین 0 تا 255 است البته اگر مقادیر نرمال باشد اعداد اعشاری بین 0 و 1 خواهند بود)
                              1- ببخشید اقای شفقی این جا که گفتید مقادیر درایه ها بین 0 تا 255 هست .... مگه بستگی به این نداره که کلاس تصو یر چی باشه ؟؟ مثلا اگه تصویر GRAY-SCALE از نوع دابل باشه باز هم میشه این جوری گفت ؟؟

2-منظور از شدت تصویر چیه ؟؟ فرقش با شدت پیکسل چیه ؟؟

3-کنتراست چیه ؟؟ کشش کنتراست چیه ؟؟!!

نمودار هیستوگرام:نموداری که نشان می دهد در یک تصویر به چه تعداد از هر رنگ وجود دارد.
                              4-ببخشید میخواستم دقیق بدونم محور های عمودی و افقی در هیستوگرام چه مفهومی داره ؟؟؟ چرا اعداد محور عمودی این همه زیاده ؟؟

5- هیستوگرام برای تصاویر 3 بعدی هم تعریف میشه ؟؟ اخه به من همه اش ارور میده که باید دو بعدی باشه !!!

6- یه تصویر 3بعدی رو میشه 2 بعدی کرد ؟؟ یا حالا برعکسش ؟؟

با عرض معذرت از اساتید البته خیلی ببخشید ها قصد جسارت ندارم به عنوان یه مبتدی عرض میکنم راستش فکر میکنم شاید این کتاب برای یه مبتدی و شروع کار شاید خیلی خوب نباشه !!!! oo:ولی خوب تا فصل دوم خوب بود ولی از سوم به بعد یه جواریی شد !!!!!!! :eek:

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X