اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در مورد مداری که با سنسور RIP کار میکنه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در مورد مداری که با سنسور RIP کار میکنه

سلام
    من رشتم مکانیک هست وخیلی آشنایی با برق و مدار ها ندارم.
    امیدوارم بتونم اینجا از تجربه و راهنمایی های دوستان رشته برق استفاده کنم.
    من یه مداری مربوط به سنسور RIP دارم که میخوام ازش در یک دستگاه برقی مثل چرخ گوشت، به عنوان سیستم حفاظت انگشتان دست استفاده کنم.
    مدارم با ولتاژ 12 ولت کار میکنه و به محض سنس کردن دست، رله ای که در انتهای ندار قرار داره کار میکنه.
    مدار رو به کمک یه آداپتور به برق شهری وصل کردم و کاملا جواب داده.
    اما هدف اینه که دستگاه اصلی (چرخ گوشت) خودش به محض اینکه سنسور کار کرد، کاملا خاموش بشه (نه یه صورت موقت) و میخوام سیستم برق کشی چرخ گوشت از مدار بگذره.
    حالا سوالم اینه:
    1- از اونجایی که مدار من، با 12 ولت کار میکنه و چرخ گوشت با 220 ولت کار میکنه، من چطور باید مدار و سیستم برق کشی چرخ گوشت رو بهم متصل کنم؟

2- مدار باید سری بسته بشه یا موازی (وقتی قراره به سیستم یرق چرخ گوشت وصل بشه)؟

3- رله ای که کار گذاشتم، دقیقا چه کاری میکنه؟ آیا دستگاه رو به طور کامل خاموش میکنه؟
    آخه وقتی مدار رو به تنهایی تست کردم و دستم رو جلوی سنسور حرارتی میبردم،رله صدایی میداد و قطع میشد مدار، اما وقتی دست رو کنار میبردم مجددا مدار کار میکرد (LED روشن میشد) اما تو چرخ گوشت قرار باشه کار بذارم باید برق قطع بشه کلا و دیگه مدار وصل نشه.
    اینو باید چطور انجام داد؟

با تشکر

پاسخ : چند سوال در مورد مداری که با سنسور RIP کار میکنه

رله کار کلید رو انجام میده یعنی برق چرخ گوشت رو قطع و وصل میکنه حالا اون ولتاژی که از سنسور میاد، 12 ولت، کارش اینه که رله رو قطع و وصل کنه مثل این میمونه که با دستت کلید لامپ رو قطع و وصل کنی ولی با برقش کاری نداری.الان رله های تو بازار 220ولت 10 آمپر رو قطع و وصل میکنه یعنی چرخ گوشت رو میشه باهاش قطع وصل کرد
    (ولی باید مواظب بود چون برق با کسی شوخی نداره)
    در مورد اینکه اگر دستت هم برداری مدار هم چنان قطع بمونه میشه از لچ دیجیتالی استفاده کرد ولی خودم پیشنهادم اینه که از میکرو استفاده کنی قدرت مانورش بیشتره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X