اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال اساسی در مورد میکروکنترولر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

با سلام من چند سوال دارم اگه کسی میدونه لطفا منو رانمائِی کنه
    1-نرم افزار اجرا کننده کدهای زبان vhdl چیست؟مثلا برای اجرای کدهای c++ از بورلند سی یا ماکروسافت سی استفاده می کنیم برای vhdl چطور؟
    2-برای پیاده سازی کدهای vhdl روی میکروکنترولر آیا برد خاصی مورد نیاز است؟لطفا یک مدل را که برای یک مبتدی مناسب است را ذکر فرمائید
    3-آیا میتوان با اتصال کامپیوتر به میکرو کنترولر آنرا برنامه ریزی کرد؟با چه اتصالات ؟وکدام پورت؟
    4-آیا کدهای اسمبلی میکروهای avr با اسمبلی pic متفاوت است؟
    5-آیا زبان سی میتواند به جای vhdl به کار رود؟
    6-در پرورههای میکروکنترلر معمولا با آی سی حافظه و پورت وبافر سرو کار داریم خواهش می کنم در مورد این آی سی ها و انواع آنها با توجه به نوع میکروکنترلر و همچنین چگونگی سیم بندی آنها مطالبی بفرمائید. متشکرم
    آخرش یه ربات خفن میسازم!

Re: چند سوال اساسی در مورد میکروکنترولر

نوشته اصلی توسط hooshmand
    با سلام من چند سوال دارم اگه کسی میدونه لطفا منو رانمائِی کنه
    1-نرم افزار اجرا کننده کدهای زبان vhdl چیست؟مثلا برای اجرای کدهای c++ از بورلند سی یا ماکروسافت سی استفاده می کنیم برای vhdl چطور؟
    2-برای پیاده سازی کدهای vhdl روی میکروکنترولر آیا برد خاصی مورد نیاز است؟لطفا یک مدل را که برای یک مبتدی مناسب است را ذکر فرمائید
    3-آیا میتوان با اتصال کامپیوتر به میکرو کنترولر آنرا برنامه ریزی کرد؟با چه اتصالات ؟وکدام پورت؟
    4-آیا کدهای اسمبلی میکروهای avr با اسمبلی pic متفاوت است؟
    5-آیا زبان سی میتواند به جای vhdl به کار رود؟
    6-در پرورههای میکروکنترلر معمولا با آی سی حافظه و پورت وبافر سرو کار داریم خواهش می کنم در مورد این آی سی ها و انواع آنها با توجه به نوع میکروکنترلر و همچنین چگونگی سیم بندی آنها مطالبی بفرمائید. متشکرم
    با سلام خدمت دوست عزیز
    من با fpgaو زبان برنامه نویسی اونا کار نکردم
    ولی در مورد سوال سومتون این کار برای تعدادی از میکروهای خانواده Sمیکروهای سری51 قابل انجام که توسایت می تونید اطلاعاتی در این زمینه و طرز پروگرم کردن وانا پیدا بکنید
    ضمنا میکروهای AVRهم قابلیت پروگرم شدن از طیق پورتLPTرو دارا می باشند میکروهایPICهم تعدادازایدی شون به راحتی از طریقRS232قابلیت پروگرم شدن رو دارا می باشند
    در مورد سوال چهارم البته من نه با میکروهای خانوانده AVRکار کرده ام نه با PICولی اینو اطلاع دارم که معمولا میکروهای که از نظر معماری با هم تفاوت دارند حتما درکدهای اسمبلی تفاوت خواهند داشت البته در مورد این میکروها بهتون توصیه می کنم از زبان های سطح بالا استفاده بکنید
    در مورد سوال ششم
    معولا از ای سی های حافظه در سیستم هایئکه حافظه میکروکنترلرکفاف نمیده از حافظه های ROMیا RAM بهتره تا اونجائی که می تونید از میکرو های باظرفیت بالا استفاده بکنید و از حافظه های جانبی پرهیز بکنید چون پدر آدم رو در میارند
    بهترین راه برای اینکه بتونید از این حافظه ها استفاده بکنید اینکه با محاسبه اندازه حافظه خارجی برای برنامه و پردازش اطلاعات به تحقیق در مورد نوع حافظه مناسب با پروژتون به پردازید سپس با توجه به بازار و موجود بودن قطعات شروع به ساخت پروژه بکنید باز می گم بهتر دور حافظه های جانبی رو خط بکشید چون کار کردن با اوتا واقعا حوصله می خواد
    باز دوستان تو سایت حتما کمکتون می کنند
    ضمنا تو این لینک پائینی می تونید به کدهای خوبی در مورد زبان VHDLدسترسی پید ابکنید
    http://esd.cs.ucr.edu/labs/tutorial/
    موفق باشید

دیدگاه

سلام . خوبی دوست عزیز ؟

1- این زبان برنامه نویسی ، یه زبان برنامه نویسی برای توصیف سخت افزاری هست . فقط نرم افزار هایی مثل MAX plus II و Xillinx اون رو ترجمه میکنن . شاید نرم افزارهایی دیگه ای هم باشه که بتونه برنامه رو کامپایل کنه .

2- این کد ها قابلیت پیاده سازی روی میکروکنترلر ها رو ندارن بلکه باید روی CPLD ها و FPGA ها اون رو پیاده سازی کنید .

3- بله میشه این کار رو کرد . ولی شما باید بگید کدوم میکرو ؟؟ . بله 8051 با یه تیکه سیم وصل میشه . یه مقاله در این مورد به نام میکرو کنترلر های سری 89s هست که توی اون کاملا این رو توضیح داده .

4- بله تا جایی که من اطلاع دارم این کد ها متفاوت هست . هر میکرویی زبان خاص خودش رو دارد شاید به هم شبیه باشن ولی عین هم نیستن .

5- خیر این کار امکان ندارد چون زبان VHDL حالات سخت افزاری بسیار پیچیده رو توصیف میکنه ولی زبان C فقط یه الگوریتم برنامه نویسی رو پیاده سازی میکنه .

6- در مورد سوال آخر باید بگم که شما باید یه پروژه برای خودتون تعریف کنید ( البته قراره یه بخش توی سایت اضافه کنیم که بچه ها بتونن با هم پروژه بردارن) بعد توی اون پروژه با این آی سی ها کار کنید .اینطوری که بخواهید به صورت تئوری یکی براتون توضیح بده چیز زیادی یاد نمیگرید .

موفق باشید .
      شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
      هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
      چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

آقای نحوی عزیز سلام:
        از راهنمائیهای شما متشکرم خوش به حال امثال شما که تا این اندازه با سواد و مطلع هستید
        چشم سعی می کنم به طور عملی کار کنم
        آخرش یه ربات خفن میسازم!

دیدگاه

سوال

سلام به دوستان

من یه سوال دارم و اون اینکه با وجود میکروهایی مثل avr,pic ایا 8051برتری هایی به این خانواده از میکروها داره یا نه؟
          ww.microworld.blogfa.com

دیدگاه

واسه vhdlبرنامه veriloghdlمیشه استفاده کرد و هزارتا برنامه مثل اون هرچی که
            آخرش hdlداره
            حتی protel DXP 2004 هم داره
            خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
            چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
            ژان پل سارتر
            [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

Re: سوال

نوشته اصلی توسط jadeh2
              سلام به دوستان

من یه سوال دارم و اون اینکه با وجود میکروهایی مثل avr,pic ایا 8051برتری هایی به این خانواده از میکروها داره یا نه؟
              به نظر من برتری که هنوز 8051 نسبت به بقیه میکرو ها دارد گذشته از قیمت آن اینست که زبان اسمبلی آن از همه خانواده ها ساده تر است و به نظز من هر کس بخواهد به طور حرفه ای با یک میکرو کار کند باید حتما زبان پایه میکرو که همان اسمبلی آن میکرو است را بلد باشد چون وقتی پروژه ای کمی پیشرفته می شود حتما به موردی بر می خورید که جز با اسمبلی نمی توان آن را حل کرد . من خودم چندین نفر را می شناسم که به صورت واقا حرفه ای کار می کنند وقتی از آنها در مورد زبان برنامه نویسی می پرسم می گوییند ما همه زبان ها را امتحان کردهایم ولی بالاخره به مشکلی بر می خورید که جز با اسمبلی نمی توان آن را حل کرد حال که به اهمیت اسمبلی پی بردیم یک مقایسه ای بین تعداد دستور اسمبلی بین میکرو ها انجام می دهیم 8051 بیست و چند دستور avr با 114 دستور pic سری 16 با سی و چند دستور و سری 18 با هفتادو چند دستور همانطور که مشاهده می شود 8051 دارای 25 دستور است که با همین بیست و چند دستور همه کاری می توان انجام داد .
              ایراد دیگری که به 8051 می گیرند این است که می گویندقدیمی شده و سرعت آن نسبت به میکرو های دیگر کمتر است ولی باید گفت که 8051 نیز همگام با دیگر میکرو های جدید پیشرفت کرده و اکنون مدل هایی از 8051 تولید شده است که از تکنولوژی جدید risc استفاده می کنند که سرعت میکرو به 40 میپس می رسد (دیگر تقسیم بر 12 نمی شود) 8051 هایی هستند که دارای مبدل آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوک می باشند و اینترفیس های مختلفی را پشتیبانی می کنند مثل spi i2c ps2 و ... پس می بینیم که 8051 نیز چیزی از بقیه کم ندارد حالا اگر این میکرو ها در ایران گیر نمی آید تقصیر 8051 چیست
              مشکل ما اینست که 8051 را فقط با میکرو های 89c51 ,52 53 55 می شناسیم که ضعیف تری در این خا نواده است همانطوری که pic را با 16f877 می شناسیم در حالی که اکنون در کشور های دیگر از سری های 24 یا جدید تر استفاده می کنند.
              به نظر این حقیر از میان میکرو های متداول باید دو میکرو 8051 و pic را یاد گرفت و avr را گذاشت کنار چون میکرویی کاملا دانشجویی است و در صنعت اصلا کارایی ندارد چون به شدت ناپایدار است و نویز می گیرد در حالی که pic به شدت پایدار است و مصونیت بالایی در برابر نویز و پارازیت دارد و به همین دلیل است که در صنعت استفاده می شود.
              اگر کمی زیاده روی کردم مرا ببخشید چون روی 8051 تعصبی خاص دارم و نمی توانم ببینم که به آن ظلم می شود :

twisted: شوخی کردم جدی نگیرید همه میکرو ها خوب هستند و این فقط نظر شخصی خودم است
              ر کسي را بهر کاري در جهان آورده اند
              کار ما عشق است و ما را بهر آن آورده اند

دیدگاه

بله منم موافق در مورد صنعتی بودن میکروکنترلرهای 8051 و PIC
                البته کاربرد PIC ها در صنعت بسیار گسترده تر هستش

دیدگاه

جواب

ممنون از پاسختون
                  ww.microworld.blogfa.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aie_saber
                    بله منم موافق در مورد صنعتی بودن میکروکنترلرهای 8051 و PIC
                    البته کاربرد PIC ها در صنعت بسیار گسترده تر هستش
                    درست است اصلا PIC برای کارها و پروژه های صنعتی ساخته شده است و قیمت بالایی نیز که دارد به خاطر اینست که روی مصونیت آن در برابر نویز و پارازیت خیلی کار شده است من خودم در یک سایت خارجی خواندم که کسانی که از این میکرو ها استفاده کرده بودند به تیم طراحی PIC به خاطر ساخت چنین میکرویی تبریک گفته بودند.ولی در مواردی که کار صنعتی نخواهیم انجام دهیم (منظور از کار صنعتی اینست که شرایط خاصی مانند کار کردن میکرو در نزدیکی موتورهایی که پارازیت شدید ایجاد می کنند یا مثلا در یک سیستم امنیتی که نباید به هیچ وجه نویز بگیرد و ریست شود) استفاده از 8051 ارج است هم به لحاظ قیمت و هم سادگی آن و هم اینکه از AVR پایدار تر است.
                    ر کسي را بهر کاري در جهان آورده اند
                    کار ما عشق است و ما را بهر آن آورده اند

دیدگاه

پاسخ : چند سوال اساسی در مورد میکروکنترولر

البته هرکسی میتواند نظر خود را داشته با شد ولی بهتر است سعی بکنیم جوابهایی که میدهیم دقیق بوده و صرفا محصول معده امان نباشد زبان C یک زبان قوی برای برنامه نویسی میکروهاست( البته هر میکرو یی کامپایلر C مخصوص به خود دارد) اهمیت زبان اسمبلی و قدرت آن غیر قابل انکار است و همه کسانیکه بصورت حرفه ای با میکرو ها کار میکنند زبان اسمبلی میکرو اشان را بلدند ولی اگر کار با زبان C را خوب بلد باشیم متوجه می شویم که مزایای استفاده از این زبان آنقدر زیاد است که عملا حرفه ای ها بیشتر از 90 درصد پروژه هایشان را با زبان C کار میکنند برای کسانیکه در کار با زبان میکرو مبتدی هستند توصیه میکنم دنبال زبان C برای کار با میکروها بروند و مطمئن باشند حداقل در اوایل کارشان با میکرو ها (و شاید اصلا) نیازی به زبان اسمبلی نکنند اگر تا حدودی با زبان C کامپیوتر ها آشنا باشید براحتی میتوانید با زبان C میکرو ها کار را شروع کنید باز به شما اطمینان میدهم که کار با زبان C بمراتب از کار با زبان اسمبلی آسانتر است وشما در زمان صرفه جویی قابل ملاحظه ای میکنید

دیدگاه

سلام،
                        برای کامپایل VHDL بهترین برنامه Microsim هست که کار کردن باهاش خیلی هم ساده هست.
                        اگر راهنمایی خاصی برای این زبان خواستید من در خدمتم.

دیدگاه

درود به همه دوستان عزیز
                          Hooshmand عزیز برنامه نویسی اسمبلی AVR با PIC متفاوت هست ( حتی دستورات اسمبلی AVR و 8051 هم متفاوت هست البته تا اونجا که یادم هست اون موقع که 8051 کار میکردم میکرو 89S51 و 89S52 و امثال اینها تو بازار بود که به عنوان 8051 استفاده میشد.)
                          به نظر من ضعف های زبان های C و به خصوص basic را زمانی متوجه میشویم که با زبان اسمبلی کار کرده باشی. من برنامه ساده ای رو که با C مینویسم و میشه 250 بایت با اسمبلی مینویسم 50 بایت میشه، غیر از چیزهایی که خودم میخوام هیچی رو تراشه ریختته نمیشه.
                          از طرفی مزایای C یا basic هم زمانی متوجه میشید که توی برنامه های اسمبلی مغز آمپر میچشبونه و ثانیه های وقتتون با نیشخند از جلوتون رد میشه. ولی در کل به نظر من میکر یعنی اسمبلی.
                          Radioamator عزیز من هم قبلا با 8051 کار میکردم یعنی کلا میکرو رو با 8051 یاد گرفتم توی برنامه هایی که با اسمبلی برای AVR مینویسم هم معمولا تعداد دستورات خیلی کم هست و به همون سادگی که برای 8051 مینوشتم برای AVRهم مینویسم. تکنیکهای برنامه نویسی هم توی هر دو تقریبا یکی هست. در مورد اسمبلی هم کاملا با حرفت موافقم.به نظر من آدم زبون ماشین رو بلد باشه بهتر میتونه درخواستش رو به ماشین بگه تا ماشین زبون آدم رو بلد باشه.

از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                          هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                          اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                          اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                          شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X