اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا هنوز ترانزیستور؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا هنوز ترانزیستور؟

سلام
    من یه سوال دارم
    چرا با وجود اینکه اینهمه آی سی آمپلیفایر با توان های مختلف ( مثل STK ، TDA و ... ) تو بازار پیدا میشه ، باز هم خیلی ها دنبال آمپلیفایر های ترانزیستوری ( مخصوصا ماسفت ) هستن؟ یعنی این کارخونه ها با اینهمه پیشرفت در زمینه ساخت IC هنوز نتونستن یه مدار آمپلیفایر ساده ترانزیستوری رو با کیفت مناسب در قالب تراشه عرضه کنن؟ یا اینکه این یه جور تعصب و سنت گراییه و ربطی به کیفیت نداره؟

پاسخ : چرا هنوز ترانزیستور؟

احتمالا برای اینه که دوست دارند از اول خودشون همه چیز را طراحی کنند .

وگرنه شما فکر میکنید داخل stk , TDA ماس فت وجود نداره ؟؟؟

راه حل آخر اینه که از خودشون بپرسید !!!

دیدگاه

دلایلی که به ذهن من میرسه:
      1- طراح وتقعی همیشه میتونه مانور بیشتری بده و راندمان بهتری متناسب با تجهیزات خودش بگیره
      2- اگرم تراشه ای ساخته بشه کلی طول میکشه تا بیاد ایران
      3- قیمت بالای تراشه ها

دیدگاه

جوابش ساده هستش
        کسایی که شدیدا اهل شنیدن موسیقی هستن AudioPhile ) مثل من و شما فکر نمی کنن و شنیدنشون هم فرق میکنه.

من یه زمانی ستارم رو عوض کردم و یک ستاری خریده بودم که خیلی باهاش حال میکردم کوکش کردم بودم و همه چیز به نظرم درست می اومد. یک بار یک نفر که اهل فن بود اومد و وقتی گرفت دستش گفت کوک نیست. هر کار میکرد می گفت کوک نمیشه و کلی ازش ایراد گرفت ولی در واقع من هیچ وقت نمی تونستم بفهمم که چرا کوک نیست چون از نظر من کوک بود. وقتی به چند نفر دیگه که استاد هم بودن نشونش دادم همین رو گفتن. چون هنوز گوش من اونقدر قوی نشده بود که بتونم تو اون رنج فرقشون رو بفهمم (بهم می گفتن بهتره با این سه تار بری آش هم بزنی :mrgreen

آی سی هایی که شما می بینی همه در سطح همون ستار من هستن! وقتی یک آدم معمولی به صداش گوش میده میگه به به چه صدایی در حالی که کلی اعوجاج توش وجود داره و کلی از پارامتر هاش ضعیفه.

از یک طرف اساتید بزرگ موسیقی هم با اینکه همشون استاد هستن ولی هرکدوم به یک جور ساز علاقه دارن. یکی ستار صدای بم رو دوست داره یکی صدای زیر یکی کاسه کوچیک و یکی کاسه بزرگ...

این AudioPhile ها هم هر کدوم صدایی رو دوست دارن برای همین هر کدوم یک آمپلی فایری درست میکنن و باهاش عشق میکنن. یکی با BJT یکی با MosFet یکی هم با IGBT
        یکی با Current Feedback یکی با Voltage Feedback
        البته بعضی هاشون هم چرت و پرت میگن ولی همشون نه! واقعا فرق دو تا آمپلی فایر که مثلا یکی با BJT هست اون یکی با MosFet و تقریبا تو یک کلاس هستن رو راحت می فهمن.

یک مثال دیگه هم بزنم. اگر شما کابل های درایور های ضبطتت رو نگاه کنی می بینی یک سیم ساده معمولی هست. حالا یک نگاه به این سایت بنداز و کابل ها رو نگاه کن.
        WWW.HiFi.ir
        طرف 12 میلیون تومن پول کابل داده. تو همین ایران خدمون!!!
        آیا به نظر شما اون آقا می یاد به صدای یک آی سی 1500 تومنی گوش بده!

یک چیز دیگه هم بگم. اکثر این آی سی های تو بازار تقریبا quiescent Current پایینی داره و بیشتر در کلاس AB بایاس می شن ولی آمپلی فایر های حرفه ای بیشتر مواقع در کلاس A کار میکنن و به ندرت وارد Class AB میشن.
        اون هیت سینک های بزرگ هم برای همینه!

یک عده هم که اصلا از صدای Solid State خوششون نمیاد و دنبال آمپلی فایر های لامپی هستن و میگن صداش گرمه! :rolleyes:

HTH - SHahriar
        Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahriar
          یک عده هم که اصلا از صدای Solid State خوششون نمیاد و دنبال آمپلی فایر های لامپی هستن و میگن صداش گرمه! :rolleyes:
          مخصوصا دوستانی که با گیتار حال میکنن

دیدگاه

درود بر دوستان

آقا شهریار آفرین ، به این میگن یک پاسخ جامع و کامل .......... من که لذت بردم ( + )

پاینده باشید.

گر جان عاشق دم زند آتش بر این عالم زند
            وین عالم بی اصل را چون ذره ها بر هم زند

دیدگاه

آقا شهریار ممنون از توضیحات
              ولی واقعا بعضی از حرف هایی که این جور آدما می زنن عجیبه ها! من هم تو این سایت hifi رفتم. یه جا درباره اون سیستم دویست هزار دلاری گزارش نوشته بود. ( از بس اصطلاحات تخصصی داشت چیز زیادی نفهمیدم! ) نوشته بود سیستم باید حداقل یک هفته کاملا بی حرکت بمونه و حتی کابل ها جا به جا نشن تا به حداکثر کیفیت خودش برسه :eek: خوب یعنی چی این حرفا ؟ :mrgreen: گفتی سه تار داغ دلمو تازه کردی! من دو سه سال پیش یکی خریدم ولی حتی فرصت نکردم باهاش آش هم بزنم! دو روزه دسته ش شکست! :biggrin:
              در هر صورت فکر می کنم همین آی سی های 1500 تومنی برای ما که گوشمون صدای تنبک و سنتور رو از هم تشخیص نمیده کافی باشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط magician
                نوشته بود سیستم باید حداقل یک هفته کاملا بی حرکت بمونه و حتی کابل ها جا به جا نشن تا به حداکثر کیفیت خودش برسه :eek: خوب یعنی چی این حرفا ؟ wink:
                کسی که همچین حرفی میزنه باید هم ازش 12 میلیون تومان بابت کابل بگیرن !!!

دیدگاه

سلام
                  با اجازه اساتید یه نکته هم من بگم.
                  اون هم حساسیت ورودی آمپلیهاست. امپلی ترانزیستوری معمولا ورودی قویتری نسبت به ای سی ها میخواد و این روی قدرت و کنترل کیفیت موثر هستش. چون دیرتر اشباع میشن.
                  از طرفی امپلی ترانزستوری قدرت مانور بیشتری داره.
                  روی اهم خروجی
                  روی اهم ورودی یا حتی ولتاژ تغذیه.
                  از طرفی باید گفت که قدرت ترانزیستو بیشتره . به عنوان مثال شما چند تا آىسی سراغ داری که 85 ولت متقارن با 8 آمپر برق احتیاج داشته باشه؟؟؟
                  اینو گفتم چون دامنه ولتاژ خروجی مهمتر از قدرت امپلیه.
                  برای مثال شما آی سی tda1557 رو با stk4392 مقایسه کن. tda1557 تقریبا 22 واته و stk تقریبا 8 واته
                  اما در عمل stk متونه tda رو قورتش بده. چون tda با 12 ولت کار میکنه ولی stk تا 40 ولت هم جا داره
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

اول $ :cry: . دوم موجودی بازار { آی سی سال 1996 به زور پیدا میشه اونم فقط تو تهران :sad:} سوم قدرت مانور بالای مدارات گسسته .
                    راستی تا حالا یه نگاهی به داخل آی سی های سری stk زدید :applause:

در ضمن ازدوستان عزیز یه درخواست داشتم

آیا آی سی های زیر تو بازار پیدا میشند

stk4231 . pt2325 . pt2340 . :redface:

منتظرم
                    [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
                    [/move]

دیدگاه

اول اینکه آی سی های موجود هنوز تمام رنج های توان رو پوشش نمیدن و برای کارهای خیلی سنگین نمیشه روشون حساب کرد.
                      دوم اینکه طراحی با ترانزیستور و موسفت علاوه بر انعطاف پذیری زیاد و ارزان تموم شدن جای همه جور مانور رو به آدم میده.
                      سوم اینکه کار با آی سی یعنی سوسولی به تمام معنا.
                      چهارم اینکه بابا اصلا من با آی سی حال نمی کنم... زوره ؟؟؟
                      اگر چیزی را می دانید در اختیار کسی که نمی داند و می پرسد قرار بدهید.نترسید که اگر به او بگویید بیشتر از شما خواهد دانست.چراکه دیر یا زود از کس دیگری خواهد پرسید.پس نام نیکوی یاد دهنده دانش به او را از آن خود کنید.

پارسی را پاس داریم

دیدگاه

چرا با این همه مدار مجتمع اگر بخواهیم به موسیقی با کیفیت عالی گوش دهیم به طرف مدار گسسته و امپ های ترانزیستوری می رویم.دلایل

زیر را می توان مطرح کرد:
                        1- احیا نا امپ ما یک امپ با قدرت خواهد بود پس دفع حرارت در صورت ورود یک سیگنال قوی به امپ از ترانزیستورهای به صورت جداگانه مونتاژ

شده اسان تر از یک ای سی ا نجام می گیرد.البته هایبرید ها از ای سی های دیگر جلوتر می باشند.

2-کاهش TDH در مدار ترانزیستوری همواره نتیجه طراحی دقیق با قطعات با کیفیت و گرانتر است این مسله در حیطه ترانزیستورهای قدرت

خروجی که در ساختمان یک پارچه ای سی ها ارزان به کار می رود کاملا مشخص است..

3- وجود قطعات پسیوی مانند رزیستورها با واتیژ مناسب در اتصال به پایه های ترانزیستور های خروجی مبنایی بسیار مهم در طراحی پیشرفته

صوتی است.این مقاومت ها در ایجاد فید بک ها بسیار با اهمیتند. به کار گیری این قطعات در ای سی ها با دشواری مواجه است.

4-گرما به صورت متمرکز بر روی مدارات باعث تغییرات DC می شوند و خود یک عامل اثر گذار در پارامتر ها که در ای سی ها بحرانی می باشد.

5- ای سی ها بیشتر قطعات ارزان قیمت با خصوصیات غیر HI FI بوده و در دستگاه های غیر حرفه ای جولان می دهند.تعداد هر چه کمتر pin ها

ادامه وگسترش طراحی و بکار گیر ی قطعات بیشتر را امکان پذیر نمی سازد.

کارخانه sanyo هایبرید هایی می ساخت که مراحل مونتاژ مدار امپ توسط دو هایبرید صورت می گرفت .یکی تمام مراحل درایورها را در بر داشت

و دیگری فقط ترانزیستور های خوروجی با پایه های کافی برای مقاومت های ذکر شده در مورد 3.

بهتر است کیفیت دستگاه های مو جود در hi fi دقیقا توسط افراد دارای اطلاعات در یک بک گراند علمی تحلیل شود .نه اینکه تصورات بدور از

واقعیا ت مسیر را برای ما تعیین کند.

دیدگاه

هزینه و راحتی در طراحی و دسترسی به قطعات در ایران
                          این سه پارامتر در طراحی را از یاد نبر ای دوست عزیز

دیدگاه

[/quote]
                            ببخشید شما می توانید یک پیشنهاد معقو ل برای خرید تجهیزات صوتی برای گوش کردن به موسیقی به من بدهید؟ خودتان از چه سیستمی استفاده می کنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد 57

ببخشید شما می توانید یک پیشنهاد معقو ل برای خرید تجهیزات صوتی برای گوش کردن به موسیقی به من بدهید؟ خودتان از چه سیستمی استفاده می کنید؟

[/quote]
                              بستگی داره که چه استفاده ای از سیستمتون می خواین بکنین
                              میخواین باهاش یه موسیقی ملایم گوش کنین یا با بوم بومش روی پسر همسایه رو کم کنین
                              نظر من اینه دنبال چیز های ارون قیمت چینی بخصوص اونایی که دنگ فنگ زیاد دارن نرین خیلی از این ولوم های الکترونیکی و اکوالایزر های نامرغوب و ایجاد کنندهای افکت های مثلا سه بعدی و فیلتر هایی که برای جدا کردن صدای باس برای بلنگوی ساب بکار میره حاصلی جز خراب کردن پاسخ خروجی آمپلی فایر و ایجاد نویز در پس زمینه صدا ندارن .
                              قصد توهین یا خوب جلوه دادن هیچ مارکی رو ندارم خروجی کارت صدای کامپیترتون رو به یه اسپیکر ساده NEC از اون 360 واتی قدیمی بدین یه موزیک باهاش گوش کنین میتونین صدای اونو با اسپیکر های دنگ فنگ دار و چند تکه مقایسه کنین به نظر من که صدای او اسپیکر ساده خیلی شسته تر و طبیعی تره و تقریبا میشه گفت که اسپیکر های ارزون قیمت چند تکه کاری بجز زیاد کردن تیس تیس و بوم بوم و از بین بردن اصالت صدا بلد نیستند .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X