اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک روش پیشنهادی برای لحیم کاری IC های SMD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک روش پیشنهادی برای لحیم کاری IC های SMD

در شکل های زیر مراحل لحیم کاری IC های SMD که مانند mega32 و mega64 دارای فاصله پایه های کافی هستند، نمایش داده شده است:

1- ابتدا قطعات روی فیبر لحیم می شود. سپس بوسیله ابزار مناسب روی محل پایه ها روغن لحیم پخش می شود. روغن لحیم باید حتما از جنس مرغوب باشد و فاقد ذرات براده و فلز باشد.

2- بوسیله هویه SMD و قلع مرغوب محل پایه ها قلع کاری می شود تا کاملا حالت برجسته پیدا کند و پایه IC بتواند در داخل قلع قرار بگیرد.

اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

پاسخ : یک روش پیشنهادی برای لحیم کاری IC های SMD

3- بوسیله بنزین و مسواک، زیر برد شستشو داده می شود.

4- بوسیله ابرهای اسفنجی و در حالتی که هنوز بنزین تبخیر نشده، با فشار زیاد روی سطح برد کشیده می شود تا سطح از روغن لحیم و بنزین و ذرات ریز پاک شود.

وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

5- IC مورد نظر در محل خود تنظیم می شود و ابتدا یکی دو پایه آن از طریق فشار دادن پایه در محل خود با هویه و فرو رفتن در قلع موجود محکم می شود. بعد از اطمینان از قرار گرفتن IC در محل خود، کلیه پایه ها به همین ترتیب روی قلع فشار داده می شوند. صحت تنظیم قطعه در این مرحله بسیار مهم است و معمولا اگر در مرحله اول که یک یا دو پایه محکم می شود، تنظیم درستی انجام نشده باشد، می توان با قرار دادن هویه اتصال را باز کرد و مجددا از نو تنظیم کرد. همچنین برای محکم تر شدن پایه ها می توان از قلع با قطر کم استفاده کرد و یک لحیم کاری کوچک را برای هر پایه انجام داد. هویه در این حالت مانند کاردک نقاشی باید عمل کند و قلع را روی پایه پخش کند. اگر احتمالا دو پایه بصورت ناخواسته به هم بچسبند از طریق قلع کش مناسب می توان آن را بر طرف نمود.

دیدگاه

6- در این مرحله باید یک شستشوی مجدد با بنزین و مسواک انجام شود. از نکات مهم در این مرحله، خارج کردن مخلوط بنزین و روغن لحیم موجود در زیر قطعه است که می تواند از طریق فوت کردن با شدت انجام شود. این مرحله شستشو و فوت کردن و پاک کردن با ابر می تواند برای اطمینان دو سه بار انجام شود.
        7- مرحله آخر که بسیار مهم است این است که با یک سوزن تیز، بین پایه های قطعه کشیده شود تا اگر احتمالا ارتباط و هدایتی بین پایه های مجاور هست، از این طریق برطرف شود. معمولا اشکالاتی که در از کار افتادن اسیلاتور میکروکنترلرهای SMD بوجود می آید، با دقت در این مرحله و مرحله قبل برطرف می شود.
        البته مراحل ذکر شده فقط یکی از روش های ممکن است و هدف پیشنهاد یک شیوه لحیم کاری با کمترین هزینه و تنها با استفاده از هویه و قلع و روغن لحیم بوده است.

دیدگاه

در کنار تمامی مراحلی که گفته شد .من معمولا برای اینکه هم بردم بوی بنزین ندهد و هم اینکه دیگه کاملا مطمئن بشم و هم تمیز تر بشه به از اتصال برد رو ابتدا با مایع صابون یا ریکا و با استفاده از مسواک خوب کفی میکنم و بعد از مدتی که خوب کفی شد برد رو زیر اب جوش می گیرم تا خوب شسته شود بعد از اینکه همه کف ها رفت می زارم تا خشک بشه البته در محل کار بوسیله پمپ باد خشک می کنم و در اخر هم برای اطمینان بیشتر روی قطعات بزرگ و قطعات با پایه های زیاد رو یه هیت می گیرم .

البته پیشنهاد می کنم که برای اینکه هم راحت تر یک قطعه در بیاد و هم اینکه برد خراب نشه بعد از قرار گیری قطعه روی برد دیگه از سیم لحیم استفاده نشود و همان قلع زیر برد و حتی همان مقداری که در زوان متالیزه کردن روی برد قرار می گیرد برای ان کافی است .

تمام این مراحل رو مخصوصا در برد های فرکانس بالا و قدرت بالا همچون ماژول های فرستنده های وات بالا چند بار تکرار کنید چون خیلی مهم است . به طوری که یکبار یه ماژول به خاطر وجود کمی روغن بین دو پایه ماسفت تو فرکانس 1.5 مگا و توان 1.5 کیلو وات شعله کشید و همه چی به باد رفت .

دیدگاه

توی کارخانه ها نصب چطوری انجام میشه ؟ اونا که دستی نیستن ، یه ماشین (ربات) داره این کارو انجام میده ، نمیشه یه بچه ربات برای این کار درست کرد ؟
            پایه هستین ؟
            آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
            تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
            آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
            هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

تا اونجایی که من می دونم تو کارخونه ها برد می آد زیر ی رباتی که قطعه را جا می ذاره(دقیق روز جای خودش) بعد هم با هوا لحیمش می کنه...
              فقط به درد تعداد زیاد می خوره...
              اگه اینقدر پول دارید خوب ی هویه هوا بخرید!
              "مسلانم قبله ام یک گل سرخ..."

If you felt sad, just think your future when you are saying"good old days!!

دیدگاه

سلام

آقا ممنون از آموزشتون :nerd:

فقط یه نکته رو بگم فرق هویه ی SMD با معمولی ها فقط تو سر هویه هست که قیمتش یکم بالاست! به سر هویه ژاپنی معروفه که من حدودا یک سال پیش خریدم 3500

راستی آقای طراح ورشکستمون کردی ، حجم عکس ها خیلی بالاس! برای دیال پ ها مشکل ایجاد میکنه :nerd:

ممنون

موفق باشید :nerd:

اضافه شده در تاریخ :
                اگر هم پولش رو ندارید (مثل من) ، یه سر هویه از همین ژاپنی ها که گفتم بخرید برای چسبوندن آی سی و برای برداشتنش هم از این فندک اتمی ها استفاده کنید (قیمتش 1800 تومنه)

فکر کنم خرج این روش میشه 5300 ، و روش هویه هوای گرم خریدن 60 به بالا :rolleyes:

موفق باشید

دیدگاه

سر هویه مرغوب تو بازار معمولا GOOT هست.
                  من یه سر هویه 3 یا 4 تومنی خریدم دوستم یادش رفته بود از برق بکشه بیرون یه شب تا صبح تو برق بود ولی نسوخت.
                  It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مهری
                    سلام

آقا ممنون از آموزشتون :nerd:

فقط یه نکته رو بگم فرق هویه ی SMD با معمولی ها فقط تو سر هویه هست که قیمتش یکم بالاست! به سر هویه ژاپنی معروفه که من حدودا یک سال پیش خریدم 3500

راستی آقای طراح ورشکستمون کردی ، حجم عکس ها خیلی بالاس! برای دیال پ ها مشکل ایجاد میکنه :nerd:

ممنون

موفق باشید :nerd:
                    نه اتفاقا فقط توی نازکی نوک هویه فرق ندارند بلکه قابلیت تنظیم دما و همچنین ایزوله بودن فرق های دیگری است که مخصوصا تو کارهای ظریف خیلی اهمیت داره . بردی که با نوک هویه مورد نظر شما کار می شه با بردی که با هویه smd کار می شه قابل مقایسه نیست .

نوشته اصلی توسط afshin.k
                    تا اونجایی که من می دونم تو کارخونه ها برد می آد زیر ی رباتی که قطعه را جا می ذاره(دقیق روز جای خودش) بعد هم با هوا لحیمش می کنه...
                    فقط به درد تعداد زیاد می خوره...
                    ما تو ایران زندگی میکنیم و تا انجا که می دانم هیچ کسی از این سیستم استفاده نمی کنه و همه دستی لحیم می کنند . البته کلا یک دستگاه تو ایران هست اونم تو شهر ری که اساسا برای کارهای تیراژ بالا صرف می کنه به همینن خاطر طرف در مرز ورشکستگی است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی مهری
                      اگر هم پولش رو ندارید (مثل من) ، یه سر هویه از همین ژاپنی ها که گفتم بخرید برای چسبوندن آی سی و برای برداشتنش هم از این فندک اتمی ها استفاده کنید (قیمتش 1800 تومنه)

فکر کنم خرج این روش میشه 5300 ، و روش هویه هوای گرم خریدن 60 به بالا :rolleyes:
                      منم شنیدم، خیلی جالبه با فندک به جون برد بیفتیم!
                      هوا هم فکر کنم حدود 80 تومنا باشه...

اضافه شده در تاریخ :
                      نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی
                      ما تو ایران زندگی میکنیم و تا انجا که می دانم هیچ کسی از این سیستم استفاده نمی کنه و همه دستی لحیم می کنند . البته کلا یک دستگاه تو ایران هست اونم تو شهر ری که اساسا برای کارهای تیراژ بالا صرف می کنه به همینن خاطر طرف در مرز ورشکستگی است .
                      اگه همین وضع ادامه پیدا کنه(گیر نیمودن avr) همه می رن سراغ این دستگاه ها!
                      این دوستمونم دوباره پول دار می شه!
                      "مسلانم قبله ام یک گل سرخ..."

If you felt sad, just think your future when you are saying"good old days!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدی کربلایی

دوستان عزیز

برای مونتاژ قطعات SMD کارخونه های زیادی دارن فعالیت میکنن و فقط محدود به شرکت برنا (همون شرکتی که دوستمون گفت تو شهر ری ) نیست

شرکتهای سیماآوا و ایران سیستم و SMD پارت و صنایع ارتباطی پایا و .....چند تای دیگه این خدمات رو ارائه میدن.همچنین از بین تولیدکنندگان PCB هم

شرکنهای جهان الکترونیک و فراز مدار هم این خدمات رو ارائه میدن.چند تا دیگه هم هستن که تو مرحله نصب و تست دستگاه هاشونن.به غیر از اینها

شرکتهای زیادی هستند که برای تولیدات خودشون این دستگاه ها رو خریداری کردن و دارن مونتاژ میکنند.

به طور خلاصه برای مونتاژ اتومات شما نیاز به 3 دستگاه ضرورری دارین:1-ماشین چاپ سیلک با دقت بالا2-ماشین قطعه گذار3-تونل هوای داغ

ابتدا باید از top solder (معمولا قطعاتی که نصب سطحی میشن تو لایهTOP قرار دارند) یک شابلون استنسیل تهیه کرده و با تکنیک چاپ سیلک بر روی

جای لحیمکاری قطعات خمیر قلع را چاپ کنید سپس بردی رو که خمیر قلع روش چاپ شده درون دستگاه Pick&place (همون رباتی که دوستمون گفت)

قرار داده و قطعه گذاری اتوماتیک انجام میگردد.مرحله بعد هم عبور از oven هوای گرم به صورت کانویر میباشد که در این مرحله خمیر قلع ذوب شده و

عمل قلع کاری پایه ها تکمیل میشود.
                        این اطلاعات به طور خلاصه است اگر از دوستان اطلاعات بیشتری داره مطالب بالا رو تصحیح و یا تکمیل کنه.

برای شستن برد هم پیشنهاد میکنم به جای بنزین از ایزوپروپیل الکل استفاده کنین چون هم خطرش کمتره و هم نیازی به شستشو نداره

موفق باشید
                        زکات علم،نشر و پخش آن است.
                        {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

جناب karapcb :
                          ابتدا تشکر میکنم از بابت اطلاعاتی که به اشتراک قرار میدید. :nerd:
                          برای اینکه به یکی از شرکت هایی که خدمات مونتاژ رو انجام میدن سفارش بدیم فایل خاصی از
                          PCB باید در اختیارشون قرار بدیم ( CAD ) یا خیر ؟
                          متشکرم

دیدگاه

SMD زیاد به کار من نیومده و به همین خاطر فقط با نوک هویه معمولی کارامو راه انداختم !
                            ولی مصل اینکه باید رفت به سمت SMD
                            میخوام یکی از دستگاهاش بخرم ، میشه یه توضیحی در مورد کارکرد اون بدید ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط NASA_DE
                              جناب karapcb :
                              ابتدا تشکر میکنم از بابت اطلاعاتی که به اشتراک قرار میدید. :nerd:
                              برای اینکه به یکی از شرکت هایی که خدمات مونتاژ رو انجام میدن سفارش بدیم فایل خاصی از
                              PCB باید در اختیارشون قرار بدیم ( CAD ) یا خیر ؟
                              متشکرم
                              دوست عزیز فکر کنم بهترین راه اینه که باهاشون تماس بگیری ولی hونها فایل pcb رو نیاز ندارن فقط لایه هائی که قطعات SMD رو دارن نیاز دارند مثلا اگر
                              قطعات شما فقط در لایه Top میباشد اونها topsolder رو برای تهیه شابلون اسنسیل نیاز دارند.در مورد فرمت فایل دریافتی هم میتونی با اون شرکت ها تماس بگیری ببینی چی نیاز دارند مثلا میدونم که ایران سیستم PDF هم قبول میکنه .همچنین میتونی با شرکت زیر تماس بگیری اونها هم میتونن در مورد
                              طرحی که داری کمکت کنن چون هم مدارچاپی تولید میکنند و هم مونتاژ SMD دارند.ماشین الاتش هم میفروشند.
                              نوشته اصلی توسط فرشاد اکرمی
                              SMD زیاد به کار من نیومده و به همین خاطر فقط با نوک هویه معمولی کارامو راه انداختم !
                              ولی مصل اینکه باید رفت به سمت SMD
                              میخوام یکی از دستگاهاش بخرم ، میشه یه توضیحی در مورد کارکرد اون بدید ؟
                              اما دوست عزیزم آقای اکرامی در مورد قیمت و کارکرد دستگاه به خیلی چیزها بستگی داره مثل کشور سازنده اون که اروپائی باشه و یا آسیائی(چینی)
                              خدمات پس از فروش داشته باشه و یا نه سرعت و تعداد قطعه گذاری در ساعت و ........و بطور کل نیاز شما و همچنین بودجه شما ،قیمت و عملکرد دستگاه رو مشخص میکنه.
                              .................................................. ..........
                              کد HTML:
                              <abbr=بنام خدا &#32; . &#32; &#32; &#32; 

بدلیل عدم رعایت قوانین سایت ، ویرایش شد ></abbr>
                              زکات علم،نشر و پخش آن است.
                              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X