اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برخی از خصوصیات برتر پروتئوس (ARES) به همراه حل مشکلات طراحی با آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برخی از خصوصیات برتر پروتئوس (ARES) به همراه حل مشکلات طراحی با آن

سلام
    دوستان در این تاپیک قصد دارم بعضی از خصوصیات نرم افزار پروتئوس (ARES) رو که در کار طراحی پی سی بی بسیار مفید واقع میشه رو بیان کنم
    بعضی از دوستان فکر میکنن چون محیط این نرم افزار فوق العاده user friendly و ساده هست فقط به درد کارهای آماتور و ساده میخوره در صورتی که اگر اقدام به ساخت پی سی بی با این نرم افزار بکنند متوجه بعضی از خصوصیات بارز این نرم افزار نسبت به رقبا مخصوصا پروتل خواهند شد
    اولین خصوصیت نرم افزار کم حجمی از نظر فضای مصرف شده هارد دیسک میباشد که در مقابل رقیب خود به کمتر از به یک پنجم میرسد!!!!!
    دوم سرعت بار گیری و اجرای نرم افزار که در مقابل پروتل به تقریبا نصف میرسد و حتی بر روی کامپیوترهای ضعیف با همان سرعت عالی پاسخگو ست
    سوم کتابخانه فوق العاده کامل این نرم افزار که تقریبا تمامی قطعات کاربردی و سوکتها را دارا میباشد و بعضی از قطعات خاص که در کتابخانه این نرم افزار نیست رو میتوان به سرعت و بدون اتلاف وقت و به راحتی تمام ساخت
    چهارم که یکی از با اهمیت ترین محاسن این نرم افزار است سرعت در اتورتیت و اتوپلیس این نرم افزار است که اصلا قابل مقایسه با رقیب خود (پروتل) نمیباشد
    پنجم هم که از اهمیت ویژه ای برخوردار است امکان تست مدار در محیط شماتیک با امکانات فوق العاده و تمامی امکانات یک آزمایشگاه مجهز!
    ششم امکان انتخاب hot key برای تمامی امکانات نرم افزار که باعث سرعت هرچه بیشتر طراحی در این نرم افزار میشود
    هفتم امکان DRC که از هرگونه خطا در طراحی پی سی بی چه در حالت دستی و چه در حالت اتوماتیک جلوگیری میکند
    هشتم امکان پیش نمایش سه بعدی از مدار کامل شده چه با قطعات و چه فیبر خام و بدون قطعات با شباهت کم نظیر به برد واقعی
    نهم امکان طراحی مدار تا بیشتر از 16 لایه
    دهم امکان مشخص نمودن قسمتی از پی سی بی به هر شکلی تا چه در حالت اتوروتیت چه در حالت دستی مانع از عبور ترک از آن محل ها شود
    یازدهم امکان ویرایش تمام پدهای هم نوع با یک دیگر بدون نیاز به انتخاب آنها
    دوازدهم قابلیت سفارشی کردن تنظیمهای DRC (تنظیم فاصله تراک ها پدها و از یکدیگر و لبه های پی سی بی و مکانهای ممنوعه)
    سیزدهم امکان گذاشتن polygon در هریک و یا تمام 16 لایه مدار به دلخواه
    چهاردهم امکان طراحی مدارات غول پیکر بدون کم شدن و خرفت شدن سرعت نرم افزار
    پانزدهم پشتیبانی از فونتهای فارسی جهت نوشتن بر روی پی سی بی
    شانزدهم امکان مشاهده خصوصیات هر پین فقط با نگه داشتن موس بر روی پین مورد نظر ( نام پین ،نوع پین، محل اتصال پین،و...)
    هفدهم امکان انتخاب جهت قطعات توسط خود نرم افزار جهت هرچه راحت تر شدن مسیر یابی ترک ها
    هجدهم نمایش مشخصات کلی برد (تعداد قطعات بکار رفته ، تعداد پین ها ، طول کلی تراکها و طول تراکها بر اساس ضخامت و ....)
    نوزدهم امکان انتخاب یک ترک از ابتدا تا انتها و تمام شاخه های آن فقط با یک کلیک
    بیستم امکان غلط یابی بعد طراحی چه در حالت دستی چه اتوروتیت
    بیست ویکم امکان نام گذاری هر ترک جهت هرچه راحت تر شدن مسیریابی
    و....
    توجه کنید بسیاری از امکانات در ورژنهای 7 به بعد اضافه شده اند
    بقیه خصوصیات رو برای بعد میگزارم
    در ضمن اگر با هر کدوم از بخشهای محیط ARES و یا هر کدوم از مطالب من مشکل دارید و متوجه نشدید بگید تا روشن تر توضیح بدم
    سعی میکنم تا به مشکلات شما با این نرم افزار در همین تاپیک پاسخگو باشم ( البته به ما دیال پی ها رو دریابید )
    پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

پاسخ : برخی از خصوصیات برتر پروتئوس (ARES) به همراه حل مشکلات طراحی با آن

سلام این قسمتا رو میشه توضیبح بدید چجوری استفاده کنم
    ---------------------------
    سوم کتابخانه فوق العاده کامل این نرم افزار که تقریبا تمامی قطعات کاربردی و سوکتها را دارا میباشد و بعضی از قطعات خاص که در کتابخانه این نرم افزار نیست رو میتوان به سرعت و بدون اتلاف وقت و به راحتی تمام ساخت

ششم امکان انتخاب hot key برای تمامی امکانات نرم افزار که باعث سرعت هرچه بیشتر طراحی در این نرم افزار میشود

هفتم امکان DRC که از هرگونه خطا در طراحی پی سی بی چه در حالت دستی و چه در حالت اتوماتیک جلوگیری میکند

دهم امکان مشخص نمودن قسمتی از پی سی بی به هر شکلی تا چه در حالت اتوروتیت چه در حالت دستی مانع از عبور ترک از آن محل ها شود

دوازدهم قابلیت سفارشی کردن تنظیمهای DRC (تنظیم فاصله تراک ها پدها و از یکدیگر و لبه های پی سی بی و مکانهای ممنوعه)

سیزدهم امکان گذاشتن polygon در هریک و یا تمام 16 لایه مدار به دلخواه

هجدهم نمایش مشخصات کلی برد (تعداد قطعات بکار رفته ، تعداد پین ها ، طول کلی تراکها و طول تراکها بر اساس ضخامت و ....)

---------------------------
    با تشکر

دیدگاه

یه توضیح هم واسه اینا بده
      در ضمن وقتی اتوروت می کنیم یک سری تنظیمات داره ، اون صفحه رو هم میشه توضیح بدین ؟
      ممنون

دیدگاه

دستت دردنکنه خیلی مردی!
        اگه پاسخ پرسشهای لینک زیر رو هم بگی ممنونت میشم:
        eca.ir/forum2/index.php?topic=37612.msg192224#msg192224
        مرسی
        {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

پیشنهاد میکنم یک مدار را به عنوان مثال در نظر بگیرید و مراحل ساخت شماتیک و بعد ساخت pcb را به صورت یک فیلم آموزشی ( همراه با توضیحات هر کلیک یا هر دراگ اند دراپ یا هر... ) توی سایت بگذارید.
          توی این مدل نرم افزارهایی هزارتو هیچی جای فیلم اموزشی را نمیگیره.
          آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
          تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
          آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
          هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

برای اتوروت تک لایه یه ویدیو گزاشتم اما مثل اینکه مورد پسند کسی واقع نشد:
            eca.ir/forum2/index.php?topic=40516.msg199104#msg199104
            اینم یکی دیگه:
            youtube.com/p/72829A4E60EE90BE
            {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanoware
              برای اتوروت تک لایه یه ویدیو گزاشتم اما مثل اینکه مورد پسند کسی واقع نشد:
              eca.ir/forum2/index.php?topic=40516.msg199104#msg199104
              اینم یکی دیگه:
              youtube.com/p/72829A4E60EE90BE
              شما از کدوم کشور کانکت میشید ؟ اینجا ایران یوتیوب فیلتره

روی یک سایت دیگه مثل 4share پلود کنید بتونیم ببینیم ...
              آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
              تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
              آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
              هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

خوب قرار بود به ما دیال پی ها رحم کنید ها!!!!
                (احتمالا تا یکی دو هفته دیگه ADSL رو وصل میکنیم اون موقع عکس و فیلم و ..... مخلصتون هم هستیم)
                فعلا به چند تا سوال جواب میدم تا ببینیم خدا چی میخواد

انتخاب hot key رو میتونین از system ----> set keyboard mapping… مشاهده کنید در این پنجره یک زبانه وجود دارد و یک لیست
                میتوانید عملکردهای مختلف را در این لیست ببینید با تغییر زبانه لیست ها هم تغییر میکند میتوانید عملکرد خود را از لیست پیدا سپس برای ان hot key تعریف کنید

DRC هم مخفف design rule checking هست و کار آن مواظبت از مدار جهت رفع ایراد طراحی است که در صورت هرگونه اشتباه در طراحی در صورت فعال بودن (بصورت پیش فرض فعال است) در گوشه پایین سمت چپ تعداد خطا ها را مشخص میکند که اگر بر روی آن کلیک کنید لیستی از خطا ها را مشاهده میکنید و اگر بر روی هر خطا کلیک کنید به محل خطا بر روی پی سی بی منتقل خواهید شد

برای اینکه از قسمتی از پی سی بی ترکی عبور نکند میتوانید آن قسمت را با keep out مشخص کنید
                برای این کار هم بر روی ابزار رسم خط یا مربع یا دایره یا.... کلیک کنید سپس از زبانه پایین برنامه گزینه keep out رو انتخاب و قسمتی که میخواهید مدار از آن عبور نکند رو مشخص کنید

درباره DRC که گفتم اما برای سفارشی کردنش و دستکاری در تنظیماتش باید به tools------> design rule checking برید در اینجا تنظیمها رو مشاهده میکنید در ضمن جهت فعال یا غیر فعال کردن این امکان تیک پایین این پنجره رو باید تغییر بدید

پلی گن که در پروتئوس به نام power plane معرفی شده رو میتونید از tools----> power plane generator پیدا کنید پس از انتخاب این گزینه و سپس انتخاب لایه مورد نظر و سایر تنظیمات بر روی ok کلیک کنید پلی گون در لایه مورد نظر قرار خواهد گرفت (از پلی گون جهت تاثیر کمتر نویز بر مدار استفاده میشه) جهت حذف پلی گون هم باید بر روی لبه آن که پر رنگ تر از بقیه قسمتها ست دو بار راست کلیک کنید

مشهاده مشخصات کلی بورد رو میتونید از file-- > board statistics مشاهده کنید

غلط یابی بعد از طراحی هم رو می تونید از tools----> connectivity checker مشاهده کنید

شرمنده آفای اکرامی من چون از اتوروتیت استفاده نمیکنم به اونا توجه نکرده ام!
                ولی در کل فکر نکنم چیزی جز دفعات سعی و خطا و.... چیز دیگری باشه بهتره به حالت خودش رها بشه!
                پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

من یه چیز اینو که خوشم اومد ، همین نت کشیدن بود !
                  دست چپ یه گزینه داره به اسم ratsnest mode که بوسیله اون بین پایه ها میشه نت کشید و بعد میزنیم اتوروت و تمام
                  حالا اینجا یه گزینه [nc] هست و یه گزینه [void]
                  اینا چه فرقی دارند توئ نت کشیدن ؟

دیدگاه

بابا من این polygon را چطوری توی پروئوس فعال کنم
                    یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
                    هان ای صنما،دل یک دله کن
                    گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید امین گلستانه
                      بابا من این polygon را چطوری توی پروئوس فعال کنم
                      tools-->power plane generator

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid67
                        tools-->power plane generator
                        خیلی ممنون اما حالا میشه بگید
                        1- چطور فاصله مس ها را با تراک ها تعیین کنم تا خود پلی گان منبع نویز نشود
                        2- اون t8وt10و .. که گذاشته یعنی چه
                        3- چطور polygonرا به زمین وصل کنم
                        ممنون
                        یکی میگفت خدا چرا به حرفای ما گوش نمیده گفتم
                        هان ای صنما،دل یک دله کن
                        گر سر ندهم ،وانگه گله کن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X