اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خروجی انالوگ و دیجیتال؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خروجی انالوگ و دیجیتال؟

سلام
    میخواستم بدونم فرق بین خروجی انالوگ با دیجیتال چیه و ایا میکر این خاصیتو داره؟

اینم میدونم که خروجی انالوگ دامنه سینوسی هست و خروجی دیجیتال 0 و 1 ولی مثلا میگن فلان قطعه 5 تا خروجی دیجیتال داره و 5 تا خروجی انالوگ یا حتی ورودی ... منظور چیه؟
    در اصل اون خروجی انالوگشو متوجه نمیشم ایا منظور PWM یا اشتباه میکنم
    ذكات علم ياد دادنه ....

پاسخ : خروجی انالوگ و دیجیتال؟

اینکه گفته می شه که قطعه ای دارای ورودی دیجیتال است یا خروجی دیجیتال یعنی اینکه دارای دو حالت است و به غیر این حالات نیست .اما اینکه گفته می شود که یک وروردی یا خروجی انالوگ داریم یعنی دارای تعداد زیاد حالت در ولتاژ یعنی می توان به ازای هر واتاژی کار خاصی را انجام داد .
    PWM از لحاظ سطح ولتاژی اگر نگاه کنیم یک سیگنال انالوگ است اما اگر از دید تغییرات عرض پالس نگاه کنیم یک سیگنال انالوگ . اما به طور کلی و قرار دادی به سیگنال هایی با تغییرات دامنه یک سیگنال انالوگ و به سیگنال های با یک دامنه مشخص یا رفتار دامنه مشخص سیگنال دیجیتال گویند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid.4206
      سلام
      میخواستم بدونم فرق بین خروجی انالوگ با دیجیتال چیه و ایا میکر این خاصیتو داره؟

اینم میدونم که خروجی انالوگ دامنه سینوسی هست و خروجی دیجیتال 0 و 1 ولی مثلا میگن فلان قطعه 5 تا خروجی دیجیتال داره و 5 تا خروجی انالوگ یا حتی ورودی ... منظور چیه؟
      در اصل اون خروجی انالوگشو متوجه نمیشم ایا منظور PWM یا اشتباه میکنم
      یعنی داده ها یا اطلاعات در خروجی بصورت آنالوگ هست.

مثلا در سنسور دما LM35 ولتاژ خروجی بطورت آنالوگ و بر حسب دمای محیط تغییر میکنه و تابعی که رابطه مقدار ولتاژ خوانده شده رو با مقدار فیزیکیش مرتبط میکنه تو دیتا شیت آی سی هست.

فرضا برای خواندن دما وقتی خروجی آی سی آنالوگ باشه ، به ازای دمای مثلا 20 درجه تو خروجی 20mv و به ازای 25 درجه ولتاژ 25mv تو خروجی داریم.
      ولی اگه خروجی آی سی دیجیتال باشه برای 20 درجه Duty Cycle ، مثلا 10.50 و برا 40 درجه Duty Cycle مثلا 20.00% رو که بصورت یه سیگنال دیجیتال 0 و 5 ولته داریم

مثلا :
      LM35 سنسور دما با خروجی آنالوگ هست ، و مثلا SMT160 سنسور دما با خروجی دیجیتال PWM

ADXL330 سنسور شتاب با خروجی آنالوگه ، ADXL202 سنسور شتاب با خروجی دیجیتال

و.......

دیدگاه

بله کاملا درسته .

دیدگاه

حالا ایا میکرویی هست که D/A داشته باشه؟
          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

arm هر جفتشو داره.
            [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

البته میشه با یه شبکه مقاومتی تو میکرو های دیگه هم dacدرست کرد البته با دقت بسیار کمتر

دیدگاه

البته میشه با یه شبکه مقاومتی تو میکرو های دیگه هم dacدرست کرد البته با دقت بسیار کمتر
                من اینکارو برای خوندن از MMC و پخش از میکرو استفاده کردم اصلا جالب نبود

arm هر جفتشو داره.
                xmega چی؟
                ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

xmega هم داره
                  پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

از r2r استفاده کرده بودین؟؟؟؟ چند بیت؟؟؟

دیدگاه

از r2r استفاده کرده بودین؟؟؟؟ چند بیت؟؟؟
                      بله
                      دقیق یادم نیست فکر کنم 8 بیت بود
                      ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

اگه خروجی رو 1 بار بافر کنی ، بعدش بدی به تقویت کننده توان ، درست میشه.عیب این مدل DAC ها همین اثر بارگذاری مقاومت هاشه ، که با بافر کردن حل میشه.

دیدگاه

اگه خروجی رو 1 بار بافر کنی ، بعدش بدی به تقویت کننده توان ، درست میشه.عیب این مدل DAC ها همین اثر بارگذاری مقاومت هاشه ، که با بافر کردن حل میشه.
                          میشه لطف کنی اگه یه شماتیکی ازش داری بزاری
                          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

میشه لطف کنی اگه یه شماتیکی ازش داری بزاری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X