اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی تبدیل فایل PCB به فایل قابل خواندن برای نرم افزار CNC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی تبدیل فایل PCB به فایل قابل خواندن برای نرم افزار CNC

لطفآ در این مورد کمکم کنید و بگین چجوریه
    من تازه میخوام اینکار رو شروع کنم و هیچ اطلاعاتی دراین مورد ندارم
    هرکی اطلاعاتی در این زمینه داره لطفآ بگه
    مرسی

پاسخ : چگونگی تبدیل فایل PCB به فایل قابل خواندن برای نرم افزار CNC

کلا برای برنامه ریزی cnc از G code استفاده می کندد g مخفف go ( به همان معنی برو به ) استفاده می کنند من درست متوجه سوال شما نشدم شما می خوای cnc بسازی یا cnc داری می خوای باهاش برد بزنی یا فقط برای سوراخ کاری نیاز داری ؟

فقط اینو هم اضافه کنم که برای سوراخ کاری برد از cnc استفاده نمی کنن از پلاتر های قدیمی رده خارج استفاده میکنن
    به جای قلم پلاتر یک اسپندل و مته قرار میدن و همه پدها را تبدیل به نقطه می کنن یعنی قطرشون 0 میشه و به صورت عکس ذخیره میکنن
    و این عکس رو میفرستن به چاپگر پلاتر اون هم کار سوراخ کاری رو انجام میده
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
      کلا برای برنامه ریزی cnc از G code استفاده می کندد g مخفف go ( به همان معنی برو به ) استفاده می کنند من درست متوجه سوال شما نشدم شما می خوای cnc بسازی یا cnc داری می خوای باهاش برد بزنی یا فقط برای سوراخ کاری نیاز داری ؟

فقط اینو هم اضافه کنم که برای سوراخ کاری برد از cnc استفاده نمی کنن از پلاتر های قدیمی رده خارج استفاده میکنن
      به جای قلم پلاتر یک اسپندل و مته قرار میدن و همه پدها را تبدیل به نقطه می کنن یعنی قطرشون 0 میشه و به صورت عکس ذخیره میکنن
      و این عکس رو میفرستن به چاپگر پلاتر اون هم کار سوراخ کاری رو انجام میده
      ما از یک سری دستگاه های موجود توی بازار اطلاعات میخواهیم . درمورد cnc ها وپلاتری که گفته شده ..
      اگه عکسی از این دستگاها دارین میخواهیم اگه ادرس, سایتی هست که این دستگاهارو داره معرفی کنید.
      (*!*)

دیدگاه

با سلام
        برای کدام قسمت رو می خواهید سوراخ کاری یا درست کردن خود بورد چون مثلا روش ایزوله کردن ترکها با کندهآ‌کاری مس (نمی دانم دقیقا به این روش چی گفته می شه!) یه پروسه خاصی می طلبه. اکثر برنامه های PCB هم قسمت مربوط به cad/cam دارند. به عنوان مثال برنامه eagle یه ulp برای درست کردن g-codeهای مورد نیاز برای ایزوله کردن ترکها داره (یعنی باید دانلود کنید و بهش اضافه کنید).
        شما باید دقیقا بگویید چه استفاده ای مد نظر شما است.
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
          با سلام
          برای کدام قسمت رو می خواهید سوراخ کاری یا درست کردن خود بورد چون مثلا روش ایزوله کردن ترکها با کندهآ‌کاری مس (نمی دانم دقیقا به این روش چی گفته می شه!) یه پروسه خاصی می طلبه. اکثر برنامه های PCB هم قسمت مربوط به cad/cam دارند. به عنوان مثال برنامه eagle یه ulp برای درست کردن g-codeهای مورد نیاز برای ایزوله کردن ترکها داره (یعنی باید دانلود کنید و بهش اضافه کنید).
          منظور از ترک چیه؟ روش ایزوله کردن چیه؟
          من درمورد سوراخ کاری با درست کردن خود بورد هر دو اطلاعات میخواهم.
          میخوام بدونم قیمت دستگاه چقدره ؟ روش تولید برد چچوریه یعنی مس فیبر رو می کنه ؟ کجا این دستگاه رو می فروشند کاتالوگ دستگاه رو می خواهم.
          {یکی از دوستام می خواهد یه کسب وکار توی شهر راه بندازه نیاز به اطلاعات دارم}
          (*!*)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz.mahdavi
            منظور از ترک چیه؟ روش ایزوله کردن چیه؟
            من درمورد سوراخ کاری با درست کردن خود بورد هر دو اطلاعات میخواهم.
            میخوام بدونم قیمت دستگاه چقدره ؟ روش تولید برد چچوریه یعنی مس فیبر رو می کنه ؟ کجا این دستگاه رو می فروشند کاتالوگ دستگاه رو می خواهم.
            روش ایزوله کردن به این صورت هست که دور ترک کندهآ‌کاری میشه و از بقیهٔ مدار جدا میآ‌شود.
            مانند شکل زیر که به این روش توسط CNC ساخته شده است. (جالب است بدانید که این PCB یک پروگرامر usbasp است )

عکسهای بیشتر :
            http://sourceforge.net/apps/mediawiki/pcb2gcode/index.php?title=Pictures

من یکبار PCBی که توسط نرمآ‌افزار geda/pcb کشیده بودم را به این فرمت تبدیل کردم و در نرمآ‌افزار EMC آنرا مشاهده کردم. تجربهٔ جالبی بود!
            http://sourceforge.net/apps/mediawiki/pcb2gcode/index.php?title=Main_Page

چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

برای کسب و کار اون هم در زمینه بدون بازار الکترونیک با cnc متضرزر میشید توجیه اقتصادی نداره
              چون پیچیده ترین pcb آ‌رو با فتو شیمی تو یه مغازه 2*2 متری میزنن تو شهر ما pcb آ‌دو لایه رو صبح ایمیل میزنی ظهر تحویل میگیری ( قصد توهین ندارم ولی عین تومن کشی شده 3 تومن از یکی 5 تومن از یکی 8 تومن از دیگری ) حالا شما 1000 برد سفارش بده فکر می کنی با cnc میزنن نه با اسپری همونجا میزنه و خشک میکنه و ...
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوکش مته هستش؟
                حالت دریل کار میکنه؟
                توی ایران این دستگاها هستند؟
                لوازمش توی تهران پیدا میشه ؟ کجا؟
                قیمت این دستگاه چنده؟
                مرسی دوست عزیز حمید رستمی کلی حال دادی..
                بازم اگه اطلاعاتی, عکسی, فیلمی توی این زمینه داری برامون بفرست..
                (*!*)

دیدگاه

نوکش مته هستش؟
                  حالت دریل کار میکنه؟
                  توی ایران این دستگاها هستند؟
                  لوازمش توی تهران پیدا میشه ؟ کجا؟
                  قیمت این دستگاه چنده؟
                  مرسی دوست عزیز حمید رستمی کلی حال دادی..
                  بازم اگه اطلاعاتی, عکسی, فیلمی توی این زمینه داری برامون بفرست..
                  با سلام
                  نوکش برای کنده کاری مته نیست. اسم ابزاری که سر فرز (اسپیندل) دستگاه متصل می کنند برای ایزوله کردن ترکآ‌ها v-shaped bit نام داره (اسم فارسی اون رو نمی دونم چون تا حالا دنبالش نرفتم).

کلا همون طور که یکی از بچه ها گفتند استفاده از CNC برای ساخت بورد مدار چاپی به صورت صنعتی مقرون به صرفه نیست. فقط کاربرد CNC در سوراخ کاری بوردها و کارهای مشابه است. کلا لیتوگرافی و روشهای نوری خیلی ارزانتر و بهتر جواب می دهند.
                  من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
                    نوکش برای کنده کاری مته نیست. اسم ابزاری که سر فرز (اسپیندل) دستگاه متصل می کنند برای ایزوله کردن ترکآ‌ها v-shaped bit نام داره (اسم فارسی اون رو نمی دونم چون تا حالا دنبالش نرفتم).

کنده کاری چیه؟ اسپیندل چیه؟ میشه توضی بیشتر بدین؟
                    این ابزار هارو میشه توی تهران پیدا کرد؟
                    ایا این قطعه بالا روی فیبر کشیده بشه فیبر رو از هم ایزوله (مس فیبر رو برش میزنه) میکنه؟ نوکش خراب نمیشه؟
                    (*!*)

دیدگاه

سلام
                      پیشنهاد می کنم اینو ببین
                      http://www.andyn.dsl.pipex.com/pcb_engraving.htm
                      اسپیندل هم همون چیزی هست که می چرخه(مثل سه نظام دیرل).
                      این ابزار ها رو میتونی درست کنی مثلا از جنس HSS یا کارباید(الماسه).
                      HSS یه نوع نولاد تند بر هست که میتونه مس رو ماشین کاری کنه.و ساخت ابزار از HSS اسون تر از کارباید هست.قیمت شمش HSS چینی 200*4*20 تقریبا 5 هزار تومنه.که میتونی بدی ابراز تیز کنی های صنعتی برات هر ابزاری که بخوای درست کنند.در مورد کارباید هم بیخیال شو.نوکشم بعد از یه مدت ماشین کاری خراب میشه ولی باز میتونی تیزش کنی(ماله کارباید خیلی خیلی دیر خراب میشه و خیلی هم گرونه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
                        اسپیندل هم همون چیزی هست که می چرخه(مثل سه نظام دیرل).
                        این ابزار ها رو میتونی درست کنی مثلا از جنس HSS یا کارباید(الماسه).
                        HSS یه نوع نولاد تند بر هست که میتونه مس رو ماشین کاری کنه.و ساخت ابزار از HSS اسون تر از کارباید هست.قیمت شمش HSS چینی 200*4*20 تقریبا 5 هزار تومنه.که میتونی بدی ابراز تیز کنی های صنعتی برات هر ابزاری که بخوای درست کنند.در مورد کارباید هم بیخیال شو.نوکشم بعد از یه مدت ماشین کاری خراب میشه ولی باز میتونی تیزش کنی(ماله کارباید خیلی خیلی دیر خراب میشه و خیلی هم گرونه)
                        اگه الماسه رو روی pcb با دست بکشم می تونم راحت مس رو برش بزنم.. ایا میتونم سفارش نازکترین نوک رو بدم؟ من میخوام مس روی فیبر رو با 0.1mm برش بزنم!!
                        اقا قیمت این دستگاها چنده؟ کجا دارن؟
                        (*!*)

دیدگاه

اگه الماسه رو روی pcb با دست بکشم می تونم راحت مس رو برش بزنم.. ایا میتونم سفارش نازکترین نوک رو بدم؟ من میخوام مس روی فیبر رو با 0.1mm برش بزنم!!
                          اقا قیمت این دستگاها چنده؟ کجا دارن؟
                          با سلام
                          برای CNC باید با شرکتهایی که این دستگاه رو تولید میآ‌کنند مستقیم تماس بگیرید چون معمولا قیمتشون روی در یک ارتباط مستقیم میآ‌گویند (چرا، نمیآ‌دانم) شما به سایت cnckaran که یه مرجع سیآ‌انآ‌سی هست مراجعه کن با شرکتها تماس بگیر و قیمت کن.
                          در مورد اون به قول شما الماسه هم با کشیدن نمیآ‌تواند شیار ایجاد کند چون طراحی شده است تا در حالت چرخش به حول محورشان، عمل کنند (معمولا با سرعت خیلی بالا از ده تا پنجاه هزار دور در دقیقه). در ثانی این ابزار برای برش دادن مدار نیست بلکه برای کندهآ‌کاری ظریف مس از روی سطح است که فکر کنم بتوان با نوعآ‌هایی که زاویه تیزی دارند (مثلا 10 یا 20 درجه) شیارهایی با ضخامت 0.1mm هم ایجاد کرد. البته من تجربه ندارم و باید از شخصی که تجربه این کار را دارد به صورت دقیق پرسید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط manian
                            به عنوان مثال برنامه eagle یه ulp برای درست کردن g-codeهای مورد نیاز برای ایزوله کردن ترکها داره (یعنی باید دانلود کنید و بهش اضافه کنید).
                            سلام دوستان
                            [glow=red,2,300]فوری!!!!![/glow]
                            شما می تونین یه مثال بزنین تا این مسله برام جا بیفته؟
                            چجوری باید ulp برای درست کردن g-codeهای بهش اضافه ؟ بعدش چجوری به g-code تبدیل کنیم؟

اضافه شده در تاریخ :

سلام
                            من فایل رو اضافه کردم ولی run که میکنم پیغام بالا رو میده این یعنی چی؟
                            (*!*)

دیدگاه

سلام
                              منهم مشکل شمارو دارم یک برنامه به نام copper cam است که pcb رو جی کد میده اما نمیدونم فرمت pcb چه باشه تا این نرم افزار اونو تبدیل کنه. واگر شما راهی پیدا کردی لطفا بفرمایید تا مشکل منم حل شه ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X