اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

(ترمو الکتریک مرموز و جالب) کولر برقی و کم مصرف اما متفاوت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

(ترمو الکتریک مرموز و جالب) کولر برقی و کم مصرف اما متفاوت

سلام دوستان
    فکر می کنم بیشتر شما با قطعه ترمو الکتریک اشنا شده باشین
    قطعه سفید رنگ نازکی که 3 سالی هست که ناسا وارد بازار کرده وقتی به برق وصلش کنیم یک طرفش سرد میشه و طرف دیگه گرم میشه و اختلاف دمای دو طرفش 60 درجه هست یعنی اگه بتونیم با رادیاتور طرف گرمشو رو 60 درجه نگه داریم طرف سردش 0 درجه دما داره می خواستم بدونم ایا کسی تا حالا تونسته با این قطعه کولر بسازه و اگه ساخته کجا میشه گیرش اورد
    و اصلا ایا به جز کولرهای ابی و گازی پر مصرف کسی نمونه دیگه ای از کولر رو سراغ داره؟

پاسخ : (ترمو الکتریک مرموز و جالب) کولر برقی و کم مصرف اما متفاوت

سلام
    یه نوع کولر هم هست که با گاز شهری کار میکنه!!!
    راجع به این چیزی که گفتی میتونی یه منبع معرفی کنی؟
    نــــ_ـــمـــ_ــــیــــ_ـــدونـــــ_ــم.....

دیدگاه

این قطعه ای که شما میگین اسمش Peltier است. و انواع متفاوتی داره از نوع فیلمی اش تا سرامیکی.
      بعله میشه با این قطعه کولر هم درست کرد. مثلا بعضی اتومبیل های جدید آمریکایی از این قطعه برای سرمایش استفاده میکنن.
      تازه اگه یک طرفش رو خیلی سرد کنین و اون یه طرفش رو خیلی گرم میشه ازش جریان کشید. عین یک پیل سوختی.

ایضا برای overclocking و خنک کردن محیط داخلی pc هم میشه استفاده اش کرد.

با اجازه تون ربطی به ناسا هم نداره. چون خود من چهار سال پیش با قیمتی در حدود 40 هزار تومن محصول شرکت nord روسی رو از تهران تهیه کردم.

دیدگاه

اینکه گفتم ساخت ناسا هست و اسمشم ترمو الکتریکه اطلاعاتیه که فروشندش داد که می دونین فروشنده ها اکثرا اطلاعات علمیه بالایی ندارن من سعی کردم باهاش کولر درست کنم اما جواب نداد فقط در حدی که بخوای یک محفظه کوچیک مثل یخچال ماشینو خنک نگه داری خوبه
        در مورد اینکه گفتین میشه از یک طرفش جریان کشید متوجه نشدم میشه بیشتر توضیح بدین

دیدگاه

دقیقا. اما چون مصرفش خیلی پایینه میتونی یک تعدادش رو با یک مکانیسم میکرو کنترلری کنترل کنی تا مثلا یک کولر بسازی. ولی خوب نمیشه ازش انتظار داشته باشی یه اطاق رو برات خنک کنه.
          ایضا این افکت Peltier برگشت پذیره. یعنی اگر قسمت داغ این المان رو سرد کنی و اون طرفش رو گرم؛ یک جریانی مابین دو سیمش برقرار میشه. درست عین پیل سوختی.
          اینا مدل سرامیکی شون و فیلمی شون هست. من خودم یک مدل آلمانیشو با ضخامت نیم میلیمتر دیدم. برای overclocking جون میده. روی google دنبال Peltier بگرد یا یک سری به epanorama.net بزن. خیلی اطلاعات خوبی گیر میاد.
          یک سری به این سایت بزن:
          http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect

بعدشم معمولا تبادل حرارتی بین دو جسم هادی حرارتی خیلی به اختلاف حرارت هم بستگی داره. این کارو میشه به عنوان یک کاتالیزور فیزیکی با این قطعه انجام داد. مثلا این قطعه رو میشه با دو فن برای خنک کردن کابینت های صنعتی استفاده کرد. اونم در یک محیط گرمی مثل اهواز که یک فن به تنهایی کار نمیده.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون به نطر من با این قطعه بیشترین کاری که میشه کرد یخچالهای کوچیک و هیت سینکه اما یه جایی خوندم دانشمندا دارن رو امواج مغناطیسی واسه ساخت سرما کار می کنن که البته هنوز راندمانش خیلی پایینه و در مرحله تحقیقاته

دیدگاه

سلام من یه سی تی کولر ترمو الکتریک مدل 12716 خریدم از سایت با پست پیشتازه شد 44تومان قیمت خودش. 35تومان بود میخواستم بدونم ایا این سی تی توانش چقدره ایا قابلیت یخ زدن رو داره لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

این قطعات که به ترمو الکتریک معروفن به هیچ عنوان بازده خوبی ندارن و یکی از دوستان اینجا به اسم دایی ( احمد آقا) سعی در ساخت کولر کردن که فکر کنم 10 یا 15 تاشو به یه هیتسینگ بزرگ وصل کرده بودن و فن و تشکیلات و با آب چاه خونش هم خنکش میکرد ( بخاطر ایجاد حرارت زیاد در طرف گرم) بعد به ان نتیجه رسیده بود که به کولر گازی بهتره....
                بدرد یخجال تو ماشین میخوره که ساختن برای ماشین ولی نمیشه وقتی ماشین خاموشه زیاد روشن بمونه زودی باطری رو میخابونه.... برای ساخت دماهای زیر سفر در آزمایشگاه هم خوبه . یکی هم ازینا کنار لوله اگزز ماشینش بسنه بود و بازده ماشینشو بالا برده بود 1000 وات برق تولید کرده بود که به دینامش کمک میکرد.

دیدگاه

تاپیک و بحث هاش اینجاس
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=48954.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا آقازاده
                    این قطعه ای که شما میگین اسمش Peltier است. و انواع متفاوتی داره از نوع فیلمی اش تا سرامیکی.
                    بعله میشه با این قطعه کولر هم درست کرد. مثلا بعضی اتومبیل های جدید آمریکایی از این قطعه برای سرمایش استفاده میکنن.
                    تازه اگه یک طرفش رو خیلی سرد کنین و اون یه طرفش رو خیلی گرم میشه ازش جریان کشید. عین یک پیل سوختی.

ایضا برای overclocking و خنک کردن محیط داخلی pc هم میشه استفاده اش کرد.

با اجازه تون ربطی به ناسا هم نداره. چون خود من چهار سال پیش با قیمتی در حدود 40 هزار تومن محصول شرکت nord روسی رو از تهران تهیه کردم.

درود بر شما

در این مطلب تصویری از یک رادیوی نفتی دیده می شود:

http://etesalkootah.blogfa.com/post/80

در گذشته از این وسیله در سطح وسیع برای راه اندازی وسایل کوچک برقی استفاده می شد. اما خودم در دشت مغان و نزد ایل شاهسون بخچال نفتی هم دیده ام که چون یک ایل کوچ نشین هستند و برق ندارند، از یخچال نفتی استفاده می کنند. با بالا و پایین کشیدن فتیله ی چراغ نفتی یخچال، سرمای داخل یخچال تنظیم می شود!!!

پیروز باشید

دیدگاه

سلام دقیقا مصرف برق ترمو الکتریک چند کیلو وات ساعت هست ?
                      چند امپر برق از برق شهری ۲۲۰ولت میکشه?

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X