اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کتاب برای تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کتاب برای تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

سلام

از دوستان کسی کتاب یا سایتی برای تست قطعات درون و بیرون از مدار سراغ داره ؟ البته اگر قابل دانلود باشه خیلی بهتر هست.

در مورد نکات تعمیر برد های الکترونیک هم اگر کتابی یا سایتی باشه ممنون میشم معرفی کنید

با تشکر

تجربیات شما در تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

من میخواستم یه تاپیک دیگه بزنم ولی گفتم سوال منم تقریبا اینه اینجا میگم:

دوستان عزیز اگه میشه تجربیاتی که راجع به عیب یابی مدارات دارین اینجا مطرح کنین.حتی ساده ترین تجربیاتتون هم مفیده. :nerd: :nerd:
    مثلا یه ست بلندگو یا هر چیزی وقتی خراب میشه از کجا میشه ایرادشو پیدا کرد؟
    ممنون از لطفتون :applause: :applause: :applause:
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

پاسخ : کتاب برای تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

اول خودم بگم......شاید دوباره قرعه کشی شد، بهم جایزه دادن
      من چند سال پیش یه دزدگیر با 8051 واسه ماشین درست کردم، وقتی یه موتور سیکلت از کنار ماشین رد میشد، درب هاش بازو بسته میشد :eek:
      اون موقع نمیدونستم جریان از چه قراره، خلاصه هموینطوری واسه خودم تحلیل کردم و به این نتیجه رسیدم که یه مقاومت روی بیس ترانزیستوری که از آی سی، فرمان میگیره، بذارم. که بعدها متوجه شدم که به این مقاومت میگن پول پ. منم کار درستی انجام دادم بودم، خلاصه این که پمپ درب ماشین رو سوزوندم و الانم آثارش هست(وقتی درها باز و بسته میشه، صدای آرمیچرش میاد ) :nice:
      چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

ممنون اگه میشه دوستان دیگه هم شرکت کنن.

دیدگاه

پاسخ : تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

چند نکته در مورد تعمیر مدارات الکترونیک:

1-اولین بخشی که در تعمیر یک مدار الکترونیک و قبل از خرابی قطعات بررسی می شود، صحت اتصالات مدار است. سیم ها، کانکتورها، کلیدها و سایر اتصالاتی که در معرض قطع شدن هستند از جمله مواردی است که باید بررسی شوند. در مدارات قدیمی و به خصوص ولتاژإ¾ بالا، پدیده ای که از آن با عنوان "قلع پوکی" نام برده می شود، بسیار مشاهده می شود. در این پدیده علیرغم اتصال ظاهری قلع به قطعه، در عمل این اتصال از بین می رود و یا ضعیف می شود و یک راه برطرف کردن آن لحیم کاری مجدد پایه مذکور با قلع و روغن لحیم مرغوب است. فیوزهای مدار هم از جمله مواردی است که در همان ابتدا باید بررسی شود و ای بسا به خاطر نوسانی در ولتاژ تغذیه، فیوز مدار آسیب می بیند و با تعویض آن مدار به خوبی عمل می کند.
          2- قطعاتی که در مرزهای توانایی خود از نظر ولتاژ و جریان و توان عمل می کنند، یکی از گزینه های اصلی برای خراب شدن هستند. نیمه هادی های با جریان و ولتاژ بالا و توان مصرفی بالا، مقاومت های وات بالا و سایر قطعاتی که تحت استرس عمل می کنند، معمولا قبل از سایر قطعات خراب می شوند.
          3- قطعات الکترومکانیکی مانند ولوم ها و کنتاکت رله ها و سایر قطعاتی که از نظر مکانیکی در معرض خرابی هستند و با پدیده هایی مانند اکسید شدن روبرو هستند، یکی از موارد شایع دیگر در خرابی هستند.
          4- خازن های الکترولیت و تانتالیوم در برابر خرابی بسیار آسیب پذیر هستند. بحث نشتی خازن های الکترولیت در مدارات سوئیچینگ از پدیده هایی است که بسیاری از تعمیرکارها با آن آشنا هستند و اصولا خازن های الکترولیت دارای سیکل کاری و عمر محدودی هستند.
          5- توجه به شرایطی که منجر به خرابی یک مدار شده در یافتن عیب آن می تواند بسیار مهم باشد. مثلا مداری که گاهی کار می کند و گاهی کار نمی کند در معرض شک نسبت به صحت اتصالات قرار دارد. یا در مورد مداری که با یکبار نوسان یا قطع و وصل برق خراب شده باشد بیشتر باید به قطعات تحت استرس آن از نظر ولتاژ و جریان شک کرد. در همین رابطه در ورودی برخی مدارها قطعه ای به نام VDR قرار داده می شود تا مدار را در برابر ولتاژ محافظت کند که این قطعه در نوسانات منجر به قطع و وصل برق و یا اتصال به ولتاژهای بالاتر از حد مجاز، آسیب می بیند و اکثرا اتصال کوتاه می شود.

موارد زیاد دیگری را می توان در این بحث مطرح کرد که به همین مقدار کفایت می شود.
          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

مرسی خیلی لطف کردین.
            سوال دیگه من اینه که داخل مدار چه جوری میشه یه مقاومت یا خازن خراب رو پیدا کرد یا اصلا اندازه شون رو گرفت؟
            خیلی ممنون

دیدگاه

پاسخ : تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
              سوال دیگه من اینه که داخل مدار چه جوری میشه یه مقاومت یا خازن خراب رو پیدا کرد یا اصلا اندازه شون رو گرفت؟
              اصولا مقدار مقاومت ها در اکثر موارد با خراب شدن افزایش می یابد و در نهایت خود، وضعیت اتصال باز پیدا می کند. بنابراین اگر مقدار مقاومت در مدار اندازه گرفته شود، باید کوچکتر یا مساوی با مقدار نامی آن باشد و این شرط لازم است اما کافی نیست. در مورد خازن اگر مانند خازن های تانتالیوم اتصال کوتاه شود و یا مقاومتی را نشان دهد که بصورت غیر عادی کم باشد ، می توان به خرابی آن شک کرد. خازن های الکترولیت چندصد میکروفاراد به بالا هم معمولا اگر با بار اهمی موازی نباشند، روی رنج چندصد کیلواهم یا بیشتر اهم متر، در لحظه اول حالت اتصال کوتاه نشان می دهند و بعد به دلیل شارژ شدن، مقاومت آنها شروع به زیاد شدن می کند. اما به طور کلی خازن را باید در خارج از مدار امتحان کرد و این روش ها یک ملاک تقریبی برای ارزیابی وضعیت خازن است.
              اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
              دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
              برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
              وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
              قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
              اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
              ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

ممنون از دوستانی که در این بحث شرکت کردن

ولی اگر بتونید کتابی هم معرفی کنید خیلی خوب میشه چون کتاب مراجعه دوباره بهش خیلی راحتتر هست و مطالب هم دسته بندی شده هستند

من خودم این کتاب را پیدا کردم فقط عیبش این هست که خیلی قدیمی (۱۹۹۹) هست و دستگاه های جدید اصلا توش نیست .

Consumer Electronics Troubleshooting and Repair Handbook

http://depositfiles.com/en/files/2fm0dowgm

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X