ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2007/02/03
    106
    2

کتاب برای تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

سلام

از دوستان کسی کتاب یا سایتی برای تست قطعات درون و بیرون از مدار سراغ داره ؟ البته اگر قابل دانلود باشه خیلی بهتر هست.

در مورد نکات تعمیر برد های الکترونیک هم اگر کتابی یا سایتی باشه ممنون میشم معرفی کنید

با تشکر
    2008/02/26
    مراغه- کرمان- اصفهان
    1,960
    63

تجربیات شما در تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

من میخواستم یه تاپیک دیگه بزنم ولی گفتم سوال منم تقریبا اینه اینجا میگم:

دوستان عزیز اگه میشه تجربیاتی که راجع به عیب یابی مدارات دارین اینجا مطرح کنین.حتی ساده ترین تجربیاتتون هم مفیده. :nerd: :nerd:
    مثلا یه ست بلندگو یا هر چیزی وقتی خراب میشه از کجا میشه ایرادشو پیدا کرد؟
    ممنون از لطفتون :applause: :applause: :applause:
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.
    2010/03/15
    خراسان رضوی
    298
    1

پاسخ : کتاب برای تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

اول خودم بگم......شاید دوباره قرعه کشی شد، بهم جایزه دادن
    من چند سال پیش یه دزدگیر با 8051 واسه ماشین درست کردم، وقتی یه موتور سیکلت از کنار ماشین رد میشد، درب هاش بازو بسته میشد :eek:
    اون موقع نمیدونستم جریان از چه قراره، خلاصه هموینطوری واسه خودم تحلیل کردم و به این نتیجه رسیدم که یه مقاومت روی بیس ترانزیستوری که از آی سی، فرمان میگیره، بذارم. که بعدها متوجه شدم که به این مقاومت میگن پول پ. منم کار درستی انجام دادم بودم، خلاصه این که پمپ درب ماشین رو سوزوندم و الانم آثارش هست(وقتی درها باز و بسته میشه، صدای آرمیچرش میاد ) :nice:
    چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)
    2008/02/26
    مراغه- کرمان- اصفهان
    1,960
    63

ممنون اگه میشه دوستان دیگه هم شرکت کنن.

2009/10/27
    تهران
    3,302
    773

پاسخ : تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

چند نكته در مورد تعمير مدارات الكترونيك:

1-اولين بخشي كه در تعمير يك مدار الكترونيك و قبل از خرابي قطعات بررسي مي شود، صحت اتصالات مدار است. سيم ها، كانكتورها، كليدها و ساير اتصالاتي كه در معرض قطع شدن هستند از جمله مواردي است كه بايد بررسي شوند. در مدارات قديمي و به خصوص ولتاژإ¾ بالا، پديده اي كه از آن با عنوان "قلع پوكي" نام برده مي شود، بسيار مشاهده مي شود. در اين پديده عليرغم اتصال ظاهري قلع به قطعه، در عمل اين اتصال از بين مي رود و يا ضعيف مي شود و يك راه برطرف كردن آن لحيم كاري مجدد پايه مذكور با قلع و روغن لحيم مرغوب است. فيوزهاي مدار هم از جمله مواردي است كه در همان ابتدا بايد بررسي شود و اي بسا به خاطر نوساني در ولتاژ تغذيه، فيوز مدار آسيب مي بيند و با تعويض آن مدار به خوبي عمل مي كند.
    2- قطعاتي كه در مرزهاي توانايي خود از نظر ولتاژ و جريان و توان عمل مي كنند، يكي از گزينه هاي اصلي براي خراب شدن هستند. نيمه هادي هاي با جريان و ولتاژ بالا و توان مصرفي بالا، مقاومت هاي وات بالا و ساير قطعاتي كه تحت استرس عمل مي كنند، معمولا قبل از ساير قطعات خراب مي شوند.
    3- قطعات الكترومكانيكي مانند ولوم ها و كنتاكت رله ها و ساير قطعاتي كه از نظر مكانيكي در معرض خرابي هستند و با پديده هايي مانند اكسيد شدن روبرو هستند، يكي از موارد شايع ديگر در خرابي هستند.
    4- خازن هاي الكتروليت و تانتاليوم در برابر خرابي بسيار آسيب پذير هستند. بحث نشتي خازن هاي الكتروليت در مدارات سوئيچينگ از پديده هايي است كه بسياري از تعميركارها با آن آشنا هستند و اصولا خازن هاي الكتروليت داراي سيكل كاري و عمر محدودي هستند.
    5- توجه به شرايطي كه منجر به خرابي يك مدار شده در يافتن عيب آن مي تواند بسيار مهم باشد. مثلا مداري كه گاهي كار مي كند و گاهي كار نمي كند در معرض شك نسبت به صحت اتصالات قرار دارد. يا در مورد مداري كه با يكبار نوسان يا قطع و وصل برق خراب شده باشد بيشتر بايد به قطعات تحت استرس آن از نظر ولتاژ و جريان شك كرد. در همين رابطه در ورودي برخي مدارها قطعه اي به نام VDR قرار داده مي شود تا مدار را در برابر ولتاژ محافظت كند كه اين قطعه در نوسانات منجر به قطع و وصل برق و يا اتصال به ولتاژهاي بالاتر از حد مجاز، آسيب مي بيند و اكثرا اتصال كوتاه مي شود.

موارد زياد ديگري را مي توان در اين بحث مطرح كرد كه به همين مقدار كفايت مي شود.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2008/02/26
    مراغه- کرمان- اصفهان
    1,960
    63

مرسی خیلی لطف کردین.
    سوال دیگه من اینه که داخل مدار چه جوری میشه یه مقاومت یا خازن خراب رو پیدا کرد یا اصلا اندازه شون رو گرفت؟
    خیلی ممنون

2009/10/27
    تهران
    3,302
    773

پاسخ : تعمیر و تست قطعات و بردهای الکترونیکی

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا شفقی
    سوال دیگه من اینه که داخل مدار چه جوری میشه یه مقاومت یا خازن خراب رو پیدا کرد یا اصلا اندازه شون رو گرفت؟
    اصولا مقدار مقاومت ها در اكثر موارد با خراب شدن افزايش مي يابد و در نهايت خود، وضعيت اتصال باز پيدا مي كند. بنابراين اگر مقدار مقاومت در مدار اندازه گرفته شود، بايد كوچكتر يا مساوي با مقدار نامي آن باشد و اين شرط لازم است اما كافي نيست. در مورد خازن اگر مانند خازن هاي تانتاليوم اتصال كوتاه شود و يا مقاومتي را نشان دهد كه بصورت غير عادي كم باشد ، مي توان به خرابي آن شك كرد. خازن هاي الكتروليت چندصد ميكروفاراد به بالا هم معمولا اگر با بار اهمي موازي نباشند، روي رنج چندصد كيلواهم يا بيشتر اهم متر، در لحظه اول حالت اتصال كوتاه نشان مي دهند و بعد به دليل شارژ شدن، مقاومت آنها شروع به زياد شدن مي كند. اما به طور كلي خازن را بايد در خارج از مدار امتحان كرد و اين روش ها يك ملاك تقريبي براي ارزيابي وضعيت خازن است.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2007/02/03
    106
    2

ممنون از دوستانی که در این بحث شرکت کردن

ولی اگر بتونید کتابی هم معرفی کنید خیلی خوب میشه چون کتاب مراجعه دوباره بهش خیلی راحتتر هست و مطالب هم دسته بندی شده هستند

من خودم این کتاب را پیدا کردم فقط عیبش این هست که خیلی قدیمی (۱۹۹۹) هست و دستگاه های جدید اصلا توش نیست .

Consumer Electronics Troubleshooting and Repair Handbook

http://depositfiles.com/en/files/2fm0dowgm

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8