اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط AVR با Wincc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط AVR با Wincc

با سلام

آیا میشه از طریق پورت سریال ارتباط wincc با AVR رو برقرار کرد ؟

پاسخ : ارتباط AVR با Wincc

احتمالا از طزیق modbus میشه. فقط باید یه modbus-master در avr پیاده سازی کنی که کار مشکلی نیست.

دیدگاه

راستی شاید از طریق AS511 هم بشه. اگر درایور WinCC رو داشته باشی. غیر از اون میشه از یک برنامه VC با استفاده از DDE هم بهره برد. یک سری هم به ODK بزن.
      .
      .
      .
      دیگه مورد دیگه ای به ذهنم نمیرسه.

دیدگاه

آقا رضا اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید تا ما هم استفاده کنیم
        با تشکر

دیدگاه

ولله من خودم با WinCC خیلی کار نکردم ولی میدونم که WinCC برای ارتباط با دیگر تجهیزات از یک سری protocol driver استفاده میکنه. این درایور ها از استانداردی بنام OHIO استفاده میکنن که چیزی راجع بهش نمیدونم. اما در نسخه موجود WinCC7 که داشتم دیدم که modbus_TCPIP و Simatic S5 programmers port AS511 و Serial 3964 رو داره. برای ارتباط با AVR میتونی از آسون به سخت از درایور های زیر استفاده کنی:

اول: پروتکل 3964
          دوم: modbus TCP با استفاده از آی سی اترنت ENC28J60
          سوم: پروتکل AS511

پروتکل اولی 3964 خیلی راحتتره. ولی موردی برای دسته بندی اطلاعات نداره و فقط میتونی یک حجمی از اطلاعات خام رو ردوبدل کنی.
          پروتکل modbus بایستی بر اساس TCPIP پیاده سازی بشه که نسبتا مشکل تر هست ولی هم اطلاعات مخصوص application خودت دسته بندی میشه هم بقیه برنامه های غیر زیمنسی مثل citect هم میتونن از اون استفاده کنن. ایضا اطلاعاتش هم خیلی موجوده.
          پروتکل AS511 در اصل برای برنامه ریزی S5 PLC بکار میره اطلاعاتشم یه جورایی موجوده ولی بایستی بقول خودمونی اطلاعاتت رو روی فرم حافظه S5 بخورونی.

اگر خواستی از روی یک برنامه کمکی هم میتونی با AVR ارتباط برقرار کنی و بعدش ارتباط اون برنامه رو با WinCC روی همون PC برقرار کنی. اینکارو میشه هم از طریق DDE انجام داد و هم از طریق پکی بنام ODK که برای توسعه WinCC ایجاد شده.

فکر کنم در این مرحله حداقل برای دست گرمی و رضای خاطر هم که شده همون 3964 عالی باشه.

متن کامل این پروتکل رو هم میتونی در COM525 manual پیدا کنی.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
            این که wincc با plc ها از طریق این نوع پروتوکول ها ارتباط برقرار میکنه درست ولی خود wincc avr رو ساپورت نمی کنه
            انجمن LABVIEW
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
            اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
            http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

در هر صورت wincc هم یک s5 رو نمیشناسه. این پروتکل ارتباطی هست که امکان ارتباط رو برقرار میکنه. بنا براین avr یا هر چیز دیگه ای بایستی یا یکی از این پروتکل ها رو ساپورت کنه یا شما یک پروتکلی برای خودتون توی avr بذارین و wincc رو مجبور کنین تا اونو بفهمه. که فکر میکنم با من هم عقیده هستین که روش اول راحتتره.

ضمنا از طرفی شما پای avr رو وسط میکشین و این یعنی یک سیستم کم قدرت و کم هزینه. شاید راحتترینش و بهترینش توی این موارد همون MODBUS از طریق SERIAL باشه. حالا با RS232 یا RS485.

چون اصل در اینجا تبادل اطلاعات نیست. بلکه تبادل اطلاعات برای avr یک کار جنبی محسوب میشه گرچه ممکنه بدون این تبادل اطلاعات قادر به اجرای عملیاتش نباشه. و از اونجایی که این یک عمل فرعیه نبایستی وقت عمده ای در میکرو براش اختصاص داده بشه. پس بی خیال اترنت گرچه از دید بعضی ها اینجوری کلاسش کمتره.

دیدگاه

من حدود یه سال پیش این کار رو با Dll ای که یکی از دوستانم با زبان #C نوشته بود انجام دادم
                DLL رو تو WinCC فراخوانی کردم. البته از لحاظ سرعت مشکل داشت و تو ارسال حجم زیاد دیتا مشکل پیدا میکرد
                ایرادش تو برنامه نویسیش بود. متاسفانه سورس برنامه رو به من نداده بود که بتونم درستش کنم.

اما چند وقت پیش خودم با LabView برنامه ای نوشتم و اون رو به یک میکرو ATMega128 به عنوان مستر و 20 تا ATMega32 به عنوان Slave ارتباط دادم که به خوبی جواب داد و تجربه خوبی برام بود

شما هم باید به همون روشی که توضیح میدم عمل کنی

برای ارتباط با میکرو فقط فقط به یک پورت ارتباط ساده سریال نیاز دارید.
                نه MODBus و نه CNet و AS511 و نه هیچ چیز دیگه

یک ارتباط سریال ساده

حالا باید یک شیوه ثابت و ساده رو بین میکرو و WinCC قرارداد کنی و برنامه میکرو رو بر همون اساس بنویسی

تو برنامه میکرو فرض کن طرف مقابلت یک میکرو هست و همون طور برنامه بنویس

فقط چندتا نکته رو رعایت کن تا کارت ساده تر بشه

سعی کن سوییچ کردن ارسال یا دریافت از طیق سریال رو کم کنی

یعنی مثلا یک بار همه اطلاعاتی رو که میخوای بفرستی بفرست و سپس فقط یکبار همه اطلاعاتی رو که میخوای بخونی بخون
                اینطوری کار راحت تر میشه. فقط یادت باشه تو این ارتباط WinCC مستر باشه و میکرو Slave

از وقفه دریافت سریال تو میکرو استفاده کن.
                برای نمونه برنامه ها هم توی سایت خدم زیاد قرار داده بودم

حالا باید یه شیوه ارسال و دریافت(شبه پروتکل) رو بین میکرو و WinCC بسازی

مثلا اگه WinCC عدد 150 رو فرستاد به معنای Load کردن اطلاعات جدیده و مثلا 100 بایت اطلاعات رو WinCC برای میکرو میفرسته و در انتهای 100 بایت , میکرو یه بایت به عنوان Acknowledge برای WinCC میفرسته و تمام
                و مثلا اگه WinCC عدد 250 رو برای میکرو فرستاد میخواد از اطلاعات داخل حافظه میکرو باخبر بشه که مثلا در این لحظه میکرو برای WinCC اطلاعات رو میفرسته و تمام

فقط سعی کن همه اطلاعاتی که قراره ارسال کنی , کپسوله کنی و طی یک مرحله بفرستی

اگه مشکلی تو فهمیدن نحوه رابطه سریال داری بپرس

دیدگاه

جناب آقای اکبری. البته ارسال این پست درست نیست. ولی محض اطلاعتون عرض کنم با داشتن برنامه ای بنام reflector که مجانی هم هست میتونین سورس #C اون dll کذایی رو برگردونین.

دیدگاه

ببخشید ولی منظور شما رو از واژه کذایی نمی همم

اولا اون زمان نمیدونستم که این DLL با #C نوشته شده و فرصت این کار رو هم نداشتم و فط میخواستم کارمو راه بندازه

دوما اون DLL کار خاصی انجام نمیداد و فقط پورت سریال رو Config میکرد و باود ریت و ... رو تنظیم میکرد و از همه مهمت یه بافر Stack فراهم میکرد و اونو تو یه آرایه ذخیره و فراخونی میکرد

به هر حال بعد مدتی که کارم راه افتاد متوجه شدم که DLL کار خاصی انجام نمیده و پولی که داده بودم سوخت رفته
                    اما اون چه که مهمه تجربش بود که باعث شد دو سه روز خودم وقت بزارم و همه مشکلاتش رو حل کنم و خودم برنامش رو بنویسم

بهتره بحث فنی بکنیم و کمی نه کیفی :read:

دیدگاه

ببخشید من شدیدا نیاز به برقراری این ارتباط دارم و تنها کسی هم که راهنمایی کرده شمایید.ممنون.
                      اما من میخوام با PLC LS ارتباط برقرار کنم.این روشی که گفتین جواب میده؟
                      یعنی من مثل RS232 اینارو وصل کنم و ...؟

دیدگاه

سلام بله میشه

مدباس رو به میکروت وصل کن ، با یه IC مبدل

..........................

بعد modbus opc server باید نصب کنی

مرحله بعدی کار با wincc opc server هست .نرم افزار مدباس opc که نصب کردی رو رو اونجا انتاب کنی و بعد کار انتخاب تگ ها و ...

.................................................. .......................

دیدگاه

سلام
                          آقا منم میخوام سنسوری که درست کردمو با WinCC کنترل یا اطلاعاتشو مشاهده کنم
                          پروتکل Modbus RTU رو هم تونستم پیاده کنم روی میکرو
                          فقط مشکل در ارتباط با WinCC هست که نمیدونم چطور باید این کار رو بکنم
                          من Modbus رو با استاندارد TIA/EIA-485 پیاده کردم ولی نیمدونم چطور باید به کامپیوتر وصل بشم ( مستقیم به کامپیوتر وصل میشه یا کارت واسط نیاز داره ؟ )
                          و این OPC چی هست دقیقا؟!!!!
                          OPC Server چییه؟!!!
                          درایور شبکه و nRF24L01
                          کاتالوگ محصولات
                          کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                          شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                          فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

سلام
                            فکر کیکنم wincc v5 درایور modbus rtu را داشته باشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bijan.tarakameh
                              سلام
                              فکر کیکنم wincc v5 درایور modbus rtu را داشته باشد
                              سلام
                              والا من که نتونستم یه لینک خوب پیدا کنم برا دانلود
                              اگر دارید بذارید دانلود کنم
                              درایور شبکه و nRF24L01
                              کاتالوگ محصولات
                              کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                              شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                              فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X