ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2010/06/27
    68
    0

محاسبه توان موتور

با سلام خدمت دوستان عزیز
    چون اطلاعات زیادی در مورد الکترونیک و مکانیک ندارم و برخلاف اطلاعات نداشته ام ! دارم روی موضوعی کار میکنم که اتفاقا اطلاعات دقیقی از الکترونیک و مکانیک و برق مورد نیازه !!!(خب دانشجوهای این دوره اینطورین) ازتون خواش میکنم اگر مقدور هست پاسخ مفصل و در حد امکان بصورت ساده اما علمی بدید . متشکرم

راستش دارم تحقیقی میکنم در مورد ساخت یک اتومبیل برقی . البته قرار هست که فقط بصورت تئوری روی کاغذ ساخته بشه . ولی این بدین معنی نیست که عملیاتی نباشه بنابراین باید همه چیز حساب شده باشه .

مشکل اینجاست :
    فرضیات :
    1- وزن اتومبیل 500 کیلوگرم
    2- سرعت 70 کیلومتر بر ساعت

خب از اینجا شروع میکنیم . فرض کنیم ما یک موتور الکتریکی برای این اتومبیل در نظر گرفتیم . این موتور با توجه به وزن اتومبیل و سرعت ماکزیمم 70 کیلومتر باید چقدر توان داشته باشد یا توان مصرفی چقدر است ؟ البته با احتساب گشتاور و راندمان و غیره که من متاسفانه دربارشون چیز زیادی نمیدونم
    . فرمول چی هست . البته فکر کنم فرمول کتاب فیزیک سال سوم دبیرستان زیاد دقیق نباشه .

در کل این موتور در یک ساعت چند وات برق مصرف میکنه ؟ البته با در نظر گرفتن همه چیزهایی که باید محاسبه بشن و من نمیدونم!!!
    دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ

ای هیچ تر از هیچ تو بر هیچ مپیچ!
    2009/10/27
    تهران
    3,302
    773

پاسخ : محاسبه توان موتور

یک ملاک برای شما می تواند توان موتورها در ماشین های با سوخت فسیلی باشد که معمولا بر حسب اسب بخار بیان می شود (یک اسب بخار تقریبا 735 وات است). البته بحث راندمان مصرف توان هم در این محاسبه مهم است و راندمان موتورهای بنزینی و الکتریکی با هم متفاوت هستند. با یک جستجو می توان متوجه شد که حداقل توان اینگونه موتورها در حد چند ده اسب بخار است و مثلا برای خودروی پراید نسیم این عدد 63 اسب بخار ذکر شده بود. با این حساب به نظر می رسد توان موتور مورد نظر شما باید حداقل در حد چندین کیلووات باشد تا بتواند یک خودرو 500 کیلوگرمی را با سرعت 70 کیلومتر به حرکت درآورد. البته محاسبه دقیق مشروط به لحاظ کردن پارامترهای زیادی است که بیشتر به عهده متخصصین مکانیک است و این اعداد تنها در جهت ایجاد یک مبنای مقایسه ای بین خودروهای موجود و هدف مورد نظر شما ذکر شد.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد
    امکان پاسخگویی به سوالات از طریق پیغام خصوصی مقدور نیست
    2005/11/18
    تهران
    1,181
    124

با سلام--البته من رشته ام مکانیک نمیباشد ولی چیزهایی میدانم که امیدوارم درست باشد--برای محاسبه شما باید انرژی جنبشی این ماشین را حساب کنید که برابر است با 1/2xMxV^2 که برابر است با0.5x500kgx19.44m/sx19.44m/s =94478kgfm که اگر تبدیل به وات ثانیه شود برابر است با=926512 وات ثانیه اگر در 10 ثانیه به این سرعت رسیده باشیم توان ان برابر است با 9265 وات که اسب بخار ان میشود 12.6 اسب بخار البته اینها در صورتی است که شما از تلفات اصطکاک صرفنظر کنید ولی در مکانیک راندمان معمولا زیر 70 درصد است یعنی موتوری که برای این کار در نظر میگیرید باید حول وحوش 20 اسب بخار توان داشته باشد. در ظمن وزن مسافرین را هم باید در محاسبات لحاظ کنید .امیدوارم مفید بوده باشد.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp
    2010/06/27
    68
    0

دوستان کسی فرمول کامل تری میتونه بده برای محاسبه توان ؟
    وزن کل همون 500 کیلو گرم سرعت هم حداکثر 70 کیللومتر

2010/06/27
    68
    0

خیلی وقته که دنبال حل این مسئله هستم . ممنون میشم اگه کسی فرمول دقیقی ارائه بده.

2008/03/15
    تبریز
    365
    11

سلام
    فرمول دقیقی در این مورد وجود ندارد چون پارامتر های موثر خیلی زیاده.
    شما زمان رسیدن به سرعت 70 رو نگفتید(معمولا تو خود رو ها زمان رسیدن به سرعت 100 رو برسی می کنند.مثلا برای پراید تقریبا 10-12 ثانیه است).یعنی شتاب.نیروی موتور رو که مستقیم به چرخ ها متصل نمی کنید.یه گیربکس و دیفرانسیل و... هم نیاز دارید.پس باید بین پارامتر های مختلف یه تعادلی برقرار کنید.علاوه بر اون باید انواع اصطکاک های موجود(چرخ و زمین،بدنه و هوا،قطعات داخلی و...) رو برسی کنید.علاوه بر آن شکل ساره بدنه خیلی مهمه که باید طراحی ایرودینامیکی خوبی داشته باشه(یعنی بین نیرو های درگ و لیفت تعادل بر قرار بشه و در سرعت های بالا نیروی مقاوم کم باشه و خودرو تعادل خود رو حفظ کنه).مسائله شما یه مسئله سه بعدی هستش و محل قرار گیری موتور هم روی توان آن تاثیر داره(غیر مستقیم).پس سعی کنید محاسباتتون با یه ضریب اطمینان مناسب باشه مثلا 2.
    راستس یه پیشنهاد.سعی کنید یه سیستم هیبریدی رو خودرو اجرا کنید(یعنی مثلا وقتی ترمز می شه به جای اتلاف انرژی اونو تو یه باتر یا خازن یا... ذخیره کنید.).الان موضوع روز دنیا اینه که اتلاف رو کم کنیم و بازده رو کم کنیم.البته باید با هزینه تولید هم در تعادل باشه.
    موفق باشد
    2010/06/25
    413
    7

موتور هواپيماهم 20 اسب بخار نيست.20 اسب يعني 14.5 كيلو وات.خيييييييلي رقم نجوميه.حتما اشتباه شده يه جايي

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2005/11/18
    تهران
    1,181
    124

با سلام--دوست عزیزی که میگویید موتور هواپیما ...اگر نیم نگاهی به اطلاعات انواع خودرو سواری بیاندازید متوجه خواهید شد که مثلا ماشین سمند حدود 100 اسب بخار و پراید حدود 80 اسب بخار قدرت دارد و برای ماشین مورد نظر دوستمان 20 تا 40 اسب بخار عدد معقولی است.
    2010/06/25
    413
    7

خوب دوست عزيز اون موتورا مكانيكي هستن. اين خودرويي كه ميخواد دوستمون بسازي برقيه. فكر نكنم همچين موتور برقي اي مناسب همچين ماشيني پيدا شه

2005/11/18
    تهران
    1,181
    124

با سلام--دوست عزیز توان --توان است چه مکانیکی باشد و یا غیر مکانیکی --اتفاقا در ماشینهای برقی نیز از موتورهای دی سی با توانهای بالاتر از 20 کیلو وات استفاده میشود و ابعاد انها نیز کوچک است و تفاوتشان با موتورهای دی سی معمولی این است که انها دور بسیار بالایی دارند وبخاطر همین ابعادشان کوچک است.

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16