اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خجالت میکشم بپرسم plc چیه ?

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خجالت میکشم بپرسم plc چیه ?

:redface: واقعان شرمنده ولی نمیدونم plc چیه ؟ کلا اصلا نمیدون در باره چیه :eek: و قراره ترم بعد بردارم :eek: اگه بتونین به طور کلی به من بگین چیه ممنون میشم :redface: :rolleyes:
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

پاسخ : خجالت میکشم بپرسم plc چیه ?

سلام

plc یه پردازنده صنعتی هستش که با توجه به ویژگی هایی که داره تو صنعت استفاده میشه
    داخل خود این plc هم هم از میکروکنترلر 8051 یا z80 , ... استفاده شده و انواع مختلفی دارن

حالا اینکه چرا تو صنعت یه جای میکرو میان از plc استغاده میکنن بر میگرده به امکانات و پارامترهایی که در plc هم از لحاظ سخت افزاری و هم از لحاظ نرم افزاری اضافه شده که شاید اگه بخایم با میکرو این کارو بکنیم زحمت خیلی زیادی بخاد و همین که اون کیفیت لازم برای محیط هاس صنعتی رو نداشته باشه
    مثلا خروجی های plc 24 ولت رل و دیجیتالی و ... هستن و به صورت ماژول به plc وصل میشن ( البته نه در مینی plc ها مثل لوگو ) و حتی ورودی ها هم ماژولار هستند.
    با امکانات دیگه ای مثل مانیتورینگ یا HMI و خروجی جریانی و ...

این نکته رو در نظر بگیریم که plc ها سرعتش نسبت به میکرو ها خیلی کمه و تو جاهایی که سرعت زیاد لازم مجبوریم از میکرو استفاده کنیم و زحمت طراحی رو به جان بخریم

روش های برنامه نویسی plc ها 5 تا باشه فکر کنم که من با lader یا همون دیاگرامی کار کردم ( اکثرا با این زبان کار میکنن ) و اگه سوالی در موردش دشتی اگه بلد بودم به روی چشم !
    صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

http://www.eca.ir/wiki/index.php?title=PLC

شاید بهتر باشه این صفحه را یکم کاملتر کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrdadgh
        روش های برنامه نویسی plc ها 5 تا باشه فکر کنم که من با lader یا همون دیاگرامی کار کردم ( اکثرا با این زبان کار میکنن ) و اگه سوالی در موردش دشتی اگه بلد بودم به روی چشم !
        من فکر می کردم 3 تا بیشتر نیست !
        میشه نام ببرید .
        ممنون

دیدگاه

LD : LADDER DIAGRAM
          دیگرام نردبانی
          IL : INSTRUCTION LIST
          شبیه زبان اسمبلی
          SFC : SEQUENTIAL FUNCTION CHART
          زبان دیاگرامی
          FBD : FUNCTION BLOCK DIAGRAM
          زبان بلوکی
          SL : STRACTURE LIST
          زبان سطح بالا مانند C مه در PLC های جدیدتر استفاده شده

غیر اینها زبان های دیگه ای هم هست که ولی زیاد مطرح نیستند
          صدایی از قلب آذربایجان

دیدگاه

کلمه PLC یعنی POWER LINE CONTROL که در واقع برای
            انتقال دیتا روی برق شهر بکار میره .

ممکنه صحبت های دوستان در بالا هم درست باشه. البته شاید
            توانا بود هر كه دارا بود ز ثروت دل پير برنا بود

دیدگاه

""کلمه PLC یعنی POWER LINE CONTROL که در واقع برای
              انتقال دیتا روی برق شهر بکار میره .

ممکنه صحبت های دوستان در بالا هم درست باشه. البته شاید
              ""

سلام
              مقوله ای که شما فرمودید با PROGRAMABLE LOGIC CONTROLLER که یه کامپیوتر صنعتی هست فرق داره !!

""

http://www.eca.ir/wiki/index.php?title=PLC

شاید بهتر باشه این صفحه را یکم کاملتر کنیم.
              "
              "

من دوست دارم که تو بخش ویکی فعالیت کنم ولی بلد نیستم ! شاید جاش اینجا نباشه ولی یکم راهنمایی کنید !
              صدایی از قلب آذربایجان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrdadgh
                مقوله ای که شما فرمودید با PROGRAMABLE LOGIC CONTROLLER که یه کامپیوتر صنعتی هست فرق داره !!
                چرا فکر میکنید POWER LINE CONTROLLER نیست . شاید دوستمون
                منظورش همینه . شاید شما علم غیب دارید :biggrin: oo:

دیدگاه

ولله یخده مثل اینکه قرو قاطی شد ولی plc هم برای Power Line Carrier یعنی انتقال اطلاعات از روی خطوط برق استفاده میشه و هم برای Programmable Logic Controller یعنی کنترلر منطقی برنامه پذیر. اگر مورد دومش وسط باشه این یک سیستم مطمئن و عام برای کارهای اتوماسیون صنعتی در سطح یک است. یعنی مواقعی که میخواهیم حلقه های کنترلی نسبتا ساده ای برای مقاصد realtime داشته باشیم. اون قدیما عمدتا زبان ladder و stl استفاده میشد ولی کم کم به این فکر افتادن که اهه ... میشه اینا رو هم استاندارد کرد. بخاطر همین استاندارد IEC-61131 رو دادن که این چهار پنج روش متفاوت فعلی یعنی ladder, IL, SCF, و غیره رو پوشش میده.
                  ضمنا فقط مسئله سرعت وسط نیست. بلکه یک سری منطق های دیگه ای هم پشت قضیه هست. مثلا با اینکه plc هی s7-400 زیمنس بسیار قوی هستن ولی اگر یک سیگنال دیجیتال روی ورودی ها شون بیش از 7 تا 10 هرتز سرعت داشته باشه اصلا قابلیت استفاده نداره چون این سیگنال دیگه یک سیگنال وضعیت نیست...یک کلاکه و بایستی فقط شمردش. یا مثلا در نسل قدیمی تر یعنی s5 با اینکه میشه حجم یک بلوک را تا 64KW افزایش داد ولی PG (محیط برنامه نویسی استاندارد زیمنس) فقط تا 4KB رو قبول میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
                    و قراره ترم بعد بردارم

نوشته اصلی توسط Alpha+
                    چرا فکر میکنید POWER LINE CONTROLLER نیست . شاید دوستمون
                    منظورش همینه . شاید شما علم غیب دارید :biggrin: oo:
                    آقا حامد گفتن میخوان ترم بعد وردارن. خوب اگه شما جایی رو میشناسین که POWER LINE CONTROLLER جزو واحدهاشونه بگید بریم دوباره اونجا درس بخونیم. چون بعیده دانشگاههای ما اینقدر پیشرفته باشن(شوخی کردما به دل نگیرید)
                    ولی منظور آقا حامد همون PLC مشهور خودمونه.
                    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                      آقا حامد گفتن میخوان ترم بعد وردارن. خوب اگه شما جایی رو میشناسین که POWER LINE CONTROLLER جزو واحدهاشونه بگید بریم دوباره اونجا درس بخونیم. چون بعیده دانشگاههای ما اینقدر پیشرفته باشن(شوخی کردما به دل نگیرید)
                      ولی منظور آقا حامد همون PLC مشهور خودمونه.
                      شاید یه پروژه اختیاری باشه کی میدونه . مگه اسم واحد های درسی رو آورده ؟!!!

فکر کنم فقط من هستم که علم غیب ندارم :-((

دیدگاه

این علم اکتسابیه برا بدست آوردنش باید با مدیر سایت آقای بلورچیان صحبت کنین.(همون زیرمیزی خودمون) :twisted: :twisted:
                        It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Alpha+
                          شاید یه پروژه اختیاری باشه کی میدونه . مگه اسم واحد های درسی رو آورده ؟!!!

فکر کنم فقط من هستم که علم غیب ندارم :-((
                          بابا بیخیال کی power line carrier رو میاد به عنوان درس ارائه بده
                          اون آخرش میشه یه جلسه

دیدگاه

داداش اااااان گلم من میدونم فقط کارگاه plc و خود درس plc داریم در ضمن من قراره تابستون برم کلاس اموزشی یاد بگیرم :wow: میام حال حمتونو میگیرم :mrgreen: حالا واسم 100 تا (البته 5 تا بیشتر نبود فک کنم :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen نوع plc میارین وسط تا من نا امید شم نه داداش بیشترم خوشم اومد چون تا حالا 3 تا معنی واسش در اومده
                            [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

به نظر من اگه کلاس های فنی و حرفه ای رو برید خیلی بهتره.....اول اینکه مجانیه....دوم اینکه مدرک میدن....سوم اینکه بازار کاریش بهتره(بخاطر مدرکش)...چهارم اینکه معمولا امکاناتش بالاست(فنی حرفه ای اصفهان که امکاناتش خوبه ) پنجم اینکه زمان دورش زیاد تر از آموزشگاهای بیرونه و شما زمان زیادی برای کار با PLC رو دارید :agree:

موفق باشید :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X