ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2010/04/22
    11
    0
    1a

چند سوال در مورد آنتن

سلام
    چند تا سوال در مورد آنتن دارم ممنون ميشم جواب بدين.
    1- امپدانس كابل آنتن رو چطوري محاسبه ميكنند و وابسته به چه پارامترهايي هست؟ فرمولش چيه ؟ مثلا اينكه ميگن امپدانس كابل هم محور كواكسيال 75 اهم هست چطوري حساب ميشه؟ يعني كابل آنتن در برابر همه فركانسها (مثلا 100Mhz تا 10Ghz) به اندازه 75 اهم مقاومت داره و طول كابل هم تاثير گذار نيست!!! يا اينكه اين 75 اهم براي يك متر كابل و يك فركانس مشخص گفته مي شود.
    2- امپدانس آنتنهايي كه براي تلويزيون ساخته ميشه بايد خروجي 75 اهم داشته باشه ولي در مورد آنتنهاي مايكرواستريپ با مولتي متر اتصال باز (اهم بينهايت) نشان ميده.جريانش چيه؟! امپدانس خود آنتن چطوري محاسبه ميشه؟
    3-آيا ميشه چند تا آنتن مربوط به يك باند مثلا uhf رو بصورت موازي بست و با يه مدار مچينگ ،امپدانس خروجي را 75 اهم كرد تا گين آنتن تقويت بشه.
    2009/06/09
    استان فارس
    161
    1

پاسخ : چند سوال در مورد آنتن

می دونیم که prd=0.5I*R
    و توان تشعشعی یک آنتن از روابط پیچیده ای بدست میاد
    ابتدا با توزیع جریان آنتن که داریم میدان های راه دور آنتن رو بدست میاریم
    و بعد توان تشعشعی رو و از روی آنها Prad
    و تمام
    ميتوني واسه تشکر اون دکمه جيزه رو فشار بدي!
    D:
    2009/03/09
    266
    7

سلام
    دوستان خواهشا سوال منو هم همراه این سوالات جواب بدین : :arrow:
    آیا سری یا موازی کردن دو یا چند آنتن در گیرندگی آنها تاثیر داره ؟ در تصویر TVچطور ؟
    چطور می توان یک آنتن خوب را تشخیص داد ؟
    امروز زندگی را آغاز کن !
    امروز مخاطره کن !
    امروز کاری کن !
    نگذار که به آرامی بمیری !
    پابلو نرودا
    2009/06/09
    استان فارس
    161
    1

وقتی طول موج کوچیک میشه کار کردن با عدوات هم سخت میشه
    به فرض اگه دو آنتن رو سری یا موازی کنی دلیلی برای تقویت سیگنال اصلی نیست
    چون طول موج کمه و ممکنه دو سیگنال زمانی که با هم جمع میشن همدیگه رو تضعیف کنن
    این مباحث بر میگرده به طول خط انتقال که باید طوری انتخاب بشه که این اتفاق نیفته
    D:
    2010/04/22
    11
    0
    1a

با تشكر
    امپدانس كابل آنتن رو چطوري محاسبه ميكنند و وابسته به چه پارامترهايي هست؟ فرمولش چيه ؟ مثلا اينكه ميگن امپدانس كابل هم محور كواكسيال 75 اهم هست چطوري حساب ميشه؟ يعني كابل آنتن در برابر همه فركانسها به اندازه 75 اهم مقاومت مغناطيسي داره و طول كابل هم تاثير گذار نيست؟

2009/06/09
    استان فارس
    161
    1

با توجه به ولتاژ و جریانی که توی کابل برقرار میشه بدست میاد
    روابط ولتاژ و جریان هم از روی میدان های داخلی کابل بدست میاد
    D:
    2008/12/15
    تهران
    563
    14

سلام
    معمولا امپدانس ورودی آنتن ها رو با توجه به استاندارد 50 اهم طراحی می کننن و که مهم تر از این تطبیقی که باید بین کابل کواکسیال با ورودی آنتن ایجاد شه (اگه این تطبیقه نباشه تمام سیگنالی که قراره از کابل به آنتن یا از آنتن به کابل ردو بدل شه از بین می ره) که این کار رو هم معمولا با تطبیق دهنده ی امپدانس ربع مربع (به عنوان خط انتقال) یا همون Lamda/4 صورت می دن که می تونی 50 یا 75 اهم رو به امپدانسی دلخواه آنتن تطبیق بدی .
    معمولا برای اینکه در کابل های کواکسیال به امپدانس استاندارد برسی ، در طراحی کابل های Coax نسبت شعاع هادی داخلی Coax به شعاع اصلی کابل رو به 2.3 برسونی (البته با فرض ضریب دی الکتریک 1) ، البته به میدان داخلی ایجاد شده در داخل خود کابل هم که از نوع TEM هست هم بستگی داره

موفق باشی.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41852.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=52915.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43336.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37862.0
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=43699.0
    2008/02/15
    136
    1

توان تشعشع شده از آنتن از روابط پيچيده اي به دست مياد و قبلش بايد توزيع جريان روي انتن رو به دست بياري و بعدش ميدان هاي
    الكتريكي و مغناطيسي رو به دست بياري و با توجه به قضيه پويينتينگ توان تشعشع شده رو به دست بياري .
    بعد اين توان و جريان پايه هاي آنتن رو بذاري تو فرمول p=ri^2
    بعد بهش مي گن مقاومت تشعشعي آنتتن و اصلا با اون تصور اوليه از مقاومت شباهت نداره.
    بعضي انتن ها هم جريان و ولتاژ هم فاز ندارن و به همين خاطر بهش امپدانس ميگن.
    ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
    هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
    گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم
    2007/03/03
    تهران
    44
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط 1a
    1- امپدانس كابل آنتن رو چطوري محاسبه ميكنند و وابسته به چه پارامترهايي هست؟ فرمولش چيه ؟ مثلا اينكه ميگن امپدانس كابل هم محور كواكسيال 75 اهم هست چطوري حساب ميشه؟ يعني كابل آنتن در برابر همه فركانسها (مثلا 100Mhz تا 10Ghz) به اندازه 75 اهم مقاومت داره و طول كابل هم تاثير گذار نيست!!
    2- امپدانس آنتنهايي كه براي تلويزيون ساخته ميشه بايد خروجي 75 اهم داشته باشه ولي در مورد آنتنهاي مايكرواستريپ با مولتي متر اتصال باز (اهم بينهايت) نشان ميده.جريانش چيه؟! ا
    3-آيا ميشه چند تا آنتن مربوط به يك باند مثلا uhf رو بصورت موازي بست و با يه مدار مچينگ ،امپدانس خروجي را 75 اهم كرد تا گين آنتن تقويت بشه.
    سلام

ج-1) در مبحث میدان و امواج امپدانسها با مفاهیم مختلفی تعریف می شود! سوال شما ناشی از اشتباه کردن دو مفهوم مختلف امپدانسی است ! اینکه روی کابل کواکس می نویسند 75 اهم به معنی امپدانس مشخصه (خط یا آنتن) است یعنی شعاع سیم هادی و شیلد به گونه ای طراحی شده اند که امپدانس مشخصه (Z0) آن 75 است این امپدانس به طول کابل یا فرکانس بستگی ندارد و فقط به شعاع هادی و شیلد وابسته است
    امپدانس دیگری که شاید مد نظر شما باشد و در طراحی بسیار مورد اهمیت است. امپدانس ورودی آنتن(امپدانس تشعشعی) یا امپدانس ورودی یک خط انتقال است که به فرکانس طراحی ، طول خط و امپدانس مشخصه خط وابسته است
    به واقع شما با تغییر فرکانس امپدانس ورودی را تغییر می دهید نه امپدانس مشخصه !

ج-2) بی خیال! شما کلا مباحث موج را زیر سوال بردی!!
    اگر درس مغناطیس را پاس کرده باشی اولین جلسه به شما می گویند که قوانین kvl و kcl در فرکانس ها بسیار بالا نقض می شه ! در واقع یک سیم که روی هوا ول شده و به هیچ جا وصل نیست دارای جریان و ولتاژ است !
    علتش خیلی واضحه چون مدار در هوا کامل میشه ! خیلی مبتدیانه بگم :جریان (وقتی تششع می کنه از سطح می شه میدان ) داخل هوا می ره و از اون طریق بر می گرده به زمین :biggrin: این سوال شما مثل اینکه به یکی از دو صفحه خازن مولتی متر بزنی و بگی پس چرا مدار بازه!؟ امپدانسش کو؟ شما اگر فاصله همون دو صفحه خازن رو 180 درجه بکنی یک آنتن داری.

ج-3) هیچ کاری نشد نداره ! منتها این به معنی هویجوری بودن هم نیست ! سوال شما در عمل انجام می شه تحت عنوان آرایه کردن آنتن ها البته بیشتر برای افزایش directivity استفاده می شه تا گین . خودش دنیایی هست !
    وقتی توی این سایت به مخابرات فقط در حد ابزار الکترونیک نگاه بشه، طبیعی که شما تفاوتی بین آنتن و یک پاره حلبی قائل نشید ! :angry: :angry:

گاه باش که مومن عاشق فرصت سرگرمی ندارد (ع.ص)
    2009/04/25
    2
    0

خیلی خیلی ممنون و خدا قوت
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13