اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لحیم کاری (SMD)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لحیم کاری (SMD)

سلام من میخام یه ATmega32 رو لحیم کنم ، تاحالا SMD لحیم نکردم :redface: بچه هایی که این کارو کردن یکم راهنمایی کنند .
    مرسی.
    A-Hosseini

پاسخ : لحیم کاری (SMD)

قطعات smd رو باید با هیتر لحیم کاری کنی.
    اگه هیتر نداری بده بیرون.
    pcb شو خودت در آوردی؟
    با چی؟
    الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Iran-PC
      قطعات smd رو باید با هیتر لحیم کاری کنی.
      اگه هیتر نداری بده بیرون.
      pcb شو خودت در آوردی؟
      با چی؟

بردشو دادم بیرون چاپ کردن روی بردهم از ماده سبزا (اسمش نمیدونم چیه ) زدم ، یعنی هیچ راهی نداره با این هویه نوک تیزا و قلع 0.3 بشه لحیم کرد من شنیدم یه چیزایی دربارش
      A-Hosseini

دیدگاه

شدنش شاید بشه اما خیلی سخته.
        44 تا پایه داره.
        اونم نزدیک به هم.
        الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

فکر نکنم بشه ... خیلی سخته ... یه کم دستت بلرزه .................................................. ..................................... :cry: :cry: :cry: :surprised: :surprised:
          ¸.•`¯`•.¸¸. S.A.E.I.D .¸¸.•`¯`•.¸
          ~~ ~~> M~S~K <~~ ~~

دیدگاه

من میدونم اونهایی که وارد هستند با نوک هویه معمولی و مایع فلاکس ( روانساز ) به راحتی همه پایه ها را لحیم میکنند و با نوک هویه قلع اضافی را پاک میکنند .

یعنی همه پایه های هر طرف از آیسی را در یک مرحله لحیم میکنند !!

دیدگاه

با هیتر که 3 سوت کار داره.
              فکر نکنم هم گرون ازش بگیرند.
              به خراب شدن پایه های میکرو و pcb نمیارزه.
              محم طراحی و برنامته پسر . فکر نکن اگه این کار رو هم بدی بیرون یعنی خودت هیچکاری نکردی.
              الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

بدون Hot Air می تونید قطعه ی SMD رو مونتاژ کنید، فقط باید دقت کنید که اگر خراب بشه هم قطعه تون رفته هم PCB!!

مراحل کار:
                1. یک هویه ی 20 وات با نوک SMD تهیه کنید.
                2. جای پایه ها رو یه کم روغن لحیم بزنید.
                3. یک مقدار کم قلع روی آن قرار دهید و با نوک هویه اون رو روی Pad ها (جای پایه ها) بخش کنید. (دقت کنید که اتصال نداشته باشه)
                4. IC رو روی برد بگذارید و با نوک هویه پایه ها رو یکی یکی خم کنید تا به برد متصل بشه.
                5. بردتون رو با الکل و مسواک بشویید.

توجه کنید که این کار باید با حوصله انجام بشه، من با این روش قطعات TQFP رو به راحتی مونتاژ کرده ام. اگر فکر می کنید به ریسک اش نمی ارزه بگید من یه جا بهتون آدرس بدم که 1500 تومان میگیره با Hot Air نصب می کنه.

یک روش دیگه هم هست که توصیه می کنم استفاده نکنید، چون در مورد PCB هایی که تو کوره نرفته برد رو خراب می کنه.
                تمام پایه ها رو تو قلع شناور کنید و بعد با قلع کش، قلع اضافی رو بردارید!! :smile:
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام میشه یکم توضیع بدید کار مایع فلکس چیه و چطوری باید استفاده بشه ، من فقط اسمشو نوشتم .
                  مرسی
                  A-Hosseini

دیدگاه

روغن فلکس یا صحیح اش Flux رو برای مونتاژ با Hot Air استفاده می کنند. و حتی الامکان بهتره ازش استفاده نکنید چون تمیز کردنش مصیبته
                    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shockley
                      روغن فلکس یا صحیح اش Flux رو برای مونتاژ با Hot Air استفاده می کنند. و حتی الامکان بهتره ازش استفاده نکنید چون تمیز کردنش مصیبته

مرسی (+)

سعی میکنم روش لحیم کردن شما رو امتحان کنم
                      A-Hosseini

دیدگاه

سلام:
                        یه راه دیگه هم هستش امتحان کن:
                        یه مقدار فتیله ی لحیم کاری ( اگه نداری از کابل آنتن تلوزیون میتونی استفاده کنی ) رو لحیم خور کن بعدش کمی روغن لحیم به پایه IC بزن بعد پایه IC رو به صورت ضربدری لحیم کن ولی مراقب باش که بقیه پایه ها سر جای خودشون باشن سپس یه تیکه پنبه که با تینر مرطوب شده رو روی سر IC قرار بده (تا بر اثر حرارت ICنسوزه)فتیله رو رویه پایه ها قرار بده نوک هویه(W 20) رو روی فتیله بزارش آروم بکش عقب یادت باشه به فتیله زیاد لحیم نزنی بعد با زره بین پایه ها روچک کن تا اتصال نداشته باشن اخر سر با تینر پایه ها رو از زوغن لحیم پاک کن

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                          تمامی چیزهایی که دوستان گفتند درسته
                          من خودم تا حالا 4 تا m128 , m64 رو لحیم کاری کردم اونم با هویه 40 وات و نوک
                          نمی خوام از خودم تعریف کنم ولی فقط یادت باشه
                          عجله نکن
                          اگه پایه ها به هم چسبید بهترین راه فقط خود هویه است که میتونه اونو جدا کنه اگه اشتباه کنی و زیاد داغش کنی ممکنه ای سی بسوزه یا لحیم زیر ای سی بره و بعدش :bye
                          اگه دستت نلرزه هیچ وفت پایه ها به هم اتصال پیدا نمی کنه
                          یادت باشه نوک هویه ات خیلی خیلی کم لحیم داشته باشه و اگه اضافه شد حتما تمیزش کن و دوباره بهش لحیم بزن
                          موقع لحیم کاری اضافه لحیمتو روی خط منتقل کن تا برای پین بعدی مشکل اضافه لحیم روی نوک هویه نداشته باشی
                          من برای بار اول که لحیم کاری خوب نبود فقط 2 تا پین رو به هم اتصال دادم
                          موفق باشی
                          اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S_B_T
                            من خودم تا حالا 4 تا m128 , m64 رو لحیم کاری کردم اونم با هویه 40 وات و نوک
                            شما از نوک و سیم لحیم smd استفاده کردید ؟

دیدگاه

نه
                              سیم لحیم 37/63 (0.8 میلیمتر)
                              روغن لحیم lotfett
                              هویه 40 وات معمولی
                              اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X