اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساختار FAT32 و سایر فایل ها و اجرای آن با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساختار FAT32 و سایر فایل ها و اجرای آن با AVR

کسی درباره ساختار FAT32 و سایر فایل ها مثل TXT JPEG MP3 AVI و ... چیزی بلده اگه میشه توضیح بدید

پاسخ : ساختار FAT32 و سایر فایل ها و اجرای آن با AVR

سلام. خوبیش شهریار جان؟
    در مورد FAT32 میتونی توی خود سایت ماکروسافت هم اطلاعات کسب کنی، ولی اگه یه اطلاعات کلی بخواهی باید بگم که یه روشی برای ذخیره اطلاعات روی حافظه هست.
    عنوان فایل، اینکه از چه آدرسی تا چه آدرسی ذخیره شده، تاریخ ساخت فایل، تاریخ تغییرات روی اون، شاخه ها و زیر شاخه و عناوین اونها و ... همه و همه در یه بخشی از حافظه ذخیره میشه که به نحوه ذخیره سازی اون FATآ‌ میگن. از FAT12آ‌ شروع شده که برای حافظه های کوچیک بوده و آخرین ورژن اون FAT32 بوده که حافظه های تا 32 گیگ رو ساپورت میکنه. بعد اون هم که NTFSآ‌ اومد که حافظه های بالای 32 گیگ رو هم ساپورت میکنه.
    در مورد فایل ها هم باید یکم دقیق تر بگی میخواهی چیکار کنی دونه به دونه هم باید بگی، فکر کنم خوب باشه از فایل TXT شروع کنی از همه ساده تر هست.
    دقیق بگو می خواهی چیکار کنی با هم کمک میکنیم بتونی انجام بدی.
    موفق باشید
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

با سلام با تشکر از توجهتون :smile:
      من میخواستم طریقه ارسال و در یافت اطلاعات رو بدونم در مورد سایر فایل ها هم میخواستم بدونم بیت به بیتش چه معنی میده

دیدگاه

منم چند وقت پیش کنجکاو شدم که فرمت های مختف از چه روشی استفاده میکنند.تا حالا txt ,bmp ,wave رو کامل فهمیدم (چون از بقیه خیلی ساده تر بودند)ولی بقییه ی فرمت ها یکم پیچیده هستند.مثلا JPEG و MP3 از الگوریتم هافمن برای فشرده سازی استفاده می کنند و این الگوریتم خودش کلی محاسبات داره.البته نه به معنی اینکه نمیشه فقط یه ذره باید حوصله کرد.البته برای MP3 تونستم مشخصات آهنگ رو (ID3 )بخونم.ولی هنوز به اصل آهنگ نرسیدم.
        اگه پایه ای دیکد PNG وgif رو شروع کنیم. فکر کنم از JPEG ساده تر باشند.
        اگه دوستان دیگه هم مایلند بیان وسط تا به یه نتیجه ی خوب برسیم.
        [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

من نمیدونم FAT اصلا چجوری کار میکنه اونوقت چجوری باید این فرمت ها رو دیکد کنم؟ :NO:

دیدگاه

فرض بر این بود که میتونیم فایل ها رو باز کنیم.اگر فت رو بلد نیستی میتونی از کتابخونه های آماده اش استفاده کنیم.

دیدگاه

خب مشکل من اینه که FATرو نمیفهمم
              که مثلا اولین دیتا از برنامه به میکرو رسید مال کدوم قسمته
              اگه میشه در مورد ساختار خود FAT توضیح دهید تا بهتر بشه کار کرد

دیدگاه

خب مشکل من اینه که FATرو نمیفهمم
                به نظر من بهتره اسم کامل FAT رو به کار ببریم ... اسم کاملش جدول fat هست...

مثلا فکرش رو بکن یه سری خانه ی حافظه داریم که شمارش از صفر شورع میشه میره تا 20.

جدول فت میاد مثلا داخل خانه ی اول حافظه اسم فایل رو قرا میده ، خانه ی دوم طول یا همون حجم فایل رو قرار میده ، خانه ی سوم تاریخ ایجاد و مثلا از خانه ی چهارم هم اطلاعات مثلا فایل textت قرار میگیره.

اگه اینطوری باشه شما مثلا هر وقتی که خواستید طول فایل رو بخونید خانه ی شماره دوم رو میخونید یا مثلا اسمش رو از خونه ی اول بر میدارید.

البته این مطالب که گفتم همش " مثلا " بود و شاید اصلا خانه ای رو برای حجم در نظر نگیره ! (شاید خانه ی اول و خانه ی آخر رو ذخیره کنه :agree

انشالله که مطالب بالا تونسته باشه مفهوم جدول FAT رو براتون مشخص کنه :nerd:

موفق باشید :nerd:

دیدگاه

من هم همچین فکری میکردم ولی یه سوال چجوری میفهمه که کدوم مال چیه آخه حجم فایل ها فرق میکنه

دیدگاه

به نظر من بهتره اسم کامل FAT رو به کار ببریم ... اسم کاملش جدول fat هست...
                    FAT خودش کامله.[glow=red,2,300]F[/glow]ile [glow=red,2,300]A[/glow]llocation[glow=red,2,300] T[/glow]able .معنی جدول رو تو خودش داره.

در مورد فهمیدن FAT هم یه سرچی بزنی کلی مطلب گیر میاد.مثلا برای شروع:
                    http://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table
                    بهتره راه رفته ی دیگران رو دوباره ما نریم.از تجربیات بقیه در مورد فت استفاده کنیم تا بشه یه کار جدیدتر کرد.اگر کتابخونه هایی که بچه ها نوشتند رو یه نگاه کلی بندازید خیلی در فهمش کمک میکنه.
                    به هر حال من هم قصد دارم یه کتابخونه ی دیگه برای فت بنویسم .(البته با گلچین کردن بهترین کد ها از کتابخونه
                    های دیگه)گر مایلید خودمون شروع کنیم و با ترکیب کتابخونه ها یه کتابخونه ی جدید بنویسیم.
                    اگر هم که از کتابخونه های بقیه استفاده میکنید , یه سره بریم سراغ فرمت ها!

دیدگاه

من میخوام از اول شروع کنم و همه چیز رو جز به جز یاد بگیرم
                      شاید بتونیم کتابخونه ای با کد کمتر و به صرفه تر بنویسیم و بعد بریم سراغ فرمت فایل ها
                      امیدوارم میکروی مورد نظر شما AVR باشد
                      فعلا نیاز به اطلاعات کامل در مورد FAT نیاز دارم

دیدگاه

فقط یادت باشه فت یه ترتیب ذخیره اعداد بیشتر نیست و اونقدر ها هم پیچیده نیست.اینو هم یه نگاه بنداز:
                        http://www.4shared.com/file/25952902...9/_2__fat.html
                        میکرو هم برای فرمت های ویدیویی و سنگین بهتره ARM باشه ولی برای فت و فرمت های ساده avr خودمون راحت تره.(رم و سرعتش فعلا جواب میده).در مورد بهینه سازی هم پایه ام! :applause:

دیدگاه

در مورد میکرو هم من میخوام پروژه های سرعت بالا را با XMEGA انجام بدم درسته 8بیتیه ولی سرعتش از ARM7 بیشتره 32MHz به بالا(32MIPS)

دیدگاه

دوستان سلام.
                            من خیلی این "چرا؟" "چطوری؟" ها رو دوست دارم. باعث میشه ذهن آدم خیلی خلاق بشه.
                            ولی یه مسئله رو در نظر بگیرید، هدف شما چی هست؟
                            اگه قراره صرفا یادیگری داشته باشید با قالب ها و ... آشنا بشید یا کد نویسیتون رو قوی کنید و وقت کافی هم دارید ایرادی نداره وقت بذارید کامل فت رو یاد بگیرید.
                            ولی اگه فت یه بخشی از پروژه شماست و میخواهید میکرو رو یاد بگیرید ناچارید از فت هم استفاده کنید از کد های آماده استفاده کنید. دیگه ارزش وقت گذاشتن نداره. فقط بدونید چیکار میکنه کافیه.
                            --
                            دوستان مثال زیاد زدن من هم یه مثال دیگه اضافه می کن.
                            فرض کنید یه کتابخونه بزرگ با کلی کتاب دارید و قراره شما تمام این کتاب ها رو مدیریت کنید به طوری که هر کسی هر کتابی از کتابخونه خواست بتونید سریع بهش بدید. برای اینکار شما نیاز به یه دفترچه دارید که بدونید هر کتاب کجاست.
                            FAT تقریبا همچین کاری انجام میده، آدرس شروع و پایان هر فایل رو در خودش ذخیره میکنه و یه سری کارای دیگه.
                            بهترین کدی که به زبان C برای فت دیدم و استفاده کردم اینه:

http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_e.html

از روش کد نویسی ای که اینجا استفاده شده هم میتونید خیلی استفاده کنید. من چیزای زیادی از نحوه کد نویسی این کد یاد گرفتم
                            موفق باشید
                            شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
                            هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
                            چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

راستش من نمیتونم برای جایی کاری انجام بدم چون کسی به من کار نمیده :cry2:
                              به خاطر همین پروژه هایی که انجام میدم دوست دارم تمام اجزاشو یاد بگیرم آخه من وقت اضافه زیاد دارم و نمیدونم چی کار کنم هدف من اینه که چجوری فرمت FAT کار میکنه و بعد برم سراغ دیکد کردن فایل ها و دوست ندارم از کدهای آماده استفاده کنم چون حس خوبی پیدا نمیکنم حالا میخوام بدونم FAT از اساس چجوری کار میکنه همینکه در موردش فکر میکردم چندتا سوال هم به ذهنم رسید:
                              1- اینکه از کجا میشه فهمیدم کدوم فایل کجا هست من فکر میکنم اول کارت یه مقدار حافظه رو برای این کار گذاشتن ولی اگه تعداد فایل ها زیاد شد؟آیا محدودیت ایجاد میشه چه در استفاده از حافظه چه در برنامه نویسی؟
                              2- فولدر چجوری مشخص میشه؟اگه یه فایل رو از جایی به یه جایی دیگه تو کارت کپی کنیم محل دیتا عوض میشه یا اینکه فقط آدرس دهیش عوض میشه؟
                              با تشکر از آقای نحوی از تلاششون من خواهشی داشتم منبع فارسی وجود نداره آخه انگلیسیم ضعیفه و اینکه بخوام ترجمه کنم خیلی طول میکشه و ممکنه بد در بیاد و بعد هم ممکنه اصلا فایده ای نداشته باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X