اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یک طرح ابتکاری برای چاپ مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یک طرح ابتکاری برای چاپ مدار

همینجوری نشسته بودم و فکر میکردم به آینده کره زمین در سال 2012 که نابود میشه یا نه که یی هو خدا یقه مغز من رو گرفت این ایده رو انداخت وسط مغزم انگار خدا خواسته به دست من کاری کنه که ایران دست چین و تایوان و همه چشم بادومی ها از پشت ببنده

تو یکی از سایت ها دیده بودم که چطور شاسی یک پرینتر جوهر افشان معمولی رو با یک جعبه گلابی عوض میکنن طوری که اون شی را که پرینت میزنه رو حول غلطک کشنده کاغذ نپیچونه ( البته بعضی از پرینتر های که رو سی دی چاپ میزنه دیگه به دست کاری نیاز نداره )
    باری به هرجهت اگه این امکان باشه که ما با پرینتر جوهر افشان فیبر رو با جوهر چاپ بزنیم قسمت مشکلش همون اسید است که به هر حال اسید هم مس وهم چاپ رنگی رو باهم میخوره

ایده من از اینجا به دو ایده تقسیم میشه
    ایده اول بعد از چاپ جوهر روی فیبر اون قسمت فیبر که جوهر داره حالا یک لایه غیر فلز داره اگه به صورت نازک نارنجی بتونیم فیبر رو آب کاری با قلع کنیم
    قسمت مسی بدون جوهر یک لایه قلع میگیره بعد جوهر فیبر رو می شوریم در نتیجه روی فیبر یا مسیه یا قلعی حال این لایه قلع نا محلول در اسید سولفریک و آب اکسیژنه است و فقط قسمت جوهر دار حل میشه چون مس در اسید حل میشه

اما ایده دوم
    قبل چاپ فیبر با جوهر پرینتر فیبر رو با قلع روکش میکنیم بعد فیبر رو با جوهر چاپ می کنیم حالا فیبر رو متالیزه میکنیم مس رسوب شده در محلول متالیزه فقط به قسمت های غیر فلزی می چسبه یعنی فقط به جوهر می چسبه بعد جوهر فیبر رو می شوریم در نتیجه روی فیبر یا مسیه یا قلعی حالا یک اسیدی پیدا میکنیم که قلع رو حل کنه و مس رو حل نکنه ( چون مس رسوب کرده خیلی ضعیف و به درد ترک جریان نمی خوره )

القصه ما این مغز آکبند رو چلوندیم یه چیزای گفتیم حالا شما چی میگین

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

پاسخ : یک طرح ابتکاری برای چاپ مدار

ایده های جالبی. اما اگه شما میخواید پرینتر رو دستکاری کنید تا بتونه روی سطح صاف هم پرینت بگیره.چرا این تغییر رو روی پرینتر لیزری نمیدید؟؟؟
    اینجوری فقط روی بورد پرینت میگیرید و اسید کاری میکنید.تازه چاپ راهنما و ... رو هم راحت میشه زد.البته با جوهر مشکی!!!
    ساده تر نیست؟
    [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahinbahari
      ایده های جالبی. اما اگه شما میخواید پرینتر رو دستکاری کنید تا بتونه روی سطح صاف هم پرینت بگیره.چرا این تغییر رو روی پرینتر لیزری نمیدید؟؟؟
      اینجوری فقط روی بورد پرینت میگیرید و اسید کاری میکنید.تازه چاپ راهنما و ... رو هم راحت میشه زد.البته با جوهر مشکی!!!
      ساده تر نیست؟
      پرینتر لیزری کاغذ رو بار دار ( الکتریستیه ساکن ) میکنه بعد تونر رو از روی کاغذ عبور میده که بعضی جاها تونر می چسبه و .... ولی لایه مس که بار دار نمیشه ( الکتریسیته رو انتقال می ده به لبه ها)
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        پرینتر لیزری کاغذ رو بار دار ( الکتریستیه ساکن ) میکنه بعد تونر رو از روی کاغذ عبور میده که بعضی جاها تونر می چسبه و .... ولی لایه مس که بار دار نمیشه ( الکتریسیته رو انتقال می ده به لبه ها)
        حق با شماست . اصلا به هادی بودن مس توجه نکرده بودم.
        روش اولی که گفتید عملی به نظر می رسه .برای آبکاری روش ساده ای سراغ دارید؟ یا باید از روش های پر دردسر مثل وان قلع و آبکاری با برق و... استفاده کرد؟
        این کار برای برد هایی که نیاز به آبکاری دارند خوبه ولی فکر کنم برای کار های معمولی یکم هزینه بر باشه!
        [img width=477 height=100]http://www.eca.ir/pic/upload/agazade.png[/img]

دیدگاه

سلام
          دوست عزیز این فکر یه جورایی 1 یا 2 سال پیش به ذهن من هم رسید
          البته بیشتر قسمت اولش یعنی استفاده از چاپگر سوزنی

چون راه حل باید کمک هزینه تر و ساده تر باشه
          نتیجه نهایی که من بهش رسیدم این بود که باید تغییراتی در جوهر داده بشه که تو آب حل نشه
          که این هم باید دست به دامن مهندس های شیمی و ... شد

دیگه به خاطر مشغله زیاد دنبالش و نگرفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
            عزیزان چرااین قدر عجیب فکر میکنید.
            شماراحت میتوانید از همان پرینتر های مخصوص چاپ روی سرامیک و شیشه استفاده کنید.
            رنگشم فقط با مواد شیمیایی مخصوص پاک میشود.
            این نوع پرینتر ها در هر اندازه ای دربازار اینترنتی موجود میباشند.
            این ایده چند ماهیست که دور سرم میچرخید که اینجا پارکش کردم.
            موفق باشید..........
            هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila

ایده من از اینجا به دو ایده تقسیم میشه
              ایده اول بعد از چاپ جوهر روی فیبر اون قسمت فیبر که جوهر داره حالا یک لایه غیر فلز داره اگه به صورت نازک نارنجی بتونیم فیبر رو آب کاری با قلع کنیم
              قسمت مسی بدون جوهر یک لایه قلع میگیره بعد جوهر فیبر رو می شوریم در نتیجه روی فیبر یا مسیه یا قلعی حال این لایه قلع نا محلول در اسید سولفریک و آب اکسیژنه است و فقط قسمت جوهر دار حل میشه چون مس در اسید حل میشه

اما ایده دوم
              قبل چاپ فیبر با جوهر پرینتر فیبر رو با قلع روکش میکنیم بعد فیبر رو با جوهر چاپ می کنیم حالا فیبر رو متالیزه میکنیم مس رسوب شده در محلول متالیزه فقط به قسمت های غیر فلزی می چسبه یعنی فقط به جوهر می چسبه بعد جوهر فیبر رو می شوریم در نتیجه روی فیبر یا مسیه یا قلعی حالا یک اسیدی پیدا میکنیم که قلع رو حل کنه و مس رو حل نکنه ( چون مس رسوب کرده خیلی ضعیف و به درد ترک جریان نمی خوره )

القصه ما این مغز آکبند رو چلوندیم یه چیزای گفتیم حالا شما چی میگین
              دوست من سلام

فکر کنم یکی از دوستان یه فیلم راجع به همین موضوع از اینترنت پیدا کرده بود و تو یکی از تایپیک ها قرار داده بود.البته از نوع پرینترش اطلاعی ندارم ولی یادمه بعد از پرینت یک کم حرارت میداد و بعد مستقیم اسیدکاری میکرد.که به شخصه فکر میکنم این روش بهتر از روش پیشنهادی شماست(ببخشید).اما در مورد طرحی که دادید و استفاده از فرایند آبکاری جهت پوشاندن فلز محافظ در برابر اسید یه پیشنهاد دارم:
              اگر شما امکان ابفلزکاری دارید میتونید به جای اینکه فلز قلع رو رو روی قسمتهای چاپ نشده(مسی) بشونید.میتونید با آند قرار دادن مدارچاپی در الکترولیت مس مسهای اضافی رو به عنوان آند روی یک کاتد منتقل نمائید.این فقط یک پیشنهاده ولی فکر کنم توجیه زمانی و اقتصادی نداره.

زکات علم،نشر و پخش آن است.
              {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
                عزیزان چرااین قدر عجیب فکر میکنید.
                شماراحت میتوانید از همان پرینتر های مخصوص چاپ روی سرامیک و شیشه استفاده کنید.
                رنگشم فقط با مواد شیمیایی مخصوص پاک میشود.
                این نوع پرینتر ها در هر اندازه ای دربازار اینترنتی موجود میباشند.
                این ایده چند ماهیست که دور سرم میچرخید که اینجا پارکش کردم.
                موفق باشید..........
                میشه در مورد این نوع پرینترها بیشتر اطلاعات بدین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghasedak2716
                  میشه در مورد این نوع پرینترها بیشتر اطلاعات بدین؟
                  کاربرد اصلی این پرینت ها مربوط است به چاپ روی لباس و بشقاب و لیوان.
                  که مدل های ساده تر هم روی سطوح صاف مثل شیشه و سرامیک پرینت میکند.
                  کیفیت چاپ در این پرینتر ها بالاست.
                  تازه میتوانید چاپ سبز وچاپ قطعات هم با این دستگاه بزنید. :mrgreen:
                  :nice: :icon_razz:
                  هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MEGAMAN
                    کاربرد اصلی این پرینت ها مربوط است به چاپ روی لباس و بشقاب و لیوان.
                    که مدل های ساده تر هم روی سطوح صاف مثل شیشه و سرامیک پرینت میکند.
                    کیفیت چاپ در این پرینتر ها بالاست.
                    تازه میتوانید چاپ سبز وچاپ قطعات هم با این دستگاه بزنید. :mrgreen:
                    :nice: :icon_razz:
                    میشه حدود قیمت و عکسی از این مورد رو بزارید؟
                    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

ضمن تشکر از اطلاعات دوست عزیزمون megaman در جهت تکمیل اطلاعات ایشون باید به اطلاعتون برسونم که استفاده از فن آوریهای چاپ دیجیتال سالهاست در صنایع مختلف کاربرد وسیعی داشته به طوری که حتی میتوان شابلونهای چاپ سیلک رو به این روش تهیه کرد(دیگر نیازی به استفاده از مواد حساس و عکاسی شابلون و تهیه فیلم نیست) و میتوان طرحی که قصد چاپ داریم رو به طور مستقیم بر روی شابلون منتقل کرد و ..استفاده از پرینترهای صنعتی inkjet ها هم به همین صورت و این پرینترها قابلیت دارند که طرح مورد نظر را به طور مستقیم بر روی صفحات خام مدارچاپی منتقل کنند و باید به اطلاع برسونم که پرینتر مخصوص به مدارچاپی هم هست که بزودی اطلاعات آن از طریق مدیر محترم جناب آقای شفقی ارائه میگردد.پس از سال 1965 با توسعه یافتن روشهای چاپ فتوگرافیک نظیر استفاده از فیلم های خشک فتو رزیست (لامینیت)در سال 1970 و به دنبال آن پرینترهای صنعتی (1997) که در اجرا آسان تر از سیلک اسکرین بود، به نظر می رسید در تولید انواع مدارچاپی جایگزین مناسبی برای چاپ سیلک اسکرین پیدا شده باشد اما پس از سالها شور و شوق و هواخواهی اکثر تولیدکنندگان مدارچاپی دریافتند که افزایش دقت در انتقال تصویر با روشهای جدید در خیلی از موارد ارزش هزینه اضافی را نداشته و هر گاه که امکان پذیر بوده به چاپ سیلک اسکرین بازگشته اند که هنوز اقتصادی ترین روش انتقال تصویر است.هر چند که نباید از پیشرفت تکنولوژی سیلک اسکرین در سالهای اخیر چشم پوشی کرد و استفاده از سیلک اسکرین به معنای چاپ با کیفیت پائینتر نیست.موفق باشید
                      زکات علم،نشر و پخش آن است.
                      {خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                        البته اینجا یک اشتباه کوچیک رخ داده
                        در پرینتر لیزری درام مغناطیسی میشه و تونر رو به خودش جذب میکنه بعد از روی درام به روی کاغذ انتقال پیدا میکنه
                        پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

از همه ایده ها ممنون،درسته نقص هم دارن ولی قابل تصحیح و تکمیلن به کمک همگی
                          نظر من اینه که مااگه میخوایم روشدیگه ای بکار ببریم باید جنبه عملی بودن،وقت و هزینه هم به ایده ضمیمه کنیم،چون ایده صرفا طرح محیرالوقوع که نیست باید واسه صنعت که نشد دیگه واسه استفاده شخصی هم مناسب باشه
                          تا جایی که از شیمی میدونم پایه طرح میتونه بحث عزیزان صاحب نطر راجع به شیمی هم تو این زمینه باشه(شیمیترونیک!)ترکیب زوج مزدوج موادی باشه که همدیگه روخنثی میکنند،بهتر بگم انجام یه واکنش شیمیایی رو سطح فیبر :rolleyes: یا زوج حلال هایی نظیر اتیلن(بدون گلیکول . اگزالیک) و تولوئن که همدیگه رو خنثی و نابود میکنن(حل میشه)بعنوان مثال اگه تولوئن دیده باشین واسه کار باهاش باید از دکانتور عبور کنه و با افزودن یه مرکب گیاهی تلخ میشه محلولی تهیه کرد که براحتی توسط اتیلن حل میشه و مثلا سود تاثیری روش نداره ولی مثلا مورتاتیک اسید چرا
                          یعنی ما داریم:مرکب دست ساز برای طراحی مدار،سود برای اسیدکاری مدار که تو این مورد مفهومی اگه به اشتباه از اسید استفاده بشه هرچند کلرو یا سولفرو باشه احتمال(بدشانسی) داره که از بد قضای روزگار دی و تری نیترو تولوئن تشکیل بشه و خدایی ناکرده همراه خونه و سایر مخلفات به هوا........پس
                          (لطفا اگه میخاین چنین آزمایشاتی انجام بدین اول تحقیق کنین و باتجربه بشین،از ما بشنوین و راه اشتباه دوباره نرین)
                          ممنون
                          اگر A یک معادله از زندگی موفق باشد،آنگاه فرمولش به این صورت است: X^2 + Y - Z/2=A که در آن
                          X : کار وتفکر Y: تفریح Z : حرف بیهوده،خواب و پرخوری تعریف شده است.
                          http://s1.picofile.com/sasanscience/Pictures/SIGlogo.gif

دیدگاه

من تصمیم گرفتم که چکیده ای از بهترین روشها درطی ساختن PCB با لامینت (چه تجربی و چه تحقیقی) و نکته های ریزی که تابحال در جایی نقل نشده است و همچنین روش ابتکاری برای جاپ سبز - روشی خوب و ساده برای قلع اندود کردن پشت فیبر - دستگاه نوردهی به لامینت - سوراخ کاری - روش ابتکاری برای نسب اسپیسر - رابرای شمادوستان عزیز درغالب مقاله و در اولین فرصت تهیه ودر اختیارتان بگذارم(همراه با تصویر)
                            این کار یک مقاله آموزشی برای تمامی علاقه مندان به ساخت pcb و به روش لامینت است.جوری که پس از مطالعه آن در کار با لامینت بامشکل کمتری روبرو شوید.
                            بله درست است.هر یک از روش های ساخت PCB مشکلات خاص خودش را دارد.اما من قصد دارم بعلاوه آموزش ساخت - راه مقابله با عمده ترین مشکلات این روش را هم آموزش دهم.
                            به علت مشغل کاری تا دوهفته دیگر این مقاله را گردآوری ودر بخش (بحث در مورد لامینت)در اختیار علاقه مندان قرار خواهم داد.
                            موفق باشید...........

\|/_\/_

دیدگاه

دوستان عزیز قولی را که حدود یک ماه پیش به شما داده بودم عملی شد.
                              اینک میتوانید این مقاله را از مجله نویز شماره 2 دریافت کنید

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=44182.0

\|/_\/_

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X