اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص رنگ سبز و قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص رنگ سبز و قرمز

تشخیص رنگ سبز و قرمز برای روبات ها که در مسیر موجود میباشند.

گاهی اوقات زمینه سبز با خط سیاه و گاهی هم زمینه سیاه باخط سبز......و.....و....

از دوستان میخوام ما رو کمک کنند.
    (*!*)

پاسخ : تشخیص رنگ سبز و قرمز

سنسور های مادون قرمزی که استفاده می کنید به طول مع دریافتی حساس هستند.یعنی اختلاف بین سیاه و سفید اینه که طول موج های متفائتی رو انعکاس میدن.پس اگه سنسورت رو بعد از تقویت به ADC میکرو وصل کنی میتونی اون یکی رنگ هارو هم تشخیص بدی.یا میتونی به جای 2تا opamp از 4تا استفاده کنی(برای 4 رنگ)

دیدگاه

منظور از این (به جای 2تا opamp از 4تا استفاده کنی) چیه؟؟

مرسی ار دوست عزیز که جواب دادی..
      (*!*)

دیدگاه

یعنی این که تو روش معمولی یه ولتاژ رفرنس میدی به به یکی از پایه های opamp بعد خروجی سنسور رو هم به اون یکی پایه میدی.بعد opamp اینارو مقایسه میکنه که حاصل مقایسه صفر یا یکه.ولی اگه 4تا رنگ داشته باشی باید مثلا 2تا opamp بذاری با رفرنس های مختلف ولی خروجی سنسور رو به ورودی هر دوتا opamp بدی حالا مثلا اگه رنگ سیاه بود خروجی دو تا یک میشه اگه مثلا قرمز بود خروجی صفر و یک میشه و اگه سفید بود دوتا صفر میشه.به همین سادگی می تونی با یه op amp دیگه یه رنگ هم اضافه کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
          یعنی این که تو روش معمولی یه ولتاژ رفرنس میدی به به یکی از پایه های opamp بعد خروجی سنسور رو هم به اون یکی پایه میدی.بعد opamp اینارو مقایسه میکنه که حاصل مقایسه صفر یا یکه.ولی اگه 4تا رنگ داشته باشی باید مثلا 2تا opamp بذاری با رفرنس های مختلف ولی خروجی سنسور رو به ورودی هر دوتا opamp بدی حالا مثلا اگه رنگ سیاه بود خروجی دو تا یک میشه اگه مثلا قرمز بود خروجی صفر و یک میشه و اگه سفید بود دوتا صفر میشه.به همین سادگی می تونی با یه op amp دیگه یه رنگ هم اضافه کنی
          سلام
          اگر از adc استفاده می کنید دیگه نیاز نیست برای رفرنس از یک پ امپ استفاده کنید خود adc پایه ای به نام رفرنس داره دیگه نیازی نیست 2 تا پ امپ بزاری.به نظر من یک دونه کافی است.
          موفق باشید

دیدگاه

اگه از ADC استفاده بشه دیگه استفاده از opamp مفهومی نداره که.میشه با این روش چندین رنگ رو تشخیص داد ولی یکم حجم برنامه بالا میره شاید سرعت نمونه گیری هم مناسب نباشه.

دیدگاه

استفاده از فتو رزیستور(LDR) چطوره؟

دیدگاه

از op-amp فقط برای تقویت جریان و ولتاژ استفاده میکنن و اگر از adc استفاده کنی هم سرعتت بیشتره هم دقتت
                حجم برنامتم با ساختن ماکرو از ورودیهات خیلی کم میشه
                op-amp برای تشخیص رنگ مقدارتو دقیق نمیگیره
                ای تو بهانه واسه موندن ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط HENAS
                  از op-amp فقط برای تقویت جریان و ولتاژ استفاده میکنن و اگر از adc استفاده کنی هم سرعتت بیشتره هم دقتت
                  حجم برنامتم با ساختن ماکرو از ورودیهات خیلی کم میشه
                  op-amp برای تشخیص رنگ مقدارتو دقیق نمیگیره
                  منظور از این (ساختن ماکرو از ورودیهات) چیه اگه میشه بیشتر توضی بدین.....
                  (*!*)

دیدگاه

از opamp برای مقایسه ولتاژ بین 2تا پایش هم استفاده می کنند(که اتفاقا بیشترین کاربرد رو هم داره).اگه از ADC استفاده بشه جحم برنامه و مقدار استفاده از پردازنده میکرو هم بیشتر میشه چون وقتی از opamp استفاده میکنی مقداری از برنامتو به صورت سخت افزاری می نویسی.با استفاده از opamp تعداد محدودی رنگ رو میتونی تشخیص بدی ولی اگه از ADC استفاده بشه تعداد تشخیص بالا میره ولی تو ربات که فقط 4تا رنگ می خوای تشخیص بدی opamp بهتره.تازه اگه از ADC استفاده کنی 8تا از پایه هات از دست میرن.اگه از opamp استفاده کنی از وقفه ها هم میتونی استفاده کنی

دیدگاه

نظرتون در رابطه با سنسور tcs230 چیه ؟؟؟

دوستانیکه هر فکری دارن خواهشن شماتیک هم رسم کنن.....ممنون میشم...
                      (*!*)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
                        از opamp برای مقایسه ولتاژ بین 2تا پایش هم استفاده می کنند(که اتفاقا بیشترین کاربرد رو هم داره).اگه از ADC استفاده بشه جحم برنامه و مقدار استفاده از پردازنده میکرو هم بیشتر میشه چون وقتی از opamp استفاده میکنی مقداری از برنامتو به صورت سخت افزاری می نویسی.با استفاده از opamp تعداد محدودی رنگ رو میتونی تشخیص بدی ولی اگه از ADC استفاده بشه تعداد تشخیص بالا میره ولی تو ربات که فقط 4تا رنگ می خوای تشخیص بدی opamp بهتره.تازه اگه از ADC استفاده کنی 8تا از پایه هات از دست میرن.اگه از opamp استفاده کنی از وقفه ها هم میتونی استفاده کنی
                        من ADC را چک کردم. اصلا خوب جواب نمیده.برا رنگ سیاه از سفید(اونم بخاصر رنگ سیاه)خیلی خوبه اما فرقی بین سبز و سفید و قرمز نمی زاره و عددی که بر میگردونه برا این سه رنگ خیلی به هم نزدیکن و گاهی مساوین.البته کی گفته که 8 تا پایه از میکرو از دست میره؟شما و قتی ADC را فعال کنید میتونید از هر تعداد به عنوان ADC و از بقیه اون 8 تا به عنوان ورودی یا خروجی استفاده کنید.مگر اینکه بخواهید از هر 8 پایه برا اینکار استفاده کنید یعنی بخواهید 8 تا سنسور بهش وصل کنید.
                        نوشته اصلی توسط behrouz.mahdavi
                        نظرتون در رابطه با سنسور tcs230 چیه ؟؟؟

دوستانیکه هر فکری دارن خواهشن شماتیک هم رسم کنن.....ممنون میشم...
                        در مورد این سنسور هم من تست کردم.خب بدک نیست.اینها یک سری سنسور تبدیل نور به فرکانس هستند.راه اندازیشون کمی کار میبره.در واقع شما باید یه فرکانس متر با میکرو بسازید و فرکانس دریافتی از سنسور را اندازه بگیری.این سنسور هم جواب خیلی قطعی نمیده و نمی شهبهش اعتماد کرد.در واقع برا رنگهای سبز و قرمز و آبی گاهی اعداد خیلی نزدیک بهم و گاهی مساوی را نشون میده.همچنین خیلی به نور محیط حساسن و باید شرایط ثابتی را براش فراهم کنید.و حتی گاهی رنگ سبز در زمینه سفید را تشخیص نمی ده.
                        اینا که گفتم تماما از تجربیاتم بود.و در آخر فکر می کنم LDR گذینهارزان و بهتری باشه چون باید توجه کرد که مادون قرمز برا نورهای مرئی خیلی قابل استفاده نیست.برا استفاده از LDR مدارات زیادی تو اینترنت هست و حتی در بعضی موارد بجای مادون قرمز هم استفاده می شه(برا تشخیص سیاه از سفید)اما بهترین گزینه برا سیاه از سفید همون مادون قرمز و استفاده از Opamp هست.LDR را میتونید به ADC وصل کنید.یه منبع نور هم نیاز دارید.

دیدگاه

در این زمینه من هم موافقم من فکر کردم این فقط مشکل منه ولی میبینم همه این مشکل رو دارن:::::
                          (این سنسور هم جواب خیلی قطعی نمیده و نمی شهبهش اعتماد کرد.در واقع برا رنگهای سبز و قرمز و آبی گاهی اعداد خیلی نزدیک بهم و گاهی مساوی را نشون میده) البته من نتونستم درست جواب بگیرم .
                          من یک راه مطمئن تر میخوام هزینشهم مهم نیست...
                          اگه بتونین یه کار عملی از LDR یا چیزه دیگه ممنون میشم ...
                          (*!*)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz.mahdavi
                            تشخیص رنگ سبز و قرمز برای روبات ها که در مسیر موجود میباشند.

گاهی اوقات زمینه سبز با خط سیاه و گاهی هم زمینه سیاه باخط سبز......و.....و....
                            این مطلب از بزرگترین مشکل بچهای روباتیکه, تشخیص رنگ ...
                            علاوه بر رنگهای بالا , رنگ زرد و ابی هم برای روبات فوتبالیست نیازه... ولی تشخیصش مشکله..
                            فقط باهمکاری میشه بجایی رسید.....

دیدگاه

(*!*)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X