اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاژ 5 و 12 به صورت یکجا ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاژ 5 و 12 به صورت یکجا ؟؟

با سلام
    من یه مداری دارم که از دوتا ولتاژ 5 و 12 ولت استفاده می کنه اما فقط از یک منبع تغذیه 18 ولت DC استفاده می کنم من 2 تا رگولاتور 5 و 12 ولت مثبت استفاده کردم ولی مشکل اینجاست فکر کنم باید منفی رو هم با دوتا رگولاتور -5و-12 (رگولاتور منفی) رگوله کنم یعنی می گم منفی مدار هم باید به ولتاژ منفی 5 و منفی 12 تبدیل بشه و مثبت هم همینطور به مثبت 5 و مثبت 12 تبدیل بشه آیا درست فکر می کنم یا نه؟

منظورم اینه که آیا می شه از دو ولتاژ مثبت 5 و مثبت 12 با یه ولتاژ منفی استفاده کرد؟؟یعنی زمین کل مدار با هم یکسان باشه شک به مدار وارد نمی شه؟
    چار فرانسه نباش

پاسخ : ولتاژ 5 و 12 به صورت یکجا ؟؟

من توی الکترونیک از هیچ چیز مطمئن نبودم :mrgreen:
    ولی فکر کنم باید زمین ها یکی بشن و ولتاژ های + باید رگوله بشوند

دیدگاه

:angry:
      چار فرانسه نباش

دیدگاه

کسی نیست؟؟؟؟؟
        چار فرانسه نباش

دیدگاه

برای داشتن دو منبع تغذیه به بالا در مدار باید مدار به اینصورت تهیه شود که زمین ها به هم وصل شوند و به ورودی مدار اعمال شوند

بدین صورت که
          1-ابتدا +و- برق 18 ولت رو می دین به 7812
          2-+و- برق 18 ولت رو می دین به 7805 (ای سی 7805 توانایی اعمال ولتاژ بیشتر از 12 ولت رو نداره یعنی شما باید ابتدا با یه 1210 یا 1209 ولت 18 ولت رو به 10 یا 9 ولت تبدیل کنید و سپس خروجی اون رو به 7805 اعمال کنید)
          3-منفی دو 78 تا رو به هم وصل کنید
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

سلام
            ای کاش کمی در مورد قطعات مدار یا کاربردش توضیح می دادید.
            به هر حال در مدارات الکترونیکی معمولا تغذیه +5 ولت بخش منطق یا همون پردازنده و حافظه ها و نمایشگرهای lcd و 7seg و... رو تغذیه میکنه (در برخی موارد این ولتاژ ممکنه +3.3 یا حتی +2.8 و یا +1.8 باشه مثل میکروهای آرم یا پردازنده کامپیوتر شما که3.3 هستند.

ولتاژهای بیشتر از 5 ولت هم برای راه اندازی قسمتهای قدرت مثل لامپها و موتور ها و رله ها و سایر سیستمهای توان بالا مثل تقویت صوت و ... در مدار به کار میره .
            تغذیه انواع موتورها معمولا 8 ولت هست که با کمک یک راه انداز موتور به موتور متصل می شه .
            شما ببینید مدارتون کدوم یک از این بخشها رو داره.

برای هر مطلبی منبع و سندی باید باشه ! اگه شما به www.datasheet4u.com برید و دیتا شیت 7805 رو جستجو کنید با نگاه کردن به اون متوجه میشید که ورودی این سری از رگولاتور ها یعنی 78xx میتونه در حدود 35 ولت باشه.
            اما توان حرارتی که در این رگولاتور تولید میشه حاصل ضرب ولتاژ دوسر اون در جریان مصرفیشه ! و این عامل محدود کننده هست، یعنی اگر از خروجی رگولاتور جریان بیشتر از 200ma به طور دایم میکشید علاوه بر نیاز به هیت سینک باید ولتاژ ورودی رگولاتور ها رو به حد اقل ممکن برسونید یعنی ولتاژ ورودی هر رگولاتور فقط 2 تا 3 ولت باید بیشتر از ولتاژ نامی خودش باشه یعنی برای 18 ولت اول همون 7812 رو ببندید که اینجا 6 ولت میمونه دوسر گولاتور و اگه همین ولتاژ12 رو بدیم به ورودی 7805 بدیم حدود 7 ولت دوسر رگولاتور می افته ....
            موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

سلام به همه دوستای گلم
              منظور دوستمون اینه که باید ولتاز منفی رو هم مثل مثبت کاهش داد یا نه؟
              به نظر من نیازی نیست و فقط کم کردن ولتاز بوسیله اون دوتا رگولاتور مثبت کافیه البته بستگی داره برای چه کاری میخوای؟؟؟
              چون در بعضی از تقویت کننده های صوتی از ولتاز مثبت.منفی و زمین استفاده میشه که در اون صورت ولتاز منفی هم باید کاهش پیدا کنه
              در کل نیازی نیست و همون کاری که کردی درسته :agree:
              اگه اشباه گفتم دوستان لطف کنن و تصحیح کنن

دیدگاه

اگه جریان مصرفی تون رو بگین و اینکه ورودی تون ac هست یا اینکه همون 18 ولت دی سی رو دارین
                شاید دوستان بهتر بتونن کمکتون کنن

دیدگاه

ورودی 18 ولت DC و 1 آمپر هست خروجی 5 ولت رو برای میکرو و چندتا رله می خوام و خروجی 12 ولت روی برای چند تا سنسور 12 ولت و یک آژیر 12 ولت می خوام؟ سوال من این بود که اگه بخوایم از یک منبع تغذیه 2 ولتاژ متفاوت بگیریم علاوه بر رگوله کردن ولتاژ متبت آیا ولتاژ منفی نیز باید رگوله شود؟
                  چار فرانسه نباش

دیدگاه

آقاجان دقیقا نفهمیدید چی میشه
                    ولتاژ یعنی چی اختلاف پتانسیل بین دو نقطه :nerd:
                    خوب بین زمین و ولتاژ 5 ولت چه قدر اختلاف پتانسیل داریم؟خوب معلومه 5 ولت :agree:
                    حالا بین زمین و ولتاژ 12 ولت چه قدر اختلاف پتانسیل داریم؟خوب معلومه 12 ولت :nerd: :nerd: :nerd:
                    اختلاف پتانسیل یعنی چی یعنی بین زمین و 5 ولت مثبت الکترون ها به یک مقدار مشخص شده حرکت میکنند
                    بین زمین و 12 ولت مثبت هم همینطور
                    در واقع چیزی که مقدار عبور الکترون از مدار را تعیین میکند اختلاف پتانسیل است(فکر کنم این مال جریان باشه :mrgreenکه در اینجا ولتاژ مثبت آن را محدود میکند
                    یعنی زمین مشترک و فقط ولتاژ مثبت در قسمت های مختلف مدار تغییر میکند :nerd:
                    بی خود نیست زمین در رگولاتور بین ولتاژ ورودی وخروجی مشترک است
                    اگر کسی غلطی توش دید به من بگه :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali akbar abasian
                      ورودی 18 ولت DC و 1 آمپر هست خروجی 5 ولت رو برای میکرو و چندتا رله می خوام و خروجی 12 ولت روی برای چند تا سنسور 12 ولت و یک آژیر 12 ولت می خوام؟ سوال من این بود که اگه بخوایم از یک منبع تغذیه 2 ولتاژ متفاوت بگیریم علاوه بر رگوله کردن ولتاژ متبت آیا ولتاژ منفی نیز باید رگوله شود؟
                      ببخشید یه جوری سوالتون برای من نامفهومه
                      ولتاژ منفی رو شما از کجا بدست آوردین ؟
                      جدای از اون اگه طراحی مدار دست شماست به نظر من بهتره یه دستی توش ببرین و تغذیه رله ها رو 12 ولت و تغذیعه آژِیر رو مستقیما از 18 ولت تامین کنین با این کار تلفات در رگولاتور های شما کمتر و پایداری میکروی شما هم در اثر نویز ناشی از خود القایی رله بیشتر میشه

دیدگاه

با تشکر از دوستان گرامی-وقتی سنسور رو وصل می کنم به مدار کل مدار ریست میشه نمی دونم اول فکر کردم از منبع تغذیه هست گفتم آمپر کم آورده ولی مدارو وصل کردم به باتری خودرو باز هم همین اتفاق می افته وقتی منبع تغذیه میکرو و سنسور های 12 ولتی رو جدا می کنم یعنی از 2 تا منبع تغذیه استفاده می کنم همه چیز درست می شه
                        چار فرانسه نباش

دیدگاه

دقیقا متوجه نشدم دو تا منبع تغذیه یعنی چی؟
                          ولی فکرکنم اتصال کوتاه شده

دیدگاه

سلام دوست عزیز.
                            سر راه هر کدوم از ولتاژ هات یه دیود بذار.
                            یعنی سر +5 یه دیود و سر +12 یه دیود دیگه. حتماً هم از فیلتر سلف و خازن استفاده کن.
                            تشکر لازم نیست!

دیدگاه

:NO: مشکل مشخص شد من 4 تا رله 5 ولتی و یه میکرو با یه بازر روی مدار دارم و متوجه شدم زمانی که ولتاژ 2 تا سنسور و آژیر وصل می شه رله ها از کار می افته و این بخاطر افت شدت جریانه حالا نمی دونم از رگولاتورهاست که جریان خوبی نمی ده یا از خود منبع تغذیه؟

منبع تغذیه من روش نوشته :12 ولت با 1 آمپر :sad:
                              چار فرانسه نباش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X