اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت برد arm9 با چیپ At91sam9260

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت برد arm9 با چیپ At91sam9260

سلام
    خوب من قصد دارم یک برد برای چیپ At91sam9260 با پروتل طراحی کنم و پس از تکمیل آنرا در اختیار عموم قرار بدم
    خواستم از پیشنهادات شما برای طراحی هرچه بهتر این برد کمک بگیرم
    اگر مواردی را برای جامع تر شدن این برد مد نظر دارید در اینجا با توضیح لازم بیان بفرمایید ممنون میشم

پاسخ : ساخت برد arm9 با چیپ At91sam9260

ممنون از حرکتتون.
    یه سوال دارم میخواین تا چه حدی براش امکانات جانبی بذارین؟ حداکثر قیمت معقول چقدره؟
    منظورم اینه بیشتر توجهتون به چیه؟ ساخت برد برای استفاده از پایه های آی سی و یا علاوه بر اون میخواین چیزایی مثل RAM و LCD برای بوت سیستم عامل رو هم بذارین؟
    بچه ها قبلا یه برد چینی رو ساختن و نتیجه گرفتن ولی کپی کردن کی بود مانند طراحی؟
    البته من اطلاعات زیادی راجع به آرم ندارم ولی میخوام با کمک هم یاد بگیریم.
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

میکرو ضعیفیه این At91sam9260 ! البته به نسبت SAM9 های دیگه. فقط خوبیش اینه که میشه باهاش کار کرد (BGA نیست)
      Gracias A La Vida
      [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
      http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
      زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

من کلا قصد داشتم بردی برای استفاده این چیپ روی بردبرد طراحی کنم ولی تصمیم گرفتم که این برد را به کمک راهنمایی دوستان و تحقیقاتی که راجع به آرم در حال انجام دادن هستم کلا کار را به بهترین و تا حد مطلوبی جامع (تا حد استفاده از امکانات بیان شده در دیتاشیت این چیپ ) طراحی کنم
        میشه گفت قیمت مهم نیست چون کار PCB هزینه چندانی نمیبره بعد از اون هم هر کس با توجه به بودجه خودش قطعات برد را تکمیل میکنه
        اینکه من بتونم سیستم عاملی رو بوت کنم و یا هر کار بزرگ دیگه ای روی این چیپ جزء آرزوهامه :rolleyes: البته سعی میکنم به همین سمت پیش برم کی میدونه شاید موفق شدم
        درباره بردهای دیگه برای AT91sam9260 چیز مناسبی جز برد لینوکس ندیدم که نتیجه نهایی آن هم برای عموم عرضه نشده.
        آره. دقیقا قصد بنده هم برای یادگیری هستش مطمئنم که در طول انجام این کار تجربه های خوبی کسب کنم

دیدگاه

از دوستانی که تجربه دارند چند سوال دارم
          1) با توجه به صفحات 10،27 و بعد از آن در کتاب درون لینک زیر میشه شماتیک را نسبت به همین صفحات ترسیم کرد البته منظورم این هست که اتصالات مذکور برای بر پورت (USB,Ethernet,...) نقصی ندارد؟
          http://www.atmel.com/dyn/resources/p...ts/doc6234.pdf

2) طبق جدول در لینک زیر گفته شده که آرم 9260 از LCD پشتیبانی نمی کند حالا سوال بنده این هست که با توجه به اینکه گفته میشه این چیپ می توانه از Win CE یا لینوکس پشتیبانی کنه پس از چه نمایشگری برای نمایش فرایند عملیات استفاده میکند؟
          http://www.smxrtos.com/atmel.htm#top

3) اگر کتابخانه DXP و Eagle برای این چیپ کسی سراغ داره در اینجا ضمیمه کنید. ممنون میشم

دیدگاه

من برای پیدا کردن جواب سوالات فوق جستجو کردم ولی بجای پیدا کردن جواب با بردی که یکی از دوستان زحمت طراحی آن را کشیده بودند برخوردم گفتم برای کسانیکه قصد ساختن هر چه سرعتر دارن بگذارم تا استفاده کنند

ددریافت فایل PCB با آخرین تغییرات از لینک زیر
            http://www.4shared.com/file/145437413/d3115d56/REP_V1.html

دوستان یکسری قطعات را با قیمت شان لیست کردنده بودند که من دوباره اینجا می گذارم

AT24C1024 I2C EEPROM 4000 Toman
            AT45DB642D Data Flash 6000 Toman
            AT91SAM9260 ARM9 Processor 18000 Toman
            DM9161AEP Ethernet 4000 Toman
            K9F2G08U0M Nand Flash 9000 Toman
            MT48LC16M16A2TG SDRAM 8000 Toman

ADM3202ARN Analog Devices Low Power, 3.3 V, RS-232 Line Drivers/Receivers 900
            AT24C1024W-10SI-2.7 ATMEL 2-wire Serial Eeprom 5100
            ES3A Fairchild Schottky Diode 950
            ES3A Vishay Semiconductors Schottky Diode 1950
            ES3A multicomp Schottky Diode 2500
            FDS9926A Fairchild Dual N-Channel MOSFET 2100
            IRMS6400 Vishay Semiconductors 4 Mb/s Infrared Data Transceiver 3000
            SST39VF6401-70-4I-EK Silicon Storage Technology Multi-Purpose Flash 6300
            UDA1341TS Philips Semiconductors AC97 2400
            IRLML2402 International Rectifier HEXFET Power MOSFET 300
            IRLML6402PBF International Rectifier HEXFET Power MOSFET 1200
            Si2323DS Vishay Semiconductors TrenchFET Power MOSFET 600
            AS1117M3-1.8 Alpha Semiconductor 800mA Low Dropout Regulator 600
            AS1117M3-3.3 Alpha Semiconductor 800mA Low Dropout Regulator 600
            MIC29300-3.3BU Micrel High-Current Low-Dropout Regulators 2400
            MIC29300-5.0BU Micrel High-Current Low-Dropout Regulators 2400
            SN65HVD10D Texas Instruments 3.3-V RS-485 TRANSCEIVERS 6000

چند نکته:
            جایگزین قطعه AE2596-5 == LM2596-5
            استفاده از تراشه MAX8744 در قسمت تغذیه

به نقل از دوستان چاپ PCB برد از 13000 تا 20000 تومان متغییر هزینه میبرد
            هزینه کلی هم 120،000 تومان در میاد

امیدوارم مفید واقع شده باشد

دیدگاه

2) طبق جدول در لینک زیر گفته شده که آرم 9260 از LCD پشتیبانی نمی کند حالا سوال بنده این هست که با توجه به اینکه گفته میشه این چیپ می توانه از Win CE یا لینوکس پشتیبانی کنه پس از چه نمایشگری برای نمایش فرایند عملیات استفاده میکند؟
              من تا به حال هیچ قطعه ای ندیدم که lcd رو ساپورت کنه و پکیجش BGA نباشه! حتی dsp های تگزاس هم اونایی که lcd رو ساپورت می کنند BGA هستند.
              کتابخونه ی این قطعات هم توی DXP نیست باید بسازید.

نقشه تمام بردهای اتمل به صورت اپن سورس و کامل موجوده فقط تو ایران نمیشه ساختشون. سری های دیگه ی SAM9 اتمل LCD رو ساپورت می کنند.
              درضمن تگزاس میکرو هایی با پردازنده ی CORTEXA8 داره که از SAM9 خیلی سر تره .و همون مشکل همیشگی رو داره !پکیجشون BGA هست!
              Gracias A La Vida

دیدگاه

من روی این برد کار کردم و تقریبا تموم شده. همه کتابخونه های لازم رو هم خودم ساختم. هیچ فایده ای نداشت. چون کار نکرد.
                ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
                Ctrl+C , Ctrl+V
                .................................................. ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کوتلاس
                  من روی این برد کار کردم و تقریبا تموم شده. همه کتابخونه های لازم رو هم خودم ساختم. هیچ فایده ای نداشت. چون کار نکرد.
                  اگر ممکن هست کتابخانه ها را در اینجا قرار بدین ممنون میشم

دیدگاه

سلام دوباره به دوستان آرمی : یه چند ماهی میشه که دور آرمو خط کشیده بودم !!! :surprised: :surprised:
                    1- این بردی که من ساختم و دوستان دیگه هم ساخته اند , 29000 تومن ایران مدار ازم گرفت تا چاپش کرد .(البته چنتا تیکه اضافی برای اتصال کابل فلت هم زده بودم (چون IDC 18 وجود خارجی نداره ) + دوربین N70 که جمعاَ 15 تیکه شد.)
                    2- هزینه کلی حدود 150000 تومان شد .
                    3-قطعاتی مثل NAND Flash - Nor Flash - RS485 - Audio Codec Chip - InfraRed کاملا برای شروع اضافی هستند . کار با Data Flash و SDRAM راه میفته . حتی Ethernet هم اضافیه . جاش که هست . نبودش هم که باعث آزار کسی نمیشه . :mrgreen: پس عقل و شرع حکم میکنن که در مصرف قطعات صرفه جویی کنید !
                    4-برای لینوکس هم باید بگم خود دمویی که سایت اتمل پرت کرده روی این میکرو فقط با پرت سریال و نوشتاری بوت میشه و گرافیکی نیست . (؟ شاید بشه LCD روش گذاشت ؟)
                    5- من فایل بوتشو تغییر دادم و یه چشمکزن باهاش درست کردم . ولی هنوز ادامه ندادم . یه دو ماهی سر کار بودم تا یکی از دوستان کمک کرد ( خدا خیرش بده - فی ظلال المبین بودم !!!!! ).
                    6- پس برد کار میکنه و بهتره که خودت طراحی برد رو انجام ندی چون SDRAM یه کلاک 100MHz داره که ریسکش بالاست خودت برد رو بزنی و کار نکنه :cry: . همچین کار شاقی هم نیست ، شماتیکش که هست فقط باید همشو تو پروتل دوباره بکشی ، تهش اینکه جای کامپوننتارو عوض کنی بعد ببینی توی اتو روت چند ده تا از ترک هارو نمی بره بعد باید برد 6 لایه بزنی که تو ایران نمیشه و ... که آخرش اینه که از ARM ناامید میشی یا کلاَ از الکترونیک حالت به هم میخوره یا ممکنه از زندگی سیر بشی و ... :mrgreen: :mrgreen:

نتیجه : اگه می خوای لینوکس کار کنی برو یه لینوکس بخر نصب کن حالشو ببر . یا برو یه برد آماده بخر 300000 تومن و کیف کن . من نمی دونم چرا تا میگی آرم همه می خوان روش لینوکس بریزن . آخه آرم 9 یا بالاتر فقط برای لینوکس نیست . هزارتا کار دیگه هم میشه باهاش کرد ؟؟؟؟؟!!!!!
                    البته نا امید نشیا این فقط نظر من بود . نظر هرکس برای خودش محترمه . ببخشید زیاد نوشتم . آخه چند وقت بود تو این فروم چیزی ننوشته بودم .
                    فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

خوب کلا قصد دارم با این میکرو کار کنم و با امکاناتی که میشه از اون گرفت آشنا بشم تا شاید ایده خوبی به ذهنم برسه و برای پروژه های دیگه از اون بهره ببرم
                      البته اینکه بشه بردی ساخت که یک سیستم عامل روی اون بوت بشه دست کم برای استان ما که استاد دانشگاهمون داره 8051 درس میده خیلی پروژه خفنی میشه :eek: :biggrin: اما در کل انجام کارهای بزرگ چیزی هست که در ذهن می پرورم :rolleyes:
                      قصد داشتم برد رو با تمام امکانات طبق شماتیک pdf راهنمای کاربر سایت اتمل طراحی کنم دیدم اینکارو دوستان دیگه انجام دادند درحال حاضر هم قصد دارم یک بردی بزنم تا فعلا میکروم رو روی اون راه اندازی کنم البته در کنار ان هم چیزهایی که طبیعتا بایستی باشه رو تعبیه کنم بطور مثال: تغذیه، پروگرامر و ...
                      اما برای استفاده از قابلیت های این چیپ میشه به شکل ماژول های جداگانه که به واسطه سوکت به پورت های این میکرو متصل بشه طراحی کرد
                      مزیت اینکار هم اینه که هر کسی بخواهد با این چیپ کار کنه فقط قسمت های مورد نظرشو برای مونتاژ مد نظر قرار میده
                      دیگه اینکه خودمون براحتی می تونیم برد را چاپ کنیم و یا با هزینه کمی بدیم برای چاپ.

دیدگاه

در هر صورت که بخواید نگاه کنید دستگاه های مدرن امروزی یه یوزر اینتفیس گرافیکی دارند که به کاربرشون امکان استفاده راحت و سریع رو میده. خیلی از این سیستم ها رو اگر بخواید بسازید نیاز به یه همچین سیستم هایی دارید. اون چیزی که این میکرو های آرم دارند و میشه روش تمرکز کرد ماژول های LCD TFT که روشون هسته. (یه سری DSP ها هم دارند)

در هر حال اگر اینجا کسی پایه باشه میشه یه برد برای یکی از سری های درست حسابی ARM طراحی کرد به همراه NANDFLASH و NOR FLASH و... (قطعات پایه برای بوت یه سیستم) بعد پایه های دیگه رو به صورت دیپ یا به صورتی که بشه از اطراف روی برد لحیم کرد روی این برد قرار میدیم.

Gracias A La Vida

دیدگاه

درسته آقای پژوهان تقریبا با هم نظر هستیم
                          من پایه هستم تا یک برد رو طراحی کنیم البته پیشنهاد می کنم با منوالی متفاوت با برد ساخته شده دوستان طراحی بشه
                          * اگر پس از تحقیق به چیپی برخوردیم که BGA باشه آیا نمیشه انرا روی بردی که تبدیلش کنه سوار و بعد روی برد اصلی سوار بشه، طراحی و قرار بدیم؟
                          پس بیاییم و بردی رو طراحی کنیم که علاوه بر نیازات واجب چیپ، خروجی LCD و سوکت هایی برای اتصال به ماژول های جداگانه (که طراحی خواهیم کرد) در نظر بگیریم

فکر کنم که با این منوال بتونیم مشکل 5 یا 6 لایه شدن برد رو حل کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جهرمی
                            درسته آقای پژوهان تقریبا با هم نظر هستیم
                            من پایه هستم تا یک برد رو طراحی کنیم البته پیشنهاد می کنم با منوالی متفاوت با برد ساخته شده دوستان طراحی بشه
                            * اگر پس از تحقیق به چیپی برخوردیم که BGA باشه آیا نمیشه انرا روی بردی که تبدیلش کنه سوار و بعد روی برد اصلی سوار بشه، طراحی و قرار بدیم؟
                            پس بیاییم و بردی رو طراحی کنیم که علاوه بر نیازات واجب چیپ، خروجی LCD و سوکت هایی برای اتصال به ماژول های جداگانه (که طراحی خواهیم کرد) در نظر بگیریم

فکر کنم که با این منوال بتونیم مشکل 5 یا 6 لایه شدن برد رو حل کنیم
                            منظور منم ساخت همون برد چنلایست برای سوار کردن قطعات . چون arm هایی که این قابلیت رو داشته باشند که lcd رو ساپورت کنند تماما BGA هستند . برای جلوگیری از ایجاد پایه های زیاد و راحتی کار می شه روی همین برد فقط حافظه های رو قرار داد که توی تمام کاربردها مشترکه. باقیش میشه یه برد بزرگتر که این برد روش قرار میگیره و کاربر هرجا خواست کارت SD یا سوکت LCD رو قرار میتونه بده. البته مسئله بیشتر ساخت این برد چند لایست .
                            اگر بخواید از میکرو های اتمل مثل SAM9M10 کار کنید امکانات زیادی داره و کار باهاشون راحت تره . (کلا همه کار روش قبلا انجام شده)
                            اما اگر بخواید از یه میکرو با نسل های جدید تر ARM استفاده کنید با قابلیت پردازش های بیشتر باید برید سراغ تگزاس که کار با قطعاتش یکم سخت تره و شاید بابت اینکه منابعش خیلی تخصصی تر از منابع اتمل اراعه شده.
                            Gracias A La Vida

دیدگاه

حالا که تصمیم خودتون رو گرفتید , اگه کاری از دستم بر بیاد در خدمتتونم . :redface: :redface:
                              بهتره یه سر به جوان WWW.JavanElec.Com بزنید . من دیدم یه برد آماده داره که برد CPU و Flash اش جداست . من مشابهشو ( شاید هم خودشو !!) توی اینترنت پیدا کرده بودم .
                              فرق ما با جهان غرب در اینه که اونا هیچی نمیدونن! و تحقیق میکنند ولی ما همه چیزو می دونیم! و تحقیق برای ما معنی نداره!!!!!!!!!!!! .(از یه آدم اینکاره)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X