اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا کمک کنید 12 ولت DC به 40 ولت DC با 2 آمپر جریان دهی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفا کمک کنید 12 ولت DC به 40 ولت DC با 2 آمپر جریان دهی

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز
    من برای پروژه پایانیم احتیاج به مداری دارم تا 12 ولت یک باتری 6.5 آمپری رو به 40 ولت 2 آمپر تبدیل کنم
    البته میدونم که 2 آمپر کامل نمیگیرم و مقداری کمتر میشه
    اما خواهشا کمک کنید و اگر مدار یا آی سی سراغ دارید دریغ نکنید
    پروژم لنگ این مداره
    با سپاس فراوان

پاسخ : لطفا کمک کنید 12 ولت DC به 40 ولت DC با 2 آمپر جریان دهی

شما 40 ولت 2 آمپر هم میتونید جریان بگیرید . در واقع از یک باتری 6.5 آمپر تا زمان اتصال
    کوتاه شدنش هم میتونید جریان بگیرید مثلا 50 آمپر - فقط موضوع اینکه تایم جریان دهی کم
    میشه . یعنی با 50 آمپر 5 یا 6 دقیقه بیشتر دوام نمیاره و باتری خالی میشه .

باید از مبدل های سویچینگ DC TO DC استفاده کنید . مدارات زیادی تو اینترنت هست .
    توانا بود هر كه دارا بود ز ثروت دل پير برنا بود

دیدگاه

خواهش میکنم اگر مدار یا نقشه ای دارید بذارید
      خیلی محتاجشم
      من همون 2 آمپر رو میخوام
      ممنون

دیدگاه

تا حالا ترانس فریت پیچیدی ؟ تجربه ای تو کارهای عملی داری ؟
        کار راحتی نیست .
        توانا بود هر كه دارا بود ز ثروت دل پير برنا بود

دیدگاه

آقاسعید اینو یه نگاه بنداز ببین چطوره:
          eleccircuit.com/12vdc-to-37v-dc-converter-by-sg3524
          راحت نیست ولی ناممکن نیست
          سعیتو بکن
          {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

جناب Alpha+
            من رشته تحصیلیم الکترونیکه و با اکثر قطعات آشنایی دارم
            اما ترانس فریت یا کلا سیم پیچی
            از همون اول زیاد خوشم نیومده از این قطعات دلیل اصلیش هم ترس از این قطعه و مشکلی کار با اون از ساخت تا مونتاژش بوده
            از این دست موارد زیاد داشتم اما یکی یکی این ترس ها از بین میرن
            مثلا الان که برای انجام این کار مجبورم یاد بگیرم هر چه قدر هم که مشکل باشه اما خاطرم هست در هنرستان برای ساخت فرستنده اف ام و برای ساخت سلف از مته سوراخ کاری در اندازه ای که احتیاج داشتیم استفاده میکردم
            در کل اگر پیشنهادی دارید بفرمایید
            این پروژمه و باید تا یه ماه دیگه تحویل بدم

و اما جناب nanoware
            این لینک که لطف کردید گذاشتید رو نگاه کردم چند جاش برام مبهم بود اما خوب تقریبا فهمیدم که جریان از چه قراره
            ولی من به یک مدار با ورودی 12 ولت و یک خروجی مثبت 40 ولت با جریان دهی 2 آمپر احتیاج دارم و فکر میکنم گزینه های بهتری هم باشه
            من خودم هم بیکار ننشستم و یه چیزیایی پیدا کردم
            فهمیدم که مبدل DC/DC در دوع کلی افزاینده یا Step Up یا Boost و کاهنده یا Step Down یا Buck هستند
            که موارد کاهنده بیشتر از افزاینده هستند که متاسفانه ماله من هم افزایندست
            چند تا دیتا شیت برای این کار هم از آی سی های مبدل پیدا کردم
            1- lm2577 که فکر کنم بهترین گزینه باشه
            ولتاژ خروجیش تا 60 ولت میره و جریان خروجیش هم تا سه آمپر رو پشتیبانی میکنه
            2- MC34063 که خیلی باهاش برخورد کردم
            این آی سی خیلی طرفدار داره هم افزایندست هم کاهنده اما خوب جریا خروجیش کمه و 1.5 آمپره

فعلا همین دوتا بودن و گفتم که اولی با این مشخصاتی که داده تو دیتا شیت خیلی عالیه
            نظر شما دوستان عزیز چیه؟

دیدگاه

پاسخ : لطفا کمک کنید 12 ولت DC به 40 ولت DC با 2 آمپر جری&#1575

2 روش من می تونم بهتون پیشنهاد کنم. اولیش استفاده از چاپر های افزایندست . این چاپر ها همون مبدل های dc dc هستند . البته برخلاف نوع کاهشی این نوع مبدل یک سلف (بسته به جریان) بزرگ نیاز داره! این سلف رو باید بسازی یا سفارش بدی! کار دوم هزینش بالاست.
              من که رشتم دانشگاهیه اجبارا درسی رو برداشتم که اتفاقا توش موتور 3 فاز موتور dc و ترانس هم سیم پیچی کردم. کلا ساخت سلف یا ترانس چیزی جز یه مشت ورق + یه قوطی (یا با کاغذ مخصوص ضخیم هم میشه ساخت) +سیم و چندتا وارنیش و چسب و یه محاسبه نیست.
              روش دوم هم اینه که ولتاژ dc رو با یه پل H متناوب کنی و بدی به یه ترانس که باقیشم کاری نداره. این روش تنها چیزی که می خواد 1 پل H و یه ترانسه! ترانس که لاله زار همه مدلش هست . چون ولتاژ جریانت هم کمه به راحتی می تونی از IC درایورهای موتور dc استفاده کنی (3-4 تومن) با یه میکرو هم اون ic رو سویچ کن. هرچی فرکانسش رو ببری بالا ic بیشتر گرم میشه در عوض هسته ترانست کوچیکتر میشه و برعکس. می تونی حتی جوری سویچ کنی که هارمونی های خروجیت کوچیک باشند تا ترانس داغ نشه و تلفاتت حداقل بشه. روش دومی رو برای یه کاری توی 2 ساعت درست کردم(10 به 50 ولت خروجی 2 آمپر ).
              Gracias A La Vida
              [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
              http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
              زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

سلام
                جناب پژوهان اگر امکان داره در مورد روش دوم بیشتر توضیح بدین همون H یا منابع اطلاعاتیش در اینترنت رو معرفی کنید که برم دنبالش
                ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid68
                  سلام
                  جناب پژوهان اگر امکان داره در مورد روش دوم بیشتر توضیح بدین همون H یا منابع اطلاعاتیش در اینترنت رو معرفی کنید که برم دنبالش
                  ممنون
                  در حقیقت یه اینورتر می سازید اما نیازی به سویچ های مثل ماسفت و IGBT و... ندارید. چون جریان ولتاژتون کمه. در حقیقت از یه درایو موتورهای DC رو که یه پل H هست استفاده می کنید. این درایورا یه ورودی DC دارند و خروجیشون میتونه ولتاژ + یا منفی باشه . با سویچ کردن بین این دو ولتاژ یه ولتاژ متناوب دارید که میشه با یه ترانس به یه ولتاژ متناوب دلخواه دیگه تغییرش داد و در نهایت با یه پل دیودی و خازن یکسوش کرد. باید H-bridge رو سرچ کنید.
                  http://en.wikipedia.org/wiki/H-bridge
                  Gracias A La Vida

دیدگاه

آقای پژوهان فکر کنم فهمیده باشم چی فرمودید
                    من مثلا یه دراویر L298 تهیه میکنم و با یه اسیلاتور مثله 555 ورودیش رو تحریک میکنم و در خروجی یه ولتاژ متناوب +12 و -12 ولت تحویل میگیرم
                    حالا باید اون ترانس 12 به 40 ولتم رو بذارم تو راهش و ولتاژم رو به 40 ولت برسونم بعد هم که یکسوسازی و این جور صحبت ها
                    درسته؟
                    اگر درسته فقط چند سوال برای یکسوسازی و ولتاژخروجی میمونه برام
                    مطمئنا ولتاژ خروجی ترانس باید کمتر از 40 ولت باشه چون وقتی یکسو میکنیم ولتاژ ضربدر رادیکال 2 میشه
                    پس باید ترانسمون و با این فرض بپیچیم درسته؟
                    در دیتا شیت این درایور نوشته که 3 آمپر خروجی میده (روایت ها مختلفه) یعنی اون ولتاژ متناوبی که در خروجیش بوجود آوردم نهایتا 3 آمپر میتونه خروجی بده پس جریان خروجیم به نسبت افزایش ولتاژ کاهش پیدا میکنه (فعلا جریانی که خودم میخوام مهم نیست)
                    سوال من در این مورد اینه که اگر افزایش بار داشتیم این روش در صورت درست بودن چقدر ثبات داره که ولتاژ و جریانش کاهش پیدا نکنه

گذشته از این روش (که اگر درست باشه کارم حل میشه) اگر بشه ترانس رو از این مدار حذف کرد و حجم کار رو کاهش داد خیلی بهتره لطفا در این مورد هم راهنمایی بفرمایید
                    باتشکر از همه کسانی که منو راهنمایی میکنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid68
                      آقای پژوهان فکر کنم فهمیده باشم چی فرمودید
                      من مثلا یه دراویر L298 تهیه میکنم و با یه اسیلاتور مثله 555 ورودیش رو تحریک میکنم و در خروجی یه ولتاژ متناوب +12 و -12 ولت تحویل میگیرم
                      حالا باید اون ترانس 12 به 40 ولتم رو بذارم تو راهش و ولتاژم رو به 40 ولت برسونم بعد هم که یکسوسازی و این جور صحبت ها
                      درسته؟
                      بله البته با یه میکرو AVRبهتره این کارو انجام بدی که خروجی PWM داشته باشه امکان کنترل خروجی هم داری (البته توجه به این مورد هم داشته باش که فرکانس سویچ زنیت با ابن درایورها نباید از چند صد هرتز بیشتر باشه )
                      مطمئنا ولتاژ خروجی ترانس باید کمتر از 40 ولت باشه چون وقتی یکسو میکنیم ولتاژ ضربدر رادیکال 2 میشه
                      پس باید ترانسمون و با این فرض بپیچیم درسته؟
                      محاسبات کتاب هایی مثل همونی که من قبلا باهاش ترانسم رو محاسبه کردم ( یه کتاب مسبتا قدیمی بود) و تمام مقادیر جداول برای افت ولتاژ برحسب توان و ابعاد هسته بر اساس این فرض هستند که ولتاژ ورودی یه ولتاژ AC سینوسیه .اما اینجا ولتاژ خوجی این پل که میسازی مربعی خواهد بود . دو راه داری :
                      1- موجت مربعی در نتیجه هارمونی های شدیدی داره و تلفات (فوکو و..)افزایش پیدا میکنه و هسته به شدت گرم که باید یا هسته رو بزرگتر انتخاب کنی (نسبت به اونچیزی که از محاسبات اون کتاب بدست میاد) یا ورق با زخامت کمتر پیدا کنی که این مورد فکر نکنم باشه.
                      2- جوری سویچ زنی کنی که تا حد امکان موجت به سینوسی نزدیک تر باشه . در اصل یه موج سینوسی رو با pWM بسازی. البته نباد فرکانس زیاد باشه این درایورها می سوزند.
                      توان خروجیت مثلا با 2 آمپر میشه 80 وات که ترانس 200 وات اگر هم ببندی یا بخری همچین ترانس بزرگی نمیشه.
                      در مورد ولتاژ شما فیدبک بگیر از ولتاژ خروجیت و با همون PWM (تغیر دیوتی سایکل) دامنه رو کم و زیاد کن. می تونی از رگولاتور هم استفاده کنی .با این ولتاژ هم موجود هست.
                      در دیتا شیت این درایور نوشته که 3 آمپر خروجی میده (روایت ها مختلفه) یعنی اون ولتاژ متناوبی که در خروجیش بوجود آوردم نهایتا 3 آمپر میتونه خروجی بده پس جریان خروجیم به نسبت افزایش ولتاژ کاهش پیدا میکنه (فعلا جریانی که خودم میخوام مهم نیست)
                      باید درایوی بگیری که 80 وات (البته بیشتر از این مقدار مثلا 100 وات) خروجی بده. مثلا BTS7810 که قیمتش حدود 9 تومنه 20 آمپر خروجی به صورت دائم میده.
                      سوال من در این مورد اینه که اگر افزایش بار داشتیم این روش در صورت درست بودن چقدر ثبات داره که ولتاژ و جریانش کاهش پیدا نکنه
                      باید فیدبک از خروجی بگیری یا از رگولاتور توی خروجیت استفاده کنی. ترانس یه امپدانس داره که حتما با افزایش بار ولتاژ خروجی دچار تغییر میشه . البته من نمیدونم چه باری می خوای توی خروجی این دستگاهت بگذاری . بهتره با بار مقاومتی اول چکش کنی.

گذشته از این روش (که اگر درست باشه کارم حل میشه) اگر بشه ترانس رو از این مدار حذف کرد و حجم کار رو کاهش داد خیلی بهتره لطفا در این مورد هم راهنمایی بفرمایید
                      باتشکر از همه کسانی که منو راهنمایی میکنند
                      من راه دیگه ای که می دونم همون چاپر افزایندست که سلفی که اونجا نیاز داره چند برابر این ترانس خواهد بود! ابعاد ترانس مورد نیازت به اندازه ی کف دستت و کوچکتر خواهد شد.
                      البته میتونی از خازن و دیود به جای ترانس استفاده کنی (مدار چند برابر کنند ولتاژ) که در این صورت باید خازن های روغنی استفاده کنی که خرجش چندین برابر یه ترانسه! مهمتر از این با این مدار جریانی که خازن ها از منبع می کشند تو هر سیکل یه جریان ضربه ایه که بعد از نیم ساعت باید با باطریت خداحافظی کنی. (باطریت اگه خشک باشه شاید بعد از چند ساعت استفاده ) فرکانست تو این روش باید زیاد باشه تا ریپل ولتاژت کم بشه یا از یه خازن خیلی بزگ تو خروجی نهاییت استفاده کنی.
                      Gracias A La Vida

دیدگاه

اگر من بتونم به جای استفاده از میکرو و PWM یه جوری خودم فرکانس AC تولید کنم این همه مشکل که گفتید نخواهم داشت درسته؟
                        میشه از یه مدار اسیلاتور معمولی مه برای فرستنده های FM استفاده کردم استفاده کنم منتها با فرکانس مثلا 100 هرتز
                        حالا یک سوال
                        فرکانس ورودی درایور در ولتاژخروجیش تاثیر داره؟ یا هر فرکانس (مجاز) بدم همون رو با دامنه ولتاژ تغذیه درایور میگیرم؟
                        من تا حالا با درایور کار نکردم
                        اگر چاپر افزاینده شماره خاصی سراغ دارید هم لطفا بفرمایید
                        البته خودم یک چاپر پیدا کردم که مشخصاتش باون چیزی که میخوام میخونه
                        lm2577-Adj
                        http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...SC/LM2577.html
                        مدار پیشنهادیش برای این مدار خوبه و سلده به نظر میاد
                        در صفحه 17 طریقه تنظیم ولتاژ خروجی (فرمولش) رو نوشته و در جدول بالا سمت راست هم برای جریان دلخواه دیود شاتکیی رو که باید استفاده بشه معرفی کرده
                        حالا میایم سر صحبت شما
                        آیا سلف همون 100 میکروهانری باید باشه
                        برای خرید این سلف دقیقا باید بگم چی میخوام؟
                        چند میکرو هانری و چند آمپر و چند وات؟
                        من فردا شنبه مقداری خرید دارم از تهران اگر کسی میتونه جوابم رو بده کمک کنه تا با خرید هام اینا رو هم بگیرم
                        داره دیر میشه
                        با تشکر

دیدگاه

اگر من بتونم به جای استفاده از میکرو و PWM یه جوری خودم فرکانس AC تولید کنم این همه مشکل که گفتید نخواهم داشت درسته؟
                          بله .
                          میشه از یه مدار اسیلاتور معمولی مه برای فرستنده های FM استفاده کردم استفاده کنم منتها با فرکانس مثلا 100 هرتز
                          میشه از IC هایی که موج سینوسی تولید می کنند و یک تفریق کننده (پ امپ) و یه بلوک هیسترزی (یه مدار پ امپه که فیدبک مثبت داره) هم برای تولید موج PWM موج سینوسی استفاده کرد. توجه کن ورودی سویچ های قدرت مثل این درایور ها باید 0 یا 1 باشه.
                          فرکانس ورودی درایور در ولتاژخروجیش تاثیر داره؟ یا هر فرکانس (مجاز) بدم همون رو با دامنه ولتاژ تغذیه درایور میگیرم؟
                          اگر منظور از فرکانس ورودی ،فرکانس سویچ زنیه که توی ولتاژ خروجی تاثیری نداره (ولتاژ به دیوتی سایکل بستکی داره) اما سویچینگ فرکانس بالا باعث داغ شدن درایور میشه.
                          برای خرید این سلف دقیقا باید بگم چی میخوام؟
                          چند میکروهانری و چند آمپر و چه فرکانسی (شایدم جنس هسته) رو باید بگی (حتی ولتاژ (شکست عایقیش) هم میتونه یکی از پارامترهاش باشه)... اما سلف از اون دست چیزهاست که توی رنج های چند دهم آمپر به بالا دیگه مثل خازن و ... پیدا نمیشه باید بدی بسازند یا همچین سلفی که می خوای خیلی سادست باید خودت بسازی. البته یکی قدیما گفته بود یه جا تو جمهوری میرفوشه اما من موردش پیش نیمد برم ببینم. البته اگرم نداشتن می تونی از سلف های دستگاه ها استفاده کنی . خیلی دستگاه ها تو ساختمونشون سلف به کار رفته.بسیار هم ارزون هستش. اما توجه داشته باش خیلی از این سلف ها برای راه اندازی فقط به کار میرند اما سلفی که تو بخوای استفاده کنی دائما زیر باره.
                          Gracias A La Vida

دیدگاه

یکی از دوستانم یه پروژه تو این مایه داشته که از روش دوم یعنی درایور و پل اچ استفاده کرده بود اما به سختی جواب گرفته بود
                            با این چیزایی که از سختی کار و مراحل زیادش گفت فکر میکنم چاپر با یک آی سی و چند قطعه دیگه راحت تر باشه و اون مراحل طولانی و پشت سر هم رو دیگه ندارم
                            حالا من میخوام از آی سی LM2577-Adj استفاده کنم و فردا هم میخوام این قطعه رو سفارش بدم چون فکر میکنم اینجا پیدا نشه
                            فرمودید باید مقدار جریان فرکانس و ولتاژ شکست رو بگم و همچنین به احتمال زیاد باید خودم بپیچم چون جریان زیادی میخوام
                            طبق روابط توان و در نظر گرفتن راندمان به نسب افزایش ولتاژ خروجی نسبت به ورودی جریان ورودی نسبت به جریان خروجی افزایش پیدا میکنه
                            ولتاژ ورودی 12 و ولتاژ خروجی 40 یعنی نسبت میشه 3.33 و جریان ورودی میشه 6.66 که با در نظر گرفتن بازده میره تو 7 آمپر
                            با این روضه ای که خوندم احتمال زیاد باید خودم سلف رو بپیچم
                            حالا اگر منبعی برای محاسبات این سلف دارید بفرمایید که دست به کار بشم
                            فکر کنم این سلف کلی حجمش بشه
                            اگر هم جایی برای خرید این نوع سلف که 7 آمپره دارید بفرمایید
                            ممنون

دیدگاه

سلام دایی جان
                              اگه همینجوری پیش بری باید یه ترم دیگه واسه پروژه ثبت نام کنی :biggrin:
                              اول بریم سراغ LM2577 که اصلا مناسب این کار نیست. چون سوئیچ اصلی این ای سی می تونه 3 امپر رو سوئیچ کنه و شما به یک سوئیچ با تحمل بیشتر از 17 آمپر نیاز دارید!
                              زیرا که توان خروجی شما 80 واته. اگه مدار خیلی خوبی بسازی و راندمان 80 درصد بگیری، توان ورودی میشه 100 وات!
                              اگه خوش شانس باشی و ولتاژ ورودیت 12 ولت فیکس بمون(اغلب باطری ها ولتاژشون تا 10 ولت هم افت پیدا می کنه) جریان ورودیت میشه 8.33 آمپر.
                              اگه شکل موج جریان در مبدل های Boost رو نگاه کنید می بینید جریان سلف و سوئیچ تا دوبرابر متوسط جریان ورودی میره. بنابراین باید سلف و سوئیچی با جریان بیشتر از 16.66 آمپر پیدا کنی!
                              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X