اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صفحه ی خورشیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صفحه ی خورشیدی

یه صفحه ی خورشیدی12v,15w چند آمپر داره؟ و چند تا LED رو میتونه روشن کنه؟

پاسخ : صفحه ی خورشیدی

دوست عزیز نمیشود به سوال شما جواب دقیق داد چون باید شما رنگ LED که می خواهید قرار دهید را اشاره می کردید ولی می توانید با مراجعه با سایت زیر LED خود را انتخاب کرده و با توجه به توان آن تعداد آن را مشخص کنید مثلاً LED قرمز 1.7 ولت و 0.03 آمپر مصرف می کند که توان آن می شود 0.051 وات حالا باید 15 وات باطری خورشیدی شما را بر 0.051 تقسیم کرد که می شود 294 عدد LED قرمز.
    http://www.kpsec.freeuk.com/components/led.htm

دیدگاه

درود دوستان
      مشخصات سلول خورشیدی رو با وات و ولت بیان میکنن؟
      من یه سلول خورشیدی با خروجی 5 ولت و شدت جریان 500 میلی آمپر میخوام باید برم بگم چی به مغازه دار فرمول محاسبه توان و شدت جریان چی بوود؟؟؟ :redface:
      میگم یه سوال دیگه ببخشید والا!
      اگه یه باتری 4 ولت داشته باشیم میتونیم با ترانسی که خروجیش 5 یا 6 ولت هست شارژش کنیم؟
      ممنونم
      بدرود

دیدگاه

داداش شما با ید باطری 4 ولتو با یه ترانس لا اقل 6 ولت شارژ کنی ببین داداش ولتاژ ماشین 12 ولت نامی هست در حالیه که تا 14.5 ولت باطری شارژ میشه شما هم باید طبق نوع باطری اونو یکم بیشتر از مقدار نامی روش شارژ کنین باطری های عمولی تلفن سه طبقه که 3.7 روش نوشته تا 4.2 شارژ می شن
        در ضمن اون صفحه های خورشییدی استاندارد خاصی داره من فقط 6 و 12 ولتو دیدم :cry2:
        [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

آقا ممنونم
          در مورد این ولتاژ نامی و ولتاژی که ما باید اعمال بکنیم فرمول خاصی وجود داره؟
          بعد اینکه برای شارژ یک باتری مثلا4 ولتی میشه ورودی 8 ولتم داد یعنی اگه خیلی زیاد بشه مشکلی به وجود میاره؟در مورد استاندارد سلول خورشیدی من رفتم پیش یه مغازه دار بهش گفتم من سلول 4 ولت 750 میلی آمپر میخوام اونم گفت سلول 4 ولت بیشتر از 150 میلی آمپر ندارم...یعنی میگین همون 6 بوده جلوش مقاومت میذاره؟که میشه 4 ولت؟که نهایتا شدت جریان هم میاد پایین؟
          ممنون

دیدگاه

داداش گلم اگه شما از مقا ومت استفاده کنینی ممکنه یکم سخت تر بتونین ولتاژ رو کم کنید برای اینکه بتونینی یه ولتاژ صاف داشته باشین باید از رگلا تور ولتاژ سری 78xx استفاده کنین والا من تا حالا سرغ شماره 7804 رو نگرفتم که 4 ولتی هست ولی واسه اونم باید یک ولتاژ حدود 6.5 بدی تا را ه بیفتع داداش کلا می خوای چی کار کنی یه باطری بزاری که با خورشید شارژ شه ؟
            در مورد ولتاژ نامی و ولتا ژ شارژ نسبت به نوع باطری فرمول خاصی هست کار خانه ی سازنده اونو مشخص میکنه در ضمن اگه مثلا یه باطری 3 ولتی رو تا 6 ولت شارژ کنی هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط چند تا شهید میدین oo: :eek: عزیز میترکه نکن از این کارا مخصو صا باطری مبایل اگه بترکه کشتش بیشتره من خودم یه بار ترکوندم ااز صداش ضربه روحی خوردم :mrgreen:
            [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
              داداش گلم اگه شما از مقا ومت استفاده کنینی ممکنه یکم سخت تر بتونین ولتاژ رو کم کنید برای اینکه بتونینی یه ولتاژ صاف داشته باشین باید از رگلا تور ولتاژ سری 78xx استفاده کنین والا من تا حالا سرغ شماره 7804 رو نگرفتم که 4 ولتی هست ولی واسه اونم باید یک ولتاژ حدود 6.5 بدی تا را ه بیفتع داداش کلا می خوای چی کار کنی یه باطری بزاری که با خورشید شارژ شه ؟
              در مورد ولتاژ نامی و ولتا ژ شارژ نسبت به نوع باطری فرمول خاصی هست کار خانه ی سازنده اونو مشخص میکنه در ضمن اگه مثلا یه باطری 3 ولتی رو تا 6 ولت شارژ کنی هیچ مشکلی پیش نمیاد فقط چند تا شهید میدین oo: :eek: عزیز میترکه نکن از این کارا مخصو صا باطری مبایل اگه بترکه کشتش بیشتره من خودم یه بار ترکوندم ااز صداش ضربه روحی خوردم :mrgreen:
              سلام
              آقا ممنونم از جوابتون
              در مورد باتری آره من میخوام چند نوع باتری رو با یک صفحه شارژ کنم باتری ها هم ولتاژ نزدیک به هم دارن نهایتا فاصله ولتاژیشون 1 ولت هست...میگم مثلا یکی 4 ولت و یکی دیگه 4.9 ولت اگه دوتاشو با 6 شارژ کنیم مشکلی پیش میاد؟ :redface:

دیدگاه

داداش ترو خدا این رنج باطری اخه نیست تو بازار :eek:
                باطری باید توسط اپ امپ یا هر مدار دیگه ای کنترل بشه تا عمر باطری و میزان شارژ به حد اکثر برسه خطر ترکیدن باطری هم صفر میشه مثلا تو باطری های معمول 1.2 ولتی که با هم سری میشن باید هر خانه حد اکثر تا 1.4 ولتی شارژ بشه تو باطری ماشین هم یه خانه ی 2 ولتی تا 2.3 حد اکثر 2.4 شار ژ میشه که تو 6 تا خانه سری شده جمعا می شه حدوده 1.8 تا 2.4 بیشتر از مقدار 12 ولت :nerd:
                مدارات کنترل خود کار ولتاژ باطری دو تا رنج شارژ کردن دارن یکی زمان روشن یکی زمان خاموش اون ولتاژ ها رو با پتانسیو متر تنضیم میکنن البته رو مدارش تو انجمن شارژر های مختلف هست همه ی باطری ها رو بچه ها ساختن جستجو کن :agree:

دیدگاه

درود به دوستان عزیز
                  من یه سوال داشتم از اساتید...
                  دوستان اگه دوتا سلول خورشیدی رو به صورت موازی و یا متوالی به هم ببندیم چه تغییری تو ولتاژ و شدت جریان رخ میده؟مثلا اگر من دوتا سلول 2 ولتی و 50 آمپر رو به هم موازی و متوالی وصل کنم در هر مورد چه اتفاقی می افته؟
                  ممنونم

دیدگاه

سلام
                    من معذرت می خواهم
                    من هم یک سوال داشتم :surprised:
                    اگه بخواهیم برای خونه باطری خورشیدی بزاریم کلا با چه هزینه ای می شود این کار را کرد؟
                    کلا به صرفه است؟(اخه برق می خواهد گرون بشه(
                    ممنون

دیدگاه

خوب
                      در مورد سوال دوم که اول میگم این باطری ها بر حسب سطح مقطعشون با خورشید توان خاصی دارن به طور معمولی در بهترین حالت از یه صفح که 1 متر مربع هست میشه 100 وات گرفت خوب این قیمت فک کنم به 100 تا 200 تومن برسه واسه خونه اصلا به درد نمی خوره چون نمی تونی به خوبی ذخیره کنی باطری میخواد باطری ماشین 60 تومنه باید لا اقل یه 4 تا بگیری در ضمن این صفحه ها تو نور خورشید این طورین تو سایه یا هوای مه به شدت توان ولتاژ و جریانشون کم میشه
                      هر اتفاقی سر برق بیاد از این باطری خورشیدی ارزون تر مطمعا باشد الان کیلو واتی 25 تومنه اگه زیاد گرون شه 10 برابر می کنن 250 تومن خوب اگه شما بخواین یه کی لو وات برق درست کنین با باطری خورشیدی حد اقل یه 500 تومن سر مایه می خواین اونم جریان dc نه ac
                      موازی یا سری کردن باطری های خورشیدی مثل سری یا موازی کردن باطری های معمولیه در سری کردن باطری های خورشیدی باید جریانشون یکی باشه که د ر این صورت ولتاژا شون جمع میشه
                      در موازی کردن باید ولتاژاشون یکی باشه که جر یا ن هاشون جمع میشه :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iman.lotus
                        دوستان اگه دوتا سلول خورشیدی رو به صورت موازی و یا متوالی به هم ببندیم چه تغییری تو ولتاژ و شدت جریان رخ میده؟مثلا اگر من دوتا سلول 2 ولتی و 50 آمپر رو به هم موازی و متوالی وصل کنم در هر مورد چه اتفاقی می افته؟
                        اول از همه از آقا حامد رحیمی به خاطر توضیحشون می تشکرم!!! :applause:
                        اما عزیزان، جریان از خصوصیات ذاتی یه مدار یا یه باتری نیست که تو خودشون بوجود بیاد. باتری وقتی خودش رو هوا ول شده که ازش جریانی عبور نمی کنه (البته نگید که یه مقدار جریان داره در حد میکر آمپر، چون اونم بخاطر مقاومت داخلی یه مدار می سازه) :agree:
                        اگه بخواید از یه باتری جریان بکشید، باید بهش مدار وصل کنید. در این صورت اگه دو تا رو با هم سری کنی، جریان ها یکیه (بر اساس kcl) که اگه حد بالای جریان هر دوشون (همون که شما می گید جریان) برابر باشه بهتره. چون اونوقت هیچ کدوم آسیب نمی بینن.
                        اما اگه با هم موازی بشن؛ اگه ولتاژهاشون با هم برابر باشه که میشن مثل یه منبع، با این تفاوت که جریانی که از هر کدوم می گذره تقریباً نصف میشه. اما اگه ولتاژهاشون برابر نباشه (حتی اگه مداری بهشون وصل نباشه و فقط همون دوتا بهم وصل باشن) یکی، اون یکی رو شارژ می کنه و اون یکی اینو دشارژ البته اگه اون یکی ظرفیت شارژ شدن رو داشته باشه.
                        این عملشون هم تا اونجا ادامه پیدا می کنه که به یه سطح تعادلی برسن
                        دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

بسیار ممنونم از جواب کاملتون...ولی خوب فکر میکنم این اتفاق برای باتری ها یا منبع تغذیه های معمولی هم بیفته و مختص سل خورشیدی نیست درست میگم؟
                          یعنی اگر بخوایم از یکمنبع تغذیه جریان بکشیم حتما باید بهش مدار وصل کنیم...
                          حالا یه سوال تخصصی :read:
                          سلول های خوشیدی رو میتونیم به قطعات کوچیکتر تقسیم کنیم؟و قطعه ها رو به وسیله سیم به هم متصل کنیم؟چون من دارم یه پروژ های میسازم که خیلی خیلی فضای محدودی دارم سلول خورشیدی هایی هم که تو بازارن ماشالا هر کدوم اندازه یه فرش 12 متری هستن :eek:
                          میخواستم ببینم اصلا راهی وجود داره که اینا رو کوچیک کرد؟چون تاحالا سلول خورشیدی رو تو دستم نگرفتم که ببینم چه طوریه ولی یکیشو از پشت ویترین که دیدم دیدم صفحه ای مماس به هم هستن که به هم چسبیدن و دو انتهای صفحه هابه وسیله سیم به هم متصل شده میخواستم ببینم اون مقطعو میشه جدا کرد و صفحه هارو جدا جدا کرد یا نه؟

دیدگاه

تا اونجایی که من میدونم این سلول ها به صورت کوچیک و نیم ولت موجوده نیاز به کوچک کردن سلولهای بزرگ نیست
                            کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                            ولتر

دیدگاه

ممنونم از جوابتون اما همه چیز که ولتاژ نیست توان هست که تعیین کنندست که اون سلولهایی که گفتین توان پایینی رو دارن که متسفانه جواب نمیدن...
                              من سوالم اینجاست راهی برای کوچکتر کردن صفحه خورشیدی هست یا نه؟ببینید من نمی خوام تیکه ای ازش جدا کنم یا اینکه از سلول حذف کنم من میخوام اون قطعه هایی که به وسیله سیم به هم متصله رو جداکنم سیم بلندتر بذارم و قطعه ها رو روی سر هم سوار کنم تا جای کمتری بگیره...امیدوارم متوجه بشید منظورمن چیه...
                              راستی پنل خورشیدی با صفحه خورشیدی چه تفاوتی دارن؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X