اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط تک سیمه دو میکرو بدون زمین مشترک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط تک سیمه دو میکرو بدون زمین مشترک

سلام به اساتید محترم.
    من می خوام دو میکرو که به فاصله 100 متری از هم هستند ارتباط یک طرفه برقرار کنم(یکی فرستنده و دیگری دریافت کننده).من مجبور هستم فقط از یک رشته سیم استفاده کنم و منبع تغذیه هم دو عدد باطری 9 ولت هستش.من برای دریافت از میکرو فرستنده حتی 1 یا صفر هم برام کافی هستش.اما چون این دو میکرو را نمی تونم زمین کنم از هر ارتباطی و یادیجیتال یا آنالوگ نتونستم جواب بگیرم.
    بدجوری کارم گره خورده، ممنون میشم در این مورد کمکم کنید.

پاسخ : ارتباط تک سیمه دو میکرو

اصولا برای برقراری ارتباط با سیم باید زمین دستگاه ها یکی باشند . تا دو دستگاه از سطح سیگنال ها درک مشترکی داشته باشند . بهتره از ارتباط بیسیم استفاده کنی .
    نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

چرا خودتون یه پروتکل نمی نویسین؟
      فکر کنم با بافر بتونی 100 متر رو جواب بگیری.
      شما بیا تو برنامه میکرو پروتکل یه ارتباط آسنکرون رو بنویس که START BIT و STOP BIT داشته باشه و فریم ارسال داده هم مشخص بشه اگه میخواین مثلا بایت بفرستین.
      فقط باید کلاک میکروی گیرنده بیشتر باشه تا بتونه راحت تر نمونه برداری کنه.
      It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

فکر کنم بدون داشتن یک مرجع که بشه سطح سیگنال رو باهاش اندازه گرفت نوشتن پروتکل هم معنی نداره . باید تو مدار زمین مشترک داشته باشند .
        نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

مرجع همون سطح منطقی هست که 0 و 1 رو معلوم میکنه. هر دو میکرو دارن با همین سطح کار میکنن. اگه اشتباه نکنم RS 232 همینطوری کار میکنه.
          It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

شما برداشتت از سطح چیه ؟ غیر یک ولتاژ بین زمین و منبع و یا حتی بین دو منبع ولتاژ . وقتی شما مرجع مشترکی بین دو تا دستگاه نداری پس نمیتونی تغییرات سطح ولتاژ رو بفهمی .
            نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

این که کاری نداره شما بیا از یک ایزولاسیون نوری استفاده کن یعنی بیا با اپتو کوپلر این کار را انجام بده اگه نخواهی این کار را بکنی حتما باید زمین مشترک داشته باشی
              فرزندم در راه است

دیدگاه

از ارتباط بی سیم نمتونم استفاده کنم.
                همه راهها امتحان کردم جواب نگرفتم،در چند مورد جواب میداد ولی وقتی دستم به سیم روکش دار می خورد دیگه جواب نمی داد.
                دوستمون درست می گه باید زمین مشترک داشته باشند.نمیشه این زمین جداگانه برای هر کدوم ساخت؟

دیدگاه

ایزولاسیون نوری هم جواب نمیده چون من تک سیم دارم.تنها چیزی که کمی تونستم جواب بگیرم فرکانس بالا بود.یک میکرو میفرستاد و میکرو دوم فرکانس متر بود،ولی وقتی دستم به سیم می خورد یکدفه فرکانس افت شدیدی میکرد .

دیدگاه

من تونستم با پروتکل rs485 با PLC و میکرو با یک سیم و بدون زمین مشترک ارتباط بر قرار کنم و هیچ مشکلی پیش نیامد.فکر می کنم به خاطر منبع تغذیه بود که داخل PLC هستش این ارتباط بر قرار شد.من در این کار مجبور هستم از باطری استفاده کنم.

دیدگاه

پاسخ : ارتباط تک سیمه دو میکرو بدون زمین مشترک

سلام
                      آقا ببین برای ارتباط حد اقل دو سیم نیاز هست یعنی شما به هیچ وجه نمی توانید با یک سیم اطلاعات را بفرستید چون در این صورت ولتاژ در مقصد قابل فهم نیست یا جریان قابل حس کردن نیست برای همین شما باید حد اقل دو سیم داشته باشید یا از ارتباط بی سیم استفاده کنید اگر هم محیط جوری هست که نمی توانید از ارتباط بی سیم استفاده کنید باید از فیبر نوری استفاده کنید یعنی اطلاعات را به یک مبدل نوری بدهید و بعد با یک رشته فیبر نوری خوب آن را به محل مورد نظر برده و سپس با یک مبدل به ولتاِژ تبدیل کرده و از اطلاعات استفاده کنید
                      همانطور كه مايل نيستم بنده كسي باشم، حاضر نيستم آقاي كسي باشم. كساني كه مخالف آزادي ديگرانند، خود لياقت آزادي را ندارند.((آبراهام لينكن))

قدرت شگفت انگيز نيروهاي خلاق و استعدادهاي نهفته آدمي هنگامي آشكار مي شود كه نيازي حياتي، تواناييهاي او را به فعاليت وادارد و كشش آرزويي، سراپاي وجودش را به جنب و جوش درآورد.((آبراهام لينكن))

[img width=343 height=100]http://www.elecdesigner.com/uploads/PRO-DESIGNER-GROUP.jpg[/img]

دیدگاه

چیزی نشد نداره.گفتم که من این کار با plc و یک میکرو با یک رشته سیم بدون زمین مشترک انجام دادم و خوب هم جواب داد.
                        من در این ارتباط فقط یک تغیر در گیرنده نیاز دارم مثل(ولتاژ،جریان،فرکانس،...)

دیدگاه

کسی نیست در این مورد تجربه داشته باشه؟ :cry2:

دیدگاه

یه چیزی به ذهنم رسیده. شاید مسخره بنظر بیاد ولی شاید جواب بده. زمین هر دو میکرو رو به لوله آب وصل کن! بعد ارتباط رو با یک سیم چک کن.

دیدگاه

اگر ارتباط شما کاملا یک طرفه هست که میتونید از واحد سریال استفاده کنید (یعنی Tx میکرو اول را به Rx میکرو دوم متصل کنید ) این کار را من انجام دادم و کاملا هم عملیست ولی در مورد زمین ها این مدار را ببینید:
                              فایل های پیوست شده
                              فرزندم در راه است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X