اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی درباره گسترده کردن پهنای خطوط نقشه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی درباره گسترده کردن پهنای خطوط نقشه

سلام
    نمیدونم دقیقا سوالمو چطور باید بیان کنم
    اکثرا مشاهده کردید که در یک pcb فضاهای خالی مابین خطوط اتصالات قطعات بعلت پهنای ترکها خیلی کم و باریک دیده میشه و اتصالات اکثرا به اشکال مختلف و پهن تر از یک ترک معمولی هستد
    این در حالی هست که وقتی سیم کشی بین پایه های قطعات رو در طرح PCB یا شماتیک ترسیم میشه فقط یک ترک به پهنای 3 یا 4 میلی متره و فضای خالی زیادی دیده میشه (اصراف شدن قسمت های زیادی از مس های فیر :NO
    چطور میشه نقشه ترسیم شده رو به حالت مذکور اولی تبدیل کرد آیا روشی داره؟ البته برای DXP

پاسخ : سوالی درباره گسترده کردن پهنای خطوط نقشه( POLYGON )

ببخشید ولی چند بار خوندم متوجه منظورتون نشدم!!!!
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

مثلا تفاوت دو عکس زیر رو البته بدون در نظر گرفتن نوع لایه و اینکه از دو مدار متفاوت هست را ببینید

در کادرهای سفید هر ترک (سیم کشی) چقدر از سطوح مسی فیبر استفاده کرده؟
      عکس اول ترک ها فقط خطی هستند ولی در عکس دوم هم خط و هم به اشکال متفاوت اند که سهم بیشتری از سطوح مسی رو گرفته.
      امیدوارم متوجه منظورم شده باشید

دیدگاه

دوست عزیز مشکل شما خیلی ساده حل میشه.
        البته من با آلتیوم 2006 کار میکنم و با همین ورژن توضیح میدم.
        برای این کار ابتدا پی سی بی رو طراحی کنید و بعد از اینکه طراحی کردید از منوی
        place
        ابزار
        polygon tour
        رو انتخاب کنید
        البته این کار رو از روی نوار ابزار بالای محیط پی سی بی هم میتونید انجام بدید
        و بعدش با پنجره ای که باز میشه میتونید تنظیمات مختلفی رو روش اعمال کنید که بهترین حالتش حالت پیشفرضشه.البته حالت دوم هم شیک و جالب از کار در میاد(البته بعد از چاپ روی فیبر).
        یادت باشه حتما
        connect to net
        رو زمین انتخاب کنی
        remove .... رو هم مارکدارش کن
        میتونی لایه مورد نظرت رو هم انتخاب کنی
        بعد از این کارا یک بعلاوه روی موس ظاهر میشه که باید تمام زوایای جاهایی رو که میخوای این شکلی بشه رو انتخاب کنی(به ترتیب تا برسی به نقطه شروع).بهد با دوبار کلیک راست و دو ثانیه تحمل کارش رو اتومات انجام میده.
        موفق باشی

دیدگاه

راستی چند تا نکته هست که باید بدونی
          اول اینکه سعی کن مرحله آخر این کار رو انجام بدی چون پلیگن مثل ترک به راحتی تغییر نمیکنه و شاید در کارت مشکل ایجاد کنه.
          دوم اینکه این پلیگن اگر به زمین متصل بشه حدود 30 درصد نویز محیط رو خنثی میکنه.
          سوم اینکه این روش ترک ها رو کلفت نمیکنه و فقط از کنار اونها صفحه مسی رو عبور میده(حتی ترک های زمین رو)و فقط جاییی که پد زمین وجودداره اونو به زمین متصل میکنه.بازم اگر این نتیجه باب دلت نبود و خواستی که ترک رو کلفت کنه بگو تا برات یه سری توضیح مفصل تر بدم.

دیدگاه

بله دوست عزیز همین روش که ایشون گفتن درسته. در ضمن اکثرا pcb کارها ازتون میخوان تنظیمات polygon رو روی hatch بذارین ( سطح مربع مربع میشه)
            در ضمن در موقع تست اولیه مدار یعنی مدار رو طراحی کردین و میخواین نمونه براتون بزنن به هیچ وجه از این روش استفاده نکنین چون موقع لحیم کاری اگه بفهمین مدارتون در طراحی ایرادی داشته هیچ راهی غیر از دور انداختن مدار ندارین.
            از این روش فقط وقتی استفاده کنین که:
            1- مطمئن باشید مدارتون سالمه.
            2- وقتی خودتون دارید فیبر رو چاپ میکنین جهت صرفه جویی در اسید مصرفی
            3- لایه solder mask داشته باشین چون در غیر اینصورت هر لحظه ممکنه به خاطر یه سیم که به بردتون بخوره آی سی تون بسوزه ( اگه + و - اتصال کوتاه بشن)

دیدگاه

این برای خود ترک ها هم عمل میکنه؟ چون من آزمایش کردم ظاهرا فقط سطوح غیر استفاده را پوشش میداد.
              اصل هدف بنده بخاطر اینه که فرض کنید من از ترک خطی و ساده استفاده کنم اگر در اثر سوراخکاری یا حرارت زیاد هویه ترک مسی قطع بشه دیگه باید با سیم اتصال برقرار کنم ولی اگر ترک پهن باشه مشکل قابل حل هستش.

دیدگاه

آره میتون خود خطوط رو هم در بر بگیره.
                برای این کار کافیه که از همون پنجره ای که باز میشه گزینه
                pure over all same name object
                رو تغییر بدی.
                باید از حالت دومش استفاده کنی.
                ok?

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.Xylitol
                  آره میتون خود خطوط رو هم در بر بگیره.
                  برای این کار کافیه که از همون پنجره ای که باز میشه گزینه
                  pure over all same name object
                  رو تغییر بدی.
                  باید از حالت دومش استفاده کنی.
                  ok?
                  خوب اینطوری فقط GND تحت پوشش قرار میگیره ولی اگه همه رو بخواین اینطوری نمیشه.مجبورین با این روشها تا کنین فعلا:

برای حل این مشکل یا باید تو قسمت RULES ترک هاتون رو پهن تر تعریف کنین حتی میتونین بگین کدوم نت چه پهنایی داشته باشه که فکر کنم پیش فرض روی 10 MIL هست .
                  یا از روش زیر که در استحکام PAD ها خیلی تاثیر داره.استفاده کنین.

TOOLS/TEARDROPS رو بزنین بعد OK کنین میشه اینطوری

موفق باشید

دیدگاه

پاسخ : سوالی درباره گسترده کردن پهنای خطوط نقشه

آره میشه این کا رو کر ولی آقای جهرمی میخوان به همون شکل تمام خطوط رو در بر بگیره.

کافیه تا به جای زمین نت مورد نظرشو انتخاب کنه.
                    برای اینکه هرنتی که خواست رو پوشش بده باید این کا رو چندین بار انجام بده.برای اینکه قاطی نکنه هم میشه برای پلیگن مورد نظرش اسم بذاره.
                    این کاری که شما میگید برای ضخیم کردن خطوط کاربرد داره که البته روش خوبیه ولی اگه ضخامت نت از قطر پد بیشتر بشه مشکل ساز میشه که به دردسرش نمی ارزه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.Xylitol
                      آره میشه این کا رو کر ولی آقای جهرمی میخوان به همون شکل تمام خطوط رو در بر بگیره.

کافیه تا به جای زمین نت مورد نظرشو انتخاب کنه.
                      برای اینکه هرنتی که خواست رو پوشش بده باید این کا رو چندین بار انجام بده.برای اینکه قاطی نکنه هم میشه برای پلیگن مورد نظرش اسم بذاره.
                      این کاری که شما میگید برای ضخیم کردن خطوط کاربرد داره که البته روش خوبیه ولی اگه ضخامت نت از قطر پد بیشتر بشه مشکل ساز میشه که به دردسرش نمی ارزه.
                      حق با شماست.ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی

این کار را توی پروتئوس کجاش میشه انجام داد ؟
                        آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                        تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                        آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                        هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

من اطلاعی ندارم ولی تو بخش پروتیوس مطرح کنین بهتر جواب میگیرین واسه بقیه هم که دنبال جوابند خوب میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X