اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع الکتریسیته در بدن انسان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع الکتریسیته در بدن انسان

سلام دوستان
    این سئوال مدتی هست که ذهن من رو مشغول کرده و هنوز نتونستم جوابی براش پیدا کنم.
    همونطور که میدونید بدن موجودات زنده مولد الکتریسیته هست و خصوصا مغز و سیستم عصبی بوسیله علایم الکتریکی کنترل میشه.
    سئوال من این هست که در بدن موجودات زنده یک پیل الکتریکی وجود دارد؟ که فکر میکنم جواب مثبت هست
    و محل این پیل الکتریکی کجاست و همچنین هر پیل اکتریکی دارای دو قطب مثبت و منفی هست و در بدن موجودات زنده این قطبها کجا هستند؟
    میدونم سئوالم کمی عجیب بنظر میاد ولی پیدا کردن جوابش واقعا برام جالبه!

پاسخ : منبع الکتریسیته در بدن انسان

فکر میآ‌کنم منبع این الکتریسیته، یون های موجود در بدن مثل سدیم و پتاسیم باشه.

دیدگاه

همون چیزی که حمید گفت...

در سلول های بدن انسان غشای سلولی یه پرده ای بین درون و خارج ایجاد می کنه - غلظت یون ها (سدیم - کلسیم - کلر و پتاسیم) در داخل و بیرون غشا متفاوته و یک اختلاف پتانسیل 60 میلی ولتی ایجاد می کنه.

دیدگاه

سلام
        پس یعنی هر سلول یک پیل جداگانه هست که در کنار بقیه سلولها بصورت سری قرار گرفته؟
        این 60 میلی ولت مقدارش خیلی زیاده - آیا در هر سلول ایجاد میشه؟

دیدگاه

در هر سلول این مقدار رو داره یا نه رو نمی دونم
          ولی قاعدتا سری بودنش باید منتفی باشه یا اگر هم هست اینطور نیست که هم زمان 60 میلی ولت رو داشته باشن. این 60 میلی برای زمان استراحت سلول هایی هست که پتانسیل عمل دارند (action potential )

دقیق اطلاعات یادم نمونده باید سری به فیزیولوژی گایتون بزنی

دیدگاه

سلام اون پتانسیلی که می بینید پتانسیل الکترود الکترولیت است که در حدود 0.5 ولت است چون الکترودها از جنس نقره-نقره کلر است ایندو وقتی روی پوست قرار می گیرد چون زیرش ژل یا محلول آب نمک است یا خود عرق بدن محلول الکترولیت حساب می شود که باعث ایجاد یک پتانسیل نیمه پیل dc میگردد که ثابت است شما اگر دو فلز را در محلول بگذارید هم این پتانسیل ایجاد میگردد در مورد پتانسیلهای سلولی که حدود 70 میلی ولت است چونکه جهت هر کدام به یک سمت است در سطح پوست در حدود (به غیر از سیگنال قلبی) 0.1میلی ولت با فرکانس 7 تا 10000 هرتز داریم که از آن نیز نمی توان جریان کشید فقط می توان میزان آنرا اندازه گرفت :nice:

دیدگاه

همه سلول ها دارند ... اما مقدار فعالیت فرق می کند ...
              مثلا سلول استخوان یا چربی بسیار تنبل تر هستند ، در حالی که سلول اعصاب و عضلات (قلب مثلا) فعالیت بالاتری دارند ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X