اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ربات مین یاب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ربات مین یاب

سلام به همه
    ما یه تیم هستیم که داریم روی یه ربات مین یاب کار میکنیم.
    سنسور فلزیابش دست منه.
    نظرتون در مورد مدار فلزیابی که تو کتاب محمود بخت آور هست چیه؟ :job:

پاسخ : ربات مین یاب

سلام
    پروژه پایانی من ساخت ربات مین یاب بود
    نقشه مدارش رو بزار تا ببینیم چطوره
    تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
    تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین شیخ نجدی
      سلام
      پروژه پایانی من ساخت ربات مین یاب بود
      نقشه مدارش رو بزار تا ببینیم چطوره
      سلام
      لطفا در مورد ساخت قسمت فلزیاب توضیح بدین یا در صورت امکان نقشه این قسمت از پروژه تون رو در اختیار بقیه اعضا قرار بدین
      ممنون
      r.pسابق

دیدگاه

سلام

چی شد پس من هم می خوام ربات مین یاب به تنهایی بسازم لطفا در مورد اجزا و طرز کارش توضیح بدین ممنون
        اول توکل
        دوم پشتکار
        سوم مشورت
        چهارم عمل
        -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

آره مشکلی نداره اما باید با مولتی ترن های روش حسابی تنظیم بشه

دیدگاه

مثل اینکه کلا سر کاریم
            اول توکل
            دوم پشتکار
            سوم مشورت
            چهارم عمل
            -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
            نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

اگه دوستان مدار ربات مین یاب یا برنامشو دارن لطف کنن بذارن
              هركجا هستم باشم / آسمان مال من است....

دیدگاه

سلام و عرض احترام خدمت همه دوستان بزرگوار.
                دوستان بنده به همراه یک دوست مکانیکی تصمیم بر ساختن ربات مین یاب گرفتیم، تا به حال هم با میکرو pic و سروو موتورها کار کردم و دیگر هیچ!
                میخواستم لطف کنید اگر امکان داره کمی بنده رو راهنمائی بفرمائید که این کار چه مراحلی داره و چیا باید بلد باشیم،و با توجه به اینکه ما برای بار اول هست که میخوایم این ربات رو بسازیم، و دانسته هامون محدود میشه به مواردی که عرض کردم! باید چقدر هزینه ی زمانی و مالی برای اینکار در نظر بگیریم؟

باید نسبت به آخرین رباتهایی که در این زمینه ساخته شده مزیت و برتری خاصی داشته باشه یا همه ی مین یابها از یک اصول کلی برای ساخت باید پیروی کنند؟

بنده فقط میدونم که ظاهرا به سنسورها یا مدارات فلز یاب برای این کار احتیاج داریم و متاسفانه اطلاعات دیگه ای ندارم، اگر دوستان لطف کنند و بنده ی صفر کیلومتر رو راهنمائی بفرمایند که باید چه کار کنم و از کجا شروع کنم یک دنیا سپاسگذار میشم.
                با تشکر فراوان.
                زندگی برگ بودن در مسیر باد نیست
                امتحان ریشه هاست
                ریشه هم هرگز اسیر باد نیست
                زندگی چون پیچک است
                انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                  سلام و عرض احترام خدمت همه دوستان بزرگوار.
                  دوستان بنده به همراه یک دوست مکانیکی تصمیم بر ساختن ربات مین یاب گرفتیم، تا به حال هم با میکرو pic و سروو موتورها کار کردم و دیگر هیچ!
                  میخواستم لطف کنید اگر امکان داره کمی بنده رو راهنمائی بفرمائید که این کار چه مراحلی داره و چیا باید بلد باشیم،و با توجه به اینکه ما برای بار اول هست که میخوایم این ربات رو بسازیم، و دانسته هامون محدود میشه به مواردی که عرض کردم! باید چقدر هزینه ی زمانی و مالی برای اینکار در نظر بگیریم؟

باید نسبت به آخرین رباتهایی که در این زمینه ساخته شده مزیت و برتری خاصی داشته باشه یا همه ی مین یابها از یک اصول کلی برای ساخت باید پیروی کنند؟

بنده فقط میدونم که ظاهرا به سنسورها یا مدارات فلز یاب برای این کار احتیاج داریم و متاسفانه اطلاعات دیگه ای ندارم، اگر دوستان لطف کنند و بنده ی صفر کیلومتر رو راهنمائی بفرمایند که باید چه کار کنم و از کجا شروع کنم یک دنیا سپاسگذار میشم.
                  با تشکر فراوان.
                  رباتهای مین یاب معمولا یا به وسیله دوربین و پردازش تصویر دقیق کنترل میشوند و با توسط التراسونیک در مسیر مشخصه حرکت میکنند که پردازش تصویر خیلی قویتره
                  هزینه ربات بسته به تجهیزات معمولا بالای 1 میلیونه
                  چون فاصله دوربین از پیست در مسابقات محدودیت داره معمولا از دوربین با لنز واید استفاده میشه که مکان یابی رو مشکل میکنه و نیاز به استفاده از شبکه عصبی هست

در مورد انواع فلزیابها هم قبلا صحبت شده که با یه سرچ مختصر میتوانید مطلب مورد نظرتون رو بیابید

در مورد آینده داشتن هم به نظر شخصیم نه فقط تجربه ایه برای کار تو زمینه های مختلف
                  من تو کلاس های رباتیکم همیشه این رو میگم تو کشور ما با این مسابقات سطح فکری رو بستن و کار رباتیک و در حد چند رشته مسابقاتی پیش میبرند
                  رباتیک و مکاترونیک زمانی ارزش داره که در راستای آسان کردن کاری و خدمت رسانی باشه
                  تا کی قراره ربات تعقیب خط و .. بسازیم یه سرچ بکنید ببینید چه تنوعی تو زمینه رباتیک هست
                  ربات آشپز ربات شبیه ساز حرکات انسان و .... کمی محدوده دیدمون رو وسیعتر کنیم ...

دیدگاه

رباتهای مین یاب معمولا یا به وسیله دوربین و پردازش تصویر دقیق کنترل میشوند و با توسط التراسونیک در مسیر مشخصه حرکت میکنند که پردازش تصویر خیلی قویتره
                    هزینه ربات بسته به تجهیزات معمولا بالای 1 میلیونه
                    چون فاصله دوربین از پیست در مسابقات محدودیت داره معمولا از دوربین با لنز واید استفاده میشه که مکان یابی رو مشکل میکنه و نیاز به استفاده از شبکه عصبی هست

در مورد انواع فلزیابها هم قبلا صحبت شده که با یه سرچ مختصر میتوانید مطلب مورد نظرتون رو بیابید

در مورد آینده داشتن هم به نظر شخصیم نه فقط تجربه ایه برای کار تو زمینه های مختلف
                    من تو کلاس های رباتیکم همیشه این رو میگم تو کشور ما با این مسابقات سطح فکری رو بستن و کار رباتیک و در حد چند رشته مسابقاتی پیش میبرند
                    رباتیک و مکاترونیک زمانی ارزش داره که در راستای آسان کردن کاری و خدمت رسانی باشه
                    تا کی قراره ربات تعقیب خط و .. بسازیم یه سرچ بکنید ببینید چه تنوعی تو زمینه رباتیک هست
                    ربات آشپز ربات شبیه ساز حرکات انسان و .... کمی محدوده دیدمون رو وسیعتر کنیم ...
                    بسیار سپاسگذارم ازتون.
                    توضیحاتتون بسیار عالی بود.
                    بله جناب مهندس، با فرمایشات شما مبنی بر اینکه باید حوزه ی دیدمون وسیعتر از چارچوب مسابقات رباتیک و روباتهای محدود به اونها باشه، کاملا موافقم، ولی متاسفانه یا خوشبختانه شرایطی برای بنده پیش اومده که مجبورم نحوه ی ساخت این ربات رو یاد بگیرم، وگرنه که بنده هم دقیقا با فرمایشات شما موافقم، البته این به این معنی نیست که تلاش دوستانمون رو در این زمینه زیر سوال ببرم، به هیچ عنوان، اصلا در حدی نیستم که بخوام همچین حرفی رو بزنم، فقط اینکه منم دوست دارم طوری بشه که همه با هم بتونیم در جهت پیشرفت بیشتر قدم برداریم.
                    بگذریم...
                    جناب مهندس میشه لطف کنید و راجع به این جمله ای که فرمودید کمی بیشتر توضیح بفرمائید؟
                    "چون فاصله دوربین از پیست در مسابقات محدودیت داره معمولا از دوربین با لنز واید استفاده میشه که مکان یابی رو مشکل میکنه و نیاز به استفاده از شبکه عصبی هست"

با تشکر فراوان.
                    امتحان ریشه هاست
                    زندگی چون پیچک است
                    انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                      بسیار سپاسگذارم ازتون.
                      توضیحاتتون بسیار عالی بود.
                      بله جناب مهندس، با فرمایشات شما مبنی بر اینکه باید حوزه ی دیدمون وسیعتر از چارچوب مسابقات رباتیک و روباتهای محدود به اونها باشه، کاملا موافقم، ولی متاسفانه یا خوشبختانه شرایطی برای بنده پیش اومده که مجبورم نحوه ی ساخت این ربات رو یاد بگیرم، وگرنه که بنده هم دقیقا با فرمایشات شما موافقم، البته این به این معنی نیست که تلاش دوستانمون رو در این زمینه زیر سوال ببرم، به هیچ عنوان، اصلا در حدی نیستم که بخوام همچین حرفی رو بزنم، فقط اینکه منم دوست دارم طوری بشه که همه با هم بتونیم در جهت پیشرفت بیشتر قدم برداریم.
                      بگذریم...
                      جناب مهندس میشه لطف کنید و راجع به این جمله ای که فرمودید کمی بیشتر توضیح بفرمائید؟
                      "چون فاصله دوربین از پیست در مسابقات محدودیت داره معمولا از دوربین با لنز واید استفاده میشه که مکان یابی رو مشکل میکنه و نیاز به استفاده از شبکه عصبی هست"

با تشکر فراوان.
                      به بچه های تیم من وعده داده شده بود که اگر موضوع پروژه پایانیتون این ربات باشه در ... استخدام میشید که بهش عمل نشد بگذریم
                      در قوانین مسابقات حداکثر فاصله دوربین از پیست داده میشود که معمولا با یک دوربین نقطه کور پیش میاد
                      و مجبوریم از دوربین های با لنز واید استفاده کرد اما این دوربین ها تصویر رو مقداری گرد میکنند و ...

دیدگاه

به بچه های تیم من وعده داده شده بود که اگر موضوع پروژه پایانیتون این ربات باشه در ... استخدام میشید که بهش عمل نشد بگذریم
                        در قوانین مسابقات حداکثر فاصله دوربین از پیست داده میشود که معمولا با یک دوربین نقطه کور پیش میاد
                        و مجبوریم از دوربین های با لنز واید استفاده کرد اما این دوربین ها تصویر رو مقداری گرد میکنند و ...
                        ok....
                        در نتیجه تا به اینجا ما احتیاج داریم به سنسورها یا ماژولهای فلز یاب، و دوربینهایی با لنز واید برای پردازش تصویر و حرکت روبات در یک مسیر معین، و فکر میکنم به یه سری موتور هم برای حرکت احتیاج داشته باشیم، درست عرض میکنم؟!

جناب مهندس نجدی به نظر شما با میکروی پیک که بنده باهاش کار کردم، میشه برنامه ی این روبات رو نوشت و باید چه چیزای دیگه ای رو یاد بگیرم و با توجه به اینکه بنده تقریبا تنهام(دوست دیگم مکانیکی هستند) و اطلاعاتم هم محدود میشه به چیزایی که عرض کردم، چقدر زمان لازم هست تا بتونم از عهده ی این کار بر بیام؟
                        امتحان ریشه هاست
                        زندگی چون پیچک است
                        انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pama
                          ok....
                          در نتیجه تا به اینجا ما احتیاج داریم به سنسورها یا ماژولهای فلز یاب، و دوربینهایی با لنز واید برای پردازش تصویر و حرکت روبات در یک مسیر معین، و فکر میکنم به یه سری موتور هم برای حرکت احتیاج داشته باشیم، درست عرض میکنم؟!

جناب مهندس نجدی به نظر شما با میکروی پیک که بنده باهاش کار کردم، میشه برنامه ی این روبات رو نوشت و باید چه چیزای دیگه ای رو یاد بگیرم و با توجه به اینکه بنده تقریبا تنهام(دوست دیگم مکانیکی هستند) و اطلاعاتم هم محدود میشه به چیزایی که عرض کردم، چقدر زمان لازم هست تا بتونم از عهده ی این کار بر بیام؟
                          غیراینها یه لبتاپ برای پردازش تصویر
                          دستگاه ارسال بیسیم تصویر هم میخواید
                          نوع میکرو مهم نیست باید الگوریتمی رو که مناسبه بتونی باهاش پیاده سازی کنی ...
                          تخمین مسافت رو مثلا متلب برات انجام میده و با ارتباط سریال به میکرو میفرسته میکرو هم متور ها رو کنترل میکنه
                          فلزیاب هم هر جا فلزی پیدا کرد مختصات مکان رو ذخیره کن ...

دیدگاه

سلام
                            لطفا دوستان از نحوه کار فلزیاب به همجنین انواع ان یه توضیحی بدن تا بقیه هم استفاده کنن
                            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

غیراینها یه لبتاپ برای پردازش تصویر
                              دستگاه ارسال بیسیم تصویر هم میخواید
                              نوع میکرو مهم نیست باید الگوریتمی رو که مناسبه بتونی باهاش پیاده سازی کنی ...
                              تخمین مسافت رو مثلا متلب برات انجام میده و با ارتباط سریال به میکرو میفرسته میکرو هم متور ها رو کنترل میکنه
                              فلزیاب هم هر جا فلزی پیدا کرد مختصات مکان رو ذخیره کن ...
                              متشکرم جناب مهندس.
                              مثل گذشته توضیحاتتون عالی بود :agree:
                              لپتاپ ok ....
                              دستگاه ارسال بیسیم تصویر رو متاسفانه متوجه نشدم منظورتون چی هست، میشه لطف بفرمائید و بیشتر توضیح بدید؟
                              امتحان ریشه هاست
                              زندگی چون پیچک است
                              انتهایش میرسد پیش خدا!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X