اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا خازن؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا خازن؟؟؟

سوالی دارم در رابطه با خازن.
    اصولا قرار دادن یک خازن در مسیر یک سیگنال آنالوگ برای چیه؟
    همه میگن برای جدا کردن ac از dc .ولی من نمیفهمم یعنی چی!!
    یکی به من توضیح بده.لطفا oo: oo:

پاسخ : چرا خازن؟؟؟

فرض کنین شما یک ترانزیستور دارین که میخواین یک سیگنال ac رو تقویت کنه مثلا این سیگنال رو به بیس وصل میکنین که تقویت شده اون در کلکتور دیده خواهد شد.ولی برای اینکه ترانزیستور کار کنه و در ناحیه قعال باشه تا بتونه تقویت رو انجام بده شما به تغذیه احتیاج دارین و این تغذیه از طریق بیس و کلکتور اعمال میشه و dc هست که برای استفاده نهایی شما نیازی به این افست dc که به نوعی مزاحمه ندارین پس با یه خازن کوپلاژ این مشکل رو حل میکنین!
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smart.scan
      سوالی دارم در رابطه با خازن.
      اصولا قرار دادن یک خازن در مسیر یک سیگنال آنالوگ برای چیه؟
      همه میگن برای جدا کردن ac از dc .ولی من نمیفهمم یعنی چی!!
      یکی به من توضیح بده.لطفا oo: oo:
      به زبان ساده خازن ولتاژ(جریان) ac رو از خودش عبور میآ‌ده ولی dc رو عبور نمیآ‌ده.
      در واقع مقاومت درونی خازن در مقابل جریان AC خیلی کم و در مقابل جریان DC خیلی زیاد
      وقتی بخوایم فقط سیگنال ac رو عبور بدیم و دو قسمت از مدار رو از نظر ولتاژ DC جدا (ایزوله) کنیم، از خازن استفاده می کنیم.
      ه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamid67
        به زبان ساده خازن ولتاژ(جریان) ac رو از خودش عبور میآ‌ده ولی dc رو عبور نمیآ‌ده.
        در واقع مقاومت درونی خازن در مقابل جریان AC خیلی کم و در مقابل جریان DC خیلی زیاد
        وقتی بخوایم فقط سیگنال ac رو عبور بدیم و دو قسمت از مدار رو از نظر ولتاژ DC جدا (ایزوله) کنیم، از خازن استفاده می کنیم.
        ه
        دقیقا همینطوره و این موضوع طبق رابطه ی امپدانس خازن هم تصدیق می شه.
        quand on veut,on peut...

دیدگاه

بابت توجهی که کردید ممنون.
          توضیحات کاملی بود. :nice: :nice: :nice:

کد HTML:
          <abbr=کاربر عزیز لطفا فقط از گزینه تشکر استفاده کنید و اگر به نتیجه رسیدید گزینه تاپیک به نتیجه رسید را بزنید و پست حاوی تشکر نفرستید></abbr>

دیدگاه

سلام سلام میشه بگین مقاومت های زیر10 اهم را چجوری نمایش می دن؟ من واقعا اسیر این سوالم :cry2:

مرسی mahtabraftary@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سالی
              سلام سلام میشه بگین مقاومت های زیر10 اهم را چجوری نمایش می دن؟ من واقعا اسیر این سوالم :cry2:

مرسی mahtabraftary@yahoo.com
              به عنوان مثال مینویسن: 0R22
              یعنی 0.22 اهم.به جای نقطه R میذارن.البته این کلی هستش و اگه مقاومتتون بزرگ باشه روش قشنگ مینویسن 0.22
              و یا اگر مقاومتتون کوچیک باشه با نوارای رنگی مشخص میکنن.
              به این صورت که دو رنگ اول روی بدنه که مثل مقاومتای معمولیه ولی رنگ سوم رو یا طلایی میزارن یا نقره ای.
              که طلایی ضریب 0.01 داره و نقره ای ضریب 0.1
              مثلا اگه روی یه مقاومت از چپ به راست رنگهای قرمز قرمز طلایی طلایی باشه :یعنی 0.22 اهم با 5درصد تلرانس.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr.Xylitol
                که طلایی ضریب 0.01 داره و نقره ای ضریب 0.1
                مثلا اگه روی یه مقاومت از چپ به راست رنگهای قرمز قرمز طلایی طلایی باشه :یعنی 0.22 اهم با 5درصد تلرانس.
                دوست عزیز شما برعکس نوشتی!
                طلایی ضریب 0.1 داره و نقره ای ضریب 0.01 داره!

مقاومت با رنگ های : قرمز-قرمز-طلایی-طلایی برابر 2.2 اهم هست ، نه 0.22 ، رنگهای مقاومت 0.22 اهم میشه : قرمز-قرمز-نقره ای-طلایی (البته تلرانس 5% در نظر گرفته شده)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X