اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

باد نما با شفت اینکدر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

باد نما با شفت اینکدر

سلام
    موضوع پروژه من نشان دادن جهت و سرعت باد با کمک شفت اینکدر است.
    لطفا مرا راهنمایی کنید.فقط دو هفته فرصت دارم.
    مراحل کار را نمیدانم و راجب شفت هم اطلاعات ندارم :redface:
    اگر مرجع هم سراغ دارید معرفی کنید.
    ممنون

پاسخ : باد نما با شفت اینکدر

تا جایی که من میدونم شافت انکودر میزان چرخش یک شافت رو با ارسال دو موج مربعی با 90 درجه اختلاف فاز اطلاع میده. ضمنا هر انکودر دارای دقتی ثابت برای هر دور چرخش هست. ولی میزان درجه چرخش و بما تبع اون جهت به تنهایی قابل شناسایی نیست. میشه در ابتدای کار یک نقطه صفر براش در نظر گرفت تا سیستم شما تشخیص بده جهت اولیه کجا بوده. بعد با شمردن پالسها و داشتن تعداد پالسها به ازای هر دور میزان انحراف از نقطه صفر رو محاسبه کرد. از دو سیگنال انکودر یکی رو به عنوان کلاک استفاده کن و دیگری رو به عنوان جهت. اگر جابجاشون کنی فقط منطق عکس میشه که چیز مهمی نیست. به ازای هر کلاک با توجه به جهت حرکت میتونی یک متغیر رو اضافه و کم کنی و مساوی با باقی مونده تقسیم این مقدار بر تعداد کل پالسها در هر دور کنی تا میزان انحراف رو بدست بیاری. برای راحتی بیشتر میتونی پایه کلاک رو به پایه وقفه خارجی میکرو وصل کنی و شمارنده رو اونجا محاسبه کنی ولی در هر لحظه اصل عمل محاسبه زاویه رو در روال اصلی برنامه انجام بدی.

دیدگاه

از راهنمایی تون ممنونم.
      بهتره از چه نوع شفت اینکدری استفاده کنم و برای بادنما چه وسیله ای مناسب تر است تهیه کنم؟
      این وسایل را از چه جور فروشگاهی می توانم خریداری کنم؟

دیدگاه

ببخشید ولی کی گفته شفت اینکودر جهت چرخش رو تشخیص نمیده؟ :redface:
        اگه دو موج با اختلاف فاز 90 درجه داشته باشیم:

همونطور که میبینید زمانی که انکودی راستگرد بچرخد ، زمانی که s1 دارای ارزش 1 هست،s2 دارای ارزشه صفره.یعنی(10).
        اما اگر چپگرد بچرخه زمانی که s1 صفر هست s2 یکه.یعنی(01).

پس به همین راحتی میشه جهت چرخش رو تعیین کرد. :agree:میمونه دیکود کردن یا برنامه(درصورت استفاده از میکرو)که اونشم فکر نکنم کاری داشته باشه و باخودت.
        موفق باشی

دیدگاه

با سلام
          به نظرم حتما باید از انکودری استفاده کنید که مطلق absolute باشد به این معنی که وقتی که دستگاه روشن شد به صورت اتوماتیک زاویه آن مشخص باشد. به نظرم حتی در صورت لزوم شما میآ‌توانید خودتان یک مدل ساده آن را درست کنید البته بستگی به دقت مورد نظرتان (دقت و تعداد بیتآ‌ها) سختی کار تغییر میآ‌کند.
          http://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_encoder
          من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

بله، حق با جناب مانیان است.
            اگر از شفت انکودرهایی که متناسب با جهت چرخش در خروجی پالس ظاهر میآ‌کنند استفاده کنید مشکل نقطهٔ صفر در هنگام روشن شدن دستگاه پیش میآ‌آید.
            مگر آنکه آخر وضعیت محور بادنما را در حافظهآ‌ای ماندنی مانند EEPROM ذخیره کرده باشید.

من مدتی پیش بادنمایی بکمک لینک زیر ساختم :
            http://www.qsl.net/oe5jfl/encoder.htm

همچنین برای ساخت Gray Disk از این اسکریپت تحت وب استفاده کردم :
            http://www.bushytails.net/~randyg/encoder/encoderwheel.html
            چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

چطوری تو پروتئوس شبیه سازی کنم؟؟

دیدگاه

بابت تاخیر ببخشید. من چند روزی نبودم.

ولی فکر نمیکنم این کار ارزش پروتئوس رو داشته باشه. ایضا فکر نمیکنم باد نما دقتی بیشتر از 5 درجه احتیاج داشته باشه. بنا براین شافت انکودری با دقت 80 پالس در هر چرخش هم کفایت میکنه. از طرف دیگه جدا از اینکه بخوایین آخرین محل زاویه رو در جایی مثل eeprom ذخیره کنین بهتره یک سری (حد اقل یک) نقاط چک داشته باشین که فقط در ابتدای روشن شدن بایستی بادنما خودش رو با این نقاط کالیبره کنه. وگرنه ذخیره "نقطه آخری در eeprom" به این معنی هست که بادنما به محض قطع برق بایستی قفل بشه و دیگه امکان حرکت نداشته باشه. یا بقول دوستمون از شافتهایی که به صورت absolute کار میکنن استفاده کنین. که فکر میکنم در این حالت احتیاج به یک نقطه به عنوان مبنای شروع دارین. یعنی میشه همین حالتی که خدمتتون عرض کردم.

تازه نقطه کالیبره منجر به این میشه که بادنما بایستی در جایی در یک موقعیت مشخص نسبت به شمال و جنوب نصب بشه. تا بشه میزان انحراف رو از این نقطه به درجه مطلق تبدیل کرد. خلاصتا بی خیال حالت absolute.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X