ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2009/09/30
    12
    0

کاربرد اصلی اسیلاتور چیست؟

سلام دوستان گرام

کاربرد اصلی اسیلاتور چیست؟ :question:
    چرا باید داخل مدار نوسان ایجاد کنیم؟
    آیا اسیلاتور با مدار تانک یا LC یکیه؟
    لطفا سطح پایین توضیح بدید من تازه کارم :redface:

من فقط می دونم کار اسیلاتور ایجاد نوسانه ما نمی دونم این نوسان برای چیه :eek:
    2009/12/12
    336
    6

پاسخ : کاربرد اصلی اسیلاتور چیست؟

سلام. :nice:
    وظیفه اصلی اسیلاتور ایجاد فرکانس یا همون نوسان هست که با فرکانسهای مختلفی و البته شکل های مختلف شکل میگیره.
    کاربرد اسیلاتورها در مخابرات برای عمل مدولاسیون کاربرد داره.به این صورت که یه فرکانس کم با طول موج زیاد(مثل صدا) رو روی به فرکانس زیاد با طول موج کم سوار میکنند که یه سری مزیت ها داره،مثلا نویز پذیری سیگنال رو در مدولاسیون FM بسیار کم میکنه و مهمتر از همه طول آنتن گیرنده و فرستنده رو کاهش میده.اثبات ریاضی یادم نیست ولی یادمه اگه یه موج صدا مدوله نمیشد طول آنتن فرستنده و گیرندش به حدود 1 کیلو متر میرسید.درصورتی که الآن حدود چند سانتی متره.البته این فقط یکی از کاربردهای بیشمار اسیلاتورهاست. :agree:
    و مدار تانک هم یه بخشی از اسیلاتوهاست.یعنی یه جورایی اصلی ترین قسمت اسلاتور هستش.مدار تانک نوسان میکنه و باقی مدار پایداری نوسانات و شکل موج خروجی و... رو به عهداه دارن.
    یکی دیگه از کاربردهای اسیلاتورها در تلویزیون،رادیو،مخابرات،تل فن همراه و... هستش.حتی بهتره بدونی فرکانس کاری میکروکنترلر ها رو هم اسیلاتور تعیین میکنه.بستگی داره توی چه علمی از اسیلاتور استفاده کنی که در هر علم کاربردش تفاوت داره.
    از اساتید معذرت میخوام که یه کم غیر علمی و به زبان عامیانه توضیح دادم.آخه وقت نداشتم. :redface:
    حالا آقای آرش ببخشید فضولی میکنم :redface: ولی میخوام بدونم شما از رشته نظری به کارشناسی مخابرات رفتید؟
    2009/10/04
    1,568
    33

راستش اسیلاتور برای پردازنده نقش سرعت رو داره یعنی اینکه در هر نوسان یه دستور رو اجرا میکنه و هر چی تعداد نوسان بالا باشه سرعت هم بیشتره
    2009/09/30
    12
    0

سلام برو بچ با مرام سایت

آره Dr.Xylitol من رشتم ریاضی بوده الان هم ترم دوم مخابرات رو تموم کردم تازه اول راهم هنوز هیچی بلد نیستم :cry2: :angry:
    باید خیلی چیزا رو تو این تابستون یاد بگیرم مخصوصا برنامه نویسی میکرو avr و کار با مدار های مخابراتی
    فکر می کنم خیلی از بقیه عقبم :cry2:
    2010/06/24
    مشهد
    949
    5

پاسخ : کاربرد اصلي اسيلاتور چيست؟

اوسيلاتور نوسان کنندس، يعني يه مدار ناپايدار که بخاطر اينکه ناپايداره، تو يه فرکانس خاص (که مدار تعيين مي کنه و ما هم مدار رو طراحي مي کنيم) نوسان مي کنه. حالا اين سيستمي که داره خودش واسه خودش کار مي کنه :biggrin: رو ميشه مثل پريز برق تصور کرد. يعني يه خروجي داره که ميشه ازش گرفت و وصل کرد به يه جايي و باهاش يه کاري کرد
    مثلاً اگه اوسيلاتور ما فرکانس نوسانش 50hz باشه، اين ميشه برق شهر، و اگه بتونيم با يه مداري سطح ولتاژش رو برسونيم به 220 ولت rms، ميشه دقيقاً خود پريز برق!! :nice:
    يا اگه اوسيلاتور ما فرکانس نوسانش بالاتر باشه، مثلاً تو مايه هاي چند مگاهرتز يا گيگاهرتز، ميشه ازش براي راه انداختن ميکرو استفاده کرد. که کاربردي که فرکانس اوسيلاتور توي ميکرو (مثلاً avr) داره اينه که ميکرو اجراي دستوراتش رو با اين فرکانس تنظيم مي کنه که مثلاً با اومدن هر لبه بالارونده (يا پائين رونده) يه دستور رو انجام بده.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ارش200
    آره Dr.Xylitol من رشتم رياضي بوده الان هم ترم دوم مخابرات رو تموم کردم تازه اول راهم هنوز هيچي بلد نيستم :cry2: :angry:
    بايد خيلي چيزا رو تو اين تابستون ياد بگيرم مخصوصا برنامه نويسي ميکرو avr و کار با مدار هاي مخابراتي
    فکر مي کنم خيلي از بقيه عقبم :cry2:
    ببخشيد من يه سوال دارم، شما ترم دوم کارشناسي مخابراتيد؟ اگه اين جائيد که به نظر من اصلاً عقب نيستيد.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2009/09/30
    12
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حامد پور آزاد
    اوسيلاتور نوسان کنندس، يعني يه مدار ناپايدار که بخاطر اينکه ناپايداره، تو يه فرکانس خاص (که مدار تعيين مي کنه و ما هم مدار رو طراحي مي کنيم) نوسان مي کنه. حالا اين سيستمي که داره خودش واسه خودش کار مي کنه رو ميشه مثل پريز برق تصور کرد. يعني يه خروجي داره که ميشه ازش گرفت و وصل کرد به يه جايي و باهاش يه کاري کرد
    مثلاً اگه اوسيلاتور ما فرکانس نوسانش 50hz باشه، اين ميشه برق شهر، و اگه بتونيم با يه مداري سطح ولتاژش رو برسونيم به 220 ولت rms، ميشه دقيقاً خود پريز برق!! :nice:
    يا اگه اوسيلاتور ما فرکانس نوسانش بالاتر باشه، مثلاً تو مايه هاي چند مگاهرتز يا گيگاهرتز، ميشه ازش براي راه انداختن ميکرو استفاده کرد. که کاربردي که فرکانس اوسيلاتور توي ميکرو (مثلاً avr) داره اينه که ميکرو اجراي دستوراتش رو با اين فرکانس تنظيم مي کنه که مثلاً با اومدن هر لبه بالارونده (يا پائين رونده) يه دستور رو انجام بده.ببخشيد من يه سوال دارم، شما ترم دوم کارشناسي مخابراتيد؟ اگه اين جائيد که به نظر من اصلاً عقب نيستيد.
    سلام
    اول تشکر برای جواب
    شما میگید من قب نیستم :rolleyes:
    خوب :eek:چرا؟
    من خودم دانشجوی آزاد هستم ولی خودمو با بقیه دانشجوهای بین المللی و شریف مقایسه می کنم
    فکر کنم از اونا خیلی عقبم :angry: :cry2:
    2010/06/24
    مشهد
    949
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط ارش200
    سلام
    اول تشکر براي جواب
    شما ميگيد من قب نيستم :rolleyes:
    خوب :eek:چرا؟
    من خودم دانشجوي آزاد هستم ولي خودمو با بقيه دانشجوهاي بين المللي و شريف مقايسه مي کنم
    فکر کنم از اونا خيلي عقبم :angry: :cry2:
    والا عقب بودن به نظر من يعني اين که تو خواب باشي و فکر کني که همه چيو تو دانشگاه ياد ميگيري. اما اين که از الان داري به فکر اينجور چيزاميفتي، خودش باعث ميشه وقتي داري فارغ التحصيل ميشي کلي کار کرده باشي. البته نبايد خودت رو با بچه هاي فني حرفه اي يا اونايي که از قبل دانشگاه شروع کردن هم مقايسه کني. اما وقتي علم برق رو ياد بگيري، مي توني خيلي سريع به همه برسي.
    دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.
    2010/08/10
    175
    1

سلام
    سوال!
    این فرکانسی که اوسیلاتور تولید میکنه چجوری روی سرعت پردازش اطلاعات تاثیر میذاره؟
    من همه جا اینو فهمیدم که یه پردازشگر با هر فرکانسی که بهش میرسه مینونه بخشی از اطلاعات رو پردازش کنه. این یعنی چی؟ اگه این فرکانس نباشه نمیتونه پردازش کنه؟ نقش این فرکانس چیه؟
    کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم
    2009/12/12
    336
    6

معمولا پردازشگرها از تعداد انبوهي فليپ فلاپ و مدارات منطقي ساخته شدن.
    و همونطور که مستحضرهستيد فليپ فلاپ با يه پالسي به نام پالس ساعت کارميکنن.
    تنيجه اينکه پردازشگرهم پالس ساعت داره که بهش ميگن فرکانس کاري.حالا هرچه اين فرکانس بالاتر باشه سرعت کار مدار بيشتر ميشه.اگه اين سيگنال نباشه نميتونه پردازش کنه.درضمن اين سگنال بايد مربعي و به صورت پالس باشه.
    به عنوان مثال يه ميکرو AVR با فرکانس 8 مگاهرتز ميتونه 8000000 خط دستور رو توي يک ثانيه انجام بده.و اگه همين فرکانس بشه 16مگاهرتز ميتونه 16000000 خط رو در يک ثانيه انجام بده.
    2010/08/10
    175
    1

یعنی هر چی تعداد پالس هایی که برای میکرو توو یک ثانیه میفرستیم رو بیشتر کنیم میکرو سریعتر کار میکنه؟
    محدودیتی نداره؟
    کار بسیار ظریفی است که انسانی را ببخشیم، بی آنکه ارزشش را در نظر خود او و خودمان پایین بیاوریم
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24