اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ارتباط با پورت COM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ارتباط با پورت COM

با سلام خدمت دوستان
    من میخوام داده های ارسالی از پورت سریال کامپیوتر رو بگیرم و روی یکی از پورتهای میکرو به یه 74244 تحویل بدم و بعد 8 تا LED رو کنترل کنم ولی نمیدونم چرا جواب نمیگیرم توی پرتیوس جواب گرفتم (ولی با یه بیت اختلاف) تا اونجایی که میدونم مدار و برنامه 8051 درسته و همینطور با #C و اسمبلی داده به پورت فرستادم ولی جوابی در کار نیست کد و مدار رو اینجا قرار میدم و از دوستان کمک میخوام در ضمن گراند پورت رو هم به مدار وصل کردم.
    ممنونم
    ORG 00h
    mov p1,#00h
    MOV TMOD , #20h
    MOV TH1 , #253
    MOV SCON , #50H
    SETB TR1
    HERE : JNB RI , $
    MOV P1 , SBUF
    CLR RI
    SJMP HERE
    END

پاسخ : مشکل در ارتباط با پورت COM

با سلام
    شکر خدا من با دعاها و تشویقهای شما دوستان تونستم مشکل مدارمو حل کنم، مشکل از دو جا آب میخورد:
    1.من بعد از MAX232 و قبل از میکرو از گیت not استفاده کرده بودم که نیازی به اون نیست و
    2.از کریستال 12 مگ استفاده کرده بودم که باید از 11.0592 استفاده بشه.
    در آخر از همه کمکهایی!!! که در این ایام کردید سپاس گذارم...
    :bye :bye

دیدگاه

رفع عیب ارتباط با پورت سریال یا com

سلام /
      کارهای زیر ار به ترتیب انجامدهید .
      1 - نرم افزار hyper termial ویندوز را باز کنید .
      2 - از پین شماره 2 و 3 پورت کام خروجی بگیرید و به هم وصل کنید . شماره 2 دریافت و 3 ارسال برای کامپیوتر هستند .
      3 - تنظیمات هایپر ترمینال را انجام دهید یعنی connection که باید روی پورت com تنظیم شود و نام ارتباط و ...
      4 - گزینه File/propertice/Setting/asciSettup/echo typed را بزنید تا هرکاراکتری که ارسال می کنید را خودتان هم ببینید .
      5 - هر کاراکتر دلخواهی را تایپ کنید . بعد از تایپ هر کاراکتر باید تکرار آنرا هم ببینید که بخاطر وصل کردن سیم ها ی دریافت و ارسال به هم هست .

اگر جواب ندار com 2 و 3 com و.. را امتحان کنید .
      اگر باز هم جواب نداد یکبار سیستم را ریست کنید :icon_razz:
      اگر باز هم جواب نداد بخاطر اینست سیم هایتان اتصال درست از داخل پورت نگرفته یا اینکه روی مادر بورد سوکت پورت کام را وارونه وصل کرده اید .از دفتر چه mainboard می توانید اتصال صحیح را ببنید .
      اگر باز هم جواب نداد از setup سیستم چک کنید پورت سریال disable نباشد .

حالا اگر جواب گرفتید می توانید پورت سریال را به میکرو وصل کنید .

اگر جواب نادرست می گیرید :
      1 - کریستال میکرو را مناسب انتخاب کنید .
      برای 8051 کریستال 11059200Hz و در Avr هم فرکانس داخلی در ویزارد codevision نباید درصد خطای زیادی ایجاد کند . ( این نرم افزار در تنضیمات ویزاردی نشان میدهد که چقدر درصد خطا دارید )
      2 - اتصال سیم ها را چک کنید که لغزنده نباشد .
      3 - محیط نویزی نباشد . دستگاه تلفن همراه را دور کنید یا سیم های ارتباطی از کنار سیم برق نگذرد .
      طول سیم زیاد نباشد .بسته به نوع سیم .
      5 زمین پورت com که همان پین 5 ام هست با زمین مدارتان یکی باشد ( مخصوصا در فواصل زیاد )

خیلی مهم
      حتما دقت کنید شماره گذاری پورت نری ( سوزن دار ) عکس پورت مادگی (سوراخ دار) می باشد . متاسفانه در کتاب avr پرتوی فر هم دقت نکرده و شماره های پورت سوزنی را روی شکل پورت سوراخ دار گذاشته که دمار من را 3 روز در آورد . البته پورت های سوراخ دار خوب خودشان یک شماره کوچک کنار هر سوراخ دارند . که همان درست است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X