اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شمارش تعداد دور موتور با سنسور اثر هال؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شمارش تعداد دور موتور با سنسور اثر هال؟

سلام
    میخواستم تعداد دور یه موتور 3 فازو با یه سنسور اثر هال و میکرو بخونم حالا سوالی که دارم اینکه این سنسورو کجا باید وصل کرد ؟
    چیزی که به نظر خودم رسید این بود که از یه اهنربا استفاده کنم یعنی اهنربا رو بزنم به شفت موتور و سنسور ور هم کنار اهنربا بزارم با هر بار گردش شفت موتور یکبار اهنربا از جلور سنسور میگذره و میشه تعداد دور رو خوند

حالا اگه اینایی که گفتم درست باشه مشکلی که هست مثلا این موتوری که میخوام دورشو بخونم از 3000 دور تا 8000 دور فکر کنم اهنربای پرت بشه به یطرفی ....
    کسی نظری نداره؟
    ذكات علم ياد دادنه ....

پاسخ : شمارش تعداد دور موتور با سنسور اثر هال؟

سلام دوست عزیز
    شما میتوانید از مگنت هایی استفاده کنید که امکان پیچ شدن را دارند (دارای یک سوراخ در وسط آهنربا)
    توی بازار اینها رو به نام Super Magnet می شناسند
    سایزها و قدرت های بسیار متنوعی داره

موفق باشی

دیدگاه

دو تاه راه داری اولیش سخت تره
      اولا یدونه قسمت متحرک بسازی و این قسمت متحرکو به وسط محور متورت بچسبونی این محور که دستته با سرعت متور بچرخه و تو تعداد دورشو بسنجی
      راه دوم با سنسور smy 70 کار کردی ؟مادون قرمزه ؟
      روی محورت یه تیکه چسب برق سفید سیاه یا یه چیزی که تفا وت رنگ داشته باشه بزن بعدش سنسورو میگیری جلوش تو هر ثانیه تعداد پالس هارو میشماره و نشون میده هر پالس هم یک بار چسب از جلوی سنسور رد شدنه :nice:
      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

شما میتوانید از مگنت هایی استفاده کنید که امکان پیچ شدن را دارند (دارای یک سوراخ در وسط آهنربا)
        توی بازار اینها رو به نام Super Magnet می شناسند
        میشه یه عکس ازش بزارین
        حالا یه سوال به مثلا اگه قرار باشه موتور 8000 دور در دقیقه بچرخه خوب میشه 8000*60=48000 یعنی 48000 بار در ثانیه یعنی این سنسور باید بتونه در هر ثانیه 48000 بار سوئیچ کنه درسته؟ یعنی 48KHz حالا چیزی که برای این سنسورهUGN3503LT گفته :
        Flat Response to 23 kHz ایا منظورش همینیه که من گفتم؟

من باید خورجی این سنسورو که بر حسبه ولتازه بدم مثلا به یه اشمیت تریگر و از اونم بدمش به اینتراپت میکرو حالا تو اینتراپت یه متغیری رو افزایش بدم با هر بار دور موتور...
        حالا چطور بر حسب دقیقه دورو حساب کنم البته این سوالی که الان پرسیدمو بهش فکر نکردم همینجوری پرسیدم تا نظرات دیگران رو هم بدونم :nerd:

ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

اولا یدونه قسمت متحرک بسازی و این قسمت متحرکو به وسط محور متورت بچسبونی این محور که دستته با سرعت متور بچرخه و تو تعداد دورشو بسنجی
          راه دوم با سنسور smy 70 کار کردی ؟مادون قرمزه ؟
          در باره این روش دومی میشه یکم توضیح بدین مثلا تو 8000 دور در دقیقه ایا جواب میده یعنی منظورم سوئیچ کردنشه؟
          نمونهایی که قبلا باهاش کار کردین چیزی سراغ دارین؟
          ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

اقای عزیز شما گفتید 8000 دور در دقیقه برای دور در ثانیه باید تقسیم بشه نه ضرب :angry:
            8000/60==133.3
            فک کنم فرکانس 133 هرتز چیز کمی هستش
            در ضمن اگه قسمت سخت افزاریت درست باشه قسمت برنامه و ای سی با avr درست میشه :applause:
            [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

این روش دومی که حامد رحیمی می گه خیلی خوبه. دقیق می شمره.
              حتماً باید از سنسور اثر هال استفاده کنی؟
              دانش فني تا به عمل تبديل نشده، ذره اي ارزش نداره. اما بعضي وقت ها بايد از دانش براي باز کردن مرزهاي جديدي در علم استفاده کرد، نه اينکه اونها رو صرفاً فقط به عمل تبديل کرد.

دیدگاه

حامد جان حق با شماست اینجوری میشه 133 بار در ثانیه که فکر کنم جواب بده چون خودش گفته پاسخ دهیش تا 23Khz ...

منظورتون از قسمت سخت افزاری کدومه ؟ منظور همون مدار اشمیت تریگره؟

درضمن برای برنامش هم تایمر0 مثلا هر 1ms اینتراپت میده حالا هر موقعی که سنسور خروجی داد وقفه خارجی فعال شد تایمر0 شروع به شمارش میکنه تا دوباره یه وقفه دیگه بیاد که مشخص میکنه شفت موتور یه دور چرخیده حالا میگم تو مثلا یک دور رو در عرض 10ms طی کرده تو یک دقیقه چند دور میزنه بنظرم جواب بده برنامشو ننویشتم ...
                شما نظری ندارید... الگوریمی ...

حتماً باید از سنسور اثر هال استفاده کنی؟
                حتماکه نه شما پیشنهادی دارین خوشحال میشم بدونم
                ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

منظورم مدار درایور مادون قرمز ها بود باید از اپ امپ های حرفه ای فرکانس بالا بهره ببری :nerd:
                  تا سرعت سوعیچ کافی باشه و مدار بتونه به سویچ جواب بده

دیدگاه

تغیرات UGN3503 از 2.5 ولت هست تا 3.5 حالا من از یه LM358 استفاده کردم ولی نمیدونم چرا بعنوان اشمیت تریگر استفاده کرد فکر کنم باید از یه OPAM ریل تو ریل استفاده کنم
                    کسی یه مدار برای خروجی این سنسور داره میخوام بزنمش به میکرو...
                    ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

اقا این مشکل ما همچنان به قوت خودش باقیه کسی نظری نداره البته یه شماتیکی برای خروجی UGN3503 ...
                      ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X